1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,143
  3,503
  7 ноември 2014
  Машко
  Џабе што ќе му правиш на тој подобар дисплеј, имаш поддршка од XDA за ромови? Имаш 3.5 милиметри џек? Џабе екран кога не можеш слушалки да вклучиш да гледаш филмови...
   
  На bxxxn и Goran. им се допаѓа ова.
 2. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Знам дека е џабе но онака ме замисли Разликата. :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 3. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,388
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Џабе, џабе, џабе:
  • Тоа грдосијата горе на екранот во 2019-та (и скоро цела 2020-та)
  • 60hz display - се гледаме во 2021-ва
  • Wireless Charging
  • Bidirectional Wireless Charging (ќе правиме муабет коа ќе ви го презентираат како најбоље фичр и како магично airpods и apple watch ќе се полнат на некој од следните ајфони, тотална екстаза)
  • Type-C конектор, пошто секој ебан уред на планетава користи type-c.
  • Fast Charging - а не она што ви го продаваат за екстра пари и пак не е тоа тоа.
  • Split Screen multi-tasking
  • Expandable storage.
  Не ни навлагам во кастомизација и сите остали ситници кои може да се прават во Android а во Iphone ќе си го чешлаш и ќе биде како они ќе ти кажат дека е најбоље. Еден десктоп неможеш да си уредиш како што сакаш.

  Џекот не го ни спомнувам, пошто со тек на време ќе сите ќе го тргнат. Но, до тоа време да дојде, сепак сеуште го имаш како избор доколку ти значи.
   
  На mkgunner, bxxxn, Gumirano и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Уште еден у низа без-поентни постови. Али битно хехенце...
   
 5. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Добра и интересна за гледање Камера споредба.

  Ајфонот го ........... Пикселот а што би било со Deep fusion :)


  View: https://youtu.be/ZpC43k5CTsw
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  На biroto, ARMac, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,058
  637
  8 Август 2017
  Машко
  Инаку доста суптилна разлика, не ми беше нешто вау овој е многу подобар, дури на МКБХД му беше тешко да ги препознае.
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  ?

  Не си сериозен така? сликите се подобри на иПхоне, ама да кажеш дека имало голема разлика можеш само ти.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Треба да се направи тест на слепо, од иста димензија и ист crop на слики, повеќе слики за различни ситуации, и да гласаат луѓе кое е подобро (за да не може резолуција или агол да ја издаде камерата).

  Па само така ќе се види кој од двата е објективно подобар телефон за сликање (у најголем број случаи).
   
 12. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Да Можам.

  Затоа што е Така.

  Како што е и за погорното видео за дисплеите.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  it_boy, SiPy` и на mdeni им се допаѓа ова.
 14. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Сега во оваа споредба без Deep Fusion на ајфонот кој е подобар споредено со Дслр?

  Според тебе нели оти јас сум пристрасен.

  Или бараш помош од другарите погоре :).
  Не ви е јасно Какооо ?
   
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  739
  2,446
  27 Јануари 2014
  Машко
  Споредбиве на DSLR/Mirrorless со телефони мене ми се тотално глупави. Во случајов не ги помешал сликите ама држи ајфон, и држи ѕвер од камера, а не ги користи нејзините можности. Затоа и се добива впечаток дека ајфонот вади подобри слики. Во сред бел ден кога има добро светло, кога се слика во JPEG мод и сликите се прикажани на јутуб/фејсбук/инстаграм нема да се види голема разлика.

  DSLR/Mirrorless не се предвидени да вадат wow слики во JPEG мод и без едитирање. Таквите камери доаѓаат до израз во ноќни услови, при комплицирано светло и кога треба да се принта. Нека ги испринта дечково сликите од ајфонот и сонито ќе правиме муабет. Да тестираш камери од овој тип во денски услови ти е исто ко да тркаш фичо и ферари ама да не возат повеќе од 50 на саат.

  Камерата колку е добра се гледа при лошо осветлување, други тестови барем мене ми се безвезе.
   
  На Seekey, SiPy`, Oktar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  DSLR/Mirrorless секогаш ќе биде подобар избор во било која ситуација. Пример на 5та минута, најмногу се приметува како бокето изгледа не природно. А се забележува и утка кај нејзината лева дланка. Потоа отсјајот на прозорците позади, foreground е утка секогаш кај телефоните. Самите слики изгледаат помалку драматично за разлика од DSLR/Mirrorless. На 5:20 се гледа дека бокето не успева најдобро кај косата...итн. Скоро на секоја слика има некоја мини утка, и тоа во перфектни услови. Да не збориме колку шум би имале сликите од Ајфонот на принт или голем дисплеј.
   
  На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
 17. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  170
  116
  19 Септември 2017
  Машко
  Да бидеме на чисто ...

  Дслр нормално дека ќе има подобра слика.
  Па има опции за доработување и сл.Доколку се гледа од профи аспект.
  Сепак се работи за цигла од 1кг.

  Но бидете релани Ајфонот во моментот ГАЗЕ ...

  И нема рецензер тоа што го нема кажано.

  Но за 98% од корисниците не му треба Дслр кога имаат камера како оваа на 11 про.
  Тоа се виде од погорната споредба дури членот мислеше дека сликите се заменети хаха ама тоа е да продолжиме со плукање на Ајфон. :)

  13.2 Deep fusion :)
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,544
  10,592
  23 oктомври 2012
  Машко
  Веќе се изјаснија неколкумина, али еве да си кажам и јас дека сум тотално незаинтересиран за споредба на дслр со билокој телефон. Несомнено е дека телефоните се одлични во тоа што го прават и дека се едноставни и секогаш при рака, ама споредбено со дслр... едноставно дслр, поготово повисока класа е тотално неспоредлив со било кој телефон. Телефон е за секого, дслр не е. Од телефон сликата ја имаш одма и сега кај дслр ја имаш после неколку часа во најдобар случај. Се е спрема потребите и кои компромиси си спремен да ги направиш.
   
  На fuzzjaw, StalkeR, DaVoRkNe и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Пси дојде скоро и 2020,испорикаа пола брендовите на DSLR :carefree::crazy:
   
  На Avid и Скоти им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  1. Грото од слики на споредбата не се JPG, него RAW па едитирани, додека на иПхоне беа JPG, што значи уште може иПхоне да иде нагоре.

  2. Да навечер е друга приказна, јасно ми е ама самото тоа што СЕ ДРЖИ иПхоне е запрепастувачки, дури и повеќе детали имаше на лицето на неколку слики.

  3. Малце е нефер споредба со 7.500$ камера, замисли да беше нешто нормално од некои 1000$.


  4. Кога ќе искочи за една недела deep fusion, уште подобар ќе биде. Проблемот со принт, од мое скромно разбирање треба да се реши следната година, кога грото од производители ќе скокаат на 40 мегапиксели + и 3-4x поголеми сензори.

  5. Единствена лоша страна на иПхонето е бокето, кое верувам дека со апдејти ќе го средат.
  Screenshot_2.jpg

  Еве уште едно видео.

   
  Последна промена: 24 oктомври 2019
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,544
  10,592
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сеуште не, ама ДСЛР/Мирорлес ке станат само професионална употреба. Професионална. Поинт анд шут умреа а ке умрат и ентри левел ДСЛР затоа што едноставно се непрактични. Ама дека ке ги снема, не би се согласил.

  Иначе топ си се сликите од ајфонот, нема збор, а за поголеми сензори, треба многу повеќе пари а и многу повеќе оптика. Едноставно, поголем сензор, поголема срча за да го покрие сензорот. Мислам дека развојот кај нив ке продолжи да биде софтверски и АИ.

  Edit: Инаку не е дека спијат дечките од канон, еве денеска баш една интересна новост од нив

  Screenshot_23.png
   
  Скоти, moongose и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008

  Samsung Unveils ISOCELL Bright HMX 108 MP Sensor for Smartphones
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,544
  10,592
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да тоа е речиси двојно поголем сензор, го имам видено, ама не е за утре и не кажува што се ке повлече користењето на тој сензор.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  S11 ќе го има најверојатно, или за некои 4 месеци. А веќе го има и во она глупоста на Xiaomi, Mi Mix Alpha.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,544
  10,592
  23 oктомври 2012
  Машко
  Mi Mix Alpha: It will be released in December 2019. It will cost $2810.

  Како што реков, поголем сензор, многу повеќе пари.
   

Сподели

Вчитување...