1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VGA to HDMI

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Laze, 30 oктомври 2012.

 1. Laze

  Laze
  Intern

  233
  1
  4 Декември 2008
  Дали некој пробал да го поврзи компјутерот (VGA излез) со телевизор (HDMI влез), поточно со ваков кабел [​IMG]или мора да се поврзе преку конвертор ??
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  А зашто не го поврзеш директно VGA to VGA ?
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  Со ваков директно не верувам дека ќе ти работи, се работи за аналоген излез да дава слика на дигитален влез. Или ти треба некој активен конвертор или пак графичката да има функција да пушта дигитален сигнал преку аналогниот излез.

  Ова ти е нешто слично со ситуацијата од VGA-to-SVideo со еден обичен кабел.
   
 4. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,143
  1,690
  30 Мај 2010
  Вака ако поврзуваш, слика никогаш нема да добиеш.
  Ти требаат конвертори кои се прилично скапи, т.е. од 50е нагоре.
   
 5. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Ова е како да мешаш бензин со дизел преку едно црево. Не бива ваквата конекција (иако од тоа што можам да видам од кинезите, не би ме чудело еден ден и вакво нешто да сретнам). Значи има конвертори како што кажа членот над мене кои се прилично скапи.
   
 6. Laze

  Laze
  Intern

  233
  1
  4 Декември 2008
  VGA to VGA неможам, затоа што немам VGA влез на телевизорот, a пак немам HDMI излез на компјутерот :), значи ќе си купам ковертор :)
   
 7. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  178
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  Пробано, по грешка земен кабел и се случува катастрофа нормално, некоја кафена или розева слика,
  земи си конвертор :)
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,368
  7,348
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па добро што графичка имаш мајку му? TNT 2 M64? DVI излез имаш ли? Ако имаш DVI тогаш купи еден конвертор од DVI на HDMI а не од VGA.
   
Слични теми
 1. vlatko175
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,600
 2. aleksandar123
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  760
 3. goch
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,267
Вчитување...

Сподели

Вчитување...