1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ebook Readers

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Zippo, 5 Јануари 2018.

 1. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  knjige.club
   
  На Underwood му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Underwood

  Underwood
  Intern

  2
  1
  17 Декември 2019
  Машко
  Благодарам за советот, мене добро би ми дошло превод од англиски на некој балкански јазик со кликнување на зборот , но таков не најдов
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Underwood дифолт речникот е англиско-англиски па веројатно постои опција истиот да се замени со англиско-вметнијазик речник. Јас лично не користам такви речници, но можеби некој друг ќе може да помогне со практични искуства и конкретни совети. Види и на посочените страници дали има достапни речници, со тоа што ќе мора да истражиш на нет кој формат го употребува твојот уред (за речници).

  едит: Ова ти е наголемиот форум за читачи: MobileRead Forums
  Ако најдеш оддел за твојот бренд на читачи- најдеталните упатства ќе ги најдеш таму.
  едит2, повели: PocketBook - MobileRead Forums
  едит3: Pocketbook dictionary - MobileRead Forums
   
  Последна промена: 22 Декември 2019
  На Underwood му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  34
  43
  13 Август 2013
  Женско
  Јас сите „популарни“ книги ги спуштам од piratebay или vkontakte. На vkontakte се најчесто во epub. Конвертирам со калибре и праќам на киндлот.
   
  На boban984 и Zippo им се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Линк од vkontakte по пп фала
   
  На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  79
  157
  5 Јули 2007
  Сугестија, се двоумам помеѓу овие два модела (Kindle paperwhite 10th gen vs Pocketbook lux 4):

  Anhoch PC Market Online - Tablet PC Kindle Paperwhite 10th Gen 8GB Wi-Fi w/ADS Black

  Anhoch PC Market Online - E-Book Reader PocketBook Touch Lux4 Black PB627HWW

  Тука се со цена, од ова што прочитав овде, киндлево малце компликации има за префлањето книги од ПЦ. Може и грешам, не сум користел вакви читачи до сега.

  Ако знаете и некое друго моделче да предложите до кај 10,000ден., би го ценел вашиот предлог :)

  Фала ви
   
 7. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,456
  950
  1 Април 2012
  Машко
  за покетбукот не знам, ама јас со префрлање книги на киндл сум немал проблеми. Ако симнеш книга во епуб формат само ја конвертираш со calibre и тоа е тоа.

  А за цениве немам коментар.. Би те советувал да видиш на ebay користени читачи, се наоѓаат за ~$30.
   
  Последна промена: 19 Јануари 2020
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  79
  157
  5 Јули 2007
  Фала ти за советот, со конверзијата од epub, се задржува содржината како што си е или претепува нешо измена? и дали може ПДФки на киндлот?

  Извинете за прашањава ако се премногу очигледни :)
   
 9. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  34
  43
  13 Август 2013
  Женско
  Јас имам 2 киндл уреди, од старите, обичните и понов paperwhite. Тој обичниот го имам веќе 5та година, уште супер се држи. Така да, од свое лично искуство со брендот, би ти препорачала да си земеш Киндл.
  Комплицирано не е ВООПШТО за префрлање на книги. Инсталираш Калибре, конвертираш во mobi или azw (буквално со 2-3 клика) и праќаш директно до уредот.
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,456
  950
  1 Април 2012
  Машко
  содржината се задржува, лично не сум приметил никаква разлика меѓу оригиналот во епуб и конвертираната книга.
  Е за ПДФ искрено не знам, никогаш не сум пробал да читам ПДФ. Мислам дека нема никаква поента да го правиш тоа, поубаво и полесно е читање пдф на мобилен/таблет отколку на киндл.
   
  На Lokvan и boban984 им се допаѓа ова.
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас имам Киндл пејпервајт најнова верзија, уредот е супер. Батерија држи, осветлувањето е рамномерно, е сега ми е со реклами (кога е заклучен се појавуваат реклами за книги) али ок, ќе се преживее тоа.

  Штета што Анхоч немаат футроли оригинал за Киндл. Мора да се нарачува од Амазон.
   
 12. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  34
  43
  13 Август 2013
  Женско
  За рекламите, пиши им на amazon (совет преземен од овде: Removing ads the EASY way! : kindle)
  Пробано, функционира.
   
  mviktors, Zippo, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Футроли имате и на Али, еднакво се „оригинални“ со тие листаните на Амазон. Оригинални футроли се само тие што се брендирани од Амазон и со цена од 40+ долари, а и тие се од истите кинески производители. Да скратам: на Али има евтини а солидни футроли за било кој читач. Не се либете да си нарачате. Јас имам една таква од ~7-8 долари и ја употребувам повеќе од 10 години на мојот Киндл.


  едит:
  Конверзии од и во било кој ебук формат идат без никакви проблеми. ПДФ приказот функционира ама е неудобен, пошто тоа е формат со фиксна величина на страница (А4/А5 на пример) што на малиот екран на читачот мора да се прикажува со големо зумирање, а скролањето и поместувањето на приказот иде споро и сецкаво (пошто е-инк екраните имаат спор refresh rate). Како што кажаа, користи таблет за ПДФ (документи, стручна литература, инт). Скоро сите книги може да се најдат во ебук формат.
   
  Последна промена: 20 Јануари 2020
  На Delta111 и boban984 им се допаѓа ова.
 14. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,456
  950
  1 Април 2012
  Машко
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  809
  753
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  можеш чак и по мејл да си праќаш книги на киндл, ќе добиш адреса у формат твое_корисничко_име@киндл.ком и само праќаш таму ко атачмент. Оригинал ова е за дмек да си синкаш приватни документи, ама не сум имал проблем еве више 7-8 години.

  ПДФ е малце зезната работа, пошто многу зависи каков ти е изворот, ако е пдф од слики од текст очигледно нема да има добар резултат при конверзија, ако е прописно уреден пдф со текст форматиранње и сл. тогаш ќе има нешто подобар резултат и ќе можеш да смениш големина на текст и сл. во е-читач-от. Ако се слики може нема да може да гледаш ни цела страна и ќе мора да ја "движиш" по екран за да видиш контент. Генерала истово за сите читачи важи. Предност нешто тие со поголеми екрани .. али пак, ко што кажаа погоре пдф на таблет или лаптоп ..

  од двата што имаш линкнато, пошто се иста цена .. киндл ти е боље пошто има појак екран, 300 ppi vs 180 ppi. Како што можеш да видиш и по сликите, на киндле ќе е позадината побела од другиот (плус освен резолуцијата).

  Тој екран е што се користи во обичникот киндл. (една фирма иначе ги прави на сите екраните, порано амазон имаа предност пошто имаа договор за екслузивност и први ги добиваа новите генерации на екрани, ама веќе не, сите се рамноправни, само зависи што екран ќе вградат).
   
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Функционира, браво, должам кафе.
   
  На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас на времето пред 7 години земав од Амазон оргинал, не се познава дека е користена. Би купил оргинал да има негде во Скопје.
   
 18. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  34
  43
  13 Август 2013
  Женско
  Јас имам една оригинал од Амазон што ја купив кога го земав киндл-от и една фејк од али на другиот, купена за 8 долари.
  Таа од амазон е уште како нова, да. Ама и таа од али не ми изгледа нешто многу полошо. Не би купила пак од оргиналната кога за далеку поефтино, оваа од али океј се држи.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  79
  157
  5 Јули 2007
  Земав Pocketbook HD3 се изненадив колку е мал, лесен и тенок :)
  Симнав книги на англиски од овие сајтчиња :)
  Library Genesis
  Libgen pw
  Free eBooks Download - ebook3000.com

  Госпожата не и иде англискиот, па барав нешо на МК за нејзе ... има ли негде да се купат epub Македонски книги.
  Зборам за модерни наслови, како од сакамкниги.мк и сличниве други издавачки куќи.
  Претходно има купувано од sakamknigi хардкопи.

  Вчера земав од knigoteka.mk една книга даваат бесплатно со ваучер "ostanidoma", арно ама мораш да ја читаш на телефонот т.е. андроид или иос уред.
  Не ми се верува дека во 2020 во Македонија нема издавачка куќа да продава книги во електронски формат.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Последен пат кога се интересирав на истата тема, изборот беше никаков. Сега ако е нешто сменето и јас би сакал да знам... Инаку ако госпожата владее Српски и/или Хрватски, овде се наоѓаат подоста книги: BalkanDownload
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  И јас неодамна ви се придружив во друштвото со е-читачи ама не сум стигнал да се пофалам :) На попуст од Амазон нечекав Kindle Paperwhite 4.

  За електронски книги на македонски јазик и јас се заинтересирав каква е ситуацијата и сфатив дека е полоша од пред 5,6 години. Единствената електронска книга на македонски јазик што легално ја имам купено, беше пред 5,6 години колку што се сеќавам од Блесок, а како epub фајл ми ја пратија по мејл :)

  Сега ситуацијата е таква што има мобилни апликации од издавачките куќи, kniga.mk, knigoteka.мк итн. ама немаат опција книгите да ги префрлиш на eBook reader. Можеби треба да им пишат повеќе луѓе, па да размислат за имплементирање во иднина.
   
 22. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Е книги од наши издавачи не очекувајте уште доста време. Знаејќи каков народ сме, еден ќе ја купи и ќе ја подели на сите и отиде профитот за таа книга. Се додека не почнат да продаваат баш преку амазон нема да видиме книги на македонски за киндл. Ова со нивни апликации е чекор напред бидејќи реално гледано сите имаат телефон, а за жал само една рака луѓе имаат киндл.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Себично иако донакаде разбирливо, тоа се приватни ентитети кои работат за профит (наспроти сите пувања дека културата им е од примарна важност).

  Toa што е целосно неразбирливо, и неопростливо, е тоа што Министерството за Култура ги нема обработено и поставено за симнување лектирите плус понешто од домашната и странската литература која не е заштитена со авторски права (проектот Гутенберг е огромен извор на незаштитени дела). На крај и сите ние сме криви што не правиме никаков притисок за ова. Понатаму може понешто и аматерски да се конвертира во дигитален формат, како што прават момците и девојките таму на BalkanDownload книгите ги скенираат/фотографираат, ги поминуваат низ OCR софтвер, и потоа ги корегираат грешките.

  Инаку да бидам искрен, поголемиот дел преводи во последните 2-3 децении и воопшто не ми недостигаат. Ужасно лоши и аматерски преводи, нелекторирани од никој што е писмен, дури и гугл транслејт некогаш е користен (што се гледа по композицијата на речениците).
   
  Последна промена: 19 Март 2020
 24. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Не гледам како е себично.
  Да се обезбедат права, па превод, па лектор, па layout, па принтање, дистрибуција и промоција, се кошта пари, пари кои тие мора да ги платат унапред за да воопшто види светло таа книга.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Нели голем дел од нив добиваат финансиска помош од Министерството за Култура?
  Пишува на самите книги.

  На крај истото важи во цел свет, пиратерија секаде постои па сепак издавачите просперираат. Мене ако ми се допадне книгата, шансите се дека ќе сакам да ја имам и во хартиена форма. Се разбира АКО преводот е добар, и ако се друго е како што треба. Во спротивно ќе ми биде мило што не сум фрлил пари.

  На издавачите секако им е попаметно да се фокусираат на квалитетот на сработеното, отколку на избегнување на дигиталните изданија.
   

Сподели

Вчитување...