1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Home automation (Домашна автоматизација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од smole, 12 Август 2013.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  Заборавив да наведам...
  Да може да се купи во МК, да не го чекам од кај кинезиве :D
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ондак Логинг. :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  НемеТ! :D
   
 5. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,213
  4,664
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема брат
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако нема и кај нив тогаш избор немаш, ќе мораш од китајците.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Ако го купам ова, се уградува на постоечка инсталација (постоечки прекидач).

  Дали значи дека ако прекидачот за светло физички се упали, а ова чудово има команда во рецимо тој саат да нема светло џабе ќе биде прекидачот - светлото нема да се упали? Тоа е IFTTT?

  Добро сум ја сфатил проблематикава?
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Добар ти е сомнежот ама гледајќи го упатството истово може да биде вметнато во моментален и класичен прекинувач и со самото тоа треба поинаку да се поврзи.

  Manual_Sketch_2-01_01.png

  Десно е твојот „сомнеж“ и јасно се гледа дека уредот галантно го заобиколува механичкиот прекинувач без разлика на неговата положба.
  Не ми се читаше понатаму но нема ваљда да направат таква кретенска грешка :)
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Фала ти, значи тоа е тоа, ќе нарачам 1 парче од ова и 1 z-wave usb за проба периодов.
   
 11. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Ништо не е persistent кај овие уреди, акцијата што ја извршуваш во моментот е приоритетна, следниот пат кога ке се исполни услов од некаква друга акција тогаш се извршува таа.

  Плус кај сите овие смарт модули физичкото врзување на прекинувач е на врв по приоритет на извршување.
  односно ти со прекинувачот проследуваш фаза/напон на тригерот од релето. секогаш таа акција мора да се изврши, е сега доколку после ова ти преку телефон или некоја друга акција направиш офф тогаш системот го заобиколува физичкиот прекинувач но со повторно притискање оф он на него модулот пак ќе тригира.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,048
  572
  12 Април 2013
  Машко
  од сајтот нарачуваш?
   
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Ќе разгледам од кај е најблиску, ако не од овој само на царина ќе ме упецаат 100%
   
 14. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,048
  572
  12 Април 2013
  Машко
  ги има и кај нас гледам.

  FIBARO Relay 1 * 2.5 KW
  iHome. FIBARO Relay 1 * 2.5 KW
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Супер, фала ти, usb стик гледам има во JVS net ама Gen2, сегашнава е Gen5.

  Ќе се консултирам со луѓето од iHome, 10 еур+ на цената не ми е проблем.
   
 16. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,048
  572
  12 Април 2013
  Машко
  iHome. FIBARO Smart Wall Plug

  ја сакам ова и нонстоп гледам да падне цената ама никако зацементирано е 4700, а на амазон.де е 50евра голема разлика во цена
   
 17. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Бугарското Шели не го пронајдовте на интернет? Иста функција, пет пати е поевтино од ова...
   
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Сега го прогуглав, стварно е доста поефтино со тоа што е WiFi, а не Z-wave. Со тоа што постои можност да се флешнат со Tasmota му доаѓаат како еквивалент на Sonoff.

  Стварно е драстично поголем дометот на Z-wave од тој на WiFi?

  Претпоставувам дека за WiFi уредите треба AP за сите на него да се прикачат наспроти Z-wave чии уреди се конектираат како daisy chain.
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Вчера си реков "Ај да не предлагам ваљда човеков јасно знае што сака"

  The Shelly 1 Smart Relay: Is it better than the Sonoff Basic? – The
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Мислев дека знам што сакам :)

  Во муабетот се 19 прекидачи, од кои некои се дупли, а може сите да ги направам дупли па да ми требаат само 10 вакви уреди, тоа е максималниот број и не мора сите да се смарт.

  Ќе си направам математика дали да идам со Z-wave+USB адаптер или Sonoff/Shelly + AP, со тоа што прекидачите се на 3 различни спрата и на макс 20м еден од друг, така да можеби со UBNT AP подобро би биле покриени.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Ако имаш место во таблата разгледај опција да туриш Sonoff Pow.
  Ама тоа ќе биде по фаза така да сируацијата ти најдобро ја знаеш.
   
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Sonoff Pow и Shelly 4 Pro се местат во таблата со осигурачи?

  Наместо Довод на струја -> осигурач -> прекидач ќе биде:

  Довод на струја -> осигурач -> Sonoff/Shelly> прекидач?

  Во едно видео The hookup вика дека поновиот fw на Shelly овозможува или клауд или MQTT што значи дека може а и не мора да се префлешуваат со Тасета за да се користат во домашна автоматизација со локален сервер.

  Он го користи Home Assistant кој е open source, па можеби него прв би го пробал, пред Homeseer.
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,376
  19 Јули 2013
  Sonoff Pow e обичен Sonoff со можност да ја мери моменталната и вкупната потрошувачка (се очитува на апликацијата).
  Sonoff 4CH e наменет за вградување во табла, а посебно се продава и лежиште за табла за обичните сонофи.

  Не знам каква им е поддршката за наизменично работење, тоа е потребно за да можеш да палиш/гасиш од било кој прекидач, без оглед каква е моменталната состојба. Напр. палиш од прекидачот на ѕид (исто наизменичен), гасиш од телефон (или тајмерот гаси) па со повторно притискање на прекидачот на ѕидот пак се пали.
  Од тоа зависи и како ќе се поврзе во колото.
  Во случај да не поддржува опциите се да се врзе сериски или паралелно со прекидачот. Во едниот случај било кој може да пали, но само тој може и да гаси. Во вториот мора двата се вклучени, а било кој гаси.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Разликата помеѓу Sonoff POW и Sonoff POW R2 е тоа што вториов отчитува напон и струја во реално време.

  Уствари
  POW-R2_02.jpg
  Јас користам R2 пробно пред да се залетам да набавам уште 10. До сега е океј и меѓудругото сакам да видам дали имам реална потреба за Tasmota.
   
 25. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Шели изгледа интересно меѓутоа слабата застапеност е таа која ме одвратила до сега да ги набавам.

  Смоле јас на твое место не размислувам воопшто за z-wave , имам искуство и со едните и со другите.
  z-wave mesh е гњаважа, вера на пример со фибаро е хорор, некогаш не сака никако да се упари некогаш сака од прва.
  плус моменти со ресетирања на конфигурација и повторно отварање на сите позиции за реидентификување.

  Wi-fi си е wi-fi. имаш добар ап нема да имаш проблем.

  Флегма потребата за тасмота е едноставна. Сонофф немаш интернет немаш контрола, тасмота немаш интернет локално се си функционира. Доколку ти е за во интеграција со Алекса со тасмота имаш wemo емулација која што функционира одлично.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...