1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ebook Readers

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Zippo, 5 Јануари 2018.

 1. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Малку тежок избор.
  Киндлот има подобра резолуција на екранот т.е. 300ппи наспроти 212ппи кај покетбукот.
  Е сеа прашално е колку би приметил разлика. На 800 х 600(167ппи) се малку бушавки буквите, можеш да видиш со зум на сликата од @ivan1500 погоре со основниот модел од киндл. На 265 ппи на мојов се џам, така да веројатно не би било страшно и 212ппи(немам видено во живо ваков). Ако ти е битен детал најдобро да си ги споредиш на лице место.
  Имај предвид дека киндлот ти е верзија со реклами, не е којзнае колку страшна работа али мене би ме замарало.Има шанса да ти ги тргнат бесплатно рекламите од амазон, не е гарантирано али вреди да се проба. Пишуваш на лајв сапорт дека немаш опција да си доплатиш да ги тргнеш(пошто не нема како земја и ја нема опцијата), и стискаш палци.
  Покетбукот ти поддржува и епуб формат за книги што киндл го нема.

  На крај краева јас лично би стиснал заби, би присобрал уште некој денар и би земал покетбук тач хд3 доколку мора да се земе локално.
  Ако не е проблем нарачка од странство веќе друг е муабетот.
   
 2. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,305
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Јас мојот го начекав на Amazon Days во Германија и го земав за 59е така да за таа цена не е добар, одличен е.
   
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Каков киндл?
   
 4. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,305
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  F Y 2 :D

  Kритиките, кои ги елаборирав поназад, ми се објективно реални: Ти не ги демантираш, само ги релативизираш банално гледајќи само од твоја перспектива. Тука е проблемот - во перспективата, пошто повеќемината корисници на вакви уреди не ги користат претежно или првенствено за читање стрипови. Ниту (повеќемината корисници) би требало да читаат без добро собно осветлување, само затоа што уредот имал вградено осветлување. На крај сето ова искача дека е сеедно, пошто повеќето корисници не ги разбираат работите и паѓаат на трендовите што ги поставува индустријата.

  Еве го еден од водечките трендови: „All-new Kindle - with a Built-in Front Light
  Оксиморон момент. Уред кој е дизјаниран да биде користен како книга и со нормално собно осветлување (како книга), уред кој главна предност му е тоа што е здрав за очите пошто нема потреба од вградено осветлување... Ама главен selling point му е дека „има вградено осветлување“. :hay:


  И сега ти практично си ја оправдуваш мрзливоста несредувањето на осветлувањето, со фалење на помошни функции на уредот. Тоа вградено осветлување е таму за да се најде во инцидентни ситуации. Не за секојдневно да се користи.
   
 6. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,043
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Може ли на ваков уред да се користи за Марвел Унлиметед претплата на стрипови(70$ годишно) или мора да се користи Киндл Унлиметед или како и да се викаше онаа претплатата на Амазон?
   
 7. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  А зошто баш тој модел? А згора на тоа и двата се 6инчни.

  Искрено би го користел за читање на ПДФ-а повеќе, особено некој книги од факултет. Повеќе настроен сум кон PocketBook бидејќи како што прочитав досега, имаат подобра ПДФ подрша а плус можност за инсталирање на 3rd party апликации без root/jailbrake и такви глупости. А како таква апликација, прочитав за Koreader и дека нуди супер подршка за повеќе формати (вклучиво и ПДФ).
   
 8. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Водоотпорен(лукс 4 не е, пејпрвајтот е исто водоотпорен), има светло со контрола на температура од бело накај жолто, подобра поддршка на формати, покомпактен/полесен од пејпрвајт(околу 150 наспроти 180 грама), подобар екран од лукс 4 моделот (300 ппи како и кај пејпрвајтот), поотворен систем споредено со киндл доколку во иднина решиш да си играш со алтернативни софтвери за преглед на книги, 16гб меморија(што е не толку релевантно само за книги пошто и 8 гб мислам дека се превише, али за понекој пдф ќе се најдат), опција да си листаш страни и со физички копчиња доколку така повеќе преферираш. Мање више, најдоброто од сите светови по мене во категорија 6 инчи.

  За пдф ако се само или претежно со текст ќе брка работа коридер на 6 инчи. Али не е баш најперфектен рифлоуот, кога листаш следна страна горниот ред ја содржи последната линија од претходната страна, што може да иде на нерви. На пц може да се средат асално.

  Иначе има да се нарача од франција Инкпад 3 со 7.8 инчи екран, што валда би било колку толку ок за пдф без конверзија, и кошта 194 евра сосе достава, ако се земат 2 парчиња искача 183 евра. Мал проблем е што достава е со федекс експрес и најверојатно ќе има околу 2000ден (ако се 2 онда по 1000 од парче) за федекс + 18% ддв, што пак е поефтино од било кое друго место без вклучени давачки. Интересен момент е што до цената на достава(27 евра за едно и 32 евра за 2 парчиња) со федекс пишува "taxes and customs fees included" (Со сите можни преведувачи ја преведов реченицата од француски), така да можда и да нема никакви давачки јебемлига.

  Мани амазон, што не земеш тука да се претплатиш, поефтино е :) ? - GetComics
  Не ги пратам баш марвел и не знам колку се ажурни со нови броеви на сајтов, али ѕирни си.
   
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Имам Киндл Пејпервајт веќе неколку години и, теоретски, можеш и ПДФ. Проблемот е што купив Samsung Galaxy Tab S5E и веќе не ми се пипа Киндлот (за ПДФ-ови). Неспоредливо е. Колку и да сум фан на Киндл.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Тапа е Kindle-от за PDF, но е одличен за .mobi формат.
   
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Има некој инвајт за приватни тракери за epub или mobi?
   
 12. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Ѕирни прво тука, нема што не сум нашол, само незнам како стојат со стручна литература во случај тоа да ти треба. Мењаат домејни од време на време(до пред некое време беше libgen.io), така да ако престане да работи само пиши на гугл "libgen" и ќе ти излезе срч резултат со моменталниот домејн.
   
  На stefan_mkd и Zippo им се допаѓа ова.
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Фала ти, пребарував тука, но има само PDF формат. Ми треба epub или mobi за Киндл.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  stefan_mkd, Zippo и на Маша им се допаѓа ова.
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Пробај на mobilism.org, добро се "снабдени".
  Друга опција е google.com :)

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ви благодарам на помошта. Се зачленив на myanonamouse и земав Kindle Unlimited. Сега мојот нов Kindle Paperwhite ќе го преполнам со книги. Првиот уште ми работи, али со новиот се разлика небо и земја. Новиот е по лесен, помазно ги листа страните, има нов интерфејс (кој не ми се допаѓа), осветлувањето е без bleed по страните. Уште некој cover да му најдам и обезбеден сум за наредните 6 години.
   
  На moongose и Lokvan им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Convert text and ebooks to the MOBI format и има еден дуќан во ГТЦ со милион различни футроли, однеси го и пробај... Евтини, ама ќе завршиш работа.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Aj да кажеш искуства со тракерот за некоја недела. Како стои со избор на книги, и како е за одржување seeding ratio, итн.
  Интересна компарација: Bibliotik vs MyAnonaMouse : trackers
   
 19. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Да, за конвертирање користам calibre, и конвертирам преку командна линија:
  ebook-convert "book.epub" "book.mobi"

  Како се вика тој дуќан во ГТЦ?

  Сега за сега го наоѓам тоа што го барам. Има лимит една ИП адреса по користик, тие со динамичка треба да купат статична или seedbox.
   
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Подобро нарачај си асална наменска футрола за специфичниот модел, од Али (или ибеј). Ќе има и автоматско пуштање/исклучување (магнет/сензор во корицата). Ги има стотици различни, види што е најпродавано и тоа е тоа.

  Не најде овде што ти треба? Или те нервираше лимитот од 10 книги на ден?
  Нешто егзотично бараш, или сакаш удобност/незамарање во барање и симнување. Популарните книги без проблем се наоѓаат и на стариот Пајрат Беј (односно прокси од него).

  Тоа со условот за јавна ај-пи адреса е незгодно замарање, плус мене ми е проблем и одржувањето на seeding ratio со никаквиот 0.7Mbps upload bandwidth, courtesy of DOCSIS нa Близу/ВИП/А1... За среќа скоро се што ми треба го наоѓам и без приватни тракери.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Таму не најдов. Не ме нервира лимитот, само сакам epub/mobi верзија на книгите. PDF неможам добро да конвертирам со калибре.
   
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ок, ама ако немаш писи до тебе може да помогне. И не мора од ПДФ, некогаш ти треба од епуб во моби и сл. Прилично е хенди.

  Дуќанот е @digico.mobile - Сѐ за мобилни. До Космо од страната на Парк жена борец, ваљда ова е https://zk.mk/digiko-elektronik-1
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,074
  2,321
  19 Јули 2013
  Нема врска тоа, јас сеам различни работи од две различни места со еден акаунт и немало никаков проблем, а се брои и од двете места.
  Ептен е лабаво на МАМ.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Underwood

  Underwood
  Intern

  2
  1
  17 Декември 2019
  Машко
  Здраво, купив Pocketbook touch lux 4, ќе може малку помош за македонски книги и некој преводи на некој од балканскиве јазици
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,591
  3,594
  12 Јануари 2016
  Машко
  Moжеш да се зачлениш и да си симнуваш книги од овде: Strane Knjige
  Таму имаш солидни преводи на Српски и на Хрватски. На жалост за преводи на Македонски не можам да ти помогнам. Мислам дека реално и нема да сакаш дури и кога би ги имало достапни за симнување нашиве „современи“ преводи. Чест на исклучоците ама поголемиот дел се лоши преводи, дури има и дел кои се толку лоши да очигледно се адаптации од гугл машинско преведување. Лоши преведувачи и можам да разберам, ама уредниците и лекторите треба да ги поапсат.


  Мој совет ти е да се обидеш да читаш на Англиски. Ако барем малку следиш веб сајтови на Англиски, нема да ти биде којзнае колку тежок преодот. Бргу оди прилагодувањето ако си упорен. Посебено пошто на уредот имаш речник/тесаурус и лесно можеш да го провериш секој збор.

  Почни со автори кои се лесни за читање, на пример Стивен Кинг (не употребува сложен јазик за изразување и над 90% од содржините на неговите книги се дијалози). едит: Торенти со книги на Англиски имаш на било кој трекер (Пајрат Беј на пример, одбери прокси од овде), или исто оваа библиотека е прилично добро снабдена (лимит 10 книги на ден): Electronic library. Download books free. Finding books
   
  Последна промена: 22 Декември 2019
  На Underwood му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...