• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
има жлеб и кај плавата е ама гумичката како да е помала од што треба да биде и не влегува како што треба. како и да е батали, ме интересира за батеријата на престишот со мојот левел на користење дали ке ме издржи барем еден ден?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Батеријата на престижот би требало да издржи отприлика временски колку ендурата еден танк течност да испариш.

Со други зборови, мислам дека ќе издржи еден ден. :)

А со течност ќе го полниш по потреба.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
ееххаа тамам е тоа, јас еден танк 2 до 3 дена го трошам. фала ти уште еднаш.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
само update, umbrella prestige - кое лајно човече... ааауууу немам толку лош збор во речников.... гомно, тиња, лајно, мршник, крф да сере.... мислам дека доста беше... :D
Мислењето е автоматски споено:

ова нормално е да нема повеке бесплатна достава од fasttech? подоле буквално сите опции се или нема достава до вашата земја или not available.

fast.png
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,289
11,641
youtu.be
Одамна нема фришипинг на FT + содржи батерија нарачката така даааа .... бирај SG или NL, чинам дека со SG побргу ќе дојде.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
ај додека не сум порачал уште 3 прашања.

1. овие се грејачи за ендурата т22 така? -: $6.99 5PCS Prism Replacement Coil for T18/T22 5-pack - authentic Innokin / 1.5ohm at FastTech - Free Shipping секако ке нарачувам па да земам уште некој резерва

2. случајно ако останам без грејачи некоаш, дали се наогаат кај нас да се купат?

3. ова подоле на сликата го најдов дома и најдов некои youtube упатства и исто така имав едно кесе грејачи или како и да се викаат она жиците и успеав да намонтирам една. и ставив памук и се тоа и работи да си ибам тоа :) е прашањето е на колку W да го ставам ikuu 1200 ? тестирав шо како и од прилика на 18 W со она за воздух што се регулира прстенот на едно 15-20% отворен и тамам ми е. ама дали е тоа ок, да не прегорам нешто или шо ти ја знам.....? немој сега ко што сум во криза со ел. цигари тој луксуз не ми треба.

20210413_203706.png
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,815
2,727
Струмица
1. овие се грејачи за ендурата т22 така? -: $6.99 5PCS Prism Replacement Coil for T18/T22 5-pack - authentic Innokin / 1.5ohm at FastTech - Free Shipping секако ке нарачувам па да земам уште некој резерва
Bingo. Смениле опис овие, сигурен сум дека до пред 2-3 месеци кога порачав им пишуваше Authentic на почетокот, замалце ќе ме збркаше насловот. :unsure:

2. случајно ако останам без грејачи некоаш, дали се наогаат кај нас да се купат?
Случајно ќе си порачаш барем две пакетчиња и ќе ти траат скоро 2 години.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
абе имам уште 4 пакетчиња дома т.е. 20 грејача ама проработе тоа фиромското кај мене па си викам штом плакам за шипинг барем уше нешо да си порачам да искористам. :D ке се најдат кога тогаш.

Случајно ќе си порачаш барем две пакетчиња и ќе ти траат скоро 2 години.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,289
11,641
youtu.be
И овие се аутентик ама и малку поскапи (не знам дали се потполно исти).

Крајот не можеш да им го фатеш на китајците.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не тие, за iClear би требало да се силика. Добри си се овие (а и под насловот стои authentic Innokin). Не би требало да менува многу authentic кај грејачиве, и онака тоа е растеглив поим во Кина, а ова е lo-tech производ. Како што клонерите можат да стават лош материјал (памук, жица, изолатор, оклоп), ништо подобри не се ни „оригиналните производители“ - и кај нив не се знае ништо или може да сменат кога им текне. Ако му се буниш, ќе каже „па си работи“ и ќе си свирка... :)

Се надеваме дека каков и памук да стави, сепак си е памук, и за жицата не прави многу разлика видот на никел-хромот затоа што главата и така ќе се „потроши“ за месец дена... Ете, затоа секогаш е подобро да си мотаме сами (со познати материјали)...

Пошта: Од Фастек потврдија дека само TNT-Post NL носи до Македонија, имаше случаи кога одбрани други пошти ги префрлија во неа, и така ти е поевтина. Не знам дали е сменето (дали на некој му стигнало со Сингапурска), но јас не би ризикувал. Поради вградената батерија во Ендурата не можеш да одбереш трета пошта и да сакаш.

А што не го чекаш попустот за три дена, ќе ја извадиш поштарината или барем голем дел од неа. Гледав на Алиекспрес, не најдов никаква Ендура, чудна работа.

Тоа атомизерот (Moonshot) нема гајле на 18 вати, така и тој си бара малку појако затоа што е за дробно, а ти всушност симулираш усно со тоа што го користиш со затворен воздух. Користи го како сакаш (како ти одговара), ќе осетиш на вкус дали е жешко или изгорено. За горење нема гајле, прво би изгорел памукот, па би почнал да тече, брзо ќе забележиш. А самиот мод (iKuun) си има заштити од краток спој, прегревање и слично. До 60 вати нема да трепне, а и повеќе, но многу пред тоа тебе ќе ти биде жешко на вдишување.

Едит: А што било толку лошо кај Престижот? Ако е течноста добра и соодветна за атомизерот, атомизерот не прави многу разлика (исклучок: непогодено дробно/усно)...
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
Тамам е Moonshot, башка дробно го користам, нема ефект никаков ако го користам усно, пробав.

Прво, за течностите нема збор и нема утка, стриктно од Шарловски купувам течности и нема тука утка никаква. :)

Иначе престижиот и не е толку лош, на почеток ме изнервира, по некоја случајност немаше упатство со него и грејачот прво го ставив на горниот дел каде што е она кај што влечеш, и кога го наполнив тенкот со течност и после тоа го ставив горниот дел да го затворам све ми испотече. После тоа кога тегнеш исти звук прави како што ми прави стариов мод кога пушта течност, али само звук, изгледа така треба да биде, не протекува воопшто. На почетокот многу слаба ми беше, ни вкус ни пареа испушташе, али ваљда и требаше време да се разработи, сега е ок. Барав по youtube што како се прави никаде нема упатство, ама после ми текна што ми кажа дека умрела ги прекрстуваат по нивно па го побарав според оригиналното име и видов што како и го средив. Е сега уште неможам да го проработам она за јачина на грејачот, вика на секој 5 притискања на копцето дека менува боја (црвена, палава и зелена) и според тоа се регулира и јачината, ама кај мене колку и да го пристискам све на зелено стои. Али како и да е и зеленово ми е ептен тамам за моиве потреби.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,285
2,919
Ресен
На сите нови готови греачи им треба 1мл течност да се “разработат“, кај домашните греачи, можеби 10-15 тргања.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Овде вика дека нема регулација на волтажа/ватажа, а и на видеата што ги гледав. Да не има регулација само кај плусот (ако има и кај него)?

Обично кај ваквите едноставни уреди, на пет клика (брзи, едно по друго) е палење и гасење, па ако има регулација НА ИЗГАСЕН го држиш копчето долго време и ќе смени боја... А кај овој бојата на копчето е индикатор на испразнетост на батерија, на полна батерија вејпаш со 13 вати, на празна со 7 (со неговите грејачи, но и така не можеш да ставиш други).

Тоа и го заклучив (меѓу редови) од едно ривју, Оркава/Престижов не го бидува баш ептен за усно (многу бил отворен) а ни за дробно (слаба батерија). Не знам како е за усно ако затвориш воздух, можеби има фалш воздух (што пробива и покрај регулацијата). Но не дека е ептен лош, само е просечен. Мене најмногу ми пречи (и затоа не би го препорачал) тоа што нема 510 конектор, па не можеш да користиш друга батерија (ете, оваа му е слаба) или друг атомизер (ако ти се скрши стаклото или изгубиш гумичка фрлаш се` во ѓубре).

 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
за усно еве ке потврдам дека е супер, само влезот на воздух му го оставаш на минимум и топ е. у поглед на вкус, јачина, пареа и сл. различно е од ендурата ама неможам да кажам дека е полошо. значи ке кажам овака, во случај на немање ендура и користење престиж нема да речам леле пак ли ова гомно, бидејки солидно задоволува. е сега маани како мала батерија, глупа хардвер изведба и стварно мал танк кој што го полнам по 2 пати у ден, тоа е тоа, жртва што мора да се придонесе. :)

еве слика колку ми е отворена за воздух за да може топ да биде за усно.

20210414_092759.png
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
пак јас, дај некој нека ми каже (бидејки ме бендиса moonshot) каква жица и памук да нарачам за да си правам сам греачи? а да, и она што го користат за да ја намотаат жицата, поима немам како се вика

п.с. се уште ништо немам порачано, сега за сега у cart имам ендура и греачи за нејзе, чекам да дојде 17-ти да фатам попустот, па ке ги нарачам и овие погоре што прашав, на поголема нарачка тамам ке ми дојде.

EDIT: овие модови ги бива за нешто - $20.07 Authentic IJOY Cigpet Capo 126W VW APV Box Mod - 1-126W / 2*18650 at FastTech - Free Shipping гледам не се богзнае колку скапи, интересно личат, а и за резерва ке ми треба уште еден секако.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Материјали овде. Не мора да земаш се`, само тоа што ти треба. Само жицата ќе ја замениш со оваа за moonshot-от. Можеби некој друг ќе ти препорача клептонче, јас не знам кое би одговарало. А сосема добро можеш да ги користиш тие намотки што ги имаш од сликата погоре.

За тој мод IJOY ќе ти требаат и (најмалку) две батерии 18650 кои тешко се наоѓаат кај нас, скапи се и потенцијално опасни, плус ќе треба пуњач за нив...

Ќе ти препорачав iStick Power, ама веќе имаш еквивалентен или подобар од него (IKuu/iKuun). По мое мислење, засега не ти треба нов мод. За iStick Power 2 немам некое претерано добро мислење, но не дека е лош, а и сите слични со вградени батерии што би ги препорачал не се значително подобри од iKuu... Единствено ако сакаш за резерва за случај да ти падне/се скрши/го изгубиш, тогаш може било кој од iPower-овците или уште еден iKuun... Само не го преполнувај пакетот од Фастек, ќе ти го застанат на царина. :) Дели ги пратките, дури и ако треба да платиш малку повеќе поштарина.
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
ок, фала на советите. еве ова е се што ке порачам. испага 82 долара, кога ке удрам 10% купонот за попуст знаци некаде околу 74 долара ке испадне. да го делам на две или ке помина овака на царина?

fastt.jpg
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Абе на граница е, ми поминувале вакви, но никогаш не се знае... Модовите се во големи кутии, инаку другите се ситници... Ако делиш, модовите секој посебно и со него уште по една-две работи. Во најубавите времиња кога ми фрчеа по две-три пратки месечно немаше да делам ваква, сега дебело би размислил (и уште не можам да се одлучам :)). Друга причина е да не има застој, да не ти чека пратката поради една ситница што ја немаат на лагер...

Ако делиш, на пример првите три работи во една, другите во друга.

Едит: Памук не заборавај. :cool: Може ова колку за проба, нит е тешко, нит е (премногу) скапо.
 

DinoJ

Intern
4 декември 2018
23
24
Skopje
DinoJ's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
970 Evo Plus
PSU
Sharkoon SHPv2
RAM
2x8 DDR4 3000mhz
Video card
Gigabyte 1070ti
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Yuhui Vision III
Mouse
Genesis G55
Keyboard
Genesis RX85
Audio
Rampage
Monitor
BENQ XL2411P
OS
Windows 10
Другари во умбрела нема бази, нема никотин. Чарето?
Другари во умбрела нема бази, нема никотин. Чарето?
Ja toa prasav vcera vo drugata grupa ima vo dugiot topic kupuvam prodavam (ecig) Продавам, купувам, менувам, подарувам.. jas preeska bev da zemam 650 denari me fati za 1L PG I 1L VG

(ecig) Продавам, купувам, менувам, ...арувам....66732/&share_type=t&link_source=app
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Пробајте од тука.

Или од тука (дополнување).

Или од било кои европски продавници што праќаат бази во мали шишенца од 10 мл (капки за очи). Нема веќе гледање цена, туку само да стигне. :(
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,289
11,641
youtu.be
Сега видов за nic бустерите што ги пријави @ARMac, интересна опција за набавка на никотин. Не најдов/прочитав колкав им е шипингот.
Некој можеби ќе рече дека е скапо, но во време на секакви e-cig забрани и светска криза добро е што има од кај да се набави.

 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@crcic Ендурата и iPower-от можеш да ги звизнеш и сега со купон FASTTECH, доаѓа некаде меѓу 8 и 9 %. А другите работи со другиот купон. Е сега, не е баш најоптимално делење, ама што да правиш. Или само една работа од тие две сега (на пример iPower-от како најтежок), па сите други подоцна.

Од каде видов кои се со купонот FASTTECH. Не знам колку ќе трае. Не пишувам во темата за попусти затоа што ми се чини дека никој не ја чита. :)

Како се плаќа со Пејпал моментално на Фастек

Како се внесува купон на Фастек


ЕДИТ: Другиот купон ( MIDAPR10 ) фаќа и сега. И не само тоа, фати и директно плаќање со PayPal.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,796
Мислења
850,594
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно