1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. zlaki

  zlaki
  Гостин

  се извинувам,за кого е посочено?
   
 2. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  452
  495
  23 Јуни 2010
  Моето претходно мислење не се однесува на тебе, туку на оние кои пробуваат да се претстават како авторитети или пророци на темава, а немаат ни површни познавања од истата.

  Од друга страна, следново се однесува на тебе и другите кои слушнале дека од нешто што се вика "криптовалута" може брзо да се направат многу пари: не инвестирајте ни денар се` додека не поминете неколку недели во читање на научни трудови, вести и останати материјали поврзани со Bitcoin и сите други дистрибуирани дигитални криптовалути од 2008 година наваму.
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па добро еве, просветли не како работи страната и убеди не дека не е пирамидална шема, ако имаш длабочински познавања на темата.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  452
  495
  23 Јуни 2010
  Некако обратно ја имаш сфатено целата работа. Обврската да се докаже одредено тврдење е кај оној кој го изложува истото. Во случајов, товарот е врз грбот на оние кои тврдат дека сите криптовалути се пирамидални шеми.

  Плус, не е моја задача да убедувам други луѓе, или да ги внесам во системот за да работат за/под мене. Секој кој сеуште мисли дека вака функционираат работиве е изгубен случај.
   
  lakiodsk, OrionZ и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Никој не тврди дека криптовалути се пирамидална шема, зборевме за веб страната што ја постираше членот неколку мислење наназад. Пред да бувнуваш и вреѓаш, научи да читаш.

  А сега кулирај шетни малце надвор, не е топло.
   
 6. zlaki

  zlaki
  Гостин

  ОК,ова се однесува за сите.Јас само прашав а немам намера и цел да испровоцирам некого.Јас во мојата струка сметам дека сум одличен,но ете економските состојби а и тренд што ги носи интернет се отвараат и нови можности за дополнување на паричникот во семејството.
  Секое добро мислење односно споделување од искуства се споделуваат на форум,е сега некој е повисок левел-некој почетник,така да нема високо его кога се работи за споделувања на искуства.
  Еве темата за Биткоин има 161 страна и би било добро да некој поискусен напарави и обнови еден вид туторијал како е најбрзо,најсигурно и колку би коштало да се почне со Биткоин.
   
 7. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  452
  495
  23 Јуни 2010
  Молам? Се` ми се чини дека не ја следиш многу темава :)

  Никаде не го спомнав конкретниот линк (кој, патем, води кон една од многуте шеми чија цел се неинформирани луѓе). Не знам како успеа да го поврзеш него со моите мислења.
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Треба да се направи посебна тема за пирамидални шеми, да не се трупа оваа.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  @Fatal1ty_
  Веќе има неколку барања да се раздели целиов тред. Нека има нова тема за крипто валути, па таму нека се делат под-теми за копачи, тргувачи, шпекуланти и слично...
  Има луѓе што сакаат да копаат и не сакаат да се замараат со трговија или со филозофија и шпекулација. Супер, нека си има тема за нив и нека си разменуваат подесувања и искуства околу копање. Нека има стики на почеток како се копа и некои општи напатсвија..
  Има луѓе што не сакаат да се замараат со копање туку се трговци, купуваат едно продаваат друго и се иде у круг... Супер нека има тема и за нив.
  Има филозофи што ќе хејтаат (јас на пример) и што ќе собираат лајкови што ќе ги разменуваат за .... еееј а лајккоин а? ете за што ми се лајковите и филозофиите. Нека има тема и за лајккоинери ;)
   
  На turbiny и P.Overdrive им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ти саркастично одговори на мојот одговор кој се однесуваше исклучиво на таа веб scam страна (и на ништо друго), али ок било поминало.
   
 11. odimoski

  odimoski
  Gaining Experience

  68
  63
  14 Септември 2010
  Машко
  Дај бре престанете со препукување темата е за биткоин не за пирамиди и ако му се копа на некој нека копа а на тој што не му се копа немора да копа и да ја полни темава само со коментари

  Испратено од EVA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  mining.gif
   
  Последна промена: 15 Јуни 2017
  На Astraion, Xanidrar, JasSum и уште 14 други им се допаѓа ова.
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Поздравувам амбициозност, оптимизам и опортунизам кај членовите кои системот го користат за заработка. Мојот антагонизам (или хејт) не ги таргетира нив а и судејќи по нивната форумска историја (барем оние истакнатите) не очекувам некоја аргументира дебата на достоинствено ниво а верувам ни они немаат јака мотивација, време и нерви да полемизираат и филозофираат подлабоко се додека се прави профит. "Копаат", инвестираат, нит ми земале нит сум им зел нешто (освен можеби што сум му напнал прст на некој додатно да ги прескрола моите коментари). Изгубиле или добиле пак сами си ги сносат последиците, ако добие некој ме радува, ако изгубат (материјално) барем ќе бидат побогати со знаење и искуство итн.

