1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  И мене ме исплатија 1300 ден. :)
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Дава, јас патарини имам скенирано од почеток и кога видов дека се со 0 ддв после не ги скенирав, ама сега заради награднава игра ќе ги скенирам богами. :)
   
  На goce03 и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Може ќе ме викате параноид но меркава не е за сузбивање сива економија, но сигурно може да се искористи против лицата што немаат прикажано никаков приход и да му удрат пријава за прикривање данок.
  Ако им беше толку за намалување на сива економија ќе го намалија ДДВ на 10% и сите среќни.
  Вака државата знае каде купуваш, што купуваш и колку трошиш. Фејсбук може вода да им носи...
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Како може да знае колку трошам?
  Ако апликацијата покажува дека за три месеци сум скенирал фискални со вкупен износ 150 000 денари тоа не значи дека навистина толку сум потрошил, сум собирал сметки од баби, дедовци, роднини итн.
   
  На Rukfash, gamon, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Ај еве ти еден личен пример.
  Пералната за коли кај Веро центар.
  Додека се мотав во Верото ја оставив доле на перење и доаѓам да ја земам ок се супер испрана, колку треба да платам прашувам ?
  Ми вика 300 денари.
  Повелете.
  Ми враќа кусур човеков, ама гледам не куца, а јас ако сакате фискална молам.
  Е тек тогаш ја искуца и ми ја даде.
  Да не беше ова со враќањево немаше ни да му ја побарам, баш ми е гајле, ама кога ќе ми текне дека месечно можам да земам 600 денари што се вика од никаде, или па 1800 за три месеци, епа зошто да не ја побарам. :cool:
   
  goce03, kristijan_m75, Ceco и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  Виновна сум. Ме фатија дека најмногу пазарам во Кам и Зегин. Епа нека понудат другите нешто подобро де! :cool:
   
  goce03, igor_igor и на artweb им се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  Ништо не ја спречува државата да ги искористи тие податоци против тебе и да го провери твојот приход.
  Бидејќи веќе ги има тие информации и никој не се изјаснил како ги користат, се е возможно.
  Не сум по конспирации и слично, но секогаш кога државата замешала води во нешто не било на арно.
   
  На steelseries и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,009
  9,645
  24 Јуни 2009
  Машко
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Државата ако сака да те фати ќе пушти касетите да снимаат кај операторите. Ова не е ништо друго него популистичка мерка за гласови, ем народот сит, ем овците на број.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  87
  79
  6 Април 2013
  Машко
  И јас плукав за скенирањето сметки, се мачат луѓево за денар два и затоа имам само 317ден. за три месеца од неколку поголеми сметки. Сега кога гледам луѓево лапаат фри мани ќе му ја запнам.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Rukfash, JackDL, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,174
  830
  1 Јуни 2016
  Не беше казниво ако скенираш сметки од бензин или патарина?
   
 12. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  87
  79
  6 Април 2013
  Машко
  Повеќе шанса за наградната игра.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 13. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  496
  339
  22 Март 2016
  Машко
  Да да,ми објаснија момциве од форумов.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,650
  1,076
  28 ноември 2015
  Машко
  А како веќе не го правеше тоа хаха :)
   
  На [email protected] му/ѝ се допаѓа ова.
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Казниво е ако земеш сметка со сметкопотврда ја скенираш и ја дадеш во фирма, книговодство за поврат на ддв, тоа се смета дека ти правиш дупли поврат и е казниво.
  Но доколку сметката за гориво или за било што друго само ја скенираш, или да НЕ ја скенираш а ја дадеш во книговодство за поврат на ддв тогаш не е казниво.
  Сметките што ставам гориво во Макпетрол си ги скенирам, но НЕ ги давам во книговодство во мојата фирма. :)
   
  На damil и goce03 им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ти е поисплатливо да си ги книжиш како трошок?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Како поисплатливо ако се книжат како трошок?
  Средствата што се книжат како трошок се ослободени од данок?
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Возилото што го возам не е сопственост на фирмата, па од тука точно е може да се книжи како трошок но не и за поврат на ддв.
  Но имам доста други сметки кои што се прикажани како трошок, па овие конкретно не би имале никаков ефект ако би ги доставил плус. :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  The SSSS (Secret Spy State Service). :cool:
   
  На krema и artweb им се допаѓа ова.
 20. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  603
  617
  15 Септември 2012
  Машко
  Требало да побараш перење за 250 без фискална... така ќе имаш 100% поврат на ддв
   
  zlate_mkd, artweb и на RoninMK им се допаѓа ова.
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Вкупниот ДДВ од сметката не е само мој, тој е и твој, на сите граѓани во Македонија, мој е само 15% од вкупното ддв и тој си го сакам што ми следува според закон. :)
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи, има трошоци за одредени компании кои се ослободени од ДДВ, на пример трошоци за гориво во фирми со примарна регистрирана дејност превоз на патници или пак такси компанија со сопствени возила.

  Но не беше тоа поентата. Поентата беше трошоците ти ја намалуваат основицата за данок на добивка. ДДВ-то ќе го платиш ама ќе заштедиш на 10% данок на добивка, ако имаш добивка на крај година.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  Си ги собрал сите сметки од КАМ.
   
 24. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  834
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Пред да ја скенирам сметката од Стокомак ми се појави оваа слика и ме замисли.
  [​IMG]
   
  На TATA_MATA, RoninMK, Aowek и уште 5 други им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,051
  1,068
  2 Март 2011
  Машко
  Браво, си успеал да ја сфатиш дистракцијата на идејата за MojDDV, аналогијата со колосеумот е одлична.
   
  farkizz, Uber-, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  557
Вчитување...

Сподели

Вчитување...