• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за in ear слушалки за телефон

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Вчера ми стигнаа Plextone X41M, а денес по толку чекање коонечно стигнаа и Rock Zircone. Плекстонот е ОК, подобар звук има од Ксиаоми Пистон, кај кој кажав, звукот е темен и не ми се свиѓа тоа. Ги препорачувам Plextone X41M пред Ксиаоми Пистон. Али за десетина долари повеќе (на некои сајтови и помалку) Зиркон се no brainer, басот е одличен и не ги гуши останатите фреквенции, и се прилично гласни.
 

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
137
70
Вчера ми стигнаа Plextone X41M, а денес по толку чекање коонечно стигнаа и Rock Zircone. Плекстонот е ОК, подобар звук има од Ксиаоми Пистон, кај кој кажав, звукот е темен и не ми се свиѓа тоа. Ги препорачувам Plextone X41M пред Ксиаоми Пистон. Али за десетина долари повеќе (на некои сајтови и помалку) Зиркон се no brainer, басот е одличен и не ги гуши останатите фреквенции, и се прилично гласни.
Имаш едни од нив нарачано од Gearbest? Ако да, за колку дена стигнаа од времето кога се пратени?
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Имаш едни од нив нарачано од Gearbest? Ако да, за колку дена стигнаа од времето кога се пратени?
Плекстонот е од Геарбест, стигна за три недели. Претходно имав порачано Ксиаоми пистон исто од Геарбест, тие стигнаа за пет недели
 

Bubache

Gaining Experience
11 октомври 2015
442
248
Вчера ми стигнаа Plextone X41M, а денес по толку чекање коонечно стигнаа и Rock Zircone. Плекстонот е ОК, подобар звук има од Ксиаоми Пистон, кај кој кажав, звукот е темен и не ми се свиѓа тоа. Ги препорачувам Plextone X41M пред Ксиаоми Пистон. Али за десетина долари повеќе (на некои сајтови и помалку) Зиркон се no brainer, басот е одличен и не ги гуши останатите фреквенции, и се прилично гласни.
1. Rock Zircone
2. Plextone X41M
3. Xiaomi Piston 3
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Стигнаа KZ ZS3 од gearbest. Први впечатоци, се работи за феноменални слушалици за џабе пари. Не сум експерт за звук, споредбата ја правам со слушалици кои сум имал можност да ги испробам. LG Quadbeat 2 и Mi Pistons 3. И двата пара ги јаде за доручек буквално. Бас, чистина на звук, бајаги погласни од Quadbeat 2. Ушето го затвораат целосно, кога е пуштена музика надворешни звуци не се слушаат. Сеуште ми се чудни за носење со кабелот позади уво, ваљда ќе ги навикнам по неколку носења. Се на се, препорака од мене за овие слушалки, ако некој го интересира нешто подетално, слободно нека праша.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Хаха, интересна коенциденција. И мене ZS3 ми дојдоа попладнево ама немав време ни да ги пробам. :)


Со кои врвчиња ги слушаш, со фабричките од мемори пена или со силиконските?
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Хаха, интересна коенциденција. И мене ZS3 ми дојдоа попладнево ама немав време ни да ги пробам. :)


Со кои врвчиња ги слушаш, со фабричките од мемори пена или со силиконските?
Ги пробав и со фабричките и со тие од мемори пена што ги нарачав. Најмалите врвчиња што ги имаше во пакувањето мислам дека најмногу ќе ми одговараат, најмалце ми ги замараат ушите. Тие од мемори пена се исто ок, само многу брзо се прљаат мме.
 
13 март 2016
11
6
За JBL слушалките какво мислење имате (не знам кај нас дали се продаваат, ама знам дека речиси секаде кај комшииве ги има)?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Ги пробав и со фабричките и со тие од мемори пена што ги нарачав. Најмалите врвчиња што ги имаше во пакувањето мислам дека најмногу ќе ми одговараат, најмалце ми ги замараат ушите. Тие од мемори пена се исто ок, само многу брзо се прљаат мме.
Тие од мемори пена се средна величина, чудно е како малите силиконски ти се ок. Треба да затвараат добро, за звукот да биде како што треба. Пробај со клонови на Comply врвчињата, мене најдобро ми звучат а ефтини се (~доларче).

А дека тие од мемори пена се прљаат, тоа е точно (или поточно повеќе се гледа кога се прљаат). Јас со парче од хартиено марамче ги забришувам повремено. ЈБГ, се за подобар звук. :)
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Тие од мемори пена се средна величина, чудно е како малите силиконски ти се ок. Треба да затвараат добро, за звукот да биде како што треба. Пробај со клонови на Comply врвчињата, мене најдобро ми звучат а ефтини се (~доларче).
Мали уши јбг, ќе пробам деновиве што поише ми одговара. Баш ме интересира дали ќе ти се бендисаат ZS3. :)
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
39
48
Гледам доста ги фалите Rock Zircon,а и на останати форуми,па решив да ги зеам.Ги купив од Gearbest,12 евра со registered mail достава.Кога ке стигнат ќе пишам импресии.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Исто ги нарачав и само што пристигнаа. Одличен звук, удобни ептен и одлична изработка. За парите нема подобри!Едит: Стигнаа за ~16тина дена :)
Моите се со друго пакувањедали се најдобри за одредени брендови или генерално за сите мобилни?
За сите аудио продуцирачки уреди. :)
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
904
350
Исто ги нарачав и само што пристигнаа. Одличен звук, удобни ептен и одлична изработка. За парите нема подобри!Едит: Стигнаа за ~16тина дена :)
Остави ги 200 ефективни саати да работат на доволна јачина за да се смират затоа што премногу замараат на почеток додека после тие саати можеш да ги слушаш неограничено без да те болат ушите.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
904
350
Инаку мината недела ми стигнаа долго очекуваните TAKSTAR TS 671 најдобриот модел воопшто произведен од фирмата за кој многу аудиофили го ставаат како кинеска копија на Sennheiser HD 650.Во тек е усвирување на слушалките од цели 200 ефективни саат а што се однесува до звукот вистинско совршенство за само 54 долари колку што успеав да ги набавам од една кинеска продавница.Инаку редовната цена на aliexpress e околу 130 долари.Слушалките се целосно отворени без грам изолација но стерео сликата како и резолуцијата е толку добра да на поголема јачина буквално се слушаат како мали компјутерски звучници од висока класа.
http://www.head-fi.org/products/takstar-ts-671
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
39
48
Денес ми стигнаа Rock Zircon , значи кој ги препорача на темава секоја чест другар,за тој price range,а и поскапи боље звук не сум слушнал од овој вид на слушалици.Удобни на уво,басот изразен,средни и високи тонови бомбона.Секоја чест.Прашањево ми е , пошо глеам две различни паковања има(моето од Gearbest црно е) а има и сиво,да не има некоја разлика ?!
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно