1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ebook Readers

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Zippo, 5 Јануари 2018.

1. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

962
    391
    17 Јуни 2008
    knjige.club

На Underwood му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Underwood

Underwood
    Intern

2
    1
    17 Декември 2019
    Машко
    Благодарам за советот, мене добро би ми дошло превод од англиски на некој балкански јазик со кликнување на зборот , но таков не најдов

3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,592
    3,594
    12 Јануари 2016
    Машко
    @Underwood дифолт речникот е англиско-англиски па веројатно постои опција истиот да се замени со англиско-вметнијазик речник. Јас лично не користам такви речници, но можеби некој друг ќе може да помогне со практични искуства и конкретни совети. Види и на посочените страници дали има достапни речници, со тоа што ќе мора да истражиш на нет кој формат го употребува твојот уред (за речници).

едит: Ова ти е наголемиот форум за читачи: MobileRead Forums
    Ако најдеш оддел за твојот бренд на читачи- најдеталните упатства ќе ги најдеш таму.
    едит2, повели: PocketBook - MobileRead Forums
    едит3: Pocketbook dictionary - MobileRead Forums

Последна промена: 22 Декември 2019
    На Underwood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elenaaa

Elenaaa
    Intern

27
    24
    13 Август 2013
    Женско
    Јас сите „популарни“ книги ги спуштам од piratebay или vkontakte. На vkontakte се најчесто во epub. Конвертирам со калибре и праќам на киндлот.

На boban984 и Zippo им се допаѓа ова.
  5. Zippo

Zippo
    On your way to fame

801
    709
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Линк од vkontakte по пп фала

На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. boban984

boban984
    Gaining Experience

65
    119
    5 Јули 2007
    Сугестија, се двоумам помеѓу овие два модела (Kindle paperwhite 10th gen vs Pocketbook lux 4):

Anhoch PC Market Online - Tablet PC Kindle Paperwhite 10th Gen 8GB Wi-Fi w/ADS Black

Anhoch PC Market Online - E-Book Reader PocketBook Touch Lux4 Black PB627HWW

Тука се со цена, од ова што прочитав овде, киндлево малце компликации има за префлањето книги од ПЦ. Може и грешам, не сум користел вакви читачи до сега.

Ако знаете и некое друго моделче да предложите до кај 10,000ден., би го ценел вашиот предлог :)

Фала ви

7. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,440
    865
    1 Април 2012
    Машко
    за покетбукот не знам, ама јас со префрлање книги на киндл сум немал проблеми. Ако симнеш книга во епуб формат само ја конвертираш со calibre и тоа е тоа.

А за цениве немам коментар.. Би те советувал да видиш на ebay користени читачи, се наоѓаат за ~$30.

Последна промена: 19 Јануари 2020
    На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. boban984

boban984
    Gaining Experience

65
    119
    5 Јули 2007
    Фала ти за советот, со конверзијата од epub, се задржува содржината како што си е или претепува нешо измена? и дали може ПДФки на киндлот?

Извинете за прашањава ако се премногу очигледни :)

9. Elenaaa

Elenaaa
    Intern

27
    24
    13 Август 2013
    Женско
    Јас имам 2 киндл уреди, од старите, обичните и понов paperwhite. Тој обичниот го имам веќе 5та година, уште супер се држи. Така да, од свое лично искуство со брендот, би ти препорачала да си земеш Киндл.
    Комплицирано не е ВООПШТО за префрлање на книги. Инсталираш Калибре, конвертираш во mobi или azw (буквално со 2-3 клика) и праќаш директно до уредот.

На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,440
    865
    1 Април 2012
    Машко
    содржината се задржува, лично не сум приметил никаква разлика меѓу оригиналот во епуб и конвертираната книга.
    Е за ПДФ искрено не знам, никогаш не сум пробал да читам ПДФ. Мислам дека нема никаква поента да го правиш тоа, поубаво и полесно е читање пдф на мобилен/таблет отколку на киндл.

