• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Lovetarot

Intern
13 март 2021
4
0
Кога викаш на „твоја дебитна“ - мислеш на МК дебитка картичка?
Ако да, зошто не пробаш да ја врзеш дебитната со Норвешкиот Пејпал акаунт?

Имаш опција да врзеш/активираш повеќе картички на еден акаунт.

Јас порано имав врзано дебитна од НЛБ на Бугарски Пејпал, и повлеков неколку пати на истата без проблем.
Jas imam bugarski PayPal, bg broj, mi fali ushte bg smetka vo banka. Imam bg pasos i l.karta... VE MOLAM za odgovor, ke bide li problem da gi povlecam parite na karticka od stopanska banka?

Ova normalno kako privremeno resenie. Ne sum vo moznost da patuvam za da si otvoram smetka vo bg banka. Kolku da ima nekoja karticka na profilot ja staviv taa od stopanska... da ne napraam nekoj problem ako vidat deka parite stignale vo Makedonija? Ve molam za odgovor
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Jas imam bugarski PayPal, bg broj, mi fali ushte bg smetka vo banka. Imam bg pasos i l.karta... VE MOLAM za odgovor, ke bide li problem da gi povlecam parite na karticka od stopanska banka?

Ova normalno kako privremeno resenie. Ne sum vo moznost da patuvam za da si otvoram smetka vo bg banka. Kolku da ima nekoja karticka na profilot ja staviv taa od stopanska... da ne napraam nekoj problem ako vidat deka parite stignale vo Makedonija? Ve molam za odgovor
Ако сакаш да заштедиш на едно одење до бугарија за да си отвориш сметка тогаш ризикувај. Или отиди до Ќустендил и раат си. Проблемот е што кога ќе легнат таму - таму ќе си платиш данок. А овде само 10%. Или така некако отприлика
 

NiceNaumoski

Intern
16 октомври 2014
95
31
Здраво на сите !
Дали може некој да ми објасни како да префрлам пари од PayPal на Mastercard од Комерцијална банка? На апликацијата неможам баш да се снајдам..не гледам опција таква...
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Здраво на сите !
Дали може некој да ми објасни како да префрлам пари од PayPal на Mastercard од Комерцијална банка? На апликацијата неможам баш да се снајдам..не гледам опција таква...
Логирај се на Paypal, под Paypal balance имаш Bank Cards, и Link a Card or Bank- Тука можеш да ја внесеш твојата картичка или трансакциска сметка каде ке пристигнуваат парите. Откога ке ја линкуваш картичката идеш на Transfer funds- Transfer to your bank внесуваш колку пари ке префрлиш. Јас имам на НЛБ банка, парите стигнуваат за нецела минута
Мислењето е автоматски споено:

Ако сакаш да заштедиш на едно одење до бугарија за да си отвориш сметка тогаш ризикувај. Или отиди до Ќустендил и раат си. Проблемот е што кога ќе легнат таму - таму ќе си платиш данок. А овде само 10%. Или така некако отприлика
Каде треба да се плати 10% ? Сум добивал пари на paypal од англија америка итн. сум ги пидигал преку нлб на картичка сум немал никаков проблем
 
Последна промена:

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Исто и јас од НЛБ банка реално само така функционира мене додуша ми е ставено во Словенија дека сум ама тука сум во МК парите ми стигаат на PayPal највише имам приметено чејкав 15 минути што не е ништо реално за да стигнат на картичка пари.
 

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Исто и јас од НЛБ банка реално само така функционира мене додуша ми е ставено во Словенија дека сум ама тука сум во МК парите ми стигаат на PayPal највише имам приметено чејкав 15 минути што не е ништо реално за да стигнат на картичка пари.
Исто и кај мене е на Словенија-адреса . Долго време го користам така со линкувана Нлб картичка. Ми пракјале пари од физичко на физичко лице, од картичка ги вадам од банкомат. А на извештај во банка пишува дека јас сум уплатил пари на трансакциска сметка, така да.. никогаш не сум платил + давачки освен paypal провизијата
 

Lovetarot

Intern
13 март 2021
4
0
So slovenski PayPal ili bilo koja druga drzava kaj sto ne imate vasha legalna adresa e prashanje na vreme koga ke vi pobaraat verifikacija. Za toa vi trebaat dokumenti... ako imate + 2K $ mesecno sigurno ke go pominete limitot i ke vi baraat verifikacija. Kako privremeno resenie e ok... :)

