• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

blackelf

On your way to fame
14 декември 2013
611
500
Е вака сега. Барав 580ки во Хонг Конг преку пријател. И ми прати да му платам фактура и на неа пишуваше 1060 Pro Mining. 250 евричи, 65w.
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
ETH difficulty went up +17.33% in the past 48 hours ...

Време е да почнете да ги продавате вашите RX 4xx, RX 5xx ... графички дури не е касно
 

crazzyy84

Gaining Experience
26 април 2017
286
191

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
ETH difficulty went up +17.33% in the past 48 hours ...

Време е да почнете да ги продавате вашите RX 4xx, RX 5xx ... графички дури не е касно
А колку рипна вредноста на ETH и BTC последниве месеци? :)
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
194
87
дали знае некој асиц минер 9 кај нас дали продава некој или дали има некој донесено колку се плаќа царина, ддв...?
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Има ли забележано некој од вас промена во хешрејтот, пример копан на nanopool точен хешрејт ми е 201.3 mh\s а ми дава од прилика 170-177 wtf?
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Има ли забележано некој од вас промена во хешрејтот, пример копан на nanopool точен хешрејт ми е 201.3 mh\s а ми дава од прилика 170-177 wtf?
Не е така битно колку покажува она што е битно е колку ти е заработката. Види само колку на заработка те крадат. Растур прават пуловите.
Инаку исто хеш покажува на ethermine. До тебе е или пулот.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не е така битно колку покажува она што е битно е колку ти е заработката. Види само колку на заработка те крадат. Растур прават пуловите.
Па coinwarez ETH калкулатор покажува со 2% fee околу 0.11... ETH дневно, nanopool вели 0.102... али флуктуриа поради хешрејт.
Гледам ethrmine.org повеќе го фалат али па има 0.005 фиксен фии за eth исплата помала од 1 ETH, тоа ме нервира.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Па coinwarez ETH калкулатор покажува со 2% fee околу 0.11... ETH дневно, nanopool вели 0.102... али флуктуриа поради хешрејт.
Гледам ethrmine.org повеќе го фалат али па има 0.005 фиксен фии за eth исплата помала од 1 ETH, тоа ме нервира.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Прати си неколку дена сам колку ти е заработката, ќе видиш за што ти зборам, 15 до 20% крадат.
Ако ти е битно брзо да ги добиваш тогаш стај од bittrex адреса ги покажува над 0.1 eth
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,599
2,098
Имам две нубски прашања.

1. Дали е нормално додека работи мајнерот, компјутерот да е ептен спор? Кога го исклучам мајнерот, си работи мазно. Искористив стар диск, механички, па да знам дали е до него или е нормално.

2. Од кога имам ETH на валет, т.е. coinbase.com во случајов, како да го конвертиам/извадам во усд/еур/мкд/ватвар?
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Имам две нубски прашања.

1. Дали е нормално додека работи мајнерот, компјутерот да е ептен спор? Кога го исклучам мајнерот, си работи мазно. Искористив стар диск, механички, па да знам дали е до него или е нормално.

2. Од кога имам ETH на валет, т.е. coinbase.com во случајов, како да го конвертиам/извадам во усд/еур/мкд/ватвар?
Зависи од пц-то кај мене е со ссд и може да сурфам, гледам филмови без никакво забавување. Зависно што работиш на компјутерот може хешот да падне малку, на фул хд филмови до 10%.
Ја ќе ти ги извадам :)
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Прати си неколку дена сам колку ти е заработката, ќе видиш за што ти зборам, 15 до 20% крадат.
Ако ти е битно брзо да ги добиваш тогаш стај од bittrex адреса ги покажува над 0.1 eth
Бе божем пратам али овие nanopool ептен заебаваат. Ќе мора да идам на ethrmune.irg изгледа. А инаку дампувам директ на cex.io плус повисок курс имаат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Bla4KRa1n

Gaining Experience
15 април 2009
137
100
Скопје
www.igeorgiev.info
Имам две нубски прашања.

1. Дали е нормално додека работи мајнерот, компјутерот да е ептен спор? Кога го исклучам мајнерот, си работи мазно. Искористив стар диск, механички, па да знам дали е до него или е нормално.

2. Од кога имам ETH на валет, т.е. coinbase.com во случајов, како да го конвертиам/извадам во усд/еур/мкд/ватвар?

1. Во некои случаи тоа е нормално, но доколку имаш солидни перформанси на компјутерот и сепак така ти кочи тогаш тоа не е нормално. Доколку пример користиш клајмор со графичка R9 290 која ќе работи со најновиот драјвер тогаш се случува тој проблем што го имаш ти. Ставаш постара верзија на драјвер, односно 15.12 и тој проблем повеќе ќе го немаш.

2. Имаш 1001 начин за тоа и најдобро да побараш на гугл каде можеш веднаш да најдеш одговор на твоето прашање. Според мене едноставен начин е да направиш профил на cex.io и да направиш депосит. Таму верификуваш картичка од банка и парите ги префрлаш инстантно на картичка, барем така работи со тутунска, за другите банки не сум сигурен. Нормално за да префрлиш пари предходно треба да размениш крипто во евра или долари. На сајтот имаш опција да продаваш криптовалути. Сајтот cex.io е добар според мене за вадење на парите, а за размени и такви заебанции со маркет види kraken.com. Подалеку од poloniex.com имале доста проблеми периодов.
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Бе божем пратам али овие nanopool ептен заебаваат. Ќе мора да идам на ethrmune.irg изгледа. А инаку дампувам директ на cex.io плус повисок курс имаат.
Не е дека крадат пуловите. Вашата заработка зависи од повеќе параметри:
  • колку блокови ќе ископа целиот пул
  • колку од нив се uncles
  • колкав дел од работата ја имаат завршено вашите машини
  • типот на распределба на заработката кој го користи пулот
  • провизијата
  • цената на трансакцијата за токените да стигнат до вашите паричници

1) и 2) зависат од среќата на пулот, така да некои денови ќе бидат попрофитабилни од другите. Тоа е.
 

Slider_riste

Intern
5 јуни 2013
6
1
1. Во некои случаи тоа е нормално, но доколку имаш солидни перформанси на компјутерот и сепак така ти кочи тогаш тоа не е нормално. Доколку пример користиш клајмор со графичка R9 290 која ќе работи со најновиот драјвер тогаш се случува тој проблем што го имаш ти. Ставаш постара верзија на драјвер, односно 15.12 и тој проблем повеќе ќе го немаш.

2. Имаш 1001 начин за тоа и најдобро да побараш на гугл каде можеш веднаш да најдеш одговор на твоето прашање. Според мене едноставен начин е да направиш профил на cex.io и да направиш депосит. Таму верификуваш картичка од банка и парите ги префрлаш инстантно на картичка, барем така работи со тутунска, за другите банки не сум сигурен. Нормално за да префрлиш пари предходно треба да размениш крипто во евра или долари. На сајтот имаш опција да продаваш криптовалути. Сајтот cex.io е добар според мене за вадење на парите, а за размени и такви заебанции со маркет види kraken.com. Подалеку од poloniex.com имале доста проблеми периодов.
Фала на одговорот под 2. и мене истото ме интересираше. Дали може некој да ми каже како можам да го прескокнам префрлањето на пари во наша банка т.е дали има некоја картичка како payoneer или слично што може да се искористи за добивање кеш. Фала
 

-echo-

Gaining Experience
26 јули 2009
100
83
Фала на одговорот под 2. и мене истото ме интересираше. Дали може некој да ми каже како можам да го прескокнам префрлањето на пари во наша банка т.е дали има некоја картичка како payoneer или слично што може да се искористи за добивање кеш. Фала
Xapo, Bitwala од тие што сум ги користел. Xapo земаат поголем процент при подигање пари од банкомат.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,849
5,034
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Се се ... низ се што поминаa АМД, на крај Nvidia ќе биде запишана во историјата со прва mining карта :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Xapo, Bitwala од тие што сум ги користел. Xapo земаат поголем процент при подигање пари од банкомат.
Како што гледам, исто е помеѓу Xapo и Bitwala со тоа што вторава зима пари и за месечно одржување.
 

-echo-

Gaining Experience
26 јули 2009
100
83
Како што гледам, исто е помеѓу Xapo и Bitwala со тоа што вторава зима пари и за месечно одржување.
Јас ја имам веќе скоро една година и досега никогаш не ми наплатило за месечно одржување или слично.

Ако правам споредба меѓу двете од искуство еве како би било.

На Xapo wallet си чуваш биткоини, и при секоја трансакција на картичката , во моментот на трансакцијата конвертира биткоин во долари па во локална валута по моменталната цена на биткоин. Трансакциите можеш подоцна да ги провериш на сајтот на Xapo или преку апликацијата но при подетални пресметки некако не ми излегуваше математиката и веќе многу ретко ја користам сега. Исто така на сајтот имаат некаква конверзија во секаква валута каде што можеш биткоините да ги размениш за долари/евра/денари итн... и подоцна да ги вратиш на пример во биткоини. Нормално со повисоки провизии.
Support им е катастрофа, пред 8-9 месеци го сменив телефонскиот број, никако неможам да го тргнам стариот од акаунт за two factor auth што го имав оставено. Преку 20 емаили имав со нив и никако не се разбравме, сета среќа што сеуште ја чував сим картичката за да можам да се логирам. Башка со последните апдејти на апликацијата е катастрофа, смс веќе не пристигнуваат на вип и неможам ни да се логирам на апликација веќе.

Bitwala ја користам почесто, но функционира различно од Xapo заради тоа што неможеш да ги трошиш биткоините што ги имаш на biwala wallet туку мораш на дебитната да правиш top up. Мене ми одговара таа опција повеќе, направив top up на првиот бран на зголемувањето на цената на 2850. При секоја трансакција во истата секунда стигнува СМС потврда за трансакцијата, така да во случај на злоупотреба можеш веднаш да реагираш.
Од support не се случило да им одземе повеќе време од 12 часа за одговор а имаат и телефон за по-итни случаеви.
Пред некој ден плаќав на пос терминал сума од 100 евра, ми наплати 100 евра а од одземената сума што ја имав при пресметка излезе дека ми е наплатено 102 евра што за мои потреби е прифатливо.

Лимитите за на банкомат и на двете мислам дека беа до 750 евра дневно. За на пос терминал Xapo е до 10к евра, bitwala е неограничено, ако сакаш автомобил можеш да си купиш со неа на пос терминал :)

Ако ве интересира уште нешто прашајте...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Клучно и пресудно на Xapo ми е тоа што трошам директ од биткоин, а има можност да тргнам на страна одредена сума во која сакам валута. SMS и мејлови, се ми функционира (чим си на Vip, влези во APN и кај Proxy избриши се што има, ќе ти се реши).

Нотификација ми стига истиот момент кога ќе променам/кликнам/испратам/примам нешто.
Дневниот лимит е 2 х 1000 евра со тоа што за евра од банкомат или терминал, ти зима 0% провизија.
 

-echo-

Gaining Experience
26 јули 2009
100
83
Клучно и пресудно на Xapo ми е тоа што трошам директ од биткоин, а има можност да тргнам на страна одредена сума во која сакам валута. SMS и мејлови, се ми функционира (чим си на Vip, влези во APN и кај Proxy избриши се што има, ќе ти се реши).

Нотификација ми стига истиот момент кога ќе променам/кликнам/испратам/примам нешто.
Дневниот лимит е 2 х 1000 евра со тоа што за евра од банкомат или терминал, ти зима 0% провизија.
Не сум видел дека Xapo го зголемиле лимитот, јас кога отворив сметка таму беше на 750 на целосно верификуван профил. Прокси кај APN немам иначе, ама ајде ќе им дадам шанса пак.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
Едно прашање за сите што копаат (ако не е супер тајна и имате желба да споделите како интерно инфо):

Колку отприлика сте инвестирале (хардвер, не рачунам психичка работа) и колку имате заработено, заклучно со денес (во евра)? Или колку имате криптовалута во себе која можете да ја уновчите целата денес, ако немате евиденција за сиот приход до сега...
Пишете нешто као 2000+ ако не сакате до детал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,890
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно