1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,631
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^И плус шваљерката у сабота на #третасмена, и тоа е придобивка. :D
   
  На causevd и Nomad им се допаѓа ова.
 2. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Одговорот беше "тебе брат приоритетите у животот ти се малку побркани" ама овој елемент не ми падна баш на памет...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,631
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мала шала није на одмету.
  Се шегувам пред се`. :)
   
  На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,087
  3,214
  2 Септември 2012
  Машко
  Пред Нова година ќе биде, како К15 ќе му дојде. :cool:
   
  На Rukfash и krema им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,631
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Епа одлично, ем К15 ем К16, кај ли ќе ни биде крајот. :D

  edit:
  Таман до богојавленије ќе станеме 200 кила :)
   
  На Uber- и igor_igor им се допаѓа ова.
 6. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Хаххаах па така си е, добро прави колегата твој :)
  Што ќе иде по кафани или дискотеки у Сабота.. Иди на работа и земи си дупло пари, језда не е све у парите ама па некад ќе завршат работа и тие 2000.
   
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  958
  1,160
  9 Јуни 2011
  Машко
  На тема фискални сметки и лоши термални принтери:
  Што правиме со тие фискални сметки? - Ги фрламе во канта или се тепаме со продавачот да ни испринта нова, надевајки се дека другата ќе биде подобра? (имајки во предвид колку им е тоа комплицирано со сторнирање една сметка и принтање нова, одхефтај захефтај :) )

  Дали излезе некое ново чаре за овој момент?

  бтв, станува збор за сметка со повраток на средства од околу 1000мкд
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,656
  10,904
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тогаш таа сметка секако не е кандидат за поврат на дел од ддв. Лимитот е сметките да се под 30к денари. Освен ако не грешам нешто.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Одиш во УЈП да ти ја внесат.
   
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  889
  1,435
  12 Септември 2013
  Машко
  Во УЈП со таква одиш. Ако ти се плаќа паркинг поскап од добивката, макар и на Тутунски.
   
 11. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  958
  1,160
  9 Јуни 2011
  Машко
  Изгледа не си сватил добро. Сметката е околу 55к. Повратокот е 1.5к. Паркингот 50мкд ?

  Бтв, се јавив сега во агенцијата, и ми рече таа дека не ги прифаќале овие сметки во УЈП за враќање данок затоа што биле за "странски" фирми (авио компании и сл.)
  Не сум сигурен дали ме измота само пошо не и се принта нова, али ќе си ја пробам среќата во УЈП.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Бате сметка над 30.000 неможеш да скенираш, а и направија над 30к на каса да неможе да се плаќа нели ?
   
  На SiPy` и igor_igor им се допаѓа ова.
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  958
  1,160
  9 Јуни 2011
  Машко
  е фак ит, го заборавив овој момент со над 30к -.-"
  инаку нема врска, со картичка платив секако.
   
  На borcep и Oktar им се допаѓа ова.
 14. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Фискална може да е издадена над 30.000 денари сумата но неможе истата претходно да е платена со кеш. Чим си поминал со картичка они издале фискална на сумата.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,631
  10,214
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најава од мин. за финансии за надградба на апликацијата.

   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 16. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
  Дали на некој на форумов државава (УЈП, Министерство за финансии) му врати пари од скенирани сметки?
  Да потсетан, прашувам за оние 15% од ддв-то што беа најавувани лани до 30.000,00 денари годишно, па оваа година според законот испаднаа 1.800,00 денари за тримесечје... Па рекоа за тримесечјето 7-8-9 месец ќе исплатат на почетокот на декември... А денес е помината половината од декември... (Да, знам дека го шанкаат рокот Лукаревска: Граѓаните да не се грижат, повратот од ДДВ ќе го добијат најбрзо што може | Телма)
  Е, баш од тие пари, дали има некој на форумов да се пофали дека му исплатиле?
  Само да се пофали, немора да части... :)
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пошто јас не скенирам, сите поголеми сметки на сестра ми и ги давав и пред некој ден кажа дека и ги префрлиле
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,087
  3,214
  2 Септември 2012
  Машко
  И мене ми вратија пари во четвртокот на 12 ти. :)
   
 19. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  465
  384
  9 Јули 2018
  Машко
  и кај мене ги вратија средата
   
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,469
  6,705
  21 Јануари 2009
  upload_2019-12-15_9-28-59.png

  Збогум сиромаштијо.
   
  На Speedster, Dinamit, DelphiUser и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,601
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  И кај мене вратено тројца по 1800.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 22. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  И кај мене стигнаа, си платив интернет тв и мобилен, па што кој ти ги дава :D
   
 23. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Стигнаа и кај мене. Едно пазарење новогодишни пакетчиња тамам.:D
   
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,055
  4,334
  28 oктомври 2008
  Сите што ги знам а скенираа, добија пари. Инаку и кога беа најавувани, беше исто: 600 денари месечно, максимум 1800 на квартал, значи 7200 годишно, така да за едно четиричлено семејство сумата би била максимум 28.800,00 денари.
  Знам и доста скептици кои зачудени дека не се во право, почнаа да скенираат...
   
  На artweb, DonFrozex, flashgordon007 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Секогаш е така.
  П.С. јас неам добиено хихии

  Испратено од тенекија
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  579
Вчитување...

Сподели

Вчитување...