• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за in ear слушалки за телефон

Bubache

Gaining Experience
11 октомври 2015
442
248
Денес ми стигнаа Rock Zircon , значи кој ги препорача на темава секоја чест другар,за тој price range,а и поскапи боље звук не сум слушнал од овој вид на слушалици.Удобни на уво,басот изразен,средни и високи тонови бомбона.Секоја чест.Прашањево ми е , пошо глеам две различни паковања има(моето од Gearbest црно е) а има и сиво,да не има некоја разлика ?!
од каде ги нарача? цена? време на испорака?
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
898
345
Многу пати сум кажал и пак ќе кажам,кога ќе купите било какви слушалки или звучници потребно е разработување од минимум 100 ефективни саати а најсигурно 200 за да се оформи звукот и да се добие максимумот од истите.Rocк Zircon на почеток се многу агресивни и после кратко слушање ушите болат но затоа после 200 саати се менуваат за 180 степени и стануваат вистинско музичко уживање за мизерни пари.
 

mobfors

Intern
23 јули 2009
70
4
Za tie pari najdobri sto mozis da najdis se ovie 2, se razbira ako najdis originalni, zosto sega e prepolno so falsifikati. Sum koristel mnogu i najrazlicni i za parite ovie me iznenadija. Imaat mnogu kvaliteten zvuk

https://www.mobile-mate.com.au/viewItem.ta?itemId=7235

http://www.ebay.co.uk/itm/Headphone...al-Alcatel-for-One-Touch-Pop-C9-/121899060833

Ako si poveke za earbuds, a ne in-earphones togas za parite najverojatno se ovie, ne sum gi probal zosto ne sum mnogu zadovolen od toj tip na slusalki, ama ovie najmnogu faleni od korisnicite:

http://en-de.sennheiser.com/stereo-ear-headphones-earphones-mx-170

https://www.audiophileon.com/news/venture-electronics-ve-monk-review

vtorive se po cena od samo 5USD.

Prvite 2 modeli sto se in-earphones pokraj sto imaat odlicen zvuk imaat i mnogu dobro prigusuvanje na okolinata, gumicite im se kvalitetni i prijatni za nosenje, a alcatelot se napraveni da se nosat obratno, so kabelceto nagore. Samsungot imaat mnogu meki gumcinja i se mnogu prijatni za nosenje, ne se sekavaat i pri dolgo slusanje muzika, a i zvukot im e mnogu kvaliteten i koga se slusa mnogu glasno muzikata.
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,020
3,469
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
За JBL слушалките какво мислење имате (не знам кај нас дали се продаваат, ама знам дека речиси секаде кај комшииве ги има)?
Имав едни земено од анхоч модел точно не ми текнува, околу 1800 ден се редовна цена. за почеток беа баш супер, ама со тек ан време, десната слушалка малку почна да грчи, а микрофонот станува се помалку и помалку употреблив. за други модели не би знаел да ти кажам
 

Wasted Cobe

Intern
11 јуни 2011
64
41
Skopje
Гледам само пофални зборови за Rock Zircon слушалките па одлучив и јас утре да направам една нарачка. Бидејќи ќе ми биде прв пат да нарачувам од Gearbest, како се во поглед на испорака и дали пример ако не ми стигне пратката имам право на refund или повторно праќање на пратка како што е случај кај алиекспрес?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
ќе ми биде прв пат да нарачувам од Gearbest, како се во поглед на испорака и дали пример ако не ми стигне пратката имам право на refund или повторно праќање на пратка како што е случај кај алиекспрес?
Накратко да. Има разлики во сервисот од двете компании, но во принцип секоја рекламција до Геарбест ми била уважена. Ти само имај навика да го снимаш unboxing-от, и убаво и кратко објаснувај го проблемот... Истото што важи за секаде.
 

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Пробај да одбереш нешто од листата на ljokerl, има направено супер избор по sound signature и буџет. Дечкото пишува IEM рецензии за еден куп блогови, вклучувајќи го и InnerFidelity.

Од поевтини слушалки можам да ти ги препорачам Xiaomi Piston 3 од искуство.

Сега направив level up на 1more Triple Driver (компанијата што дизајнира слушалки за Xiaomi) од оваа листа и можам да кажам дека се одлични за слушалки што чинат <$100 (за споредба, V-shaped слушалки со три драјвери како Shure SE535 се $450).
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
898
345
Денес пристигнаа Superlux HD381F и на прво слушање останав без коментар.Звукот е буквално пефектно избалансиран од почеток до крај така да сите фреквенции се на свое место.За разлика од повеќето бубици средниот опсег не е повлечен надолу а тоа се приметува на класична музика,нумери со главир,вокалот не е оддалечен и басот не е нагласен како кај Rock Zircon.Ги пуштив на тон генератор и случнав минимални отстапувања од почеток до крај со тоа што мислам дека високите фреквенции почнуваат да се губат после 12khz.После само неколку минути слушање кога се вратив на Rock Zircon се слуша Loudness звук и приметува мала дупка кај оние фреквенции кои кај Superlux се израмнети.Експериментајки со потенциометрите од еквилајзерот на плеерот заклучив дека таа дупка е онаа помеѓу 2 и 6khz што се гледа на графиконот.За разлика од Rock Zircon овие воопшто не замараат уште на почеток така да не знам што ли ќе се смени во звукот после 200 ефективни саати.Инаку ги купив од овој кинески сајт на некој попуст за 12.39 долари и ми стигнаа за 3 недели:http://www.everbuying.net/product1135494.html
http://www.head-fi.org/t/493052/superlux-hd381-series-mini-review-comparisons
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
898
345
Денес после неколку саати проби со слушалки во кои како тест и урнек ги земав Sennheiser HD 580 Superlux HD 681 Evo и преслушувајки еден куп нумери од различни жанрови успеав да го избалансирам звукот на Rock Zircon преку еквилајзер на Aimp плеерот и после вакво подесување слушалките звучат далеку подобро отколку без подесување.После само неколку минути слушање се приметува голема разлика од фабричкиот звук што го даваат и звукот е 90% оној што го имаат слушалки над 150 евра.Подесувањата се следни:
63hz минус 6.6 db
125hz минус 4.8db
170hz минус 2.4db
250hz минус 1.8db
2khz плус 1.5db
3khz плус 3.9db
4khz плус 3.9db
6khz плус 1.5db
8khz минус 4.8db
12khz минус 3.3db
14khz минус 3.3db
Идеалните нека бидат плус минус максимум 2db од овие што јас ги ставив според моја ушна проценка но во секој случај е многу подобро отколку без овие подесувања и затоа ги молам сите што имаат купено Rock Zircon нека слушаат бар пола саат музика од нивни вкус и потоа нека го исклучат еквилајзерот како споредба па нека кажат нивни впечатоци.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
681 EVO vs HD 580?

Evo се x/10 vs HD 580 x/10?
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
898
345
Тука некаде се иако разлика во цената е многу голема.Звучно нијанси се во прашање со тоа што тајванскиве имаат нешто подобра резолуција во високите фреквенции.Sennheiser пошто се отворени имаат поубава акустика и мала предност во средниот спектар додека Superlux се повеќе мониторски или FLAT.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дај ми бројки за референција, тука некаде се ме напиња :)
 

Bubache

Gaining Experience
11 октомври 2015
442
248
Денес после неколку саати проби со слушалки во кои како тест и урнек ги земав Sennheiser HD 580 Superlux HD 681 Evo и преслушувајки еден куп нумери од различни жанрови успеав да го избалансирам звукот на Rock Zircon преку еквилајзер на Aimp плеерот и после вакво подесување слушалките звучат далеку подобро отколку без подесување.После само неколку минути слушање се приметува голема разлика од фабричкиот звук што го даваат и звукот е 90% оној што го имаат слушалки над 150 евра.Подесувањата се следни:
63hz минус 6.6 db
125hz минус 4.8db
170hz минус 2.4db
250hz минус 1.8db
2khz плус 1.5db
3khz плус 3.9db
4khz плус 3.9db
6khz плус 1.5db
8khz минус 4.8db
12khz минус 3.3db
14khz минус 3.3db
Идеалните нека бидат плус минус максимум 2db од овие што јас ги ставив според моја ушна проценка но во секој случај е многу подобро отколку без овие подесувања и затоа ги молам сите што имаат купено Rock Zircon нека слушаат бар пола саат музика од нивни вкус и потоа нека го исклучат еквилајзерот како споредба па нека кажат нивни впечатоци.
некои од горенавеените hz и khz не можам да ги најдам на Aimp player?
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Да се освежи малку темава, на gearbest моментално има некоја промоција-попуст на слушалки па ако нешто вреди давајте предлози.
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
232
Дај линк да видиме кои слушалки се на попуст
На мобилната апликација е промото
"Zen of audio" sale а нема можност за линк до страната.
Има KZ, Xiaomi, awei и по нешто плус од други. Ако не те мрзи инсталирај ја апликацијата па провери си.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
На мобилната апликација е промото
"Zen of audio" sale а нема можност за линк до страната.
Има KZ, Xiaomi, awei и по нешто плус од други. Ако не те мрзи инсталирај ја апликацијата па провери си.
Ја инсталирав, и веза немаат овие попустиве на Геарбест друже, баш напротив, поскапи се. Гледам цена на KZ ATE шкртната 24.73 јебени долари и демек со попуст 9.98 ти ги даваат. А уствари толку е редовната цена на тие слушалки, па дури и поефтина, на алиекспрес од ПРОВЕРЕН линк истите ги имаш за 9.59. New Original KZ ATE 3.5mm In Ear Earphones HIFI Metal Stereo Earphones Super Bass Noise Isolating Sport Earbuds With Mic-in Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Какви слушалки имаш сега? Ако си во потрага по добри, а ефтини моментално Rock Zircon 100% Original Rock Earphone Nano Zircon Stereo Earphone Headset 3.5mm In Ear Headset Earbuds For IPhone Samsung With Mic&Remote-in Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group и Langsdom A10
Langsdom A10 ErgoFit Best in Class InEar Earbud Earphones Dynamic Crystal Clear Sound Ergonomic Comfort Fit for all mobile phone-in Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group ми се во првите топ два.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Пазете се од КЗ, од Али. На хед-фај форумот спомнуваа копии.
За 40 центи разлика, Геарбест е nobrainer избор.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
GearBest > Ali&Ebay&Amazon
Фино лепо си доплатиш $0.43 (или сл.) и СВЕ стига дома. Не со оние другите, ако нема тракер, готов си... Башка не знам дали уште може и преку @psyside да се побуниш за нешто ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,140
Мислења
839,296
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно