• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Филтер за воздух

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,101
2,490
Значи сепак мора да се оди на 3H барем. Штета.
У мое време немаше 3Н уште. Инаку проблемот со автоматизација и глупо сетирање на Ауто модот по Кинески стандарди е присутен и кај 3H, ако ти е за тоа. Инаку 2ка серијата ја нема веќе колку гледам по продавнициве (освен ако не си начекал негде), освен неупотребливиот 2Ц. Така да 3H ти е избор за таа цена сега за сега.
 

macika

Intern
24 ноември 2020
3
0
Не се слагам дека ауто модот кај ЗH e бескорисен. Кај нас дома одржава на 16-17 вредност. Пуштам на трета брзина едно саат време и спушта и под 10. После само на ауто си терам да одржува. За ноќниот мод не сум задоволна. Го оставив цела вечер и не спушти од 50.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,101
2,490
Не се слагам дека ауто модот кај ЗH e бескорисен. Кај нас дома одржава на 16-17 вредност. Пуштам на трета брзина едно саат време и спушта и под 10. После само на ауто си терам да одржува. За ноќниот мод не сум задоволна. Го оставив цела вечер и не спушти од 50.
Пробан ми е и на 3Н. После луфтирање или пушење, од 90 спушта до кај 50, и после се мучи. Дури и ќе дојде после 2 саата до кај 20, ама лажно. После уклучуење на мануал на 8ца, за 5 мин дига на 40пак и тек тогаш уствари чисти. Најт модот е смешка се сложувам. Можда ако го стаиш до кревет им е наменет.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Nikola230

Intern
28 август 2019
17
11
Здраво на сите,

Користи ли некој од Winix прочистувачиве и дали ова True Hepa е еднакво на H11 или поголемо ниво?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Незнам како работи ауто-мод на Виниксот, претпоставка е дека работи многу подобро по ЕУ стандарди т.е. држи чисто на помали вредности.
Xiaomi ауто-модот е катастрофа, посебно кога е многу загадено надвор. Ако сакаш чисто ти треба ти да го убрзуваш или да местиш автоматизација..,

За филтрите, Xiaomi се менува филтерот секоја сезона - ~2.300 ден.

Winixot има 1 хепа филтер, кој може да се менува после 2 сезони и 4 филтри со активен јаглен, кои се менуваат на 3 месеци. Цена на комплет филтри - ~3.500 денари.
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
113
82
Дечки на апликација за iOS reset device (првиот чекор) за конектирање на Xiaomi 3h неможам да продолжам напред, operation confirmed седи во бело топче а трепка вифито на уредот и неможам да прицнам next, чаре?

Требало сам да сум го штиклирал хаха, 35 значи и не е баш лошо кај мене в соба.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,101
2,490

Приметив само дека прашината ја дува директно во Philips-от лево.
И општо познатиот глуп сеттинг на Шаоми во ауто мод, ПМ им е на 50 за нив ОК. Иначе тестов му е смешен. 5 уреди еден до друг сите дуваат кој како, и он тест правел. Ај важи.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,093
3,092
Битола
Да предложите некој добар но не прескап САМО овлажнувач за воздух? Не ме бива за вакви домски уреди. Гледав по продавнициве ама свашта има. Philips прескапи. Најефтиниот од Сетек еден за 1300 ден. ама ми личи како Kinder играчка.

 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
324
376
Дома
Да предложите некој добар но не прескап САМО овлажнувач за воздух? Не ме бива за вакви домски уреди. Гледав по продавнициве ама свашта има. Philips прескапи. Најефтиниот од Сетек еден за 1300 ден. ама ми личи како Kinder играчка.

Има ваква тема посебна. На иста мака сум и јас, не сум земал уште, ќе треба деновиве.
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
76
124
Да предложите некој добар но не прескап САМО овлажнувач за воздух? Не ме бива за вакви домски уреди. Гледав по продавнициве ама свашта има. Philips прескапи. Најефтиниот од Сетек еден за 1300 ден. ама ми личи како Kinder играчка.

Никад не сфатив што е овлажнувач (и зашо луѓе го користат зборов). Дали е оДвлажнувач или навлажнувач?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
147
105
Никад не сфатив што е овлажнувач (и зашо луѓе го користат зборов). Дали е оДвлажнувач или навлажнувач?
Мислам дека тоа е модерен еквивалент на ѓезве/тенџерче со вода/чај врз чпорето на дрва...
А пошто сеа се модерни времина, нема поќе чпорина на дрва, „сите“ со инвертери се грејме (субвенции, модерни времина), нема кај да го клајш чајчето да си подиспарува и да прај влага во собата...
Зборвам за оВлажнувач/навлажнувач.

Ако зборваме за оДвлажнувач, тогаш тој е на другио крај од спектаро на влагата, односно зборваме за уред шо ќе ја „шмрка“ влагата, и кондензирана ќе ја складира во некое резерварче, шо повремено ќе треба да се празни.

Испратено од телефоно.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,203
1,299
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Според секоја логика треба да е НАВЛАЖНУВАЧ ама веројатно на многумина им звучи еротски па пробуваат со други варијации.
 

CokeZone

Gaining Experience
27 декември 2015
113
82
Дечки колку често отворате прозорец да влези да речам "воздух" во собата? Пошто читав мора да отвориш прозорец заради некоја супстанца...
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,990
4,223
SK
читав мора да отвориш прозорец заради некоја супстанца...
Да, 78% азот, 21% кислород (и 1% уште понешто).
„Супстанцата“ уште се нарекува и воздух, и прозори треба барем неколку пати во денот да се отвараат за целосно (10-минутно) проветрување на живеалиштето. Се разбира освен кога надвор е толку загаден воздухот, да подобро ти е да си ги земеш шансите со внатрешните загадувачи.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,850
3,551
Ајде попрецизно, заради CO2, бидејќи требаат многу мали концентрации за да може да живееме како индивидуи. Нормално е под 1%, а веќе околу 2% концентрација во воздухот имаме проблеми.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
506
390
Битола
Screenshot_20201226-133024.jpg
За овај што велите ?во нептун истиот е 500ден поскап
2390ден(2000ден на акција) филтерот.
Се двоумам меѓу овај од МИ и овие два
( ваков имам не е лош)
1350ден( 1080ден на акција )е филтерот - многу лесен за одржување и чистење е.

И овај
3000ден е филтерот
За 15м2 ми треба
Поздрав
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
499
Blueair се топ за прочистување, викаат дека се меѓу подобрите, но конкретно моделов кој го имаш нема никакви смарт функции. И јас имам Blueair 221 и многу ме нервира тоа.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
506
390
Битола
Blueair се топ за прочистување, викаат дека се меѓу подобрите, но конкретно моделов кој го имаш нема никакви смарт функции. И јас имам Blueair 221 и многу ме нервира тоа.
Многу едноставен дизајн и многу лесен е за чистење. Цела година врти кај мене 411 на најтивко во 15м2 - детето ми е алергично на домашна прашина.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
314
delicon.mk
Се мислев јас за Blueair 411 за во спална, но кога го видов видеото, се предомислив.
Некако ептен ми е како DIY прочистувач. Со тоа шо ако земаш од Xiaomi Hepa 13 филтер и му ставиш вентилатор, ќе го добиеш истото но со подобар филтер.

 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,801
1,915
Се мислев јас за Blueair 411 за во спална, но кога го видов видеото, се предомислив.
Некако ептен ми е како DIY прочистувач. Со тоа шо ако земаш од Xiaomi Hepa 13 филтер и му ставиш вентилатор, ќе го добиеш истото но со подобар филтер.

и за помалку пари
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,116
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно