Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за apple лаптоп за графички дизајн

liljace

Intern
6 ноември 2023
11
17
Поздрав на сите, би сакал да добијам мислење за лаптопов подолу се работи за apple кој ми треба за работа со графички дизајн значи да подржува illustrator,photoshop можда некад и 3Д :D
Намерно одбрав 16 гб рам пошо по мое мислење малку би било 8гб ме интересира мислење дали би вршело работа а ќе сакам да земам и portable hard disk дополнително. И дали можеби во склад на оваа цена може да се најде некое подобро лаптопче?

Apple MacBook Air 13 M1 8-Core/16GB/256GB/7-Core GPU​

 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.149
2.488
Од искуство со работа со мбп13 со м2:
има добар екран.
за тие пари не вреди воопшто.
за работа се зема мбп14 (барем) со барем 16 (препорачливо 32 рам) и со 1тб диск.
екстерен диск ќе ти заврши работа
сега сум на леново, со рајзен и со графичка што се супериорни во поглед на работа, со 16 екран што е солиден, 32 рам, 2тб диск... платено поефтино од понудите на јабуките.

пиши буџет, сигурно ќе се најде подобро од тоа
 

liljace

Intern
6 ноември 2023
11
17
Од искуство со работа со мбп13 со м2:
има добар екран.
за тие пари не вреди воопшто.
за работа се зема мбп14 (барем) со барем 16 (препорачливо 32 рам) и со 1тб диск.
екстерен диск ќе ти заврши работа
сега сум на леново, со рајзен и со графичка што се супериорни во поглед на работа, со 16 екран што е солиден, 32 рам, 2тб диск... платено поефтино од понудите на јабуките.

пиши буџет, сигурно ќе се најде подобро од тоа
До некои си 60.000 ден ми е буџетот сепак во предност да се стави и дисплејот да биде доста оригинален со бои пошо станува збор за работа како графички дизајнер искрено до сега работев на десктоп и сум презадоволен не би мењал али имам потреба од лаптоп па затоа би сакал некое мислење за ново лаптопче. Нема да е проблем и повисоко од цената да се оди до некои максимални 70.000ден.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Види некој модел на Asus Zenbook, сум користел и се доста добри, MacBook како и да треба да ти биде опција број 1 ама сметам дека Air M1 е малце старичок за да го купуваш нов од продавница во моментов.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
744
675
дисплеј на мекбук про покрива 99% dci-p3, 120Hz и 600 nits при SDR но има уште поголема осветленост при HDR (1000-1600) или ако сетираш со BetterDisplay (third party app) но не гледам поента за толку зрачење

не работам графички дизајн но имав потреба од ПС и ИЛ за едитирање/ конвертирање и одлично работат

во твој ценовен ранг би можел (имаше на форумот?) да најдеш користен мекбук про - гледај барем 16гб рам..Испратено од HD1913 преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.863
Има многу прашања на кои треба да си дадеш одговор. До сега си работел на десктоп. Дали тој бил виндовс? Дали ќе се користи десктопот сеуште или комплетно мигрираш на лаптоп? Дали тежината и димензиите се битни? Дизајн на мал екран е потешко да се работи. Дали ќе вклучуваш екстерен монитор?

За повремена работа во движење и ако сметаш дека баш епл одговара на твоите потреби тогаш во рамките на тој буџет мекбук еир е единствен избор да се купи ново.

За комплетна миграција станува уште покомплексно. И зависно од обем на работа можеби треба поробусна конфигурација.
 

liljace

Intern
6 ноември 2023
11
17
Има многу прашања на кои треба да си дадеш одговор. До сега си работел на десктоп. Дали тој бил виндовс? Дали ќе се користи десктопот сеуште или комплетно мигрираш на лаптоп? Дали тежината и димензиите се битни? Дизајн на мал екран е потешко да се работи. Дали ќе вклучуваш екстерен монитор?

За повремена работа во движење и ако сметаш дека баш епл одговара на твоите потреби тогаш во рамките на тој буџет мекбук еир е единствен избор да се купи ново.

За комплетна миграција станува уште покомплексно. И зависно од обем на работа можеби треба поробусна конфигурација.
Да да на виндовс работев до сега а и секако уште ќе работам и на декстоп само поради школо едно друго во план ми е да го ставам и лаптопот.
Планирам да го земам овој што го напишав погоре само да не е мал екран инаку според другите конфигурации мислам дека ми е топ 16гб рам и би додал portable hard disk. Во план ми е да го земам од грчка 1200е е и плус кратење на данок излегува мн поефтино и под 1000е ќе падне што е голема разлика од цените во нашава држава
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.863
Мислам дека се е јасно и веќе си се одлучил. Ти посакуваме да успееш во тоа што си намислил. На форумов нема да најдеш поефтина понуда за нов мекбук аир доколку тоа ти беше едно од прашањата за кои ја отвори темава.
 

liljace

Intern
6 ноември 2023
11
17
Мислам дека се е јасно и веќе си се одлучил. Ти посакуваме да успееш во тоа што си намислил. На форумов нема да најдеш поефтина понуда за нов мекбук аир доколку тоа ти беше едно од прашањата за кои ја отвори темава.
Поентава ми беше да дознаам дали лаптоп би вршел работа за графички дизајн и дали се исплаќа за цената која е пошо до сега немам користено мекбук.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.149
2.488
Бидејќи тоа работам, затоа ти пишав.
Доколку ти е важно да имаш батерија што ќе трае цел ден, тогаш тоа е тоа.
Доколку ти се битни перформанси, тогаш барај друго.
Земав леново со 16 екран за да може да се работи на лаптопот (врзан со плус екран)

има оглас за половен леново
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
862
331
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR
Asus Zenbook со OLED мислам дека е најдобра опција за таа цена. Подобар екран од Macbook Air, перформанси тука негде со M1, немаш многу опции за надградба освен SSD, полоша батерија ќе добиеш ама одлична батерија во споредба со други лаптопи.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Zenbook имаат фантастични екрани според мене, толку можам да кажам, кога веќе се разви дискусија за нив. Едноставно прекрасен приказ на бои, некако жив.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Zenbook имаат фантастични екрани според мене, толку можам да кажам, кога веќе се разви дискусија за нив. Едноставно прекрасен приказ на бои, некако жив.
OLED от е неверојатно добар, но јас би рекол да се пази да НЕ Е 1080п, затоа што не се доволно пиксели кај олед. 2.8к треба да е минимум за да личи како 1080п. (односно барем 1440п да биде)

Паталец!

Мекбук ако ти одговараат апликавиите е НЕПРИКОСНОВЕН за работа на батерија и раат. Што е многу важно реално.
 
Последна промена:

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.149
2.488
не требаат живи, требаат реални бои.
џабе живи ако ти правиш зелена а друг гледа плава.

види си со членов, цената е топ, ако ти е над буџет, може да го понудам мојов лаптоп па да го земам тој што ти го препорачав :)
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
862
331
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR
Па еден од нив е овај. Имаш доста модели само ретко ги има кај нас сите.
Мислењето е автоматски споено:

OLED от е неверојатно добар, но јас би рекол да се пази да НЕ Е 1080п, затоа што не се доволно пиксели кај олед. 2.8к треба да е минимум за да личи како 1080п. (односно барем 1440п да биде)

Паталец!

Мекбук ако ти одговараат апликавиите е НЕПРИКОСНОВЕН за работа на батерија и раат. Што е многу важно реално.
За големината на Zenbook-от мислам дека се ок и 1080p, ама новите скоро сите се 16:10 2880x1800.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
тие епл лаптопи се сигурно како нешто на виндовс од 2017та. Скроз избегавање и идење на виндовс машина. Заеби еко системи и слично. Ако не си помодар, не ти треба тоа нешто у животот.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.733
1.456
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Мекот е супер за работа ама за софтверот ќе се помачи. Не е како на windows со кракованите програми, ќе треба да ги плати овде иако мислам може и ова да се заобиколи. Така да најдобро му е да си остане на Пенџериве :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.615
2.539
@liljace - Јас сум графички дизајнер и користам MacBook Pro M1 (16GB Ram). Лаптопот го имам од некаде Јануар 2021. За повеќе од три години користење сум презадоволен.

Не би се замарал премногу околу перформансите, затоа што скоро сите апликации си имааат веќе native Apple Silicon верзии. И одлично се оптимизирани.

Што точно работиш? Што дизајнираш? Дали работиш на сериозни фото манипулации со 200 layers или работиш нешто поедноставно?

Генерално за lighter workflows, каде што нема да работиш нешто со претерано многу layers и нема наеднаш да имаш 20 фотопшоп фајлови отвоери ќе ти е сосема доволен за работа.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Па еден од нив е овај. Имаш доста модели само ретко ги има кај нас сите.
Мислењето е автоматски споено:


За големината на Zenbook-от мислам дека се ок и 1080p, ама новите скоро сите се 16:10 2880x1800.
Затоа и кажувам, затоа што имам таков и јасно назначувам дека не е доволно. Текстот е многу лош за читање, едноставно несоодветна е таа резолуција за ОЛЕД панел. Да е ИПС држи вода муабетот дека може да е океј, но за Олед - Не. Се јавува fringing, тесни-широки се буквите, тешко се читаат за подолго време.

Се на се треба да се избегнува олед 1080п. Олед 1440п е слично со ИПС 1080п во чистина на текст.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.980
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно