• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари втор дел

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Зависи кога е купен, од пред 2 години ги издолжиле моделите.
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
5
4
Здраво колеги. Веќе неколку месеци сум на електронски. Сега за сега е ок, те. не кризирам премногу за цигари :)
Користам течности од Umbrella, најчесто FA Maxx Blend некако ми легна.
Меѓутоа последно време некако ми стана преблаг. Пробав некои други од Umbrella и освен Traditional Tobacco до некаде, се останато ми е блјак :)

Прашањето ми е: од кај купувате течности побогу во државичево? Или сите си правите манџи по дома ? За тоа некако не сум баш спремен...

Има ли некој вејп шоп од ЕУ што испраќа до кај нас?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Anungunrama

Gaining Experience
5 февруари 2019
106
93
Здраво колеги. Веќе неколку месеци сум на електронски. Сега за сега е ок, те. не кризирам премногу за цигари :)
Користам течности од Umbrella, најчесто FA Maxx Blend некако ми легна.
Меѓутоа последно време некако ми стана преблаг. Пробав некои други од Umbrella и освен Traditional Tobacco до некаде, се останато ми е блјак :)

Прашањето ми е: од кај купувате течности побогу во државичево? Или сите си правите манџи по дома ? За тоа некако не сум баш спремен...

Има ли некој вејп шоп од ЕУ што испраќа до кај нас?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Обрати се кај @Sharlovski :)
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,502
11,779
youtu.be
@digingbil
Добредојде во вејперската секта, инаку си готвиме по дома и некако е најслатко домашно зготвено.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,878
Кругот полека, море убрзано се стеснува. :mad:
Smash E-Liquid.JPG

Овие My E-Liquid Supplies го нудат истиот никотинбази), по идентични цени. Немам отворено акаунт кај овие за да го проверам шипингот, но претпоставувам дека е ист како кај Смеш (10 фунти).

Ќе мора под итно да се проба со една нарачка, нема многу време за чекање. :)
 

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
134
119
Кругот полека, море убрзано се стеснува. :mad:
Погледнете го атачментот 102340

Овие My E-Liquid Supplies го нудат истиот никотинбази), по идентични цени. Немам отворено акаунт кај овие за да го проверам шипингот, но претпоставувам дека е ист како кај Смеш (10 фунти).

Ќе мора под итно да се проба со една нарачка, нема многу време за чекање. :)
Пуштив нарачка кај My E-Liquid Supplies по препорака од Smash, пратката одеше преку УПС (14.99 фунти) и стигна за 4 дена. Бази и никотин нарачав и ми делуваат исти како од Smash.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,502
11,779
youtu.be
@angeld
Солена поштарина но и брзо стигнало. :)
Која ти беше вкупната сума на нарачката вклучувајќи ја и поштарината?
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
198
257
Прилеп
Другари, можда прашањето не е за темава, ама дали има некој искуство со рефарбање на модот, во мојов случај на делче од модот.

217407192_113135520940129_739212677394819448_n.jpg
Овој мод ми е на кеф ептен, ама толку многу ме нервира овој металов на кој почна да му се распаѓа бојата. Сакам да ве прашам која е најефтината варијанта да го префарбам, како да ја отстранам постојната боја и што да земам за фарбање?
 

Saso Trpenoski

Gaining Experience
21 мај 2019
116
116
Другари, можда прашањето не е за темава, ама дали има некој искуство со рефарбање на модот, во мојов случај на делче од модот.

Погледнете го атачментот 102531
Овој мод ми е на кеф ептен, ама толку многу ме нервира овој металов на кој почна да му се распаѓа бојата. Сакам да ве прашам која е најефтината варијанта да го префарбам, како да ја отстранам постојната боја и што да земам за фарбање?
Би ја отстранил бојата и би го исполирал, ако го фарбаш ми се чинит пак ќе се изгребит и ќе те нервират.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
187
42
Другари, можда прашањето не е за темава, ама дали има некој искуство со рефарбање на модот, во мојов случај на делче од модот.

Погледнете го атачментот 102531
Овој мод ми е на кеф ептен, ама толку многу ме нервира овој металов на кој почна да му се распаѓа бојата. Сакам да ве прашам која е најефтината варијанта да го префарбам, како да ја отстранам постојната боја и што да земам за фарбање?
пред 1 недела го земав, не ме плаши сегаа... али да екстра е онака

инаку, за фарбање, истругај со гланц папир, потоа стави прајмер(ги има во спрејови) и по прајмерот со спреј со боја, ставиш еден слој потоа 10 минути пауза потоа пак друг слој, би рекол околу 7-8 слоја. И потоа на крај можеш и со лак(исто така ги има во спреј) да прснеш за на високи температури да не се растече.
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
198
257
Прилеп
пред 1 недела го земав, не ме плаши сегаа... али да екстра е онака

инаку, за фарбање, истругај со гланц папир, потоа стави прајмер(ги има во спрејови) и по прајмерот со спреј со боја, ставиш еден слој потоа 10 минути пауза потоа пак друг слој, би рекол околу 7-8 слоја. И потоа на крај можеш и со лак(исто така ги има во спреј) да прснеш за на високи температури да не се растече.
Ич да не се плашиш модче на место, јас сега гледав сум го купил февруари 2020, тоа е година и пол, па шо треба појче од тоа... се штедам пред одмориве, го дотерав одручеква нека издржи вака барем 2-3 месеци доволно е, време е за ново... еве споредба пред и потоа:
218640116_166879108837929_8843385009998458905_n.jpg
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
187
42
Ич да не се плашиш модче на место, јас сега гледав сум го купил февруари 2020, тоа е година и пол, па шо треба појче од тоа... се штедам пред одмориве, го дотерав одручеква нека издржи вака барем 2-3 месеци доволно е, време е за ново... еве споредба пред и потоа:
Погледнете го атачментот 102541
ау па екстра!

Инаку, ако се мислиш за ново, разгледај Vaporesso TX80 е добра опција, многу налик на ова. Особено со атомизерот што доаѓа со модот, е unbreakable combo.
Многу се мислев помеѓу тие две. Али сепак максот ради батеријата(21700) го зедов
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
198
257
Прилеп
Сакам да купам мод директно од вебстраната на Инокин бидејќи не им се изложени модовите на Fasttech или другиве вакви веб. Некој искуство? Совет?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
На српскиот форум викаа дека шипингот бил скап, сега пробав и не е премногу скап до кај нас во споредба со другите места, за жал останаа само Фастек и Али.

Ако не можеш да го најдеш тоа што го бараш на Али, тогаш може да пробаш од таму (и да известиш како ќе поминеш :)).
 

vladrist

Intern
27 април 2017
6
14
Дали се плаќа царина и данок за нарачување мод од фасттек? Гледам дека шипингот сепак не е бесплатен туку $10, да не испадне поскапо од умрела?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Би требало да се плаќа, како и на сè, но најчесто поминуваат работите без преглед затоа што Фастек имаат финти, пишуваат помала вредност, дека е машински дел, праќаат од адреса од Хонгконг, од физичко лице и други финти. Би рекол, уште пофинтаџиски од Алиекспрес или пак цариниците не го знаат толку.

Се разбира, ако цариникот сака, ништо не може да го спречи да провери, но најчесто не се замараат. Исклучок е ако се големи и тешки работи.

Мене од 2014 навака само еден-два пакети од Фастек ми отишле на царина, и тоа стварно големи и тешки.
 

Alex M

Gaining Experience
1 февруари 2016
102
75
Другари и што остана од места за порачување на никотин? Освен Му Еliquid Supplies има некој што воопшто продава или толку беше? И да скапа им е поштарината 14,99...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Од кипарецот, пробав, дава до крај, 7 евра шипинг. Не му беше баш најквалитетен, ама тоа е. Може па се оправил.

Или да најдеш некој друг од В.Британија што праќа до кај нас.

Или да земеш капки за очи од било која европска продавница и да го рачунаш тоа како поскапување, што и е.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@VapeS Не знам на што мислиш, подгрупа на што.

И јас веќе не следам редовно, нема ништо суштински ново откако Кинезите презедоа low-end пазар и преплавија со милион варијанти на едно те исто, а не следам ни high-end затоа што не ми се фрлаат пари. :giggle:

Дојди на discord ако веќе не си. За трошка е поактивно од овде. ;)
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
198
257
Прилеп
@VapeS Не знам на што мислиш, подгрупа на што.

И јас веќе не следам редовно, нема ништо суштински ново откако Кинезите презедоа low-end пазар и преплавија со милион варијанти на едно те исто, а не следам ни high-end затоа што не ми се фрлаат пари. :giggle:

Дојди на discord ако веќе не си. За трошка е поактивно од овде. ;)
Многу тешко ми беше на старт да следам кога ќе кажете „Купив од кипарецот“ (линк?)... колега мој веќе 3 години е на електронска цигара а пред месец дена разбра за fasttech..тој е можеби 5ти човек на кого му ги испраќам сите линкови со објаснување кој за што е.. убаво би било најкорисните сајтови на кои пазариме и/или користиме да ги имаме со линкови или ставени во индексот... а посебно сега кога викаме „се стега обрачот“ да си олесниме на самите себе (еден куп од продавниците до пред година дена од кои купувавме се затворени, а постои мал куп кои сега можат да ни завршат работа)... знам дека само @Metuzalem можи да го среди ова...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,280
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно