• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@krema добро испаѓа со ник-бустерите ама сепак им треба 3-4 дена да легнат (мучкање еднаш дневно), не пробав во топла вода тоа можда ќе забрза.

2х60мл и еден 1х60+1х100мл пројдоа по обична пошта без царинење од 150 eliquid.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
сага еве пораувам, кажи ми само за престижот, овие се грејачи? да нарачам и за него нека има резерва. $8.46 5PCS Authentic Vaporesso Orca Solo CCELL Coil Head 5-pack - 1.3ohm at FastTech - Free Shipping

мислам тие се само нешо омажа да не има врска или што ти ја знам, пошто одамна имав IAO или како и да е и имав 2 вида греачи, едните беа 1,5 ом и беа катасторфа, другите беа 0.75 ом и беа топ, па да не се заебама сега пак.

@crcic Ендурата и iPower-от можеш да ги звизнеш и сега со купон FASTTECH, доаѓа некаде меѓу 8 и 9 %. А другите работи со другиот купон. Е сега, не е баш најоптимално делење, ама што да правиш. Или само една работа од тие две сега (на пример iPower-от како најтежок), па сите други подоцна.

Од каде видов кои се со купонот FASTTECH. Не знам колку ќе трае. Не пишувам во темата за попусти затоа што ми се чини дека никој не ја чита. :)

Како се плаќа со Пејпал моментално на Фастек

Како се внесува купон на Фастек


ЕДИТ: Другиот купон ( MIDAPR10 ) фаќа и сега. И не само тоа, фати и директно плаќање со PayPal.
Мислењето е автоматски споено:

абе овие се ненормални, не ми дава да платам ни со картичка ни со paypal. кога одам на checkout ми вика

Credit, and debit are unavailable because of the following items:
  • E-cigarette products limits credit/debit payment options
Please use gift cards or cryptocurrencies to place this order.
Get FastTech Gift Cards here. Good-as-cash, no purchase restriction, and instant spendable.

кој ги ебе не купувам, ке терам додека терам со ова што имам после тоа ке се префрлам на нормални цигари. ме изнервираа ми дојде цигара да запалам. :D не молам ја никого за пари да му дадам.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тие се греачите колку што гледам, не најдов други.

За плаќањето, затоа ти ставив линк Како се плаќа со Пејпал моментално на Фастек, мене ми помина директ случајно, веројатно затоа што деловите што ги имав во корпа немаа нешто поврзано со електронска цигара во насловот.

Некои и пријавуваа дека им фаќало Пејпал ако се одлогираат и пак се логираат (не заборавај пак да внесеш купон ако го заборавил).

Но тоа со купувањето сертификати не е премногу страшно. Од линкот купуваш колку ти треба (повеќе пати во различни деноминации) и потоа при Checkout ги внесуваш (тоа е долгата низа букви и бројки што се гледа тука или во мејлот што ќе го добиеш при купување). Исто и можеш да внесуваш повеќе сертификати, ќе си земе колку што му треба или ќе го потроши цел. Разликата (кусурот) ти останува и трае три или пет години.

Фастек не се ништо криви, тоа ПејПал забрани плаќање за електронски цигари во цел свет, без основа, им се може, приватна компанија. Од други продавници не може ни вака.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,302
11,644
youtu.be
Имам пробувано и со трикот на вадење и враќање во корпа на артикли за да се појави РР (се појавува РР), но со повторно логирање е полесно. :)
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
95
75
Ja toa prasav vcera vo drugata grupa ima vo dugiot topic kupuvam prodavam (ecig) Продавам, купувам, менувам, подарувам.. jas preeska bev da zemam 650 denari me fati za 1L PG I 1L VG

(ecig) Продавам, купувам, менувам, подарувам... (ecig) Продавам, купувам, менувам, подарувам...
Од кај купи ВГ и ПГ ? Денес прашував за ВГ во Умрела Рамстор нема ...А Бази немаат повеќе од месец дена ...Не ми се јасни, продавница за електронски цигари да немаат Бази за истите...Катастрофа се...
 

DinoJ

Intern
4 декември 2018
23
24
Skopje
DinoJ's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
970 Evo Plus
PSU
Sharkoon SHPv2
RAM
2x8 DDR4 3000mhz
Video card
Gigabyte 1070ti
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Vision III
Mouse
Genesis G55
Keyboard
Genesis RX85
Audio
Rampage
Monitor
BENQ XL2411P
OS
Windows 10
Од кај купи ВГ и ПГ ? Денес прашував за ВГ во Умрела Рамстор нема ...А Бази немаат повеќе од месец дена ...Не ми се јасни, продавница за електронски цигари да немаат Бази за истите...Катастрофа се...
Купив од ИНТЕРХЕМ можеш да ги најдеш на гугл јави се у канцеларијата што им е во лептокарија, по нарачка иде процесот денес нарачуваш утре подигаш. Најмалите шишиња им се од 1л.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
95
75
Купив од ИНТЕРХЕМ можеш да ги најдеш на гугл јави се у канцеларијата што им е во лептокарија, по нарачка иде процесот денес нарачуваш утре подигаш. Најмалите шишиња им се од 1л.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како иде плаќањето?
 

DinoJ

Intern
4 декември 2018
23
24
Skopje
DinoJ's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
970 Evo Plus
PSU
Sharkoon SHPv2
RAM
2x8 DDR4 3000mhz
Video card
Gigabyte 1070ti
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Vision III
Mouse
Genesis G55
Keyboard
Genesis RX85
Audio
Rampage
Monitor
BENQ XL2411P
OS
Windows 10

ZaxOn

Intern
20 ноември 2017
5
6
Добре дојде @ZaxOn , комбинации има многу, во зависност од посакуваниот начин на користење и други фактори за кои, ако си почетник, можеби не ни знаеш. Препорачувам да ги прочиташ одговорите на најчесто поставуваните прашања, ако веќе не си ги видел.

Би додал и дека тоа размислување „до толку и толку“ не може баш да се примени кај
Е па точка 12., 16. и 17. се пишувани како за тебе :) (многу други луѓе го прашувале истото).
Стигнаа во ист ден, заедно со @Sharlovski течност. Фала на препораките екипа добро вас нашао IMG_20210421_112616_734.jpg
е сите.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тоа би требало да е ова. Не верувам некој да го има како резервен дел. Јас на пример имам нарачувано различни делови за кајфуните, но никогаш не ми текнало на ова, сум мислел дека ако треба, подобро е да нарачам цело кајфунче за резерва.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
615
2,837
Да не заборавам да се пофалам. :)
1.jpg
Нарачката стигна за 17 дена, малку поспоро од тоа што сме навикнати од Инавера (и Полска пошта). Најважно е што си функционира, за разлика од минатата година кога не испорачуваа кај нас со стандардна пошта поради ковид кризата...

За сите заинтересирани, Инавера и овој викенд има 15% попуст (до недела на полноќ). :)
inv.jpg
Кодот е "MAY".
 

acafoz

Intern
2 ноември 2011
4
3
Здраво на сите! Ве следам долго време и многу работи научив од вас, ама за следново не најдов информација.
Ми треба електронска плочка за iStick Power 80W. Изгледа течноста протекла до таму, а имав течење, и направила некоја збрка во електрониката. Сега Fire копчето не работи, а место него се Up и Down. Еден клик на Up или Down Button вклучува Fire, два клика гаси. Други функции нема, промена на ватажа, мод на работа итн. Ресет копчето работи ама после ресетот е исто.
Иста ситуација имам и со еден стар iStick TC60W, ама тој долги години работеше, а овој едвај една.
Да ли имал некој слична ситуација и како ја решил?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,302
11,644
youtu.be
Ако можеш да го демонтираш и плочката убаво со медицински алкохол да ја исчистиш. Не знам какви се копчињата но и нив убаво ги нашприцај со алкохол (да навлезе внатре). Алкохолот бргу испарува така да за секој случај пред да го склопиш издувај ја плочката малку со уста колку што можеш. Внимавај на дисплејот при работа!
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Поздрав, @acafoz . Овие модови се релативно евтини и не се предвидени за поправка, па за нив не се продаваат посебно резервни делови, или барем јас не сум наишол. :( Единствена шанса ти е да пробаш така како што вика @krema . Сум видел и како цели плочки бањаат во алкохол, не можам да најдам сега видео, идејата е да ја раствори е-течноста што навлегла меѓу компонентите и прави спој.

Тоа течењето во модови е огромен проблем, се јавува и ако најмногу внимаваш, ако не ти протече тогаш ќе се јави кондензација, па со тек на време ќе се насобере.

Решение е водоотпорен мод. :cool:

Или гумичка (о-ринг) како на сликава (но не за Ендура и сличните, веќе многу стари и ретки, атомизери што земаат воздух од долу):

5202904-11.jpg

Цели подметки како овие не функционираа за оваа намена 100% кај мене, но помагаа.Такви можеш да исечеш и сам од некоја гума/пластика.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,302
11,644
youtu.be
Такви можеш да исечеш и сам од некоја гума/пластика
Од внатрешна гума за бицикло може.
Инаку не би требало да е комплицирана демонтажата, по 2 шрафа горе и долу, едино што треба да најдеш соодветен бит со 6 крака или да пробаш со обичен шрафцигер што ќе го точно збере.
Побарај на YT можеби има туторијалче. ;)

edit:

Еве ти за ориентација :)

View: https://youtu.be/5nCLRKsTjjU
 

acafoz

Intern
2 ноември 2011
4
3
Фала дечки. Утре ќе порачам нов од Фаст па кога ќе стигне ќе се играм со овој. Мело 4 течеше на него како лудо, па му ставив Ендура како почетник, а вејпам од 2010. Со кризава сум малку тенок со хардвер. Овој Русинов сум го гледал, а може и друг беше, го одлемуваше копчето за Fire, па лемеше ново. Прекомплицирано. Знам дека се ефтини ама далекуу е Кина, да има у трафика одма идам.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
мај мен, ендура рулз! :D

Фала дечки. Утре ќе порачам нов од Фаст па кога ќе стигне ќе се играм со овој. Мело 4 течеше на него како лудо, па му ставив Ендура како почетник, а вејпам од 2010. Со кризава сум малку тенок со хардвер. Овој Русинов сум го гледал, а може и друг беше, го одлемуваше копчето за Fire, па лемеше ново. Прекомплицирано. Знам дека се ефтини ама далекуу е Кина, да има у трафика одма идам.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,302
11,644
youtu.be
Не мораш одма да го одлемуваш копчето, прво удави ја плочката со алкохол, штракај ги копчињата додека се натопени за да навлезе и внатре, повтори го тоа повеќе пати па пробај, пред да почнеш со алкохолот откачи го плусот од батеријата и изолирај го за секоја случајност и внимавај на дисплејот. :)
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
Или пробај со овакво нешто, испушта јак млаз на воздух, плус и некоја течност која што штом допре површина ja суши веднаш. Па дувај во сите дупки. Јас со ова климата дома ја чистам, кошта некој 300-400 денара.

20210504_211451.jpg
 

acafoz

Intern
2 ноември 2011
4
3
Фала ви за советите. А @krema , на што да внимавам со дисплејот? Ќе се оштети од алкохолот?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно