1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Прочитај си го коментарот "на Huawei ме му треба GCAM за да има најдобра камера". Очигледно некој меша hardware со Software, ама изгледа тоа не сум јас.
  Ако смеењето е здраво. Штом обработуваш RAW формат од мобилни фотографии, се ми е јасно. :)

  Еве уште нешто за тебе:

  Subscribe to read | Financial Times
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  792
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Трамп која будала. Се има вака расправано на форуми за IT Чија камера е поуба и го имаат тролано дека Хуехуе се најјаки па си рекол кој ве еба ќе ве сечам.

  Едит: Од се што произведува обработувам RAW формат, вклучувајќи и мобилни, бидејќи нели денес се доооооста застапени и луѓето во генерала сликаат со мобилни па на мене останува да ги направам што може најдобри сликите преку обработка на RAW. Знам дека се обиде да се подбиваш дека мобилните камери не се толку добри колку добра DLSR ама клиент ми дава слики од се и сешто.
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Свесен сум дека ја претерав во објаснување, но детено не сфаќа што е GCam а што леќа. А може и да трола.
  HDR-от е феноменален, подобар од LG во скоро сите ситуациии, ретко да утне светлина.
  Има теми за GCam на P30 Pro, ај истражи дали има некакво подобрување...
   
 4. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко
  Флегшип од 2019 vs midrange од 2020 (а има телефони со тој чипсет и од 2019). Ете затоа.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Го знаеш мојот став, ама еве уште еднаш. Не ме интересираат перформанси во игри, 730G има 2x A76, далеку е од лош чипсет. Мене ме занимаат првите 2 времиња, каде гледаме чиста победа на 9820.

  Ако тебе ти се битни гејминг перформанси, зимај Poco.
   
 6. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко
  Не ми се само гејминг перформансите. Реално тука игра и рендерирање на веб страници, анимациите во апликациите и слично. Апликациите се направени така да се помалку чекаме на процесор (па и графичка) туку чекаме на повици со податоци (од една страна).

  Плус, делот што од 10ка натаму UI-то се рендерира целосно со Vulkan, а OpenGL повиците (повеќето) се направени преку wrapper да ги вика у Vulkan исто, дозволува и двата уреди да бидат во тек со се.
  Муабетот ми е повеќе дека Samsung треба да поработат повеќе на графичката.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Дали си користел S10 со 9820? ако не џабе дискутираме. Инаку да, и тек како треба, тоа не го негирам.
   
 8. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко
  S10e конкретно, да. :)
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Имаше лагови на анимации? пошто кај мене на S10 + леташе, исто другари испитувам и никаков дилеј немаат, ако си имал онда кај 6GB рам го гледам проблемот, нема друго.
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко
  Конкретно пробај на рендерирање на Google Earth или општо на Google Maps кај шо има многу 3д објекти. На SD835 немав проблеми, на овој s10e ми сецкаше цело време. Може да било до верзијата тогаш да не била оптимизирана, баш ќе проверам до после дали е пак така.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Абе мали. Кога користиш термин камера според мене се однесува на КАМЕРА. Камерата физички ја сочинуваат леќа и сензор. На тие леќа и сензор можеш да инсталираш кој сакаш софтвер или апликација покрај фабричкиот. Тоа веќе не е термин камера за мене. Не дрк..ј поими. Ако немаш добра леќа и сензор може софтверот да го ставиш у......корпа. Ако имаш добри компоненти можеш да експериментираш со софтвер. Пробувам да ти објаснам дека ако Huawei не ставеше леќа од LEICA може да се сликаше со конкурентни фотографии. Каков сака софтвер и да ставеше. Отече со тоа GCAM-от.
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  726
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Стигна и Февруарскиот апдејт за A50 на Телеком.
  Овој месец таман на време, ни прерано ни покасно.
  Ќе симнам и ако приметам нешто ќе ви пишам Ако ми искочи да си регистрирам fingerprint од ново ќе регистрирам и ќе ви пишам ако има промени.
  Screenshot_20200218-161505_Software update.jpg
   
 13. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,291
  6,386
  21 Јануари 2009
  Мало смо то дислексовали
   
 15. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  726
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Стигна и за A8 на Телеком Јануарскиот Печ
  IMG-9afce171350b72b4c261e50b5d96a65e-V.jpg IMG-93954d030f96ef47bf075dfc2e30988d-V.jpg
  Инаку проверив за Февруарскиот Печ се нема ништо сменето околу fingerprint - от.
  Еве што има ново во Февруарскиот Печ:
  Screenshot_20200218-200518_Samsung Internet.jpg
   
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  @The Geek Boy, 99% не се замараат дали стигнал месечен апдејт или не за било кој уред а 100% сум сигурен дека никој нема да чита еден куп скриншоти, имај милост, се убивме скролање, ако веќе толку сакаш да презентираш, скоцкај ги со мали слики.
   
  На Gumirano, igor_xxxx, FLEGMA и уште 12 други им се допаѓа ова.
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 18. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  194
  101
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Samsung не се замарал со midrange, затоа имаат милион midrange уреди, на секој 6 месеци вадат нов

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Goran., DelphiUser и на deni.mitev им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Не се замараат за хај енд камера искуство. Дај бе читајте малце, не само последен пост.
   
 20. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,488
  1,942
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Интересно е како луѓе со Huawei телефони, улетуваат клизачи во темава да лечат комплекси.

  @The Geek Boy Другар, никој не го интересира кога е стигнат секјуриту печ за X телефон. А доколку толку имаш мерак да не информираш, верувај дека нема потреба од слики, можеш само да пишеш дека е стигнат и готово. Ти веруваме.
   
  На Tozo8 и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 21. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Оти така збориш? Јас предлагам со секој секјурити печ да се ставаат и резултати од бенчмарк и рандом слики од камерата (мин. 6) за да се види дали има разлика.
   
  FLEGMA, Krk198 и на tupacan им се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,327
  1,788
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ова е веќе спам, не можам да скролам до наредниот пост ... олабавете малце со скриншотите.
   
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Готово, се излечивме после 3 пораки. Не не боли повеќе што имаме Huawei, а тешко спиев последниов месец да ти кажам. Сега откако Psyside ми објасни дека mirange Samsung се страње се чувствувам многу подобро за мојот избор во животот.
   
 24. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  За волја на вистината - постот на Psyside е напишан на друг начин, не како ти си го толкуваш. Или mkgunner што си го толкува. Да не зборам што беше и во друг контекст првичниот муабет (за камерите).
  Ако на тебе ова "како со" не ти прави разлика никаква во смислата на реченицата - еве, не знам...
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 25. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...