1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. psyside

psyside
    Rising Star

25,109
    25,409
    4 Септември 2008

Оваа тема ќе ја користиме за све што е поврзано со Sony уредите, нови модели, освежувања, подесувања, трикови, флешување на ромови итн.

Можете слободно да поставувате прашања, да дискутирате све што ве интересира, да споделувате новости и све што е поврзано со овој бренд кога се работи за нивната линија на паметни телефони.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Сони најверојатно ќе има официјално подржани aosp ромови за флегшип телефоните.:cool:

http://www.androidauthority.com/sony-more-aosp-roms-531948/ .

Ова би било одлично, замисли купуваш телефон и ставаш официјален aosp ром без багови,со драјвери од сони.

пс: ова темиве дури сега гледам колку ќе бидат корисни за вакви новости.:)

Последна промена: 30 Септември 2014
    На Oktar, Boldozer, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,510
    2,527
    14 Мај 2008
    Машко
    Sony - Never Again

На Hulahopka, Borsa, genius и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,070
    1,569
    25 Јануари 2008
    Машко
    Лоши искуство си имал? Сподели слободно....
    Јас баш сум задоволен од сони.Сум користел повеќе телефони уште од времето кога беа со ериксон заедно па и еве моментално сум корисник на Сони М2 и сум презадоволен.Телефонот ги исполнува сите мои потреби.

На DennyMK и -SLIM- им се допаѓа ова.
  5. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,288
    2,976
    24 Септември 2012
    Цијаногенмод има за М2 искочен?

6. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,070
    1,569
    25 Јануари 2008
    Машко
    @mdeni не сум провиерил не ми е рутиран сеуште ...

7. -SLIM-

-SLIM-
    Intern

43
    6
    25 Август 2012
    Машко
    и јас имам М2, мобилниот е бонбона :)

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,871
    4,588
    8 Април 2011
    Машко
    Зошто?Искрено имаат недостатоци но за дизајн се закон! Имав Xperia SP прекрасен дизајн а да не правиме муабет за хајенд моделиве од SOny .Само им фали саглам екран како IPS или амолед(зависи што е поевтино).А совтверски гледано ми се ОК, онака неначичкан основен андорид, препознатлив кај скоро сите сони модели.Мене ми се ОК вака гледано освен екранот(ако не сменале во последниве верзии, не пратам)

9. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Не користат више од тој екран TFT

10. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,871
    4,588
    8 Април 2011
    Машко
    Не битно дали користат ист или друг, битно да не е лош како што беше а од тоа што гледам ни Z2 нема добар екран.

11. despotovikj

despotovikj
    Gaining Experience

996
    468
    7 Март 2014
    Машко
    Z има најлош екран што постои.

На gocetan и psyside им се допаѓа ова.
  12. boro1

boro1
    Practice makes perfect

1,630
    1,271
    13 Август 2009
    Машко
    Моментално се прави CM 11 :)..

13. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,510
    2,527
    14 Мај 2008
    Машко
    Убаво ме трефна. Јас сеуште имам Xperia SP. Незнам од кај да почнам, еве од дизајнот. Како што кажа ти, дизајнот им е закон (освен бубуљицата) и тука завршуваат пофалбите.

- Прво и примарно, поддршката и односот на Сони со своите потрошувачи. Кога излезе ЅР, го најавија со сигурен апдејт на 4.4, официјално ветување од Сони, дури и на вебсајтот за сапорт им стоеше "future version 4.4". После година дена дрвење кур рекоа "пу-пу, не важи" и не си го исполнија ветувањето и покрај тоа што десетици илјади корисници ги молеа, а после тоа ги колнеа за 4.4. Телефонот има ебан Snapdragon 600, може и андроид Л да вози без проблеми. Ветија, не исполнија. Гомна.

- Второ, дисплејот е убедливо најлошиот дисплеј што некад го имам видено. Еден Quart од АМЦ има подобар екран од него, heck, дури и мојот стар 17" Дел монитор од 2005-та има боље екран.

- Моќна Snapdragon 600 машина загушена од 1 гига рам. Мораш да инсталираш кастом ром, оти оној на Сони има толку bloat што го гуши рамот и го држи на 50мб слободни.

- Моно звучник од компанијата што го измисли вокменот. Уште потрагично е што е тивок, па не го слушам кога ѕвони во гужва.

- Камерата.....од осум мегапиксели нема ни о. Сум имал постари телефони со 1.3 и 3.2 мегапикселни камери што ваделе подобри фотки. Exmor сензорот е тешко срање. Зрнести слики, жут тинт при слаба светлина, виртуелно невозможно е да се добие добра фотка со блиц, нефункционално макро, непостоечка стабилизација. Сликите изгледаат ко да сум ги цртал во пеинт. Ѓубре.

- До пред 2 апдејта (значи скоро цела година и кусур) телефонот имаше сериозен баг со ви-фито, слабо фаќаше, едвај 2-3 цртки на 1 сантиметар оддалеченост од моќен и квалитетен рутер. Али ај, го средија тоа после година дена.

- Ова последново е малце субјективно, ама телефонот изгледа има неквалитетен NAND флеш. Операции со фајлови, инсталации и пуштање на поголеми програми и игри идат бавно, ко да отвараш фотошоп од 5400rpm механички диск на лаптоп за споредба.

Телефонот во Оne беше 23000 кога излезе и во 2013 го извикуваа како најдобар midrange телефон. Не заслужува ни lowend да го наречеш, а камоли да го платиш повеќе од 7000 денари на ново. Среќа што го изгагав лани за 12000 од човек што не го сакаше, во тоа време ми изгледаше како добра зделка, ама кога увидов какво ѓубре е, се премислив.

Ова ми е последен Xperia уред. Голем фан сум на Sony, имам PS1, PS2, PS3, PSP, сум имал и Sony Ericsson телефони, вокмен итн. Би купил Sony уред и во иднина, ама да не го носи името "Xperia".

На goran_oh, genius, tupacan и уште 2 други им се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

25,109
    25,409
    4 Септември 2008
    Значи полош дисплеј од Sony телефоните не сум видел, на татко ми LG Optimus L II има подобар дисплеј од Z-то на комшијата, неверојатно!

15. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,250
    306
    26 Јануари 2012
    Telefonite od 2011-2 od Sony, imaat top display, Bravia Engine ne se tollku dobri kolku novite IPS ama bea top i za dizajn Xperia Arc e seuste najubav izdizajniran telefon i Walkman aplikaciata cuda pravi koga slusas na slusalki se razbira i nemaat nekoj bagovi teski

16. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    лоши им се дисплеите оти користат TFT затоа е срање екранот а башка и многу ги замара очите

17. genius

genius
    Gaining Experience

359
    237
    6 ноември 2007
    Јас го користев Xperia Arc и не сум многу задоволен. Кога веќе го спомна да напишам уште нешто за овој модел.

Xperia Arc е флегшип модел на сони со single core процесор, 512MB RAM и 320МБ интерна меморија(!), во исто време кога Samsung го имаше S2 со dual core, 1GB RAM и 16/32ГБ интерна меморија.

Дизајнот да ке се сложам е можеби и најдобар за таа година, но проблемот е што користат ѓубре од пластика затоа се појавуваат пукнати по некое време без разлика како се користи телефонот.
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1144774 (поголем е бројот на корицници што имаат пукнати од тие што немаат). Ова е исто недозволиво за flagship модел.

Сега малку околу софтверот. Излезе со gingerbread (2.3) и доби 1 апдејт на ICS. Е сега проблемот со тој апдејт е што имаше премногу багови од Notification light до тоа да камерата вади доста полоши слики во споредба со 2.3. Сони успеа со официјален апдејт да го намали квалитет на сликите како да е некој custom rom правен како хоби проект на некого. После вадеа неколку bug-fixes ама никогаш ICS не работеше мазно како gingerbread. Jelly bean беше најавен од сони, па откажан подоцна.

Дисплејот како за TN панел не е лош, ама сепак и во тоа време Сони беа единствени со TN панели во флегшип телефон. Дури со Xperia z2 им текна дека IPS е многу подобро за телефон.

Sony never again.

18. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,198
    3,521
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Го видовте видеово? Ха, закон.

DennyMK, The_Man, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Дискусијава ме потсети на еден моабет со еден другар кога му објаснував дека Sony Z имат катастрофален екран за таа цена.

Добив одговор дека Сони се водечки во индустријата кога се работи за панели и екрани, па такво нешто не е можно, сум имал криви очи :D

20. psyside

psyside
    Rising Star

25,109
    25,409
    4 Септември 2008
    Mизерија им се дисплеите, тука нема дискусија.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  21. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,070
    1,569
    25 Јануари 2008
    Машко
    Дали некој направил update на 18.3.C.0.40 кај xperia m2?

22. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Сеа гледам за сони па за една година пуштиле три модели на z серијата, сеа испадна и Z3 а Z2 нема ни година уште многу брзо ги пуштаат моделиве

23. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,313
    2,596
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Sony нa 6 месеци вaди нoв флегшип. Z > Z1 > Z2 > Z3, сите нa рaстoјaние oд +/- 6 месеци. Јбг, мене не ми се свиѓa бaш тaквaтa прaксa, aмa нивен избoр.

На Dark HaCkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  24. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,288
    2,976
    24 Септември 2012
    Да, зошто?

П.С. Z3x се подготвува да биде најдоброто нешто што излегло на смартфонскиот пазар. Штета што не е излезен прошлиов месец за да си го купам инстантно, туку ќе излегува другата година. Уште Super AMOLED да имаше, и мислам дека може да се заврши „смартфон“ дискусијата следните 2 години. Ама нема да има. :)

25. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,070
    1,569
    25 Јануари 2008
    Машко
    Ме интересира што си добил со надоградбата.Дали има некој багови,лагирање и слично.
    Сега за сега јас немам потреба од надоградба се си функционира како што треба.

Сподели

Вчитување...