1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

 1. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  394
  354
  21 Мај 2017
  Машко
  Јас надминав доста над 1800, не знаев дека има лимит на 3 месеци, мислев годишно е
   

  Прикачени датотеки:

 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  tl;dr верзија од награднава игра некој да напише што е како е?
   
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  www.loto.mk/mojanagrada/pravila
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Токму поради ова реков tl;dr верзија. Згуглај за да дознаеш што е tl;dr пошо на прв впечаток изгледа како бебе да искуцало рандом на тастатура :D
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Најкусо: куцај сметки. Нема лимит на сметки. Има дневни награди и месечни награди.

  Дневни:
  4х 1,000ден
  3х 2,000ден
  3х 3,000ден

  Месечни:
  15х 100,000ден

  2 главни(6 месечни):
  3,000,000ден

  Исплата на трансакциона сметка.

  Наградната игра трае од денес 15.12.2019 до 14.12.2020

  Испратено од тенекија
   
  Последна промена: 15 Декември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,663
  3,396
  24 Септември 2012
  Баш се глупи "месечните" и "главните". Нормално дека нема да ги добиеш. Да не се лажеме.

  Барем повеќе "дневни" да имаше по 1-2-3000 па поголема шанса да добиеш нешто што не е апсолутна 0.
   
  На olikomerc и toshex им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,970
  21 Јануари 2009
  Колку повеќе сметки скенираш толку повеќе шанси за добивка?
  Висината на сметките не е важна, само квантитет?
  Дали ќе има известување во апликацијата ако си добил нешто или само кога ќе ти уплатат?
   
 8. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  “Во наградната игра, едно лице може да учествува со неограничен број на скенирани фискални сметки независно од износот на кои гласат.“
  Не е појаснето убаво за тоа.

  “Добитниците на дневните награди, наградите од дванаесетте извлекување и главните награди ќе бидат објавени во рок од три дена од секое извлекување на веб страната на Државна лотарија www.loto.mk/MojaNagrada, при што за добитниците ќе се објават нивното име, презиме и адреса на живеење. Податоците за добитниците ќе бидат објавени во период не подолг од 3 дена од секое извлекување, по што истите ќе бидат уништени согласно со прописите за заштита на личните податоци.“

  Би требало да има известување во самата апликација.

  Дополнително:

  Извлекувањето на дневните награди ќе се врши по случаен избор односно со електронски генератор(софтверски) преку апликацијата „МојДДВ“ на Управата за јавни приходи во Скопје. По секое скенирање на фискалната сметка учесникот ќе знае дали е добитник на некоја од дневните награди.

  Доколку некоја од наградите во дневните извлекувања не се извлече, наградите ќе бидат доделени во некои од наредните извлекувања кои ќе ги одреди приредувачот и за тоа ќе ги информира учесниците пред почетокот на извлекувањето.

  Извлекувањата на наградите од дванаесетте кола и на двете главни награди ќе се врши јавно, со електронски генератор на случајни броеви или со механички уред за извлекување кои ќе ги формираат сериските броеви кои учесниците ги добиле за скенираните фискални сметки во колото за кое се врши извлекувањето на датумите определени во точката 3 од овие правила. Извлекувањата ќе се вршат на национална телевизија во лото емисијата, ведднаш по завршување на извлекувањето на лото 7/37 и дополнителната игра џокер кои започнуваат во 20:00 часот.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во апликацијата има дали си добил или не награда.
   
  На Avid и Uber- им се допаѓа ова.
 10. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Штета не сум добил. Screenshot_20191215-161707_MojDDV.jpeg

  Испратено од тенекија
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  662
  658
  15 Септември 2012
  Машко
  Јас сите што ги познавам и со кои дискутивав деновиве немаат добиено ниту денар од државата по основа на поврат на ддв. Затоа и прашав.

  За маркетиншката сума од 30.000,00 денари многу се пишуваше овде.
  Не сите членови во семејството имаат 26.000,00+ приходи за да ги трошат за собирање на фискални сметки (базирано на ставка од 18% ддв) иако има и ддв од 5%, како и услуги со 0% ддв, како и плаќања за кои не добивате фискална сметка туку фактура (електрична енергија, топловодно греење, телекомуникациски услуги - телефон, интернет, мобилен, вода...), па така претпоставените приходи за да ги трошите за фискални сметки за да си играте со државата, се прилично зголемени.
  Туку да не се враќаме на веќе елаборирана тема.

  Ви благодарам на сите што одговорија на моето прашање.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не туку скенирајте сметки, ја оштетувате државата. Ја даноци плаќам вие у џеб ги ставате.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  629
  384
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Замислите и кај нас стигнаа на два акаунта по 1500-1600 ден за првото тромесечје. Таман за предновогодишната ЕУФОРИЈА :D да се изнатрошеме
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  А пред 3 месеци се плукаше :D
   
  На dddragan, zipi123, artweb и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  994
  1,080
  9 Декември 2015
  Машко
  Сопругата ќати 780 денари пред некој ден. Со вакви мерки на кого му е потребна ЕУ?
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 16. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,715
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ја ќарив 1500, сопругата 1000-че шо би рекол син ми Free money :)
   
  На artweb и igor_igor им се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ништо не ми вратиле нит па сум добил некаква награда.
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Имаше известување дека на тие што не им вратиле ќе им вратат до крајов на месецов, значи пред Нова Година.
  Ама тоа важи ако сте скенирале, ако не....:p
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Значи ќе се скенираат и сметки со 0% ддв,(патарини, медицински услуги...).
   
  На artweb и krema им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова не е прецизирано, мада има доста услуги за кои се издава фискална сметка а ддв е 0%, не знам дали тие правни субјекти се даночни обврзници.
   
 21. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Која е логиката да скенираш сметки на кои нема поврат на данок(во себе не содржат ддв)?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 22. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Даночни обврзници се сите правни субјекти,ддв обрзници се оние кои во своите услуги имаат ставка ддв вклучено во цената...

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Нема логика за поврат на ддв, ама има за наградната игра. :)
   
  На krema и Avid им се допаѓа ова.
 24. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Па до сега не дава самата апликација ако скенираш сметка со 0% ддв,викаш ќе го сменат за наградната?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 25. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,715
  20 Јануари 2015
  Машко
  Дава, можеш да скенираш сметки со 0% ДДВ, не ништо променето, само досега беше безцелно, сега за наградната игра има цел.
   
  igor_igor, artweb и на kristijan_m75 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  591
Вчитување...

Сподели

Вчитување...