1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008
  Anandtech
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко

  View: https://www.youtube.com/watch?v=PKcWj55jCmc

  Пред некое време член на форумов продаде ваков телефон и зема iphone 7 па се пофали колку е по smooth, не ми текнува на user - от.
  Иначе телефонов чини 21.000
   
 3. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,960
  2,936
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Не веруваш на сите ривјуа на планетата дека ја има најдобрата камера моментално? Особено има јутјубери кои реално не го сакаат епл и градат канали и прават пари на грб на плукање кон ЕПЛ, и тие исти јутјубери не можат да најдат да кажат нешто лошо за последните модели. И ова целото ти е нерелевантно ама хејтерот на iPhoni од епски размери Псајсајд коа ќе ја ривјуира камерата, он е веродосотен? Logic? :) Камерата во нивните телфони одсекогаш беше во топ 3. Можеби за слики имаше подобри но видео сегментот беше пред сите. Сега доминира во секој сегмент поврзан со камера, а да не збориме батерија. Гледав deep fusion импресии и слики споредби во живо, човече не можам да опишам. И покрај сите предности, ако вреди да се зима, дефинитивно е поради deep fusion.
  Се сеќаваш на покофон f1 телефонот, со 8гб рам, snapdragon 845 итн? Чера пишував и го користев за бороусинг аууу... :)

  А за ios 13.1.2 можам да потврдам на ipone 6s кој го дадов на мајка ми, го апдејтирав последниот софтвер. Crazy брз. Мора да го имаш тестирано за да споредиш.

  Погледни го видеово,

  View: https://www.youtube.com/watch?v=69GugfFASn0  View: https://www.youtube.com/watch?v=0f0M3YaHklQ

  6s Станува веќе5-6 години стар телефон.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Sto e toa iOS 13 zaklucen softver nemas bootloader nemas hex, sakam sam da si ja optimiziram baterijata Epl li ke mi ja optimizira

  nemas multitasking normalno ke e brz ипхонето
   
  На Goran. и vlavot им се допаѓа ова.
 5. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Bezelite i volumenot se kAtAsTrOfA
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,405
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  Се гледа кои канали го хејтаат Епл по тоа кога ги добиваат телефоните, ниеден. Само unbox therapy не добива телефони и покани за настани затоа што е единствен голем канал што зборува против глупостите на Епл.
   
  Sharlovski, Скоти и на farkizz им се допаѓа ова.
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Најрелевантен е он да ти кажам. WAT?! WAT?! JACK, JACK, SEE THIS PHONE JACK, WAT?!

  Еве ти ја неговата рецензија во кратки црти.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,405
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  Порелевантен е од сите други за мене затоа што е интересен. И не снима 10 минути видео само за да ми ги каже спецификациите од gsmarena.
   
 9. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  264
  246
  9 Јули 2018
  Машко
  јас сум членот иначе зедов 7+ 128 гб не обична 7ка,а дека ИОС е помазен од андроид тоа е факт,секако ајфонот има свои недостатоци/предности,али воглавно како уред повеќе ме бендисува ајфонов отколку ми
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 10. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  unbox therapy ми е некако многу мизерно човече.
  Отворениот хејт кој Apple е очигледен, и мислам предизвикан од тоталното игнорирање на Apple кон него. Има неколку видеа човекот каде кука дека не го викаат на презентации и не му пракаат бесплатно телефони. Но сам си е крив. Пред 4-5 години мислам направи глупост каде го фатија дека како лаже дека раздава телефони, мислам еден цел багазник на кола беше полн со телефони.

  Сеедно, но што всушност прави човекот ???
  Го отвара телефонот, производот, го лупи целофанчето, и ? Како е он и неговото мислење релевантно ?
  Се пали на оппаковање. Како демек, ке го купам овој телефон оти е поубаво спакуван. Мислам, зошто овој човек воопшто има 15 милиони subscribers не ми е јасно.

  Еве, само што отворив, и последното видео му е за Леново лаптоп. Го, вади, вклучува кофигурација на екран, се логира кај леново за како да си купиш и толку.
  EDIT, гледам ставил некој дечко од Азија со Mac во скут кој со внимание го следи што збори овој.
   
  icemanMK, drifter и на deni.mitev им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Како сакаш да ти биде кога немаш читано психологија?
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  574
  280
  7 oктомври 2014
  На draganamon и it_boy им се допаѓа ова.
 13. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  574
  280
  7 oктомври 2014
  Никој ама баш никој не добива од Apple телефони, си имаат спонзори си има и unbox therap.

  Дечково од погоре топ го среди.
   
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,405
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  988
  380
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Apple iPhone 11 Pro and Pro Max review

  Телефото нема AF, selfie без AF...

  Се супер само боите излитени и контрастот слаб за сликање кај сите камери. Исто ултрашироката леќа ја опишуваат како просечна ултра широка леќа за сликање. Нема OIS и Ауто фокус. Од моите предвидувања се оствари само снимање во 4к60FPS...

  Сепак доста работи средија што е најголем чекор напред досега.

  Исто читам на многу места екранот на xs е доста подобар?


  За снимање се одлични сите камери.

  Баш apple беа познати по тоа дека боите им се најреални. Ваљда е во прашање trade off?  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 16 oктомври 2019
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008


  Прилично големо разочарување, супер вештачко изоштрување, ако може да се форсира fusion ќе го среди проблемот.
   
 17. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  574
  280
  7 oктомври 2014
 18. senait007

  senait007
  Intern

  27
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  Epa dosta go dupevte narodov so kineski ekrani a platen kako original. Ke stavis original i ke skokas.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  833
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми каже од прилика која цена се движат 6с 16гб?
   
 21. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  120
  60
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Мислам дека се околу 7-8? Али не сум сигурен. Провери во иБутик имаше акција вчера, ми излезе на фб - 7ка за 179евра

  п.с другарче продава 6с со скршено стакло само, 5 мислам дека го продава
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 22. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  574
  280
  7 oктомври 2014
  Дечко кај незнаш кај се пикаш, не преставувам тука никаква фирма, ако имаш проблем со услугата иди и среди си на лице место пожали се никој нема да те врати.

  А сега за постот да ти одговорам, ова нема никаква врска со оргинал и не оргинал, било каква промена ќе ја имаш поракава.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 23. senait007

  senait007
  Intern

  27
  7
  15 Јули 2014
  Машко
  Sakas da kazes i so original ekran, vaka pisiva???


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 24. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  574
  280
  7 oктомври 2014
  Yeste, bilo kakva promena sto nema da odgovara so seriskite broevi , osven promenata vo apple.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 25. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  168
  116
  19 Септември 2017
  Машко

Сподели

Вчитување...