• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нема
Дечки , на paypal преку тутунска банка да отворам акаунт , пари на сметка може да вадам или не ?? :LOL::LOL:
Може, твои податоци, држава Словенија, со ризик дека кога-тогаш ќе ти побараат документи за верификација, и пошто не си словенец ќе те банираат. Али ако ти е за мали трансфери чат пат, слободно.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
960
598
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Пред недела дена, платив на една страна со PayPal и денес ми рефундираа средства. На акаунтот, нигде не можам да најдам колку пари имам освен дека ми рефундирале. Исто така на картичката, немам поврат на средства. Некој да помогне?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
960
598
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
960
598
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
На картичката, јас пред некој ден имав повраток на пари и после два три дена "легнаа" на трансакциска.
Дека читав порано ако има поврат на PayPal таму остануваат парите. Кај нас не легнуваат на картичка.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,368
11,702
youtu.be
РР во нашиот случај е само посредник за плаќање така да парите ќе ти легнат на картичката.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,751
1,307
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Не може акаунти на Македонија веќе да се прават?
Еве го мојот, со НЛБ картичка, регистриран у Македонија. До ден денес си вршам плаќања.
1620223553824.png
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
832
До пред некое време успешно плаќав преку PayPal (македонски), но последниве неколку дена сите трансакции ми се неуспешни. Картичката е VISA од УНИБанка, верификувана на PayPal. Пробав да ја избришам, ја додадов од ново и повторно ја верификував (и трансакцијата за верификација помина) но секое плаќање понатаму е неуспешно.

На крај си платив преку 2checkout, со тоа што се појави 3D Secure поп-ап за да го внесам кодот кој го добивам на SMS. Така што проблемот не е во картичката, туку во PayPal. Дали некој имал сличен проблем, и дали е поврзано со 3D secure одобрувањето на трансакции?

Инаку сите трансакции за режиски трошоци (EVN, A1, Telekom...) си врват без проблем, нормално со SMS код за одобрување.
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
156
115
Скопје
До пред некое време успешно плаќав преку PayPal (македонски), но последниве неколку дена сите трансакции ми се неуспешни. Картичката е VISA од УНИБанка, верификувана на PayPal. Пробав да ја избришам, ја додадов од ново и повторно ја верификував (и трансакцијата за верификација помина) но секое плаќање понатаму е неуспешно.

На крај си платив преку 2checkout, со тоа што се појави 3D Secure поп-ап за да го внесам кодот кој го добивам на SMS. Така што проблемот не е во картичката, туку во PayPal. Дали некој имал сличен проблем, и дали е поврзано со 3D secure одобрувањето на трансакции?

Инаку сите трансакции за режиски трошоци (EVN, A1, Telekom...) си врват без проблем, нормално со SMS код за одобрување.
Последно купував на 3 Мај исто со VISA од УНИБанка се си помина без проблем.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,392
3,729
Скопје
До пред некое време успешно плаќав преку PayPal (македонски), но последниве неколку дена сите трансакции ми се неуспешни. Картичката е VISA од УНИБанка, верификувана на PayPal. ...
Контактирај ги Унибанка. Да ти кажат дали добиваат барање од Пејпал. Ако добиваат да ти кажат зошто не го одобруваат. Одма сега на нивниот број барај ги. Ако е до 3DS и тоа ќе ти кажат.
Ако е кај Пејпал проблемот - барај ги во чет или по имејл.
Пиши што ќе направиш.
 
15 февруари 2019
34
5
До пред некое време успешно плаќав преку PayPal (македонски), но последниве неколку дена сите трансакции ми се неуспешни. Картичката е VISA од УНИБанка, верификувана на PayPal. Пробав да ја избришам, ја додадов од ново и повторно ја верификував (и трансакцијата за верификација помина) но секое плаќање понатаму е неуспешно.

На крај си платив преку 2checkout, со тоа што се појави 3D Secure поп-ап за да го внесам кодот кој го добивам на SMS. Така што проблемот не е во картичката, туку во PayPal. Дали некој имал сличен проблем, и дали е поврзано со 3D secure одобрувањето на трансакции?

Инаку сите трансакции за режиски трошоци (EVN, A1, Telekom...) си врват без проблем, нормално со SMS код за одобрување.
Kaj nekoi banki e taka kaj nekoi ne. Jas sum na Stopanska Banka i nemam problemi nikakvi so plakanje.
 

Cumbova

Intern
23 ноември 2017
4
0
Здраво,ако може помош.. пред 7 години имав купено верифициран бизнис пејпал од норвешка за потребите на мојот бизнис,со дебитна картичка за да ги вадам парите од банкомат,го користам без проблеми,но бидејќи сакам да ја елиминирам дебитната како начин на вадење пари:

Прашање: Дали може од Пејпал преку XX (Woocommerce payment Gateway) или слично E-commerce решение да стигаат парите директно на моја дебитна а не на норвешката?

*Преку Xoom блокирaн сум и како испраќач и како примач поради достигнување на годишен лимит.

P.s ако има некој добро решение за проблематикава,нека ми пише ПП,плаќам за добро решение.

Поздрав
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,096
1,350
Кога викаш на „твоја дебитна“ - мислеш на МК дебитка картичка?
Ако да, зошто не пробаш да ја врзеш дебитната со Норвешкиот Пејпал акаунт?

Имаш опција да врзеш/активираш повеќе картички на еден акаунт.

Јас порано имав врзано дебитна од НЛБ на Бугарски Пејпал, и повлеков неколку пати на истата без проблем.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,358
3,562
Битола
Здраво дечки, имав платено тастатура преку PayPal пред некој ден и ја откажав нарачката што значи треба да ми вратат пари. Почнав со PayPal да нарачувам за поголема заштита во случај да не искрсни нешто. Меѓутоа, досега не сум повлекувал пари НАЗАД. Да не се искомплицира нешто во тој случај бидејќи Македонија и PayPal знаеме дека не се љубат баш баш.

Да не дојди до точка да парите ми стојат на PayPal account и да не стигаат на сметка? Или директно на сметка ќе ги вратат? Поздрав, благодарам за советите.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Здраво дечки, имав платено тастатура преку PayPal пред некој ден и ја откажав нарачката што значи треба да ми вратат пари. Почнав со PayPal да нарачувам за поголема заштита во случај да не искрсни нешто. Меѓутоа, досега не сум повлекувал пари НАЗАД. Да не се искомплицира нешто во тој случај бидејќи Македонија и PayPal знаеме дека не се љубат баш баш.

Да не дојди до точка да парите ми стојат на PayPal account и да не стигаат на сметка? Или директно на сметка ќе ги вратат? Поздрав, благодарам за советите.
Ќе се вратат на сметката од која се повлечени, не остануваат на пејпал. Треба неколку дена за да се вратат. Најверојатно нема да е истата сума, заради курсните разлики.
 

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
285
168
Може, твои податоци, држава Словенија, со ризик дека кога-тогаш ќе ти побараат документи за верификација, и пошто не си словенец ќе те банираат. Али ако ти е за мали трансфери чат пат, слободно.
А би напраиле ли проблем ако пример сум примил пари на некој акаунт, и да не ризикувам ја бришам картичката, правам нов акаунт и све по старо?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А би напраиле ли проблем ако пример сум примил пари на некој акаунт, и да не ризикувам ја бришам картичката, правам нов акаунт и све по старо?
Не знам, јас само со една картичка го користев и примав некои мали суми од по стотина евра неколку пати во рок од 2-3 години. Ако знае некој со повеќе искуство нека сподели.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно