1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    Прочитај си го коментарот "на Huawei ме му треба GCAM за да има најдобра камера". Очигледно некој меша hardware со Software, ама изгледа тоа не сум јас.
    Ако смеењето е здраво. Штом обработуваш RAW формат од мобилни фотографии, се ми е јасно. :)

Еве уште нешто за тебе:

Subscribe to read | Financial Times

Последна промена: 18 Февруари 2020
  2. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

761
    684
    26 Март 2016
    Даскал
    Трамп која будала. Се има вака расправано на форуми за IT Чија камера е поуба и го имаат тролано дека Хуехуе се најјаки па си рекол кој ве еба ќе ве сечам.

Едит: Од се што произведува обработувам RAW формат, вклучувајќи и мобилни, бидејќи нели денес се доооооста застапени и луѓето во генерала сликаат со мобилни па на мене останува да ги направам што може најдобри сликите преку обработка на RAW. Знам дека се обиде да се подбиваш дека мобилните камери не се толку добри колку добра DLSR ама клиент ми дава слики од се и сешто.

Последна промена: 18 Февруари 2020
  3. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Свесен сум дека ја претерав во објаснување, но детено не сфаќа што е GCam а што леќа. А може и да трола.
    HDR-от е феноменален, подобар од LG во скоро сите ситуациии, ретко да утне светлина.
    Има теми за GCam на P30 Pro, ај истражи дали има некакво подобрување...

4. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    272
    7 Јули 2013
    Машко
    Флегшип од 2019 vs midrange од 2020 (а има телефони со тој чипсет и од 2019). Ете затоа.

5. psyside

psyside
    Rising Star

26,371
    27,064
    4 Септември 2008
    Го знаеш мојот став, ама еве уште еднаш. Не ме интересираат перформанси во игри, 730G има 2x A76, далеку е од лош чипсет. Мене ме занимаат првите 2 времиња, каде гледаме чиста победа на 9820.

Ако тебе ти се битни гејминг перформанси, зимај Poco.

6. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    272
    7 Јули 2013
    Машко
    Не ми се само гејминг перформансите. Реално тука игра и рендерирање на веб страници, анимациите во апликациите и слично. Апликациите се направени така да се помалку чекаме на процесор (па и графичка) туку чекаме на повици со податоци (од една страна).

Плус, делот што од 10ка натаму UI-то се рендерира целосно со Vulkan, а OpenGL повиците (повеќето) се направени преку wrapper да ги вика у Vulkan исто, дозволува и двата уреди да бидат во тек со се.
    Муабетот ми е повеќе дека Samsung треба да поработат повеќе на графичката.

7. psyside

psyside
    Rising Star

26,371
    27,064
    4 Септември 2008
    Дали си користел S10 со 9820? ако не џабе дискутираме. Инаку да, и тек како треба, тоа не го негирам.

8. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    272
    7 Јули 2013
    Машко
    S10e конкретно, да. :)

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,371
    27,064
    4 Септември 2008
    Имаше лагови на анимации? пошто кај мене на S10 + леташе, исто другари испитувам и никаков дилеј немаат, ако си имал онда кај 6GB рам го гледам проблемот, нема друго.

10. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    272
    7 Јули 2013
    Машко
    Конкретно пробај на рендерирање на Google Earth или општо на Google Maps кај шо има многу 3д објекти. На SD835 немав проблеми, на овој s10e ми сецкаше цело време. Може да било до верзијата тогаш да не била оптимизирана, баш ќе проверам до после дали е пак така.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    Абе мали. Кога користиш термин камера според мене се однесува на КАМЕРА. Камерата физички ја сочинуваат леќа и сензор. На тие леќа и сензор можеш да инсталираш кој сакаш софтвер или апликација покрај фабричкиот. Тоа веќе не е термин камера за мене. Не дрк..ј поими. Ако немаш добра леќа и сензор може софтверот да го ставиш у......корпа. Ако имаш добри компоненти можеш да експериментираш со софтвер. Пробувам да ти објаснам дека ако Huawei не ставеше леќа од LEICA може да се сликаше со конкурентни фотографии. Каков сака софтвер и да ставеше. Отече со тоа GCAM-от.

12. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

717
    283
    9 Август 2018
    Машко
    Стигна и Февруарскиот апдејт за A50 на Телеком.
    Овој месец таман на време, ни прерано ни покасно.
    Ќе симнам и ако приметам нешто ќе ви пишам Ако ми искочи да си регистрирам fingerprint од ново ќе регистрирам и ќе ви пишам ако има промени.
    Screenshot_20200218-161505_Software update.jpg

13. M.Pix

M.Pix
    Модератор

734
    2,427
    27 Јануари 2014
    Машко

14. Avid

Avid
    Guru

4,284
    6,375
    21 Јануари 2009
    Мало смо то дислексовали

15. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

717
    283
    9 Август 2018
    Машко
    Стигна и за A8 на Телеком Јануарскиот Печ
    IMG-9afce171350b72b4c261e50b5d96a65e-V.jpg IMG-93954d030f96ef47bf075dfc2e30988d-V.jpg
    Инаку проверив за Февруарскиот Печ се нема ништо сменето околу fingerprint - от.
    Еве што има ново во Февруарскиот Печ:
    Screenshot_20200218-200518_Samsung Internet.jpg

16. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,096
    2,459
    28 Јануари 2017
    Машко
    @The Geek Boy, 99% не се замараат дали стигнал месечен апдејт или не за било кој уред а 100% сум сигурен дека никој нема да чита еден куп скриншоти, имај милост, се убивме скролање, ако веќе толку сакаш да презентираш, скоцкај ги со мали слики.

На Gumirano, igor_xxxx, FLEGMA и уште 12 други им се допаѓа ова.
  17. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
  18. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

191
    94
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Samsung не се замарал со midrange, затоа имаат милион midrange уреди, на секој 6 месеци вадат нов

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

Goran., DelphiUser и на deni.mitev им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,371
    27,064
    4 Септември 2008
    Не се замараат за хај енд камера искуство. Дај бе читајте малце, не само последен пост.

20. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,486
    1,941
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Интересно е како луѓе со Huawei телефони, улетуваат клизачи во темава да лечат комплекси.

@The Geek Boy Другар, никој не го интересира кога е стигнат секјуриту печ за X телефон. А доколку толку имаш мерак да не информираш, верувај дека нема потреба од слики, можеш само да пишеш дека е стигнат и готово. Ти веруваме.

На Tozo8 и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  21. damil

damil
    On your way to fame

732
    732
    2 Јануари 2015
    Машко
    Оти така збориш? Јас предлагам со секој секјурити печ да се ставаат и резултати од бенчмарк и рандом слики од камерата (мин. 6) за да се види дали има разлика.

FLEGMA, Krk198 и на tupacan им се допаѓа ова.
  22. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,320
    1,774
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Ова е веќе спам, не можам да скролам до наредниот пост ... олабавете малце со скриншотите.

23. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Готово, се излечивме после 3 пораки. Не не боли повеќе што имаме Huawei, а тешко спиев последниов месец да ти кажам. Сега откако Psyside ми објасни дека mirange Samsung се страње се чувствувам многу подобро за мојот избор во животот.

24. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

292
    473
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    За волја на вистината - постот на Psyside е напишан на друг начин, не како ти си го толкуваш. Или mkgunner што си го толкува. Да не зборам што беше и во друг контекст првичниот муабет (за камерите).
    Ако на тебе ова "како со" не ти прави разлика никаква во смислата на реченицата - еве, не знам...

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  25. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    272
    7 Јули 2013
    Машко

Сподели

Вчитување...