1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Home automation (Домашна автоматизација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од smole, 12 Август 2013.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Да, ова држи вода но ниската цена и (претпоставувам) брзата достава им се плус, им пишав да ги прашам по кој курир би пратиле до Скопје, нели до 22.5 еур нема ни царина ни данок, а шипингот колку што гледам е бесплатен, а уредите им се 10-20 еур.

  Јас немам никакво искуство со домашна автоматизација, ако така викаш ќе го имам твоето искуство во предвид.

  Сега немам UBNT AP (само микротикови) али ако после тестирањето Shelly или покасно и Sonoff се покажат како ок решение (во смисла на стабилност општа и стабилност на WiFi врската) и решам да идам по оваа "патека" ќе набавам UBNT со тоа што овие уреди би иделе на различна VLAN и/или различно SSID за да бидат засебни од останатиот сообраќај но и да можам да им оневозможам пристап до Интернет.

  Нека ми вратат Shelly како испорачуваат, ако не е преку DHL ќе нарачам едно уредче за тестирање, RPi имам a HASS ќе симнам.
   
 2. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Кај мене се врзани на rb2011 и нема баш никаков проблем одлично си работат. јас имам и Алекса и ако ти е план само светла и слични работи да контролираш моја препорака е да си купиш echo dot (еден или неколку) и да завршиш работа. Ем ќе добиеш контрола/ гласовна контрола / аудио сервиси / нотификации / аларми ем ќе си го поедноставиш животот и плус листата на компатибилни уреди со него може само да расте :D
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  И јас имам RB2011 ама не фаќа секаде каде би имало WiFi смарт уредчиња, затоа ќе ми требаат дополнителни AP.
   
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Сега нарачав Shelly 1, по мејл ми вратија дека испораката иде по "Standard international shipping" од бугарската пошта.

  Сосе шипинг искочи 14.58 еур.

  Ќе пишам кога ќе стигне.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,089
  2 Август 2012
  Машко
  Па нели LAN Control е ова за што ти зборуваш? Во апликацијата го има како опција за во случај да нема интернет (таков е описот)
  Изгледа го имаат додадено во firmware-от кој досега (во еден месец) ми се има надоградено два пати.
  Претходниот пат, со 2.7.0, ставија default power state (или така некако) за после снемување на струја да одлучиш дали да остане изгаснат или да се уклучи.

  Немам искуство со Sonoff и моментално го терам како мерач на потрошња но ме чуди како од почеток немале имплементирано button power state. Како уклучувале тајмери за осветлување ако немале вакво нешто мене не ми е јасно? Или да мери клима и после снемување оваа да остане исклучена.
  Чудна работа..
   
 6. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Пред година дена кога ги зимав не беше така, односно без клауд уредот не беше функционален. а и новите што ги зимам одма ги флешувам и не се занимава со нивниот фирмвер. Во принцип кај мене дома сите уреди што се дел од автоматизацијата се локал лан. не сакам уреди со сумњиво потекло да комуницираат преку интернет цело време.

  Имам друг контролер за кој што со сигурност знам што праќа према надвор и што прима преку кој контролирам се останато.
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Како се флешува tasmota и колку е комплицирано?

  Нема на Али sonof со веќе флешнат tasmota?

  ping @sisko

  Shelly-то е пратено на 07 Јан по пошта, уште го чекам.
   
 8. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  259
  248
  25 Април 2011
  На Маша и smole им се допаѓа ова.
 9. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Нема флешнати мораш сам да ги флешуваш.

  Во принцип не е нешто комплицирано ти треба леткум пин хедер и усб уарт (може max232 или ардуино - јас користам уно ) првиот пат ке ти делува комплицирано но генерално е прилично едноставно + има милион туториали на интернет.
  Има опција и со OTA , неколку пати пробав на почеток кога се појави но неуспешно.
  незнам сега каква е ситуацијата со тоа.

  Да ти кажам тоа шелито се поинтересно и поинтересно ми изгледа :)
   
  На smole и bxxxn им се допаѓа ова.
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
 11. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,573
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не треба.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Стигнаа:

  [​IMG]

  Shelly 1 V3 - испратено од Софија на 01.09.2018, подигнато на 31.01.2019, на пакетот пишуваше вредност од $5.

  [​IMG]

  MFRC 522 , NodeMcu v3 и џампери, сакам да го направам овa:  На RPi 3B инсталирав hassio и на него 2 адони - pihole и Samba share, полека го учам Home Assistant-от, добрата работа е што има многу гајдови и видеа за сè.
   
  На farkizz, The-spiki, Lokvan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  WiFi RFID reader-от работи со Home Assistant, само чудно е што картичките бели ми ги чита ридерот а плавите токенчиња не.

  Шелито го немам пробано сеуште, а на мејл ми стигна најава за Shelly 2.5 .
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Вака го поврзав Шелито за да го пробам и работи. Испушта high pitch noise но читав дека сите Шели го прават тоа.

  Преку web му пристапувам, се апдејтираше на последна верзија. Планот е да го користам преку MQTT со Home Assistant т.е. Hassio.

  Постои и 3Д модел за држач за Шели на DIN rail т.е. табла со осигурувачи кој ако го употребам Шелито за намената за која го имам намислено ќе ми се најде. Планирам да го принтам во некоја скопска 3д принтерџилница или уште поубаво ако некој форумаш го работи ова (за надоместок се разбира).
  [​IMG]

  Hassio дефинитивно си бара читање за да наместиш и најтривијална работа како временска состојба и временска прогноза.

  Ова е пример како некој може да забега со автоматизација (во позитивна смисла):

  HAS.jpg
  [​IMG]
   
  На shifty, Skorp, Oktar и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Прашање до поискусните или било кој што ќе знае:

  Дали постои сензор кој ќе чита дали до него доаѓа струја или не?

  Поконкретно - имам противпожарен аларм кој сакам да го мониторирам. Постои реле модул за него кај кој можеш да бираш ако има дојава за пожар дали да го отвори релето или да го затвори. Двеве вредности сакам да може сензорот кој го барам да ги прочита и да ме извести за промената.
   
 16. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Постојат current sensing сензори во standalone варијанта(400-500 евра) и како класични сензори ( 7-8 евра) кои даваат он/офф дојава.
  Се зависи од тоа колку сакаш пари да потрошиш и која варијанта ќе ја одбереш, секоја од нив си има плусеви и минуси.

  Доколку планираш да го користиш тоа реле тебе не ти треба current sensing сензор тебе ти треба класичен контант сензор, наједноставно и најлесно ти е ардуино можеш релето да го поврзеш директно на него и да го наместиш да ти праќа меил или да ти логира промени. Истото можеш и со распбери да го направиш.
   
  На goranzoran и smole им се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  и сега како пошто имам 2 жици само ? :D

  56905054_2188809717900261_2828170745337610240_n.jpg
   
 18. krema

  krema
  Professor

  11,062
  10,573
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не знам што е уредов но не е битно. имаш влез фаза и нула + имаш излез фаза.

  едит:
  Уствари ако е ова паметниот прекидач, тогаш за да работи истиот ќе треба да донесеш до дозна и нула, инаку нема да работи.
   
  moongose, ARMac и на Oktar им се допаѓа ова.
 19. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Како си задоволен засега од Shelly-во? Успеа да го флешнеш, или да нарачувам веќе флешнати верзии?
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  Shelly-то го користам повремено, сеуште не е инсталирано, и кога го работам ок работи.

  Ако мислиш на Tasmota не го флешнав бидејќи немам потреба, јас го користам преку Shelly апликацијата, а кога ќе го вклучам во Home Assistant преку CoAP протоколот (не преку MQTT) ќе може да си работи во HA. Tasmota се флешува за да работи преку MQTT, али ако работи преку овој протокол нема да може да се има контрола преку мобилната апликација.

  Инаку Shelly може да се купат во Делукс Куманово.

  Купив Shelly H&T ама не ми прави ќејф дека не известува за температура стално него на 2 часа (штеди батерија ), за стално да известува (на секои 10 мин) треба да се докупи usb power supply.

  Следно е да најдам на нет како да го наместам Shelly-то во multiway shitching - да може сијалица да се пали/гаси или од Shelly-то или од класичен прекидач, а состојбата на сијалицата да се прикажува точно на Home Assistant - нешто како ова:  Конечно во HA сфатив како работат OID - цифри кои покажуваат некаква вредност преку SNMP, кај мене тоа сега се податоци за Микротик рутерот и Микротик свичот - OS верзија, uptime и температура. Во иднина сакам преку RPi да можам да мониторирам вакви и повеќе информации за UPS-овите - напон, батерија и сл. Еве мој слика:

  [​IMG]
   
  bxxxn, krale и на Lokvan им се допаѓа ова.
 21. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Без Тасмота некако не ми се ни размислува да го користам.
   
 22. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Си дадов нова мисија за smart roller shades. Гледав некои решенија од 45$ па до 145$, ама уште концептот не ми е разработен.
  Има некој имплементирано некое елегантно решение? Команди би иделе преку асистент или да речеме на тајмер со eWeLink...
   
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  3,269
  3,788
  18 Април 2007
  US $44.99 46% OFF|DIY Smart Motorized Chain Roller Blinds Shade Shutter Drive Motor Powered By Solar Panel and Charger Bluetooth APP Control-in Automatic Curtain Control System from Home Improvement on AliExpress

  "can set up times schedules" - од една Home Assistant група
   
 24. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Икеа blinds - со нативна homekit подршка и реални цени, пореални него сам да ги правиш.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Маша

  Маша
  On your way to fame

  290
  642
  24 Април 2007
  Женско
  Имаш имплементирано или од шетање по нет? :)

  Во Q&A вели Does not work with Googe Home :/

  Гледав и вакви, и помалку гломазни, па со моторот во самата цевка, па дури и Икеа Fytur пошто немам dumb што би ги правела smart, туку ќе идам from scratch... Уште не сум се артикулирала што сакам, уште сум во фаза кога ќе те запали идеја, па не можеш да спиеш ко човек :D
   

Сподели

Вчитување...