• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуство/препорака за овлажнувач на воздух

 • Ја почнал/а темата
 • #1

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
917
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Бидејќи уште малку па ќе почне грејната сезона, оваа година планирам да се подготвам на време со некое вакво уредче. Греам мала површина, под 20квадрата соба, и зимно време климата го прави екстра сув воздухот, секое сабајле се будам затнат и со крв во носот.

Сакам да земам некој овлажнувач што ќе може да врти цела ноќ без дополнување(~8 саата) и да е релативно тивок. Гледам во нептун има некои од беко и филипс околу 6к, и во горење видов еден го рекламираат како за бебиња околу 3к беше. Сите овие се со ултразвук.

Има ли некој искуство со овој проблем и овлажнувачи да препорача некој уред?
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,155
842
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Би ти препорачал доколку имаш место да си ставиш еден аквариум. Јас во претходниот стан од околу 40м2 со аквариум од 30л немав проблем со сув воздух. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
917
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Би ти препорачал доколку имаш место да си ставиш еден аквариум. Јас во претходниот стан од околу 40м2 со аквариум од 30л немав проблем со сув воздух. :)
Уф, немам баш некој мерак на аквариум и риби, а и не ми звучи како тивка опција :D
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,155
842
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Уф, немам баш некој мерак на аквариум и риби, а и не ми звучи како тивка опција :D
Тивки се новиве филтри и скоро и да не се слуша. Најголемата заблуда е што сите нови во хобито мислат дека на рибите им треба воздух и пуштаат пумпи за воздух и тие се многу бучни, а и овие по продавници ги лажат да им продадат опрема и ете проблем.

Јас во малиот аквариум чував ракчиња и со најслабата пумпа колку да врти вода многу ретко го чистев + се прави баланс со неколку растенија.

Јас така си го решив проблемот со сувиот воздух. Нормално многу почиста работа ти е електричен навлажнувач. :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,038
Сите ултразвучните навлажнувачи се тивки. Поточно зујат, ама на ултразвнучни фреквенции коишто не ги слушаме.
Најважен е капацитетот на навлажнување, ти треба што поголем. Тоа е поврзано со големината на резервоарот од чии сооднос зависи и времето на работа. Во превод, минимум литар-два резервоар, што поголем тоа подобро. Обавезно и мерач на влажност да си набавиш, за да го одредиш оптималното количество на навлажнување.
На форумов овој беше популарен еден период.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
323
375
Дома
Да не отварам нова тема, на иста мака сум. Ако има некој искуство да сподели или барем совет што да се бара.
Гледам препорачаниот од @moongose e сеуште во продажба, а има нешто и од Delimano и Mi, добро би дошло некое мислење и искуство.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Имај на ум дека навлажнувачите колку се добри толку и се лоши доколку не се оддржуваат правилно.
Треба скоро секојдневно да се чистаат за да не почнат да се размножуваат бактерии кои после ќе бидат разнесени во воздухот и на крај вдишани.

Зборам за ладните/ултрасонични навлажнувачи.
Навлажнувачите со топла пареа скоро и да не можат да шираат бактерии во воздухот.

Значи најдобар избор од наведените ти е тој на Xiaomi, бидејќи има UV сијалица.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Бидејќи уште малку па ќе почне грејната сезона, оваа година планирам да се подготвам на време со некое вакво уредче. Греам мала површина, под 20квадрата соба, и зимно време климата го прави екстра сув воздухот, секое сабајле се будам затнат и со крв во носот.

Сакам да земам некој овлажнувач што ќе може да врти цела ноќ без дополнување(~8 саата) и да е релативно тивок. Гледам во нептун има некои од беко и филипс околу 6к, и во горење видов еден го рекламираат како за бебиња околу 3к беше. Сите овие се со ултразвук.

Има ли некој искуство со овој проблем и овлажнувачи да препорача некој уред?
Закачи една кофа со вода меѓу ребрата на радијатор, до радијатор, врз радијатор.

Освен ако не се грееш ексклузивно на клима. Ама и тогаш кофа вода директно под струјата на воздухот ќе си испарува полека.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,038
Да не отварам нова тема, на иста мака сум. Ако има некој искуство да сподели или барем совет што да се бара.
Гледам препорачаниот од @moongose e сеуште во продажба, а има нешто и од Delimano и Mi, добро би дошло некое мислење и искуство.
Тој од Делимано е многу мал и прескап за тоа што го нуди. Скап е и тој од Шаоми, капацитетот на навлажнување му е горе-долу ист како на овој од Сетек, со тоа што има поголем резервоар, ув лампа и поубаво изгледа. А и на овој во Сетек му ја качиле цената, порано се продаваше за околу 900-1000 денари со што беше далеку поевтин од останатата скромна понуда.

Во основа сите имаат нешто вакво, сѐ останато се варијанти.

Бактерии се развиваат во застојана вода. Овде ставаш вода, пушташ и таа „испарува“ во следните часови и уредот е празен.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,098
997
Скопје
аквариум не е баш здраво да испарува толку :D плус да не зборам колку ќе калцифицира кога ќе паѓа нивото на вода на стаклото ако се чува така без капак.

а за овлажнувач без мерачи може и беља да си направите .. и сеа зависи со што се греете. На радијатор најлесно е тоа ARMac што пиша, има и готови пласични кадички што се бесат на радијатор, или влажна крпа и сл.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
Јас го порачав од АлиЕкспрес и фала богу стигна неоштетен.

Што вода користите кај ултрасоничниве овлажнувачи?
Од чешма, купечка флаширана за пиење или пак деминерализирана?

Јас зедов од МакПетрол деминерализирана 3 литри 80 денари.... као ај да не го сјебам уште првава сезона.....
Реков ако тера барем една недела океј ќе терам со таква... ама како залади и ја буфтам климата на појако и паѓа влашноста испод 40%.....

Вака нема 3 дена да истерам со 3 литри а ми е ризик да му ставам вода од чешма да не се заебе веднаш тоа ултроасоничното џиџе внатре....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
917
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Немаш гајле од тврда вода, само може бела прашина да ти остава околу навлажнувачот.
А ако видиш каменец на самиот дифузер, ке му ставиш бел оцет во тацната и ќе го оставиш едно 15-20 минути, и со вода ќе ги исплакнеш после.
Тврда вода е само досада, нема да ти го оштети овлажнувачот не му се секирај.

Инаку да, најдобро е со филтрирана вода, ама тоа е скапо задоволство ако купуваш по литар. Во аптека е 22 денара литар, ама пак не е ефтино. Мојот е 5л, а кој има да дава по 100 денара днево за тоа.
Филтер со реверзна осмоза е скапичка инвестиција, ама на долги стази пак се исплати и најверојатно во скоро време ќе ставам кај мене таков.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,038
Вака нема 3 дена да истерам со 3 литри а ми е ризик да му ставам вода од чешма да не се заебе веднаш тоа ултроасоничното џиџе внатре....
Не ти се исплати да купуваш дестилирана или некоја друга. Јас трошам три литра вода за некои десетина часа. Ете го 3-4 години работи, нема гајле. По потреба ќе го исчистиш со алкохолен оцет како што веќе пиша @FiC DoGG.
Со парите за вода подобро од аптека купи некои етерични масла и ставај по неколку капки во резервоарот.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,838
3,541
Ако ставаш обична вода мора да нема калциум во неа. Во спротивно цел стан ќе е со бела прашина. Од тие причини треба дестилирана, инаку на уредот ништо нема да му стане од обична вода. Ама на се наоколу ќе му стане. Имам два СТ и затоа ти кажувам што точно се случува.

Прашањето е да видиме и да најдеме каде има најефтино да се земе дестилирана вода. И да им правиме промет.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,038
Во спротивно цел стан ќе е со бела прашина. Од тие причини треба дестилирана, инаку на уредот ништо нема да му стане од обична вода. Ама на се наоколу ќе му стане. Имам два СТ и затоа ти кажувам што точно се случува.
Ниту домашните, ниту јас сме приметиле бела прашина по дома кога работи навлажнувачот. Ниту во негова непосредна околина. Само на дното и внатрешните ѕидови од базата на уредот. Скопска вода од водовод.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
На тоа се решив и јас, имав стар бокал Aquaphor, реков само ќе купам нов филтер, тој од лани ај искористен е....
Купив нов.... читам на пакетчето вика имало магнезиум во него.... за подобар вкус на водата..... офлелееее....
И така пак со стариот си исфилтрирав за денес 4литри..... си викам ако е стар ќе собери нешто ....

Овој со магнезиум шознам дан е полошо неголи нефилтрирана :D
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
121
115
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Дали знае некој како и каде може да се набави овој навлажнувач со принцип на испарување кај нас ?

New Smartmi Evaporation Air Humidifier 2 offered for $180.99 (xiaomitoday.com)

Xiaomi Smartmi Humidifier 2 (2018) Review : Best Humidifier you can get - XiaomiToday

Во Mi Store го имаат на лагер другиот модел што работи на принцип на ултразвук по ок ценаMi Smart Antibacterial Humidifier – Mi Store (mi-store.mk)

Скоро земав Xiaomi Air Purifier 3H па таков модел не доаѓа во предвид , бидејќи капките ќе го реметат прочистувачот (ги регистрира како PM честици).

Додатно ултразвучните не се економични, бараат да се става дестилирана вода ( тоа се и до 50 ден дневно) и чистење скоро секоја недела.

Така да цената од 100 -150 eur за овој на принцип на испарување го прави на долг рок подобра инвестиција од овој ултразвичниот што продуцира капки.

И од аспект на дизајн овој Xiaomi Smartmi Humidifier 2 дели исто куќиште и дизајн со Mi Air Purifier па е единствен прифатлив за мене.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Потребите од навлажнувач поради тоа што се грејам со клима ме носат тука. Прочитав се што сте напишале и различни мислења насекаде. Кој го има овој од Xiaomi да каже дали е задоволен. Инаку, НЕ планирам да купувам дестилирана вода, ќе филтрирам дома вода во бокал. Исто така ќе користам етерични масла. Знаејќи го тоа, што ми е најдобра опција?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
395
1,003
Исто така ќе користам етерични масла. Знаејќи го тоа, што ми е најдобра опција?
Со никој не користам дестилирана вода.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Што им е ова NanoCloud технологијава на Philips читам ЈАКО ја рекламираат на сите навлажнувачи.
Мислењето е автоматски споено:


Овој го најдов на попуст 3во1 функции:

- навлажнувач
- јонизатор
- арома терапија

Некој да има искуство со брендов?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #22

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
917
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Бегај подалеку од тие од филипс, тешко срање се. Бидејќи тоа филтерот практично стои во вода и е нонстоп влажен многу брзо се мувлосува. Додади на тоа дека после неколку перења отиде филтерот јабана и ќе треба да купуваш нов.
Јас го имам дома и не ти го препорачувам. Плус не е толку ефикасен како ултразвучните.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Бегај подалеку од тие од филипс, тешко срање се. Бидејќи тоа филтерот практично стои во вода и е нонстоп влажен многу брзо се мувлосува. Додади на тоа дека после неколку перења отиде филтерот јабана и ќе треба да купуваш нов.
Јас го имам дома и не ти го препорачувам. Плус не е толку ефикасен како ултразвучните.
Барав некоја комбинација Навлажнувач/Ароматизатор овие ги начекав во Техномаркет читам сега ми изгледаат на хартија добри, ама средноскапи така. ултразвучни.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
917
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Барав некоја комбинација Навлажнувач/Ароматизатор овие ги начекав во Техномаркет читам сега ми изгледаат на хартија добри, ама средноскапи така. ултразвучни.
Ароматизатор е маркетинг финта само, на било ултразвучен можеш да му капнеш етерични масла и цел дом да ти мириса.
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
Потребите од навлажнувач поради тоа што се грејам со клима ме носат тука. Прочитав се што сте напишале и различни мислења насекаде. Кој го има овој од Xiaomi да каже дали е задоволен. Инаку, НЕ планирам да купувам дестилирана вода, ќе филтрирам дома вода во бокал. Исто така ќе користам етерични масла. Знаејќи го тоа, што ми е најдобра опција?
Јас имам сличен на овој од Xiaomi, мислам ист е како оној само без смарт опциите и беше поефтин.
Јас го контролирам со Broadlink смарт штекер и на временски интервали мене кога ми одговара да работи.
Мојот го нарачав од AliExpress летоска и фала богу стигна брзо и неоштетен.

Внимателно со етеричните масла со овие модели, мислам дека не се наменети за користење со етерични масла во резерварот со вода.
Еве и на ова ривју од истиот модел кој јас го имам баш тоа го потенцираат
View: https://www.youtube.com/watch?v=4DrC--hWFJU
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,521
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно