• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sony паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Untitled-127.jpg


Оваа тема ќе ја користиме за све што е поврзано со Sony уредите, нови модели, освежувања, подесувања, трикови, флешување на ромови итн.

Можете слободно да поставувате прашања, да дискутирате све што ве интересира, да споделувате новости и све што е поврзано со овој бренд кога се работи за нивната линија на паметни телефони.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2.341
2.044
Сони најверојатно ќе има официјално подржани aosp ромови за флегшип телефоните.:cool:

http://www.androidauthority.com/sony-more-aosp-roms-531948/ .

Ова би било одлично, замисли купуваш телефон и ставаш официјален aosp ром без багови,со драјвери од сони.

пс: ова темиве дури сега гледам колку ќе бидат корисни за вакви новости.:)
 
Последна промена:

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.612
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Лоши искуство си имал? Сподели слободно....
Јас баш сум задоволен од сони.Сум користел повеќе телефони уште од времето кога беа со ериксон заедно па и еве моментално сум корисник на Сони М2 и сум презадоволен.Телефонот ги исполнува сите мои потреби.
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.612
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
@mdeni не сум провиерил не ми е рутиран сеуште ...
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.239
5.124
OHRID кај ензероно
Зошто?Искрено имаат недостатоци но за дизајн се закон! Имав Xperia SP прекрасен дизајн а да не правиме муабет за хајенд моделиве од SOny .Само им фали саглам екран како IPS или амолед(зависи што е поевтино).А совтверски гледано ми се ОК, онака неначичкан основен андорид, препознатлив кај скоро сите сони модели.Мене ми се ОК вака гледано освен екранот(ако не сменале во последниве верзии, не пратам)
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2.632
1.420
Зошто?Искрено имаат недостатоци но за дизајн се закон! Имав Xperia SP прекрасен дизајн а да не правиме муабет за хајенд моделиве од SOny .Само им фали саглам екран како IPS или амолед(зависи што е поевтино).А совтверски гледано ми се ОК, онака неначичкан основен андорид, препознатлив кај скоро сите сони модели.Мене ми се ОК вака гледано освен екранот(ако не сменале во последниве верзии, не пратам)

Не користат више од тој екран TFT
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.652
1.329
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Зошто?Искрено имаат недостатоци но за дизајн се закон! Имав Xperia SP прекрасен дизајн

Убаво ме трефна. Јас сеуште имам Xperia SP. Незнам од кај да почнам, еве од дизајнот. Како што кажа ти, дизајнот им е закон (освен бубуљицата) и тука завршуваат пофалбите.

- Прво и примарно, поддршката и односот на Сони со своите потрошувачи. Кога излезе ЅР, го најавија со сигурен апдејт на 4.4, официјално ветување од Сони, дури и на вебсајтот за сапорт им стоеше "future version 4.4". После година дена дрвење кур рекоа "пу-пу, не важи" и не си го исполнија ветувањето и покрај тоа што десетици илјади корисници ги молеа, а после тоа ги колнеа за 4.4. Телефонот има ебан Snapdragon 600, може и андроид Л да вози без проблеми. Ветија, не исполнија. Гомна.

- Второ, дисплејот е убедливо најлошиот дисплеј што некад го имам видено. Еден Quart од АМЦ има подобар екран од него, heck, дури и мојот стар 17" Дел монитор од 2005-та има боље екран.

- Моќна Snapdragon 600 машина загушена од 1 гига рам. Мораш да инсталираш кастом ром, оти оној на Сони има толку bloat што го гуши рамот и го држи на 50мб слободни.

- Моно звучник од компанијата што го измисли вокменот. Уште потрагично е што е тивок, па не го слушам кога ѕвони во гужва.

- Камерата.....од осум мегапиксели нема ни о. Сум имал постари телефони со 1.3 и 3.2 мегапикселни камери што ваделе подобри фотки. Exmor сензорот е тешко срање. Зрнести слики, жут тинт при слаба светлина, виртуелно невозможно е да се добие добра фотка со блиц, нефункционално макро, непостоечка стабилизација. Сликите изгледаат ко да сум ги цртал во пеинт. Ѓубре.

- До пред 2 апдејта (значи скоро цела година и кусур) телефонот имаше сериозен баг со ви-фито, слабо фаќаше, едвај 2-3 цртки на 1 сантиметар оддалеченост од моќен и квалитетен рутер. Али ај, го средија тоа после година дена.

- Ова последново е малце субјективно, ама телефонот изгледа има неквалитетен NAND флеш. Операции со фајлови, инсталации и пуштање на поголеми програми и игри идат бавно, ко да отвараш фотошоп од 5400rpm механички диск на лаптоп за споредба.

Телефонот во Оne беше 23000 кога излезе и во 2013 го извикуваа како најдобар midrange телефон. Не заслужува ни lowend да го наречеш, а камоли да го платиш повеќе од 7000 денари на ново. Среќа што го изгагав лани за 12000 од човек што не го сакаше, во тоа време ми изгледаше како добра зделка, ама кога увидов какво ѓубре е, се премислив.

Ова ми е последен Xperia уред. Голем фан сум на Sony, имам PS1, PS2, PS3, PSP, сум имал и Sony Ericsson телефони, вокмен итн. Би купил Sony уред и во иднина, ама да не го носи името "Xperia".
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Значи полош дисплеј од Sony телефоните не сум видел, на татко ми LG Optimus L II има подобар дисплеј од Z-то на комшијата, неверојатно!
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1.241
310
Telefonite od 2011-2 od Sony, imaat top display, Bravia Engine ne se tollku dobri kolku novite IPS ama bea top i za dizajn Xperia Arc e seuste najubav izdizajniran telefon i Walkman aplikaciata cuda pravi koga slusas na slusalki se razbira i nemaat nekoj bagovi teski
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2.632
1.420
лоши им се дисплеите оти користат TFT затоа е срање екранот а башка и многу ги замара очите
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Telefonite od 2011-2 od Sony, imaat top display, Bravia Engine ne se tollku dobri kolku novite IPS ama bea top i za dizajn Xperia Arc e seuste najubav izdizajniran telefon i Walkman aplikaciata cuda pravi koga slusas na slusalki se razbira i nemaat nekoj bagovi teski
Јас го користев Xperia Arc и не сум многу задоволен. Кога веќе го спомна да напишам уште нешто за овој модел.

Xperia Arc е флегшип модел на сони со single core процесор, 512MB RAM и 320МБ интерна меморија(!), во исто време кога Samsung го имаше S2 со dual core, 1GB RAM и 16/32ГБ интерна меморија.

Дизајнот да ке се сложам е можеби и најдобар за таа година, но проблемот е што користат ѓубре од пластика затоа се појавуваат пукнати по некое време без разлика како се користи телефонот.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1144774 (поголем е бројот на корицници што имаат пукнати од тие што немаат). Ова е исто недозволиво за flagship модел.

Сега малку околу софтверот. Излезе со gingerbread (2.3) и доби 1 апдејт на ICS. Е сега проблемот со тој апдејт е што имаше премногу багови од Notification light до тоа да камерата вади доста полоши слики во споредба со 2.3. Сони успеа со официјален апдејт да го намали квалитет на сликите како да е некој custom rom правен како хоби проект на некого. После вадеа неколку bug-fixes ама никогаш ICS не работеше мазно како gingerbread. Jelly bean беше најавен од сони, па откажан подоцна.

Дисплејот како за TN панел не е лош, ама сепак и во тоа време Сони беа единствени со TN панели во флегшип телефон. Дури со Xperia z2 им текна дека IPS е многу подобро за телефон.

Sony never again.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
958
910
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Дискусијава ме потсети на еден моабет со еден другар кога му објаснував дека Sony Z имат катастрофален екран за таа цена.

Добив одговор дека Сони се водечки во индустријата кога се работи за панели и екрани, па такво нешто не е можно, сум имал криви очи :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Mизерија им се дисплеите, тука нема дискусија.
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.612
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали некој направил update на 18.3.C.0.40 кај xperia m2?
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2.632
1.420
Сеа гледам за сони па за една година пуштиле три модели на z серијата, сеа испадна и Z3 а Z2 нема ни година уште многу брзо ги пуштаат моделиве
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.427
3.110
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Сеа гледам за сони па за една година пуштиле три модели на z серијата, сеа испадна и Z3 а Z2 нема ни година уште многу брзо ги пуштаат моделиве
Sony нa 6 месеци вaди нoв флегшип. Z > Z1 > Z2 > Z3, сите нa рaстoјaние oд +/- 6 месеци. Јбг, мене не ми се свиѓa бaш тaквaтa прaксa, aмa нивен избoр.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.525
4.358
Дали некој направил update на 18.3.C.0.40 кај xperia m2?
Да, зошто?

П.С. Z3x се подготвува да биде најдоброто нешто што излегло на смартфонскиот пазар. Штета што не е излезен прошлиов месец за да си го купам инстантно, туку ќе излегува другата година. Уште Super AMOLED да имаше, и мислам дека може да се заврши „смартфон“ дискусијата следните 2 години. Ама нема да има. :)
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1.049
1.612
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Cooler Master Masterwatt 750
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
Logitech M190
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Marantz PM6006 + Denon DCD-F107 + Elac Debut 2.0 DB62, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ме интересира што си добил со надоградбата.Дали има некој багови,лагирање и слично.
Сега за сега јас немам потреба од надоградба се си функционира како што треба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.314
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно