1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Home automation (Домашна автоматизација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од smole, 12 Август 2013.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Кој од уредиве со функција на прекидач поддржува местење на тајмери според времето на изгревање и заоѓање на сонцето, со соодветен офсет?

  Сценарио: пали светло петнаесет минути пред да зајде сонцето, гаси го 30 пред изгрејсонце.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,194
  1,231
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Мислам дека не е со тајмер, ти треба тебе фото сензитивен сензор(не сум сигурен за точново име), нешто слично како кога се пали уличното осветлување.
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Sonoff Pow R2 подржува ваков тајмер.
  И тоа знае да работи со IFTTT
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Уште една опција ти е Yeelight smart bulb + IFTTT, ако ти брка работа 10W (800 lm) сијалица. Бонус имаш контрола со Google assistant или Alexa, мењање бои и интензитет, итн...
   
 5. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  169
  106
  14 Декември 2010
  Сите sonoff уреди со тасмота фирмвер ја имаат таа опција.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  И без Tasmota може ваков тајмер
   
 7. 123456

  123456
  Gaining Experience

  904
  471
  12 Април 2013
  Машко
  Да не ги има кај нас или мора алиеџпресс?
   
 8. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Не знам за кај нас. Јас од GearBest нарачав.
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Фала на сите за предлозите, но
  Во ситуацијата не ми врши работа со сензор осетлив на светлина.
  Ми треба за постоечко решение, така да ова не е опција, поготово што сијалицата е Е27.
  Кој програм го користат соноф уредите? И дозволува користење без поврзување со конкретен уред, за да го расчепкам малку на суво?
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  eWeLink се вика ама нема да можеш без упарен уред.
  Вака изгледа
  Screenshot_20181224-105940.png Screenshot_20181224-105910.png Screenshot_20181224-110329.png Screenshot_20181224-110400.png
   
  На Маша и moongose им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  А ќе мојт и слика од делот за подесување изгрејсонце/зајдисонце?
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Нема таков дел. Можеби може со IFTTT (и гледам дека може)

  Друг начин е флешување со Tasmota или користење на TP-Link смарт уреди
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Хммммм...
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Без Tasmota можи тајмер како на сликине погоре ама не можи from Dusk to down прецизен тајмер.

  Иако јас лично не гледам зошто би било проблем да наместиш два тајмери со "одокативна" метода со, да речеме, On тајмер во 15:55 и Off во 07:00 и вака од декември до 31 јан на пр.
   
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  746
  724
  5 Април 2015
  Машко
  Има можност со Yeelight Xiaomi сијалиците, но треба да најдеш што ја поддржува европскиот сервер, бидејќи претежно сме врзани на Mainland China а нормално таму изгрејсонце е во различно време.
  [​IMG]
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Ако може да работи со IFTTT, ќе брка работа. Има некој желен да тестира и да потврди?
  За флеширањето со тасмота гледам треба специфичен конвертор, лемење, чудесии, не се исплати трудот.

  Инаку може и рачна корекција на секои 2-3 недели, ама јбг, гирдер пред 15-20 години поддржуваше изгреј/зајдисонце со сите можни комбинации како тригер, не гледам зошто да немаат поддршка денешниве решенија.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  528
  565
  15 Септември 2012
  Машко
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  904
  471
  12 Април 2013
  Машко
  ти немаш наведено каква сијалица бараш, yelight имаш таква опција ама викаш е27 била
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Никаде не побарав сијалица. Барам прекидач што ќе пали и гаси веќе постоечки систем на надворешно осветлување кој не е со е27. Со оглед дека осветлувањето е одамна изведено единствена можност за инсталација е внатре, затоа не ми вршат работи ниту сензори за светло.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Земи Sonoff POW R2 и не комплицирај. Тајмерор ќе мораш да го менуваш 2-3 пати годишно и тоа е тоа. Два-три клика во апликацијата и готово.
  Бонус ти е мерењето на потрошувачка во живо (+ покажува и Ампери)
   
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Веќе нарачав соноф, ама без мерач на потрошувачка - не ми треба тоа.
  Кога ќе стигне ќе видам дали и како иде поврзувањето со ifttt и дали воопшто ќе работи.
  И не се возбудувај, темава е за автоматизација не за рачно подесување :)
   
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Е де, нека не ти се рони бисерот веднаш.
  Тоа што го бараш го прави TP-Link за тродупло пари.
   
 24. 123456

  123456
  Gaining Experience

  904
  471
  12 Април 2013
  Машко
  го има кај нас?
   
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,110
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Дечки дајте совет од каде да купам (во МК) 5V DC Relay (како на сликава).

  [​IMG]
   
  Последна промена: 25 Декември 2018

Сподели

Вчитување...