• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

лаптоп

 1. D

  [Сервис] Поправка на USB портови на лаптоп (Asus K53SM)

  Здраво дечки, станува збор за сервисирање на USB портови на лаптоп. Лаптопот е еден Asus K53SM, купен пред можеби точно 10 години. До пред некое време се си работеше океј, но наеднаш сите портови почнаа да откажуваат редоследно според честота на користење. Ситуацијата во моментов е што не може...
 2. F

  Предлог Совет при купување лаптоп ASUS, HP

  Здраво, нов сум на форумов па извинете ако постирам на погрешно место:) Вака веќе некое време сум во потрага по лаптоп, од 30,000 - 35,000 - 37,000 и најдов неколку што мислам дека се добри, и ме интересира вашето мислење, бидејќи дечките у Сетек не знаат да објаснат кои точно делови ги имаат...
 3. Asterix

  Проценка Asus Republic of Gamers ROG GL552

  https://www.asus.com/Laptops/ROG-GL552VX/ Intel® Core i7 6700HQ Processor 16GB DDR4 2133 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket for expansion up to 32 GB SDRAM NVIDIA® GeForce® GTX 960M 128GB SSD + 1TB HDD 3 -in-1 card reader ( SD/ SDHC/ SDXC/ MMC) 1 x Microphone-in/Headphone-out jack 1 x USB 3.1...
 4. smole

  Office лаптоп

  Големина на екран: 15.6" Намена: Word, Excel, Web browsing Буџет: ~50.000 ден макс. Потреба: Удобна тастатура OS: Не мора да дојде со лаптопот Поради доброто искуство со Lenovo T480 првенствено сум за Леново (lenovoonline, Inet), иако ги разгледував и Dell (Макпетрол, Ланком) и НР (Неоком)...
 5. C

  Мислење за LENOVO LEGION 5 15IMH05

  Здраво дечки. Би ве замолил да ми дадете кратко мислење за LENOVO LEGION 5 15IMH05. Главно ќе го користам околу web development и не којзнае каков гејминг (World of Warcraft, CSGO и слично). Доколку го земам би го земал од setec (LENOVO LEGION 5 15IMH05 (Black)) Дали е соодветен на цената и...
 6. G

  Мислење за Asus Zenbook

  Здраво другари, Во план сум да земам лаптоп, па би сакал да ве прашам за мислење за овој. Дали е во ред или за таа цена ( горе-долу; плус-минус ) има нешто подобро? Лаптоп ASUS UM425IA-WB701T 14" R7-4700U/8GB/512GB SSD/WIN10 Ви благодарам.
 7. stejcho

  Препорака лаптоп 600 до 700€

  Низ IT-продавнициве што гледав, за оваа цена најдобро што најдов беше: Лаптоп ASUS TUF FX505DT-BQ180 R5-3550H/8GB/256GB SSD/GTX 1650 4GB AMD Ryzen 5 3550H NVIDIA® GeForce GTX 1650 4GB 8gb Ram 256gb SSD. 120hz screen Дали да очекувам повеќе за таа цена, и дали вреди за цената да купувам Intel...
 8. Мариијан

  Најдобар избор на лаптоп

  Здраво ако може помош при избор на конфигурација за лаптоп имам неколку избори па ако може ваша помош, Лаптоп ACER SF314-41-R3N4 14.0" R3-3200U/8GB/256GB Лаптоп ACER A515-43-R013 R5-3500U/16GB/512GB SSD LENOVO IdeaPad 3 15ADA05 ( ABYSS BLUE )...
 9. temelk4

  Предлог за лаптоп (+ - 30к)

  Друштво, дајте совет за лаптопче до 30.000ден. Небитно големина на екран и квалитет, ќе се користи за лоу енд гејминг, фотошоп и кратки видео едитинг ствари. Дајте ми совет за графички со или интегрирана од AMD/Intel?
 10. SpiritBond

  Лаптоп Lenovo V330 15"

  Продавам перфектно сочуван, без знаци на користење Lenovo V330 15" со преостаната гаранција до 10.9.2020, купен од Динамит. Спесификации на лаптопот: CPU: 8th Generation Intel® Core™ i5-8250U 4c/4t RAM: 2x4 GB DDR4 2400 Mhz GPU: AMD Radeon™ 530 2 GB GDDR5 VRAM Screen: 15" FHD (1920 x 1080)...
 11. W

  Препорака за лаптоп

  Здраво на сите! Стариот лаптоп ми умре, па сега имам потреба од нов. Разгледував некои понуди во Нептун, Сетек и Анхоч меѓутоа не најдов нешто посебно па сакав да побарам помош од Вас, поискусните. Ми треба лаптоп до околу 20 илјади кој ќе го користам за школо, нешто гејминг не многу нови игри...
 12. rotkiv

  Дали да надоградам рам?(лаптоп)

  Користам Lenovo Y530, повеќето од времето користам околини како Android Studio, Visual Studio, понекогаш некој од Adobe програмите (Photoshop, Illustrator, итакодаље). Програмите функционираат 90% од времето без никаков проблем, единствено имам приметено во тие 10% рамот ми е преплавен од некои...
 13. BlackOuttheWoRlD

  Дали рилкнал слотот на матичната за рам

  Здраво другари. Имам еден проблем со лаптоп Lenovo b50-30,значи кога сакам да го преместам неговиот рамот на другиот слот и го уклучам не дава слика,исто како без рам да е,а на првиот слот работи без птоблрм,дали треба друг рам завртен? На првиот слот без проблем си работи Слика од рамот ddr3l
 14. M

  [ПОМОШ] Хардверски проблем - Асус лаптоп

  Здраво, Имам еден проблем со лаптопот, не сакаше да старта воопшто пред некое време му правев хард ресет и ја вадев/ставав батеријата (не е до неа) и успеав неколку пати така да го вратам. После 3тиот пат, веќе компјутерот е нон-респонзивен, ни на струја ни на батерија не пали. Немам гаранција...
 15. -Ata-

  Продадено Продавам лаптоп Acer Aspire E5-571G

  Продавам лаптоп модел Acer Aspire E5-571G CPU: i5 4210u GPU: Intel/Nvidia 840M 2GB RAM: 8GB HDD: WD 1 TB CD-ROM SCREEN: 1366X768 батерија оригинална цена 260 е
 16. ApexAlex

  Место за reflow-ing ?

  Здраво јас сум Александар, имам лаптоп Lenovo Y50-70. Лаптопот има проблем со главната графичка ( 860M ). Лаптопот кога ке ја користи графичката тој се исклучува и оди во BSOD. Пробував многу стари driver-и, но сепак проблемот остана, пробав да де-инсталирам и инсталирам со помош на DDU но пак...
 17. JensenInterceptor

  Дали да се чува расипан полнач за лаптоп?

  Не успеав да најдам слично прашање иако мислам дека имаше. Ама не е битно. Имам стар лаптоп, и полначот се расипа. Сега сум на Хантол со различни приклучоци, тој универзалниот. Го однесов расипаниот полнач во Логинг Електроникс. Ок, го поправија. траеше пола година, и еве сега не свети...
 18. OtterMe

  Избор на лаптоп

  Здраво дечки. Ми треба лаптоп кој претежно ќе го користам за пишување текстови и пребарување на интернет. Битно ми е да има Full HD дисплеј, супер тастатура, и ок процесор. Буџетот ми е 25 000 - 26 000 макс. Разгледував низ нашиве продавници и изборот го сведов на следниве: - Лаптоп LENOVO...
 19. hemicharot

  (итно) дали вредат овие лаптопи

  дали вреди за парите? за студент и дали може да се стави ваков ссд. ако не дали вреди овој и дали е ок за студент по медицина?
 20. hemicharot

  4G Roaming ; лаптоп на долго патување

  хело луѓе долго време не сум пишал тука и сеа ми треба помош: Дали постои некаков ефтин/бесплатен сервис за 3G/4G за у странство? (на вип сум) Според вас, дали вреди да се носи лаптоп на патување на одмор со семејство у странство? (за Spotify ; Undertale ; и за слики префрлање) Вреди Android...
На врв Дно