1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Епа аκо е таκа не гледам пρичина пола фоρум да се испоκоли за уρеди κои не вρедат за паρите. Флегшипиве се 500+ евρа а спρема маниве не смеат да мρднат од 300.
  Мислам деκа Андρоид ќе спадне на ниво на Symbian и ќе угасне. Windows и iOS ќе останат.
   
  На dejan_str и Dark HaCkeR им се допаѓа ова.
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,552
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Не се согласувам. Секој флегшип има по некоја маана, но збориме за маани/недостатоци за да уредот биде совршен. G3 има превисока резолуција за да биде без никаков лаг (што може и да се испегла, не знам), Sony Z2/Z3 имаат заклучен бутлоадер и се малку “погломазни“, HTC One M8 не баш најврв камера, и можеби “традиционално“ имаат хардверски проблеми, Samsung Galaxy S5 (во помала мера Note 3 и веројатно Note 4) имаат не-премиум материјали и неоптимизиран софтвер. G3 и S5 немаат front-facing стерео звучници.

  Значи, ова се реални недостатоци кои спречуваат било кој од овие уреди да биде СОВРШЕН. Или близу совршен.

  Но, ништо од ова не е доволно за да било кој од овие се прогласи за ФЕЈЛ уред. Факт е дека сите стануваме преразгалени, па сега аргументиве се сведуваат на “абе камерата не е сјајна навечер“, “батеријата не му држи бар 5 дена ако цело време го користам“, “не ми се свиѓа пластикава“... Притоа заборавајќи дека се помалку се купуваат point-and-shoot камерчиња затоа што реално и немаш потреба доколку имаш флегшип телефон, а пак квалитетните DSLR се осетно поскапи и се САМО камери, забораваме дека на телефон не си ало-чао туку мејл, фејсбук, апликации, игри, сликање, видео, youtube, WhatsApp и слично, забораваме дека пластиката не се крши или оштетува толку лесно како стаклото или металот.

  Логично е, човечка работа е да сакаш да добиеш повеќе за помалку, и уште поважно да имаш чувство дека она што си го купил ВРЕДИ. А проблемот е тоа што, вредноста на нештото е крајно субјективна категорија. Да, цената (!= вредност, ама ај) зависи од надворешни фактори т.е. популарноста и глобалната перцепција на вредност (скапоцени метали/камења), но во принцип само ти можеш да знаеш дали тоа нешто вреди. Може да вреди помалку или повеќе споредено со нешто друго од слична природа, како споредбена вредност, но дали вреди само по себе...

  Стигнавме до стадиум да и ефтини телефони имаат и повеќе од задоволителни перформанси и пружаат добро искуство - не како флегшип, ама далеку подобро од ѓубренцата пред неколку години со Android GingerBread. Така да не, не мислам дека Android ќе пропадне. Барем не затоа што уредите не чинат, а особено флегшип уредите.
   
  На DennyMK, psyside, goran_oh и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Z2 и с5 немаат маани или епски пропусти , едноставно до пред z2 немаше уред на Сони со ips екран, пa со водоотпората заштита нормално е да изгуби на квалитет. Ама z2 има супер дисплеј , што маана има незнам , многу брзо испадна на шест месеци после z1.:D
  S5 е офтопик амани тој нема епски проуст, што е проспуст ,дизајнот? Па едноставно самсунг си фураше пластика тоа е тоа.
  G3 е едини кој има пропуст заедно со ајфонот кој се витка.


  И што има врска ова со андроид, ако не постоше андроид z1 ќе возеше windows и ќе го имаше истиот дисплеј, ене го M8 има со windows ,пак му е слаба камерата, самсунгг ќе имаше бољи дизајн , не.:)


  Офтопик : @FLEGMA Јас очекувам во иднина се повеќе производители да го следат она што го направи хтц, флегшип моделот да го има во две варијанти,една андроид и една windows .:) Тоа е нешто што мајкрософт мора да го направи ако сака да стигне барем до 5% market share. Зoшто најпродаван телефон им е lumia 520 ,а тоа е проблем.(за нив,мене ми е гајле).
   
  Последна промена: 14 oктомври 2014
  mdeni, Necromancer и на tomaso им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Не може да бидеш разгален ако си платил 1000 евра за телефон а овој има лоши материјали на изработка. Јас порано имав Sony Ericsson Xperia X1 кој ничим изазван почна да развива пукнатини на куќиштето (Sony Ericsson XPERIA X1 case cracks appearing)
  Сега имаме телефон кој мора да го мазиш за да не се свитка (а прашање на време е кога ќе се случи тоа), потоа..имаме телефони со лоша батерија (Galaxy S4 на пример)
  Сакам да кажам дека критериумите ми се (на секој треба) високи ако давам толку пари. Моменталните флегшипи имаат цени колку солиден лаптоп и за овие цени не смеат да патат од исти болки како economy моделите.  Why You Don’t Need an Expensive Smartphone Anymore
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 5. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,552
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Се разбираме, јас зборев повеќе за слабости во поглед на перформанси или естетика - дизајн, камера, батерија, интерфејс, екран, софтвер, оптимизација дополнителни опции итн.

  Секако дека дизајнерски пропусти и/или недостатоци во изработка кои доведуваат до оштетување на телефонот се сосема друга работа. На пример, лошите батерии во некои серии на S4, розовата камера кај некои серии на HTC One M7, виткањето на iPhone 6+, оштетувања на екран/жолти флеки од прегревање кај други... Листата е долга. Тоа се реални проблеми за кои производителите треба да “го јадат". Но генерално се ОК, ги поправаат, заменуваат телефони итн.

  Но, ништо не е совршено - погледни колкави повлекувања на продажба имаат автомобилските гиганти во Америка. А мобилните се сепак mass produced, така да и тие ќе страдаат од несовршености.

  ОТ: Многу сакав X1, имав M600i па веднаш штом излезе и P1i...
   
 6. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,054
  1,547
  25 Јануари 2008
  Машко
  Sony најави лолипоп за :
  Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Tablet Z, Xperia Z1, Xperia Z1S, Xperia Z Ultra, Xperia Z1 Compact, Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3v, Xperia Z3 Compact, and Xperia Z3 Tablet Compact.
  Ова е официјално.
  Неофицијално има гласини дека ќе добијат лолипоп и телефони од 2014 Т2,М2,Е1
  Извор
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Lolipop ќе биде достапен за корисниците на Nexus 4 до сега и Sony џабе се тупа в гради
   
 8. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,054
  1,547
  25 Јануари 2008
  Машко
  Најавен е и за горенаведените модели.Е сега кога ќе пристигне официјално...
  Инаку се знае дека нексус корисници први добиваат.
   
 9. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  911
  626
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Nope, so much wrong.
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,329
  3,030
  24 Септември 2012
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Не се чуди
  Ривјуата ги пишуваат од темплејти со find&replace :)
   
  На Necromancer и The_Man им се допаѓа ова.
 14. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,164
  3,504
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не се нормални Сони со избацувањето на телефониве. Уште тројките не почнале да се продаваат како што треба.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Сони ги имаат најлошите менаџери во историја, прво исфрлија 3 скоро исти телефони во рок од 1 година, а сега, најaвуваат телефон со 810 за 6/7 месеци од сега, период кога сите секако ќе бидат веќе на тој процесор/чипсет далеку пред нив. Ако Сони извади модел со 810 пред сите, тоа ќе биде најголемото изненадување во историјата на технологијата.

  2 години поминаа, уште не ги решија рамките, дисплеите, и малиот скок во хардверски апгрејди со тек на време.
   
  Последна промена: 26 oктомври 2014
  На Стап и Dark HaCkeR им се допаѓа ова.
 16. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,360
  14 Јули 2009
  Не се нормални секој месец нов
   
 17. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  352
  113
  6 Јули 2011
 18. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  911
  626
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Z4 е топ на хартија, но како погоре што спомнаа многу е битно кога ќе го пласираат телефонов како и цената на самиот телефон.Порано беа помеѓу првите 5 во свет за продажба сега се многу подоле.
   
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  inace kaj mene ...

  [​IMG]

  mislam deka kaj poveke telefoni go imam videno folderov baidu.. Kinezive masovno spioniraat. :D
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,329
  3,030
  24 Септември 2012
  Кои рамки не се решени? Пракрасно изгледа Z3.
  Дисплеј? Си видел во живо дисплеј на Сони откога извадија IPS?
   
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Xperia Z3 и Z4 баρем ги опρавдуваат паρите пρеκу употρебените матеρијали за изρаботκа.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008
  Да, повторно е џанк во споредба со другите IPS-и. Рамките околу дисплејот се големи, 5' телефон им е поголем од G3.

  Едит,

  "Speaking of color accuracy, Sony has gone way off with the screen of the Z3 Compact. The most glaring issue with it is its bluish cast. Indeed, measurements confirm that the white point is way on the cold side at a color temperature of nearly 10000K (while the reference, neutral value stands at 6500K). This is accompanied with gamma of 2.67, way above the reference 2.2 value, which translates into an appearance of a darker display with overly boosted (and inaccurate) contrast"

  Screenshot_1.jpg

  Подобрените дисплеи? :D
   
  Последна промена: 30 oктомври 2014
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,531
  4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...