• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Филтер за воздух

mrkela2009

Gaining Experience
24 јануари 2010
192
180
Скопје
Здраво Дечки,

Се мислам XIAOMI MI AIR PURIFIER 3H да го купам. Веќе од алиекспресс имам 12 уреди врзани на Mi Home app на кинескиот сервер.
Гледам во претходниве постови сте пишале на европски сервер дека сте врзани, може и на кинескиот да се врзе?
Пробај со овој мод ако не успееш да го врзеш на кинески сервер

View: https://www.youtube.com/watch?v=fWUXJylO-Ug
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Фала ти. Ќе го купам неделава па ќе пишам дали бидува на кинески сервер или со апликацијава.
Јас 2S ЕУ модел го имав на Чајна меинленд, па се префрлив на европски пошто на чајна ми каснеше автоматизација.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
3
0
Raboti, samo ostanav na kineski server (Chain mainland), i air purifier 3h go vrzav na Chain mainland,,posto inace site uredi trebase nanovo na evropski da gi registriram....
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
147
105
Не можев да најдам адекватка тема, па поставувам прашање тука:

Дали постои уред комбо прочистувач + навлажнувач? Ако не постои, дали има некоја глупа интеракција помеѓу вакви два уреди, бидејќи сакам да ги користам двата? Инфо некој?
Има, еве јас користам таков (има навлажнувач, ама не ја користам таа опција, доволно е влажно кај мене).
овај е конкретниот модел: MyAir Wellness -
 

Forumec

Intern
7 декември 2018
20
6
Во врска со XIAOMI MI AIR PURIFIER 3H-знае ли некој дали може да се намести ваква автоматика на апликацијата:
-до 20 да работи во прва брзина
-ако е 20-50 да работи во втора брзина
-ако е над 50 да работи во трета брзина
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За жал, засега уште нема таква опција. И мене многу ми фали тоа. Ако знае некој walkaround нека кажува.
Моментално со автоматизација има опции за auto и manual.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Во врска со XIAOMI MI AIR PURIFIER 3H-знае ли некој дали може да се намести ваква автоматика на апликацијата:
-до 20 да работи во прва брзина
-ако е 20-50 да работи во втора брзина
-ако е над 50 да работи во трета брзина
За жал, засега уште нема таква опција. И мене многу ми фали тоа. Ако знае некој walkaround нека кажува.
Моментално со автоматизација има опции за auto и manual.
Може ама ссмо со мод-ната апликација. Линкот ги има неколку поста погоре. За да не ја ставам на телефон, јас ја ставив у виртуелка на компјутер, таму си наштелував и после си се синхронизираше со нормалната на телефон, само неможеш од тел да го мењаш тој дел.


Sent from Телефон using Tapatalk
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
112
82
Дечки Xiaomi 3H да го купам од Сетек или Ми сторе МК? Нептун веќе го нема на залиха..
 

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
114
144
Конечно и јас земав прочистувач за воздух и се одлучив да идам со Gorenje AP500.
Прв ден на работа му е и ептен ми се допаѓа дизајнот и работата која ја врши, исто така многу добро го извеле мрежастиот филтер за собирање на крупна прашина што го штити HEPA филтерот од предвремено запушување и тркалцата под прочистувачот за лесно движење низ собите. Мрежастиот филтер е одвоен од HEPA филтерот и може да се чисти со вода(го имам прикажано подоле на сликите). Прочистувачов е пуштен во продажба пред 2-3 недели и е со двојна трислојна филтрација кои се наоѓаат на неговите страници.
 

Атачменти

 • 97 KB Прегледи: 56
 • 68.2 KB Прегледи: 57
 • 167 KB Прегледи: 62
 • 588.1 KB Прегледи: 63
 • 606.9 KB Прегледи: 59
 • 621 KB Прегледи: 60
 • 632.8 KB Прегледи: 60
 • 161.4 KB Прегледи: 61
Последна промена:

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
323
375
Дома
Winix во моментов имаат некој попуст од 20% на прочистувачите, а и на филтри 15% (барем толку е за HR1000, не проверив за другите).

IMG_20201127_082535.jpg
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Знае некој дали Xiaomi Air Purifier 2H може да се сетира од 20ч до 08ч да биде на тивко, а од 08 до 20ч да е на ауто?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Знае некој дали Xiaomi Air Purifier 2H може да се сетира од 20ч до 08ч да биде на тивко, а од 08 до 20ч да е на ауто?
У Ми Хоме апликацијата, преку автоматузација. Иако и Ауто модот и Слип модот се бескорисни реално гледано.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Зошто се бескорисни и слип и ауто?
Океј тогаш некој сетинг за брзина барем?

Од 20ч до 08ч да е на брзина некоја пониска, а од 8 до 20 на повисока? Или уште подобро ако може и повеќе поделби да има.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Зошто се бескорисни и слип и ауто?
Океј тогаш некој сетинг за брзина барем?

Од 20ч до 08ч да е на брзина некоја пониска, а од 8 до 20 на повисока? Или уште подобро ако може и повеќе поделби да има.
Auto модеот на Шаоми е наштелуван по кинески стандарди, така да до кај 50-60 не брка никаква работа, многу споро работи. А и даље му се многу високи вредностите на преминување од брзина во брзина. Слип уште побетер.
Терај со автоматизација од 20-08 на Ауто (за да не ти смета еве на спиење) а после од 08-20 на Мануал мод, со подесена брзина по твој ќеиф. Можеш да си играш и со напредна автоматика, на мењање брзини согласно загаденост, ама ти треба модувана АПК за тоа, има погоре малку (имам ставено и слика како е кај мене).

p.s.Сензорот е инфраред не ласерски, и не е баш баш најточен.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Каде е тој линк погоре? Од видеото? Може некако на кратко овој дел да го појасниме?

Во врска со XIAOMI MI AIR PURIFIER 2H-ваква автоматика на апликацијата:
-до 20 да работи во прва брзина
-ако е 20-50 да работи во втора брзина
-ако е над 50 да работи во трета брзина
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Каде е тој линк погоре? Од видеото? Може некако на кратко овој дел да го појасниме?

Во врска со XIAOMI MI AIR PURIFIER 2H-ваква автоматика на апликацијата:
-до 20 да работи во прва брзина
-ако е 20-50 да работи во втора брзина
-ако е над 50 да работи во трета брзина
Да тој од видеото.
Да со модуваната апликација може, во оргиналната за наш регион го тргнаа тоа (за Кина работи уште). Ете има и слика од кај мене едно од подесувањата на пример како изгледа. Е сега некад им касни малце клаудот, не работи баш точно ама генерално брка работа.
И не само 1,2,3 брзина. Во мануал мод имаш ако не се лажам 15-16 нивоа.
Еве отприлика како е кај мене (описите не ми одговараат бас со сетинзите внатре, си играм)
1606472044079.png
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Тој проблем со Ауто е документиран тука:

А сега со 2H би требало да е разрешен ако не се лажам и да си работи океј Ауто модот. Документирано тука:

Ти кој го користиш? Од 2S и 2H се првите кои се оправени.


Еве вака нешто би можело и со обичната апликација:

You need to create 4 automation rules in Xiaomi Home (Mi Home):

 1. PM2.5 games <10, we turn off the purifier,
 2. When 10 <PM2.5 <15, set to automatic mode,
 3. When 25 <PM2.5 <40, set to manual mode,
 4. When PM2.5> 40, set to automatic mode.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Тој проблем со Ауто е документиран тука:

А сега со 2H би требало да е разрешен ако не се лажам и да си работи океј Ауто модот. Документирано тука:

Ти кој го користиш? Од 2S и 2H се првите кои се оправени.


Еве вака нешто би можело и со обичната апликација:

You need to create 4 automation rules in Xiaomi Home (Mi Home):

 1. PM2.5 games <10, we turn off the purifier,
 2. When 10 <PM2.5 <15, set to automatic mode,
 3. When 25 <PM2.5 <40, set to manual mode,
 4. When PM2.5> 40, set to automatic mode.
Јас имам MI Airpurifier 2 ЕУ според лепенката на него, и тоа е уствари 2H. „ 2H in Europe appears to be the 2 model. Similar to the 2S but no screen and less accurate particle sensor. One good thing is it doesn't have the NFC/RFID tag reader to force you to install new filters after certain time “. И да 2 (2H) имаат инфраред сензор и немаат дисплеј, а и не е толку проблем во сензорот колку во подесувањата по Чајна стандарди, кои се останати и ден денес.

За подесувањата да таа е логиката, со тоа што никако не успеав да ги проработам автоматиките кога имаш во правилото 2 услови со PM. Едноставно нејќе да кикне (Има слични плачки по нет не сум изолиран случај, изгледа нешто си имаат баг у клаудот). Па морав да го симулирам место со 2-3 правила со повеќе, ама работи. Со тоа што последното правило би го ставил на 25 место 40, пошто ауто модот е стваро слаб, барем за кај мене со споена дневна, тарпезарија и слично кај едниот, и 2-3 спални со еден ходник кај другиот. Јас го имам ставено преку ден кај спалните на некој мануал среден мод (6ка брзина мислам) и супер брка работа. У дневниве морам бараем на 8ца, при бидејќи и пушачи.
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
498
www.ibiz.mk
добар попуст по повод црн петок има histore за Mi Air Purifier 3H

од 13.290 ден на 10.990 ден
а пред 2 месеци јас го земав за 10990 :D

ист пример се и останатите продавници кај нас
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,157
Членови
28,671
Најнов член
digado133
На врв Дно