1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
  1. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    4:46,

Викса, Skorp, Krk198 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    iOS е најпрактичен и наједноставен OS.

tenor (1).gif

Скоти, farkizz и на Маша им се допаѓа ова.
  3. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,328
    1,050
    2 Јануари 2012
    Машко
    На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  4. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    На едно 20 работи до сега?

На cipiripi и Маша им се допаѓа ова.
  5. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,328
    1,050
    2 Јануари 2012
    Машко
    Кои? Баш ме интересира како корисник на андроид. :D

6. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    Како на пример, не дава прогрес на download во chrome, само што чекав буквално 1h за џабе, со Safari одма тргна, абе канцер.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Happy

Happy
    Gaining Experience

933
    356
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
  8. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
  9. Happy

Happy
    Gaining Experience

933
    356
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

206
    208
    9 Јули 2018
    Машко
    4A68763D-362F-48ED-92DF-4D26BC773D3B.png

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,078
    3,408
    7 ноември 2014
    Машко
  12. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    DC Dimming, + 90 hz, = 0 flicker

13. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    Искочи deep fusion, т.е. го имам уште од вчера, и можам да кажам дека во моментов камерата на иП11, е без конкуренција. Сликите се во ниска осветленост.

сликите се исто така конвертирани, при што претпоставувам дека иѓа некоја мала загуба ма квалитет, дифолтниот формат HEIC не е поддржан.

DF OFF,

IMG_0258 (1).jpg

DF ON,
    IMG_0257 (1).jpg

Последна промена: 29 oктомври 2019
    Speedster, M.Pix и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  14. Happy

Happy
    Gaining Experience

933
    356
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Дај линк за дуп фјужн да прочитаме.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

15. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    На мене мислиш? ти дали знаеш дека 3h инцијален сетап правев на овој што го викате наједонставен OS? овој OS е тотален канцер, поготово првите 2-3 дена, сега не ми е толку проблем пошто подесив горе доле се, но за НОВ корисник кој од АНДРОИД иде на iOS, без бекапи, и други функции кои ги имаш ако ПРЕТХОДНО си го користел iOS, ова е тотален кошмар, не постои покомплициран OS, скоро за се има 2-3 клика плус, мизерија. И сетоа ова е кај корисник кој е гик, и немал до сега проблем со скоро ниеден интерфејс на мобилен или десктоп OS.

1. Не дава без Wi-Fi да го иницираш сетапот, пример сакам да тестирам дали телефонот е нов или не, не можам пред да дојдам дома, не можам да тестирам камера итн.

2. Нема skip на скоро ништо при сетапот?!

3. Контактите не ми ги синкна, 1/3 ако не и јаче ми фалеа.

4. Viber не се синхронизираше иако имам наместо секојдневен бекап

5. Autofill не работи, 20 пати еден ист пасворд ставам

6. Ми се закачи на Wi-Fi кај комшиите, без да ме извести (немаат пасврод) иако рутерот ми е на 2m од мене, а оној на комшиите на 15

7. Покренување на download, од страна направена за бета верзии од Apple, процес при кој download со Chrome не трга (а кога ќе пробам да прекинам вика дека е во тек) го чекав околу 90 минути, за со 1 клик со Safari да проработи, ако е проблемот до Chrome, зошто на врвот на страната/гајдот не стои дека треба да се користи Safari за инсталација?

8. Шерување на слика од Viber, бара да, кликнеш на опциите за share, при што Viber воошто го нема, па скролан десно 2 пати, па го дава, па кликам и наместо да го даде последниот со кој што сум зборел, ми дава по азбучен ред, па скролам бесконечно надоле, за на крај кога ќе го најдам контактот, да кликнам, и да чекам loading анимација која трае некои 5 секунди, по што сликата е пратена но јас сеуште не ја гледам, наместо тоа ми дава опција да ја избришам, зачувам или што и да е, откако ќе одберам пример бришење, наместо да ме врати у Viber, ме дава на почена страна на Viber/homescreen, при што треба ПАК да го барам корисникот и да ја отворам дискусијата.

10. Whatsapp исто така не ми се синхронизираше.

11. Нема опција за стрим на non apple TV.

12. Во App store, прво ми побара id/pass, внесов. Пак побара, внесов. Пак побара, ама сега нагло ми бараше со slide да инсталирам apps, ова кај homescreen/средина доле на екран се појави икона со отворена врата - слајд десно, слејд лево, горе доле, нигде не сака. На горниот дел од екранот десно па после се појави - имаше анимација како демек swipe на лево, слајдам едно 20 пати ништо не се случува, доле на home screen, ми вика double tap то instal додатно на slide, кликам 2000 пати нејќе, за на крај да искочи дека double tap е на wake up копчето горе десно, наместо таа икона со отворена врата да е горе кај копчето, генијалците од Apple го ставиле доле, за некој што не знае да го помине денот у swipes.

13. Нема show passwords, нов уред, тешко за куцање - ненавикнат, 1000 утки, па враќај се назад 2000 пати, полудев.

14. Нема статус за download на Chrome

15. За да сменам сетинзи во камера, мора да искачам и да ги барам во settings, ова не го знаев и 15 минути ги барав опциите!?

16. Нема мулти-таскинг

17. Нема торенти/пиратерија

18. Не можам да поместам икона на homescreen каде што сакам, него Apple ми ги става иконите горе каде што сакам да си ставам часовник или некој друг гаџет

19. Нема снимање на повици

20. Нема втор јузер/акаунт

Ќе додадам и друго ако ми текне.

На Krk198, SpiritBond, Gumirano и уште 8 други им се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,137
    4,250
    18 Септември 2013
    Машко
    Ама ништо од ова не ти треба, и само изводуваш. Епл знае најдобро шо се потребни features и дури они не го импементираат значи дека е небитно и смешно и лудост да го спомнеш.

Откоа ќе стават да може да си разместуваш икони ќе видиш како ќе е тоа најјакиот тренд било кога измислен :))

Шала на страна, ова го напишав за ако корисници некои почнат да пишуваат реплики од типот „ајде само мрчиш, ништо од ова реално не ти треба или не е толку страшно или е вина на тој шо ги прави апликациите“ треба да разберат дека сепак се валидни потешкотии у користење на уред за кој се тврди дека е совршен од аспект на user interface и за кој се тврди дека first party app девелоперите ги прават подобро апликациите отколку на андроид.

Ко шо иам напоменато сто пати до сеа, ајфон и андроид уредите веќе се скоро изедначени и како што андроидите имаат маани исто и ајфонот има. И секој шо ќе негира тоа е само фанбој.

FrukaZ, DelphiUser и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  17. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    Заборавив, голема благодарност до @mkextremer, кој ми помогна во сетапот на телефонот/бетата/инсталациите. Да не искочи дека го хејтам само уредот, има работи кои ептен ме импресионираа, за кои ќе пишам покасно.

toshex, mkextremer, Speedster и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

143
    103
    19 Септември 2017
    Машко
    Ова ако не е плачење незнам што е :)

Човек искрено ама најискрено...
    Дали ти имаш воопшто поима од телефони?
    70% од работите што се жалиш некој што малку се разбира да прочита ќе почне да плаче!

Сите овие работи што ги спомена мене срам ќе ми биде да пишам а не да почнам една по една точка да ти ги објаснувам.

Еве оној Гастронот нека проба да ти одговори и нека каже дали ова не е плачење?

Знам дека телефонот нема да го продадеш 1 година но за да се покажеш на форумот дека си стоиш до ставовите пробуваш да плукаш работи за кои ЈАС се срамам за тебе. А ти како сакаш.

Сериозно ти викам.СРАМ ми е.

Еве нека ме банираат пак и пишете си жалопојки тука.

Едит.
    Тоа за Аппсторот што си напишал Ништо ама Ништо не е Точно!
    Еве кој има ајфон нека прочита и нека каже.
    Два пати псворд му барало ајдеее ние не користеме секој ден само тебе ти бара?
    Два пати клик на Power I Face id i завршено.

Поздрав.

19. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

96
    85
    4 oктомври 2015
    Машко
    Со здравје да си го користиш. Инаку:
    5) На што не ти работи Autofill ? Safari користиш или ?
    6) За ова ако добро се сеќавам во WiFi во Settings има опција Ask To Join
    8) За ова еднаш треба да си ги наредиш апликаците кој сакаш да ги споделваш кога ќе кликниш Share, а во Viber-от мене ми го дава последниот со кој сум пишел како прв во листата?
    12) Точно ова еднаш бара да внесиш податоци, после тоа може со Face ID и кликање од страна на копчето два пати
    13) Има Show passwords и тоа директно од тастатура (иконата со клучот) ?, за лозинките заувани во iCloud сакаш да кажиш или ?
    15) Најглупата работа е ова и незнам како досега уште го немат сменато.

20. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,021
    877
    4 Февруари 2014
    Машко
    Нели за новиве 11 модели имаше опција директно во камера апликацијата да можеш сетинзи да менуваш?

21. Avid

Avid
    Unbeatable

3,882
    5,744
    21 Јануари 2009
    AGAHHAHAAHGHHAHAHA
    чекај малку
    АХХАХХАХАХАХАХАХАХХА

На Скоти и Gaston им се допаѓа ова.
  22. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,314
    2,373
    9 Февруари 2011
    Ова овде е ко 3 годишно дете да му објаснува на универзитетски професор "ама ти не жнаеш".

И не сум само јас со таков впечаток, еве и Шарловски, само е многу покултивиран во речникот од мене:
    За разлика, пошто ја сум Драчеец знам малце и сељачки да настапам.

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  23. psyside

psyside
    Rising Star

25,305
    25,681
    4 Септември 2008
    1. Не на Chrome не работи, иако претходно е подесен и работи идеално на Android/Windows.

2. Има опција, која јас не ја знам, зошто тоа не е ставено на дифолт, на пример не сфаќам, чим се случува треба да е избегнато на дифолт, на iOS 7 како пример нејќеше автоматски да пребаци од дата на Wi-Fi, па потрошив значајна количина на интернет без да знам.

3. Да треба, а зошто треба е прашањето? iOS = Intelligent OS ако не се лажам?

4. Хммм, ако има не е доволно воочливо - практично на тој начин, но еве my bad ако има.

6. Се смени со IOS 13.2, претходно немаше, катастрофа.

Поентата е дека едноставноста која се збори, е далеку од реалност, истата важи САМО ако имаш бекап - си користел iOS претходно.
    Се ти беше објаснето во детал горе, пак не ти објаснувам.

Иначе така е, немам поима, се знаеме одамна јас и ти лично и си знаеш добро дали имам поима или не, на времето го критикуваше Крале, за сега да станеш повеќекратно полоша верзија на него, дојде до таму што упатуваш навреди за парче хардвер кон човек со кој си седел на маса заедно, ама ок да се знаеме на што сме.

Иначе за продажба, = најдобра камера = купувам, не ми е гајле кој е, тестирам = продавам.

Практично и едноставно, нели? :D

Последна промена: 29 oктомври 2019
    Скоти, Gaston, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. Pane-G

Pane-G
    On your way to fame

1,187
    619
    9 Мај 2012
    Машко
    Ако сакаш даунлод од броузер тогаш инсталирај Aloha browser

Sent from my iPhone using Tapatalk

25. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

96
    85
    4 oктомври 2015
    Машко
    Па така некако иди да бидиме реални. Кога јас менував од еден на друг ајфон, буквално сите работи ми се префрлија на другиот само со логирање на iCloud акаунтот кога се уклучва телефонот. (Restore опцијата)

Пробај да го покористиш малку Safari, мислам дека му е многу добар направен за разлика од Safari на macOS. Инаку и јас сум на 13.2 најновата бета ама ја немам опцијата да можам од тука да подесувам работи за камерата, најверојатно само за новите телефони е.

На toshex и psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...