• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sony паметни телефони - генерална дискусија

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.526
4.363
Не ми е јасна филозофијава „Имам аудиофилско појачало од 10.000 евра ама јас сепак сакам да ставам и еквилајзер“
А ваму се искршиле да ги направат high fidelity.

Но, добро. Ти си знаеш

На времето кога користев Sony Ericsson C905 истиот имаше една незгодна особина а тоа е верно да не ја прикажува црвената. Црвената беше прикажана повеќе како магента отколку црвена.
Очигледни беа две работти. Телефонот или имаше проблем со white balance или со приказ баш на таа боја. Не треба да се каже дека заради ова беше исместен цел спектар но за чудо воочливо беше само тоа додека остатокот беше „нечепнат“

Тогаш немаше GCAM-ови ама имаше Esato Forum на кој можеа да се најдат камера драјвери кои можеа да се твикуваат по желба па дури и да прават монструозно големи фајлови од 4 MB.

лонг стори шорт
На крајот однекаде пронајдов Pantone лепеза со основни бои, ја сликав во еден куп ситуации па потоа одокативно ја подесив црвената да биде црвена и сето тоа го зачував како Акција во Фотошоп. Резултатите беа спектакуларни.

Од тука па натаму сите слики од фолдерот ги протнував низ Фотошоп со таа акција во batch.

Ти сугерирам да направиш нешто слично и со твоите телефони. Сум експериментирал многу.
Фали оштрина по ивици? Done! Имам хроматска аберација во високо контрастни сцени? Done.
Додуша хроматска аберација на толку мали објективи или не се појавува или веќе е софтверски средена.
А како ќе направиш корекција на собата ( room correction), без еквилајзер или сега најчесто miniDSP?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
575
732
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
@psyside збирај пари, мора да го купиш чудовиштево, ти си по камери.
Баш го мислев истото само не коментирав. Гледам го порача новиот Pixel, ама мислам дека ништо не правиме ако не го проба новиот Sony Xperia 1 Pro со тој сензор и да видиме конечно добра споредба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@psyside збирај пари, мора да го купиш чудовиштево, ти си по камери.
Баш го мислев истото само не коментирав. Гледам го порача новиот Pixel, ама мислам дека ништо не правиме ако не го проба новиот Sony Xperia 1 Pro со тој сензор и да видиме конечно добра споредба.


Прочитајте ги моите последни 2-3 поста во темава.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.573
Drachevo
Прочитајте ги моите последни 2-3 поста во темава.

Чекам рецензија од GSMArena, ама нашироко се зборува дека е најдобрата камера на телефон. Ти смени S21 за Xiaomi да испробаш камера, на што би личело да не го пробаш Сони-во кое има најголем сензор во телефон, поголем и од Nokia PureView. Освен ако парите се проблем, пошто видов огромни суми
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1.296
1.728
А како ќе направиш корекција на собата ( room correction), без еквилајзер или сега најчесто miniDSP?

Моето размислување и искуство (што нели не мора да биде исто за сите) се движи вака: Соодветно одбрани звучници за просторот, колку е можно подобар распоред/уредување на собата за аудио, пасивни третмани АКО е можно (ова за бас знаеме дека реално дома не е можно) и на крај EQ (DSP во мој случај) САМО за две три проблематични фрекфенции во подрачјето под 80hz, најмногу заради испеглана интеграција со вуферите/собата.

EQ како што е во мода денеска со Dirac и што ја знам на цел опсег како некое магично решение за мене е лош избор, секако од мое искуство.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
692
1.164
Скопје

Скапичко, ама фото, видео и аудио - ПАРТАЛИ.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.037
29.859
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Скапичко, ама фото, видео и аудио - ПАРТАЛИ.giphy.webp
 
Последна промена:

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.124
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Подобро нека се откажат од мобилнава индустрија.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.137
1.788
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Како и LG впрочем... Што помала конкуренција тоа подобро.... мада секако Сони не се продава кај нас. Тоа е наменето за САД, ЕУ, Емирати...
Не за локален плебс кој дрка на Самсунг и Епл... (Шаоми кој со шлеперот чекаат дефектни мем модули, не ги ставам во равенката)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.385
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно