• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Профи си ги свиткал ноџињава на плус пинот на коилите. Лајк

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Тој е основата тука ги фаќаш 2та греача и после си играш како сакаш

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
948
779
Ревју на Skyline RTA клонот од Coppervape.
Малезиецов вика дека е "коска"
Па ќе видиме :)

View: https://youtu.be/nDk3uGR1uMcSent from my iPad using Tapatalk
Silver Marstech Skyline Style RTA 316SS Rebuildable Tank Atomizer by Coppervape
Silver Marstech Skyline Style RTA 316SS Rebuildable Tank Atomizer by Coppervape -in Electronic Cigarette Atomizers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
(from AliExpress Android) еве на Али го има :)

Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Chaeld10_8 Прочитај го првиот ред од овде... Па кликни овде... И се` ќе ти биде јасно. :hay:
 

Nistrix-

Gaining Experience
18 февруари 2017
103
192
Здраво, ич не се разбирам од жици па ако може некоја препорака. Критериумите не знам како идат баш па ќе кажам тоа што преферирам: sub-ohm да вади со 4 намотки кога е(0.3-0.5 ohm), да се вејпа на 50-60 вати... не знам друго, нуб сум :( edit: исто така да не е никел/титаниум.
 
Последна промена:

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Здраво, ич не се разбирам од жици па ако може некоја препорака. Критериумите не знам како идат баш па ќе кажам тоа што преферирам: sub-ohm да вади со 4 намотки кога е(0.3-0.5 ohm), да се вејпа на 50-60 вати... не знам друго, нуб сум :(
Хахахахаха убаво ме насмеа зависи каква пареа сакаш или сс26 или алиен или клаптон изборот е твој

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Алхемичарот повторно фатен на дело. Муќка ли муќка.
Сега покрај Инавера и Flavour Art аромите се во игра.

Alhemicarot1.jpg
Да ги сефтосаме новите шишиња.
Како тргнала работата, следно ќе биде муќкање во литарски варијанти.


Alhemicarot2.jpg
За жал бев тенок со глицерин па доста скудна тура излезе на крај. Конечно ќе го пробам глицеринот од Интер-Хем. @M.Marlon уште мрда, што значи безбеден е. :)

Чашата да не ве буни. Ставена е повеќе за специјални ефекти. И таа е микс, ама се муќка со што е можно поладни состојки: 50% бело вино, 50% минерална вода. Шприцеви, супер прецизни ваги не се неопходни. :D

@Nistrix
У мое време почетниците стартуваа со 7-10 вати
и греачи 1.8 - 2.2 ома. o_O
Дај повеќе инфо на што си сега од опрема, какви течности користиш (колку никотин) и сл.
Што повеќе кажеш, попрецизни совети ќе добиеш.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Хахахахаха убаво ме насмеа зависи каква пареа сакаш или сс26 или алиен или клаптон изборот е твој

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Се извинувам можеби беше глупаво но нежожев да издржам незнам ништо а сакам да мотам. Полека не е се толку лесно како изгледа. За тоа што го бараш ке ти предложам жица која недај боже ке ти ја стопи батеријата. Пиши прво што мод и танк имаш па ке добиеш предлог за жица. Поздрав

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Nistrix-

Gaining Experience
18 февруари 2017
103
192
Се извинувам можеби беше глупаво но нежожев да издржам незнам ништо а сакам да мотам. Полека не е се толку лесно како изгледа. За тоа што го бараш ке ти предложам жица која недај боже ке ти ја стопи батеријата. Пиши прво што мод и танк имаш па ке добиеш предлог за жица. Поздрав

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Не мора да мотам, веќе направив со готова жица што ми ја даде @MikickoHC и ставив памук и се беше ок. Инаку ijoy limitless XL.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Chicco69

Мене волку течност ќе ми трае бар 7.месеца ако не и повеќе :)

(Сеа ѕиркав у стипаџилница-фиока, имам Grants Custard уште 25-30.мл од 10.месец 2016, узреан до смрт :)
Тогаш смучкав 100.мл првпат и ете "ко за беља" ми остана :) )

Шала на страна,
Ако смучкам месечно повеќе од 100.мл,сигурно нешто ќе се фрли(а не ми се фрла ич, али се дешава )

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Шала на страна,
Ако смучкам месечно повеќе од 100.мл,сигурно нешто ќе се фрли(а не ми се фрла ич, али се дешава )
Не фрлај покони за гладните во Африка шала


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
^ ^ Ако ги игнорираме празните шишиња во позадина и чашата 'разбирасе', не е страшно, едвај 600 мл. Белки 45 дена ќе изгурам со нив. :rolleyes:

Има гладни по светов, ама има и жедни... Ако некому му се "претура" вишок течност низ куќа и незнае што со неа, тука сме да помогнеме. :hay:
До 6 месеци поминат рок не праиме проблем, за повеќе ... луѓе сме, ќе се договориме. ;)

Туку гледам во големите шишиња (0.25 л) и неможам да се изначудам.
Cuban Supreme во шишенцето од арома има кафеава боја, а кога бапнав 3% во манџата - цело шише е прозирно (малку накај Bitter Lemon влече).
Ry4 во шишенцето со арома скроз прозирно, а исто со 3% ја обои манџата саглам.
Се гледа на втората слика од мојот предходен пост.

Што ти е хемија, бреееее.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Колибашите упорни со попустот додека не им се распродаде се` од Џока... И во „обичниот“ Clearance дел се` уште може да се најде по нешто... Изгледа јас и @Chicco69 не сме работеле доволно... :hay:
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
^ Се вели: јас и @Chicco69 не сме копале доволно. :hay:

Ама настрана граматика и остало, јас ќе го изјавам следново за штампа:
Јас и @Metuzalem може да се сликаме со колибата!
Од пред пар сати нема бесплатен шипинг за Македонија. :cry:

Јас пратив пар протестни ноти, очекувам поддршка од вас. Гореспоменатиов колега сигурно веќе го пишува мејлот. Ко је следеќи?

А баш се спремав да направам пињау на ова: Eleaf iKonn 220 Box Mod :cry:

Допуна
Убаво утро ни приреди колибава, нема што. Се надевам дека е некој гремлин у нивниот систем.
Капа доле за @Metuzalem што се избори за тоа да не вбројат меѓу ретките земји со бесплатен шипинг над $29.99.
Било је лијепо док је трајало...
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Chicco69 Ми дава бесплатен шипинг со првите три работи од страницата на попустот што ја линкував...

Може не важи за некои работи. Да, за иконата бара 8$.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Metuzalem
@Chicco69

Колеги, пошто редовно сте кај "колибаши" а сигурно рзагледувате и на други места,
една молба :)

Ако некаде видите IN STOCK
EhPro Kayfun Lite V2 Plus
или обичен EhPro Kayfun Lite Plus,
ако може да ме обавестите.

Или ако некој кај нас има нов/половен, а сака да го отуѓи/продаде, нека се јави на ПП ;)

Частам што сакате :)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Море да не ме стаиле на црна листа?
Еве што кажуе кај мене:
koliba1.PNG
To qualify for Freeshipping,add $29.90 of eligible items (уште тука ме убива у поим)

koliba2.PNG
Нуди registrirana air mail za $8.73 ili DHL za $32.60

koliba3.PNG
На крај више ме дотепуе со цифрите и ја дигам паника.

@Gajche-X ова го има ehpro kayfun lite plus black rebuildable atomizer(clone), ама како да го нема...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64


Само го додадов Иконот и го фати шизофренија... Едно вика горе, друго долу. Дефинитивно не е бесплатен шипинг за него. Сликава уште и се сменила, прво беше горе само 0,00 и ДХЛ.

@Gajche-X Уште не си го нарачал? :hay: На две од тие места уште го има.
 
Последна промена:

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Го ставив ова Eleaf iStick Pico 25 85W Box Mod исто паничи.
Ова помина без проблем Smoant Charon 218W Box Mod

Изгледа тие што секаде се при-ордер и колибашиве ги немаат, а ги нудат. Ако пробаш да нарачаш - ерор колега...

Што луѓе ќе бевме (т.е. јас):
Мала криза, одма кремпити да се јаделе. :D

Допуна
Вака така им налупав еден куп мејлови (од различни адреси), ќе се чудат што е работата. :)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас мислам дека им е старата кинеска финта - дека дел од цената е вграден во шипингот, а за време на попустот за годишнината привремено се откажаа од тој дел, па кога видоа колку добро им отиде алвата, продолжија со тоа, но се колИбаат за новите работи. :hay:
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Кога сме кај попусти, вреди и овде да се ѕирне:
GB.PNG
The Gearbest E Cigarette and Vape Flagship Flash Sale - GearBest.com

@Metuzalem
Не ми држи тоа баш... Останувам на таа логика дека се прават паметни дека имаат нешто пред другите и ако решиш да го купиш, со сите начини те ишкаат. Ако запнеш како сивоња, ем ќе ти земат екстра пари, ем ќе чекаш за испорака како и секаде.
За среќа имаат еден куп 'all time favorite products' што ги продаваат значително поевтино од сите други.
Затоа ние си копкаме, не за друго. :)
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје


Само го додадов Иконот и го фати шизофренија... Едно вика горе, друго долу. Дефинитивно не е бесплатен шипинг за него. Сликава уште и се сменила, прво беше горе само 0,00 и ДХЛ.

@Gajche-X Уште не си го нарачал? :hay: На две од тие места уште го има.
Нарачав јас Црн од колибашите, ти кога нарача и кога ми даде "сигнал" :)

Само што ми стигна отидов да нарачам уште еден V2 Plus и гледам Out Of Stock.

И од тогаш барам(на DHGate се молев за поефтин шипинг и 1 или 2 комада, неќат да чујат)
Ќе треба пак да раз-Гуглам, евентуално да идам преку usashopping.mk или некиј сличен да ми нарача од УСА.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Gajche-X Зошто да им даваш пари на нив кога можеш сам да си нарачаш и да си бираш пошта? Четири нарачки имам со Shipito без проблеми, а ако ти е шубе, ќе си земеш некоја со тракинг.

Еве и други: 1 2 3 4 5 што викаат дека им е на лагер и не се премногу скапи. Само, во последно време (како што читам) во американски продавници бараат лична карта да им покажеш, не знам дали ќе важи со наша...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,553
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно