• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Филтер за воздух

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
Се мислев јас за Blueair 411 за во спална, но кога го видов видеото, се предомислив.
Некако ептен ми е како DIY прочистувач. Со тоа шо ако земаш од Xiaomi Hepa 13 филтер и му ставиш вентилатор, ќе го добиеш истото но со подобар филтер.

По видеото многу добро прочистува иако има обичен хепа филтер. - нема од овие подобрите хепа Н11 или Н13
Филтерот опфаќа многу голема површина.
 

kostatkb

Intern
6 јануари 2018
1
0
Tetovo
So Xiaomi h3 sum zadovolen, go imam eden mesec. Veke sum na 85% potrosenost (uste 85% ima) ama kaj mene dosta se pusi vo soba. Vo soba od 32m2 posle 2 cigari odi i nad 400 PPM, za 3-5 minuti spusta pod 200 i za 5-10 minuti pod 100- na auto mod.
 
Последна промена:

antibiotic1

Intern
29 јуни 2013
40
8
Имам Xiaomi 2s и време е да му сменам филтер. Во нептун најдов само сив Hepa и еден лилјаков антибактериски. Може да ми кажете што е подобро?
пс. На страната имаат и зелен го водат како антиформалдехид
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Имам Xiaomi 2s и време е да му сменам филтер. Во нептун најдов само сив Hepa и еден лилјаков антибактериски. Може да ми кажете што е подобро?
пс. На страната имаат и зелен го водат како антиформалдехид
Сив Хепа 13. За по дома обучно е доволен, а и највише задржува по спецификации.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
На некои слики за Шаомиво гледам дека има посебно црн карбонски филтер. Јас го имам сивиот и внатре има карбонски вграден.Да не може да се стави уште еден карбонски филтер внатре? Да се докупи? За мириси да трга повеќе?

Дали некој забележал ваков црн дополнителен филтер некаде?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
На некои слики за Шаомиво гледам дека има посебно црн карбонски филтер. Јас го имам сивиот и внатре има карбонски вграден.Да не може да се стави уште еден карбонски филтер внатре? Да се докупи? За мириси да трга повеќе?

Дали некој забележал ваков црн дополнителен филтер некаде?
Не сум видел кај нас никаде посебно, а богами ни на нет. Најверојатно сликичкиве се повеќе демонстрациони, демек еве што има внатре.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,229
4,437
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Mi Air Purifier 3H моментално е со 25% попуст во Нептун.
Кој се мислеше, сега му е шансата за 9.799ден.
Што реално е помалку од 10% попуст, ако се земе предвид дека го има за 10.500 редовна цена.

neksio.jpg
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
352
426
Дома
Некој со ваква мака во WINIX апликацијата? Реинсталирав, проверував пермисии и сѐ што ми текна, ама нејќе. Од старт се јавува ова и со CLOSE ја гаси, не можам ништо да направам.

Screenshot_20210216-234250.jpg
 

Zalna vrba

Intern
6 март 2021
4
2
Дечки ја расчитав темава од прва до последна, и пак неможам да се одлучам иако го стеснив изборот на неколку модели?
-Виникс Зеро Про
-Шаоми Про
-Ваурон 2х
-Блуер 221
Гледам задоволни корисници има од сите модели! По мое убедување Виниксот ќе го избегнам затоа што има плочаст филтер со најмала површина(од овие), Вауронот е убедливо со најголем филтер и м3/h според тоа што успеав да пресметам. На Блуерот му фали реал-тајм контрола, а Шаомито ми е најнесигурен од сите(во поглед на филтрите мислам дали се стварно Х13 или кинезот нешто муља).
Потребата е да чисти салон+спална со преку 50м2 вкупно, и еден помал не иде во предвид...
Па би сакал да слушнам ваша препорака/мислење?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Дечки ја расчитав темава од прва до последна, и пак неможам да се одлучам иако го стеснив изборот на неколку модели?
-Виникс Зеро Про
-Шаоми Про
-Ваурон 2х
-Блуер 221
Гледам задоволни корисници има од сите модели! По мое убедување Виниксот ќе го избегнам затоа што има плочаст филтер со најмала површина(од овие), Вауронот е убедливо со најголем филтер и м3/h според тоа што успеав да пресметам. На Блуерот му фали реал-тајм контрола, а Шаомито ми е најнесигурен од сите(во поглед на филтрите мислам дали се стварно Х13 или кинезот нешто муља).
Потребата е да чисти салон+спална со преку 50м2 вкупно, и еден помал не иде во предвид...
Па би сакал да слушнам ваша препорака/мислење?
Обавезно 2 комада од било кои. А како им најде маана на сите, и имаш сомнеж во кинезите, а сите се прават во Кина, што уреди, што филтер, мислам ниеден да неземеш

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Zalna vrba

Intern
6 март 2021
4
2
Обавезно 2 комада од било кои. А како им најде маана на сите, и имаш сомнеж во кинезите, а сите се прават во Кина, што уреди, што филтер, мислам ниеден да неземеш

Sent from Телефон using Tapatalk
Па не се без пари па да не ми биде гајле што мана имаат :cool:
За ~20000 плус филтри 1-2 годишно се разбира дека ќе се интересирам кој е подобар и зошто.
И Кина има продукти од прва до Ш класа!
Така да ако користиш некој од овие и имаш што да кажеш... повели? цинични коментари не ми требаат!
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Па не се без пари па да не ми биде гајле што мана имаат :cool:
За ~20000 плус филтри 1-2 годишно се разбира дека ќе се интересирам кој е подобар и зошто.
И Кина има продукти од прва до Ш класа!
Така да ако користиш некој од овие и имаш што да кажеш... повели? цинични коментари не ми требаат!
Па не се без пари па да не ми биде гајле што мана имаат :cool:
За ~20000 плус филтри 1-2 годишно се разбира дека ќе се интересирам кој е подобар и зошто.
И Кина има продукти од прва до Ш класа!
Така да ако користиш некој од овие и имаш што да кажеш... повели? цинични коментари не ми требаат!
Сум го кажал моето неколку пати низ темата. И искуства, и тест и твикс анд трикс. Јас би одел на еден Шаоми Про и еден Шаоми 3H. Едниот главен едниот помошен и за спална. Филтрите се ОК, има и ревјуа по нет, не се Ш класа. Имаш 3 типа да бираш филтри, идат по стандард со Стандардниот Хепа. Про-то има посаглам ласерски сензор и е поесетлив, 3H не толку, но поради кинеските сетингс и кај двата се праговите на кога колку да дува малце високи. Ова се решава преку аппликацијата, со мануал моде подесување и автоматизација на време, ниви на загаденост и слично. Имаме пишано погоре.
Од другите само Виникс имам у фамилија, чисти и собира ОК, ама од типовите без смартфон функции. Blueair јаките и со смарт функции ти се ваљда скапички.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Zalna vrba

Intern
6 март 2021
4
2
Сум го кажал моето неколку пати низ темата. И искуства, и тест и твикс анд трикс. Јас би одел на еден Шаоми Про и еден Шаоми 3H. Едниот главен едниот помошен и за спална. Филтрите се ОК, има и ревјуа по нет, не се Ш класа. Имаш 3 типа да бираш филтри, идат по стандард со Стандардниот Хепа. Про-то има посаглам ласерски сензор и е поесетлив, 3H не толку, но поради кинеските сетингс и кај двата се праговите на кога колку да дува малце високи. Ова се решава преку аппликацијата, со мануал моде подесување и автоматизација на време, ниви на загаденост и слично. Имаме пишано погоре.
Од другите само Виникс имам у фамилија, чисти и собира ОК, ама од типовите без смартфон функции. Blueair јаките и со смарт функции ти се ваљда скапички.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ти благодарам за исцрпниот(и на место) одговор!
Инаку сум(бев) решен и поскап да земам,гледав и Дајкини... ама откога се расчитав видов дека електростатските не се добри според многу истражувања.
Во опција имав и блуер 405 и филипс од кулите... сепак мислам дека за дупло пари не вредат дупло!
А тука се и филтрите што ќе треба сигурно двапати годишно да ги мењам... илјадарка разлика во цена одма станува 2000 годишно.
Сериозно го размислувам Шаоми Про! Има и најефтини филтри од сите(...и тоа е тоа што ме буни!). Ваурон малку се занеле со цената(мада и за нив не сум сигурен во тврдењето дека користат Х13 хепа).
Во секој случај морам да одлучам оти алергиите почнаа...
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
915
834
Не сум видел кај нас никаде посебно, а богами ни на нет. Најверојатно сликичкиве се повеќе демонстрациони, демек еве што има внатре.

Sent from Телефон using Tapatalk
Јас го имав, не е за демонстрација Removable carbon net layer, во пракса не осетив некоја посебна разлика во однос дека повеќе отстранува мириси, само помал век на траење има од регуларните (така ми покажуваше во апликацијата, пошто беше оддамна не се сеќавам колку беше разликата во денови)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,643
Ти благодарам за исцрпниот(и на место) одговор!
Инаку сум(бев) решен и поскап да земам,гледав и Дајкини... ама откога се расчитав видов дека електростатските не се добри според многу истражувања.
Во опција имав и блуер 405 и филипс од кулите... сепак мислам дека за дупло пари не вредат дупло!
А тука се и филтрите што ќе треба сигурно двапати годишно да ги мењам... илјадарка разлика во цена одма станува 2000 годишно.
Сериозно го размислувам Шаоми Про! Има и најефтини филтри од сите(...и тоа е тоа што ме буни!). Ваурон малку се занеле со цената(мада и за нив не сум сигурен во тврдењето дека користат Х13 хепа).
Во секој случај морам да одлучам оти алергиите почнаа...
Види блуер големите се сериозни чистачи. Стварно вртат доста воздук на час. Е сега се малце побучни кога ќе земат да вртат при загадено.
Инаку Шаоми се релативно евтини фултрите, уствари како ќе зем3ш од 2~3000ден, ама по мое искуство реално траат при 24/7 во пушачка просторија е макс 4 месеци, така да ако го вртиш цела година ќе ти требаат 3. Мада нема да го цртиш цела година нели. Кај некои од другиве има и посебни филтри, дел од кои и се перат. Така да и тоа може ќе ти прави разлика.

Јас го имав, не е за демонстрација Removable carbon net layer, во пракса не осетив некоја посебна разлика во однос дека повеќе отстранува мириси, само помал век на траење има од регуларните (така ми покажуваше во апликацијата, пошто беше оддамна не се сеќавам колку беше разликата во денови)
Убаво да се знае и тоа од прва рака.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Zalna vrba

Intern
6 март 2021
4
2
Апдејт: Потрагата заврши!
Земав Ваурон хап 002. Дечките беа исклучително љубезни,ми одговорија на сите прашања,а добив и добар попуст!
Ревјуа за прочистувачот веќе има тука,а и јас го уклучив тек попладнево... па освен екстремно позитивен прв впечаток нема што да додадам засега!(а,како за беља и воздухот е чист денес :)).
Најбитно за мене беше што има Х13 хепа филтер кој го произведуваат тука кај нас од сертифицирани германски материјали по сите стандарди!
Здравје понатаму може ќе додадам и едно ривју...
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,229
4,437
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Најбитно за мене беше што има Х13 хепа филтер кој го произведуваат тука кај нас од сертифицирани германски материјали по сите стандарди!
Целиот се прави тука. Во Визбегово. Како и да е, со здравје да го користиш. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
846,155
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно