1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Сликата е 100% валидна

  Читај претходна страна
   
  На The Geek Boy и DrMTR им се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не велам дека не е.

  Ме интересира од каде доаѓа светлото на втората слика? Од ISO поради што билда шум, од shutter speed за што ти треба статив за да не биде матна сликата кога ти се тресе раката или од аpperture?
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,442
  6,550
  27 Март 2014
  S20 без водоотпорност, понизок горила стандард и остали гимик нешта е нешо како А71?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Не ти мора да се зезаш. Гледаш дека сум ироничен заради ботот што замара дека исти биле A71 и S20.
  Oд Night mode - ака 3-4 секунди shutter speed и 1.8 микрони пиксел.
   
  На GGTT1 и DrMTR им се допаѓа ова.
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Значи си утврдил дека бројот на pixeli-и e пропорционален со количината на светло? Интересна теорија. Ама истата се коси со начинот на функционирање на сензорите.
  Од каде знаеш дека сликата е сликана со 3-4sec shutter speed? Си пробал некогаш на рака да сликаш со 4sec shutter speed?
   
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Знам заради тоа што овaa година т.е. претходнава користев 5 уреди кои имаат night mode, без проблем се држи уредот, pixel на пример ги користи микро вибрациите за да добие подобра фотка, така да сосема е можно и нормално, поготово со помош на AI и машинско изучување.[/QUOTE]

  Топ! А ISO?
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,594
  1,217
  2 Јануари 2012
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Што во врска со ISO те интересира?


  Од рацете што ни се тресат.
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Па штом одреди 4sec shutter speed, со колку ISO е сликана?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Многу варира ептен, некад иде до 20.000, знае и 400 да биде.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,800
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дека телефонине од С класа коштаат многу коштаат. Дека ејпл ги научи така ги научи. Дека човечки потрошачки мозок мисли дека ако не е скупо у п.м. не е премиум исто држи. Ама цена за цена да споредиш иПхоне и Самсунг е смешно, бар за мене, и да го остаиш ејпл да те дупи отпосле со гаранции, сервиси и слично недајбоже.
  Ама ај се нека е како велиш. Ама да кажеш дека S20 и А71 се иста работа освен камера е најмалце неинформирано, а во секој случај терање инает. Буквално во скоро секоја можна техничка точка се со различни карактеристики.

  П.с. И јас би купил А71, задоволува се што ми треба, но сепак споредбата е не на место.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Krk198, GGTT1, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Одлично друже. Ја уште немам видено слика направена со 4sec shutter speed со ISO 20000. А искрено и немам слушнато за мобилен со ISO 20000. Може грешам, незнам.
  Него дефинитивно можеш да го замениш light meter-ot.
  Баш ме интересира со така добро око да ги оцениш двете сликички во прилог. Сега ги сликав.
  Пошто за таа немаме податоци, јас после ќе ти пуштам EXIF.

  20200219_234909.jpeg 20200219_234858.jpeg
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  P30 pro
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да де, ама над четвртата цифра ќе добиеш водени боички. Него де кажи нешто за сликиве. Од прилика.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Не знам што ти е поентата со сликиве, до пред малце пишував од телефон па малце ми е мака да одговарам детално.

  Да бидеме јасни сега за тоа што кажав т.е. што мислев во уводниот пост со shutter speed 3-4 секунди итн.

  Генерално новите телефони имаат фантастични опции во камерите како night mode, shutter speed/ISO се прилично варијабилни и гледање на EXIF дата кај мобилниве исто така не е доволно доверливо, сум местел во Pro мод некои 10 секунди shutter, за на крај да ми даде дека било 1/4 или 1/2.

  Значи дали е 3-4 или е 10, или пак 1 секунда не е битно кај мобилниве, затоа што одреден телефон може со 1 секунда да постигне резултат што друг со 10 нема.

  TLDR

  Редовно сум вадел такви слики како ден и ноќ со телефоните кои ги користев во последно време, бидејќи најдобро е да се покаже пример, еве го истиот од професионална рецензија,


  [​IMG]

  [​IMG]
  Спомна дека не си видел, па постирав за да видиш. Кога сме кај сликите, иначе да бидам јасен не тврдам дека познавам слика од око т.е. со кои поставки е направена, она со 2-4 секунди беше пример, не знам како си го сфатил ти тоа.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  The OG
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Ех..
  А на овие да им платиш 1400 долари за да ти прикажуваат реклами во dialer
   
  DennyMK, vlavot и на deni.mitev им се допаѓа ова.
 18. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  672
  346
  7 oктомври 2014
  Другар јасно е дека има разлики , ама 600 евра ???
  Ги имам во рака 2та телефони,
  Филингот е исти, вие сте 10 проценти тука што гледате разлики, другово што користи телефни гледа марка и нов модел, мислеш го заболе дали има 12 рам или 8??

  2019 сменив најмалку 10тина телефони, завшив со ипх 11 , освен камерата, и батерија нема ништо различно со Х , ХС Хс макс Хр и остало, буквално разлика нема.

  2018 користев с8 с9 с9 плус ништо разлика мали подобрувања некој сегменти ништо woww.
  или 700 евра да фрлиш во вода. за ништо. буквално.

  Неможеш да споредиш ипх 6 и ипх 11. генерации различни телефони, Ти дадов пример за а71 и с20 10 различни мустерии ми рекоа сличен е телефонот, т.е исти. Никој не го прочепка никој не го ни интересираше, вие сте тука 10 проценти и тоа е тоа, другото се купува за име и за изглед.


  Ова за сервисот мислам дека е смешно да се дискутира, нека измислува самсунг региони во 2020


  Sent from my iPhone using Tapatalk

  [​IMG]
  [​IMG]
  Еве за ајфон ќе имаше и нова тема, како да се заштитиш од купување на што да се пази, ама ја утна работата па ќе иде на друг форум,да нема такви коментари како твојот , типот дневно му поминуваат телефони како ти цел живот што имаш фатено.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008

  750p vs 1242p

  Врвен Амолед vs LCD

  Подобри звучници

  Подобра батерија

  Помали рамки

  Подобар дизјан

  Подобра изработка

  Побрзо полнење

  Телефото камера на која работи deep fusion

  Подобар IP сертификат


  Е сега, дали тоа е потребно, за добар дел од корисниците иП11 е доволен и јас го користев за тест на камера и е најдобар за парите - ама да кажеш дека буквално разлика нема е смешно, сакаш да кажеш СПОРЕД ТЕБЕ и за твоја потреба нема разлика. Истиот муабет е за S20, да не се повторувам, не ја труј темата.
   
  На Скоти и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Вака сега. Ако имаш уред кој греши со податоци во EXIF плаче за сервис. Доколку самиот уред не е способен да ги регистрира параметрите со кои фотографира, не е способен ниту подесувавањата да ги направи како што треба.
  Фантастични опции како термин не значи ништо.
  Shutter speed е брзина на затворање на блендата која можеш да ја подесиш. 0.5sec е исто кај секој уред за фотографирање и не може кај еден да е подобар а кај друг полош како поим shutter speed.
  ISO е термин за осетливост на сензор и го покажува степенот на дигитализирање на опсегот на пикселите во сензорот (колку поголем ISO, толку помал капацитет од пикселите од сензорот е дигитализиран). Колку е поголем пикселот на сензорот, толку помалку пиксели постојат на предметот, секој пиксел гледа поголема површина и со тоа собира повеќе светлина, но ги намалува деталите на сликата - создава шум. Ова во контекст на претходниот твој одговор со 108МП за светлоста на сликата.
  Night mode е автоматски режим за сликање во ноќни услови кој зависи од претходно спомнатите (+apperture, exposure compensation) параметри и од способноста на апаратот да ја препознае сцената и да ги прилагоди истите. Што значи ако знаеш што правиш може да постигнеш подобри резултати со рачни подесувања.

  Е сега друже, како тоа не е битно 1сек или 10сек кај мобилниве? Па ти ги рушиш сите правила на фотографија. Дали мислиш дека за ноќни снимки имаш толку стабилна рака па ќе го задржиш телефонот стабилен за 10сек исто како и за 1 сек или за 1/15сек? Доколку сликаш статички објекти, колку подолг shutter speed употребиш, намалуваш ISO и со тоа имаш помалку шум на сликата. Под услов да имаш статив. Ако немаш тогаш важат други правила. Качуваш ISO и скратуваш време на shutter speed односно време држење на мобилниот во рака. Ниту една стабилизација на слика нема битно да ти помогне во овој случај.

  Ај да земеме дека дење не е битен shutter speed. Одлучуваш да сликаш на фудбалска утакмица. Местиш на 0.25ms, дигаш ISO нормално, и добиваш играчи во место. Ставаш 66.7ms и добиваш играчи во движење. Со понатамошно продолжување на shutter speed на крај ќе ja добиеш трагата од "The Flash" како претрчал по терен. Слично и за ноќе. Ако имаш луѓе пред објектот и сакаш да се гледаат како се движат (да личат на луѓе), ќе употребиш 1 сек или 10 сек? Или ќе одиш на поголемо ISO со помал shutter speed?

  Така да сликата која ја спомнавме претходно тешко дека е сликана со 400 ISO i 3 сек shutter speed на рака. Иначе ќе добиеше акварел. Ако AUTO ја препознава толку темна, ISO под 3000 јок. И доста пократок shutter speed од 3сек.
   
  На mkgunner и deni.mitev им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  1. Не греши, него новите алгоритми прават каша попара додека сликаш, има огромни вариации и EXIF-от не секогаш се чита како што треба, вештачка интелегенција се користи, и машинско учење, па затоа нема дефинитивни параметри, барем не во сток програмите/галерии, вариации огромни, како што ти кажав ISO-то иде од 400 па се до 25000 + во скоро иста осветелност.


  2. Знам што е shutter speed и ISO, муабетот е дека одредени правила во фотографијата не важат кај телефони, ISO-то на пример не носи ни прибилжно зголемен шум како што тоа треба да биде, сум местел 1000-ка место 10.000 резултатите се скоро идентични затоа што самите алгоритми се менуваат динамично, тоа што го местиш не е тоа што искача на крај. Затоа "не е битно" дали е секунда или 10, никогаш не знаеш што ќе добиеш, и тоа го кажав како пример дека хај енд уред со 1 секунда shutter ќе го направи масакар тој што е од понизок ранг со 10, пример има лош OIS или нема воопшто и кога ќе сликаш од рака сликата ќе биде скроз матна.

  TLDR мобилна фотографија не функционира исто како фотографија, да и јас се чудев али така си е, земи некој телефон како P30p, S20/S10 или Pixel 3/4 и ќе ме разбереш.
   
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,536
  27 Јануари 2014
  Машко
  Да не бидете сите батхрт коа ќе летаат опомени и банови... :rolleyes:
   
  На Draynor, Sludge.Factory, Brendog и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Научи како функционира night mode кај телефоните, ISO-то варира премногу, кај телефоните не е битно што ќе наместиш бидејќи night mode динамично менува параметри при сликање - сум пробувал кај P30p да намалам ISO скроз, за следната слика со далеку повисоко да има помалце шум, ама кловн како тебе тоа не може да го разбере, држи се до јаболката и не го поти на темава.


  Поздрав до вас

  Untitled.jpg
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Ви стигна ли:
  1
  1
  Порака од Find My Mobile?
  Нешто као Samsung тестирале нешто, и погрешка на сите пратиле.
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Како тоа "не се чита како што треба"?
  EXIF е metada кој го запишува драјверот од камерата.

  Друга приказна е што самата камера не поднесува nonsense подесувања од страна на трета страна апликација па оди на првиот fail safe режим.
   
  На DennyMK и mkgunner им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...