  Моите тези дека ова е пирамида/измама и ред други работи се насочени кон фанбој фанатициве кои во блок-мок-чејн или слично видоа нова религија, како Епл идиотите, па настапуваат од точка дека секој што не го гледа тоа што они го гледаат е слепец.

  Бит Торент не можеле да укинат а? За некоја статистички небитна бројка да, не можат, но за останатите, кога 90% трафик ќе оди преку VPN тунели за кои претплата ќе биде на крај на ден поскапа од филмовите/сериите/некое виндоус пиратирано коопииче и слично што ќе сакаат да го симнат. За се што не е позади VPN (иако и за ова има чаре), по некоја пријава со казна (макар и условна) преку ип табели, па медиумски спектакли со апсења, па затварање сервери/хостинг/бришење домени преку WIPO на торент агрегатори... Бит Торент се решава за 2-3 месеци ако некој сака да го реши.

  Се се решава, секој систем има слабости, госпелот дека блок-мок-јоук-чејн е инвенција од народот, за народот и дека злите банкари и корумпирани влади конечно се на нозе и народот е во контрола над својата економија/економска размена и систем на вреднување - за ова да се верува треба на тежок коктел од ЛСД-ДМТ некој да е.

  Никој не лови/собира/копа/купува "коини" за да тргува утре со нив или да ги користи како валута. Сите ги третираат и гледаат на овие глупости како начин на заработка, т.е. конверзија во толку омразени/корумпирани/инфлатирани фиат валути како долари/евра/злато итн.

  Али добар дрк материјал во секој случај за гикчиња што биле во некоја математичка гимназија или факс.
   
  Последна промена: 15 Јуни 2017
  На Psycore, olikomerc, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Концептот на bitcoin e на децентрализиран начин да им додели единици/бројчиња на јазлите во мрежата, и притоа се постигнува консензус. Тоа е многу кул, и е добро за provably fair системи, tamper-proof log-ови, etc.

  Тој математички аспект мора да го почитувате сите кои коментирате во темата.

  Монетарната вредност на криптовалутите е општествен аспект (заедницата одлучува колку пари сака да даде за xbt, eth, ...) и е склон на манипулации од инвеститори и маркетинг, и тука имате право да судите за корупција. Pump and dump важи за се, како што важи за ICO на криптовалути, важи и за IPO на корпорации/акции, валуација на стартапи, и што уште не. Со оглед на фактот дека сè што има реткост (scarcity) си има вредност во општеството, биткоин ќе има вредност. Инвеститорите се тркаат кој ќе биде крипто-милијардер и инвестираат во повеќе валути отколку што е потребно, меѓутоа тој балон ќе пукне и ќе се балансира пазарот. И не го потценувајте моментот дека биткоин синџирот веќе 8 години по ред функционира без престан.
   
  Последна промена: 15 Јуни 2017
  lakiodsk, kirev и на P.Overdrive им се допаѓа ова.
 15. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Стварно не знам како имаш толку слободно време :)
  Дај поделете ја темава да има и посебно топик "Мудростите на @xenon "
  Стварно не те разбирам која е целта на твојата посветеност на темава.
  Но ако можам да ти помогнам пиши ми ПП ќе напраиме состанок со тимот на ECD Serbia, да дојдеш до сите информации што те интересираат.
   
  DonFrozex, Whisky Vishera, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,889
  2,461
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  [​IMG]
   
  На prichina, IgorL, odimoski и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,809
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  btw, xenon, блокчеин технологијата не е наменета само за трансакција на валути. Врз база на било која блокчеин технологија може да се реинвентираат сите апликации што постојат на планетата земја....Во суштина оваа технологија (постојат стотици варијанти на блокчејн-ови до сега.....од кои неколку се основата (врз база на веќе познати алгоритми), а другите се варијации), во својата свежа или рана фаза, програмерите решиле својот алгоритам да го тестираат со дигитални валути....Инвестицијата за секоја нова блокчеин технологија, стартува со валута, затоа што само така може да привлечеш луѓе да ја тестираат платформата сите заедно...Ако немаш ти бенефит од тоа, зошто да си го малтретираш писито? Практично, ти со рударењето, приклучувањето во некој проект (т.е. блокчеин) , практично "инвестираш" во него....и колку е поголема мрежата (глобалниот хешреит/нет хешреитот) , толку е полесно да се види нејзиниот капацитет, решавање на bug-ови/проблеми и слично. Ако немаш мрежа на моќни писиа, нема да можеш да го видиш вистинскиот потенцијал на твојот(на програмерот) алгоритам. Со блокчеин технологијата, може да се реинвентира интернетот од 0...апликациите од 0....само треба да се најде/види вистинскиот алгоритам. Инаку, истиот тој алгоритам, може и поинаку да се тестира...ама која е поентата на тоа да биде затворен систем (т.е. пример ако си направат своја сервер фарма и да си го тестираат анонимно) ...или пак да го пуштат open source за сите, но да немаш никаков бенефит од тоа, туку само да ти троши струја, да емитира топлина и слично твојот компјутер....Нема никој да се нафати да го тестира....А, вака барем има бенефит од тестирањето, ем ти задоволен , Те наградувааш со парички, ем тие задоволни затоа што може да го тестираат....
   
  На viksa86, kirev, B^nDIT и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Ова е малку преоптимистичен поглед на работите, меѓутоа добро објаснување за тоа во која насока се движи истражувањето за smart contracts, blockchain, PoW, итн.

  Корисни линкови:
  Smart contract - Wikipedia
  Proof-of-work system - Wikipedia
  Proof-of-stake - Wikipedia
  Blockstack
  Storj - Decentralized Cloud Storage
  Swarm
   
  P.Overdrive, viksa86 и на prichina им се допаѓа ова.
 19. zlaki

  zlaki
  Гостин

  како повеќе читам така понејасно ми е,како икс непозната во математиката :).
   
  steelseries, JasSum, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Блокчеин? Ќе опстои вака или онака.
  Биткоин? Мошне веројатно.
  Други криптовалути? Стопосто.
  Курсот? Ќе варира ама константно нагоре...
  Што да правиш сега? Купуј картици и копај, евтино е. Понатаму може не толку.
  Отприлика тоа е тоа.

  (Колку вреди бесплатен совет? Колку што си го платил :)
   
  На turbiny, goranzoran, xenon и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ќе спремам во најскоро време. Имам обврски еден куп.

  Испратено преку nokia 3310
   
  vlavot, SiPy`, xenon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. odimoski

  odimoski
  Gaining Experience

  68
  63
  14 Септември 2010
  Машко
  300,000! GTX 1060 professional mine card began to supply
  2017-06-13 16:39:00

   Before we have exposure, taking into account the lack of AMD side of the supply, NVIDIA specifically built a no video interface mining special version of the GTX 1060 6GB, and now, this special GTX 1060 finally began to supply, and renamed For NVIDIA P106.

   That is based on the GTX 1060 6GB to build, cancel the video output interface, and greatly enhance the computing power, even more than the power of RX 570, up to 30M, cost is very high (Note: ordinary GTX 1060 6GB computing power For the 22M, RX 570 for the 27M).

   According to the latest report, this batch of GTX 1060 6GB mine card has been the first arrival of the arrival of the number of 300,000, the basic average distribution to the various AIC manufacturers, the basic can be assigned to tens of thousands of pieces.

   This weekend, some brands will start shipping in advance, next week to enter the market.

  Pre-sale price ranging from 280-310 US$, only 90 days warranty.
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Кој би купил кај нас такво нешто со 3 месеци гаранција? Тоа е едно друго овој продукт има 0 рисел валју, на кого би го продал не можеш ни за гејминг да го употребиш а кошта 300 евра! Можеби пропуштам нешто но не гледам некоја вреднот во овој продукт.
   
  На goranzoran и nik0la_ им се допаѓа ова.
 24. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  @gremlin продај ми го на мене. јас сум купил / користел 2 години копана 280x, ја утепав од гејминг, ја продадов на еден дечко и еве уште копа со неа и гејма и нејќе ни да чуе.

  Тоа ти се скоро 3 и пол години
   
  На -={K-O-R-U-N}=- и hebocig им се допаѓа ова.
 25. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  нема видео излез. како ќе гејмаш на таква картица наменета строго за копање?
   
  На nik0la_ и Викса им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...