На Lokvan и boban984 им се допаѓа ова.
  11. Zippo

Zippo
    On your way to fame

801
    709
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Јас имам Киндл пејпервајт најнова верзија, уредот е супер. Батерија држи, осветлувањето е рамномерно, е сега ми е со реклами (кога е заклучен се појавуваат реклами за книги) али ок, ќе се преживее тоа.

Штета што Анхоч немаат футроли оригинал за Киндл. Мора да се нарачува од Амазон.

12. Elenaaa

Elenaaa
    Intern

27
    24
    13 Август 2013
    Женско
    За рекламите, пиши им на amazon (совет преземен од овде: Removing ads the EASY way! : kindle)
    Пробано, функционира.

Zippo, Lokvan и на Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  13. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,592
    3,594
    12 Јануари 2016
    Машко
    Футроли имате и на Али, еднакво се „оригинални“ со тие листаните на Амазон. Оригинални футроли се само тие што се брендирани од Амазон и со цена од 40+ долари, а и тие се од истите кинески производители. Да скратам: на Али има евтини а солидни футроли за било кој читач. Не се либете да си нарачате. Јас имам една таква од ~7-8 долари и ја употребувам повеќе од 10 години на мојот Киндл.

едит:
    Конверзии од и во било кој ебук формат идат без никакви проблеми. ПДФ приказот функционира ама е неудобен, пошто тоа е формат со фиксна величина на страница (А4/А5 на пример) што на малиот екран на читачот мора да се прикажува со големо зумирање, а скролањето и поместувањето на приказот иде споро и сецкаво (пошто е-инк екраните имаат спор refresh rate). Како што кажаа, користи таблет за ПДФ (документи, стручна литература, инт). Скоро сите книги може да се најдат во ебук формат.

Последна промена: 20 Јануари 2020
    На Delta111 и boban984 им се допаѓа ова.
  14. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,440
    865
    1 Април 2012
    Машко
  15. VerGer

VerGer
    On your way to fame

653
    605
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    можеш чак и по мејл да си праќаш книги на киндл, ќе добиш адреса у формат твое_корисничко_име@киндл.ком и само праќаш таму ко атачмент. Оригинал ова е за дмек да си синкаш приватни документи, ама не сум имал проблем еве више 7-8 години.

ПДФ е малце зезната работа, пошто многу зависи каков ти е изворот, ако е пдф од слики од текст очигледно нема да има добар резултат при конверзија, ако е прописно уреден пдф со текст форматиранње и сл. тогаш ќе има нешто подобар резултат и ќе можеш да смениш големина на текст и сл. во е-читач-от. Ако се слики може нема да може да гледаш ни цела страна и ќе мора да ја "движиш" по екран за да видиш контент. Генерала истово за сите читачи важи. Предност нешто тие со поголеми екрани .. али пак, ко што кажаа погоре пдф на таблет или лаптоп ..

од двата што имаш линкнато, пошто се иста цена .. киндл ти е боље пошто има појак екран, 300 ppi vs 180 ppi. Како што можеш да видиш и по сликите, на киндле ќе е позадината побела од другиот (плус освен резолуцијата).

Тој екран е што се користи во обичникот киндл. (една фирма иначе ги прави на сите екраните, порано амазон имаа предност пошто имаа договор за екслузивност и први ги добиваа новите генерации на екрани, ама веќе не, сите се рамноправни, само зависи што екран ќе вградат).

16. Zippo

Zippo
    On your way to fame

801
    709
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Функционира, браво, должам кафе.

На Elenaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zippo

Zippo
    On your way to fame

801
    709
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Јас на времето пред 7 години земав од Амазон оргинал, не се познава дека е користена. Би купил оргинал да има негде во Скопје.

18. Elenaaa

Elenaaa
    Intern

27
    24
    13 Август 2013
    Женско
    Јас имам една оригинал од Амазон што ја купив кога го земав киндл-от и една фејк од али на другиот, купена за 8 долари.
    Таа од амазон е уште како нова, да. Ама и таа од али не ми изгледа нешто многу полошо. Не би купила пак од оргиналната кога за далеку поефтино, оваа од али океј се држи.

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...