1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

 1. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  948
  1,027
  9 Декември 2015
  Машко
  Да не се разбереме погрешно. Не е само МојДДВ, и не е само оваа влада во прашање. :) Но да не забегувам, да се вратиме на фискалните.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  До пред МојДДВ бев слободен човек, сега веќе не сум... и многу ми е забавна играва со апликацијава, престанав све друго да играм.
   
  На artweb и farkizz им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А особено со двонеделнана драма со ОХИС. Кој знае што ни имаат збрцано во тие две недели.
   
 4. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  529
  207
  14 ноември 2016
  Машко
  И мене ме исплатија 2200ден уште на 5-6ти не се сеќавам точно, моментално ова тромесечие сум стасан до 3-тиот акаунт каде ми е исполнет до половина.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Рај за икономисти/шпараџии :oh:
   
  На GGTT1 и farkizz им се допаѓа ова.
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Oд Макпетрол ;)
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  И сега ќе скенираме ли фискални од патарини или слично со 0% ддв (ради наградната игра)?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  да
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  ОК, да не му ја мислам значи. :)
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали има некој што не го исплатија од првиот квартал? :)
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што сте заслужиле бе па да ве исплатат?
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако некој добие од дневните награди, дали се појавува известување во апликацијата?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Deleted member 41464

  Deleted member 41464
  Гостин

  Dali nekoj znae dali moze ista transkaciska smeta da se koristi za poveke mojddv akaunti ?
  Jas imav skenirano 950 den vo eden mesec,650 vo drugiot,ne skenirav vo tretiot,i mi vratija 1700,znaci limitot e 1800 na trimisecje,a ne 600 mesecno ?
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одговор имаш овде, и не мора исто прашање да поставуваш по повеќе теми!
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Логика бе деца! И да скенираш сметка со 0 % ДДВ, (иначе едноставно не ја скенира) значи ќе си добиеш 15 % поврат од тај 0 % ДДВ. И шо има тука нејасно и не прецизно?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Муабетот беше дали тие фискални со 0% ддв влегуваат во наградната игра, не станува збор за поврат на ддв.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  962
  1,678
  20 Јануари 2015
  Машко
  Да влегуваат, наградната игра е воведена со цел да постои мотив да се скенираат и тие фискални со 0% ДДВ и дополнително да се мотивираат оние што го исполниле прагот од 1800 денари за три месеци да продолжат да скенираат.
   
  На krema и igor_igor им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  @goce03
  Тоа е апсолвирано и е повеќе од јасно, некако се изврте муабетот али ај, нема везе.

  Ме интересираше дали има некој што скенирал сметки а да не е исплатен од страна на УЈП?
  И второто прашање ми беше....
  Edit:
  Моментално на Канал5 оди извлекувањето на наградите од 1-то коло. :D
   
  Последна промена: 4 Јануари 2020
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Првиот од 2020-та? Рано е, крај на февруари некаде.
  Има некои што не се исплатени ради тоа што немале внесено транскациска или погрешна трансакциска, кажаа од ујп дека ќе ги исплатат во наредниот период.
  Едноставно ја скенира.
  Би требало да се појави известување, кога ќе добијам награда ќе ти кажам со сигурност. :D
  Инаку тука можеш да провериш дали си добил награда.
  Државна лотарија
   
  Последна промена: 5 Јануари 2020
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  На првиот квартал мислев 7-8-9 месец, во февруари ќе исплаќат од вториот квартал 10-11-12 месец.
  Инаку и јас ќе известам овде ако добијам барем една дневна награда. :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нема бе казниво. Да не беа бензинските немаше ни денар да видам. Ама и така трошам гориво месечно колку за 600 ден поврат, али плус шо ми даваа сметки и на друг акаунт скенирав ушпе толку. Ама сега како видеа дека даваат пари почнаа самите да си ги собираат бензинашите, маму и јебем :)
  Иначе баш скоро ми кажа еден другар дека некој неког другар кој работел у кафич му дал еден куп сметки од околе 30 хиљади денара. И овај запнал одедншка да ги слика сите. Било време кога сеуште работеле УЈП и му се јавиле телефонски, прашале го дали работе у кафич, овај потврдно ДА, и речеле му дека не бива така и ке биде блокиран до крајо на месецо...Дакле и тоа е педерлак од нивна страна и не е законски. Какво казнување , какви глупости, само се паранојате. Ја ако сакам и миљон денара ке искенирам, не е битно шо несум ги потрошил ја лично, битно е шо некој ги платил и аутоматски платил факин ддв.
   
  На Tomekk, artweb, RoninMK и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,333
  638
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ехе за првиот квартал одамна ги исплатија.
   
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  579
Вчитување...

Сподели

Вчитување...