Jas imam bg PayPal so site dokumenti, konecno srediv se. Sega samo da vidam danok... ako nekoj znae povekje neka pishe. Pozdrav do site
 

NiceNaumoski

Intern
16 октомври 2014
95
31
Исто и кај мене е на Словенија-адреса . Долго време го користам така со линкувана Нлб картичка. Ми пракјале пари од физичко на физичко лице, од картичка ги вадам од банкомат. А на извештај во банка пишува дека јас сум уплатил пари на трансакциска сметка, така да.. никогаш не сум платил + давачки освен paypal провизијата
Можеш да ми ја објасниш целата постапка? Од линкувањето на картичката па до вадење на парите...
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
187
42
Здраво дечки, скролав назад 10 страни но неможев да најдам конкретен одговор на ова, се извинувам ако е прашано многу пати но,
Ме интересира, кога ќе испратат да треба да се верификува
прочитав дека Потврда за живеалиште, само тоа е ?
И доколку да, дали бараат да биде издадено во последните x месеци или немат наведено за тоа
Мислењето е автоматски споено:

Здраво дечки, скролав назад 10 страни но неможев да најдам конкретен одговор на ова, се извинувам ако е прашано многу пати но,
Ме интересира, кога ќе испратат да треба да се верификува
прочитав дека Потврда за живеалиште, само тоа е ?
И доколку да, дали бараат да биде издадено во последните x месеци или немат наведено за тоа
Океј пронајдено, ако му треба на некој: Hilfe-Center – Artikel
 
Последна промена:

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
22
18
Здраво на сите. Поради проблем со мојот PC, морав да го форматирам и кога пробав да се најавам на мојот словенски пејпал ми побара верификација на мобилниот телефон (фејк словенски број). Дали има некој искуство со ова и некое чаре за ова ? :)
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
187
42
Здраво дечки, можеби е аматерско и одговорено прашањево но:
Дали парите што ќе се префрлат од PayPal во банка директно, дали на тие е обврзано да се плаќа данок?
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
67
52
Здраво на сите. Поради проблем со мојот PC, морав да го форматирам и кога пробав да се најавам на мојот словенски пејпал ми побара верификација на мобилниот телефон (фејк словенски број). Дали има некој искуство со ова и некое чаре за ова ? :)
Сигурно имаш ставено некој телефонски број. Кога ќе ти се појави формата со веќе постоечкиот број (иако е македонски и не е валиден) само претисни "Next" и на следниот чекор во address bar-от горе избриши се што е после .com и ентер.
 
  • Хаха
Реакции: lynx

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
58
25
Здраво дечки, можеби е аматерско и одговорено прашањево но:
Дали парите што ќе се префрлат од PayPal во банка директно, дали на тие е обврзано да се плаќа данок?
Jas ko ja koristev taa opcija (od PayPal na mk smetka) godina i pol ne plativ danok (pred edna godina ovaa rabota), zasega nema reakcija od UJP.
Inache da, dobro bi bilo...
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
187
42
Jas ko ja koristev taa opcija (od PayPal na mk smetka) godina i pol ne plativ danok (pred edna godina ovaa rabota), zasega nema reakcija od UJP.
Inache da, dobro bi bilo...
Јасно, а која е најидеална/алтернативна опција за повлекување. Видов некои членови овде повлекуваат за %
 

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
22
18
Сигурно имаш ставено некој телефонски број. Кога ќе ти се појави формата со веќе постоечкиот број (иако е македонски и не е валиден) само претисни "Next" и на следниот чекор во address bar-от горе избриши се што е после .com и ентер.
За жал, ова не го реши мојот проблем..
 

Meltazoid

Intern
31 август 2018
7
0
Skopje
Jas kreirav paypal account ama barase slovenski broj. Najdov eden drugar od slovenija, mi go prati kodot i sredivme. Vnesov billing adresa Skopje,1000 i moe ime prezime se, i pisav nacionalnost Macedonian. Izglea tuka zeznav rabota zosto vednas otkako vlegov vo akauntot mi stigna notifikacija gore desno, some activies will be blocked because we have noticed some suspicious activites.

Pretesko e da otvori slovenski akaunt...Dopolnitelno, pri sekoj mozen login, mu stiga kod na drugarov od slovenija sto mora da mi go pusti za da vlezam. I sega eve kje probam so mala suma da mi pustat, pa da povlecam preku NLB Visa. Kje vidime sto kje se sluci.

Vo megjuvreme ako nekoj znae kaj sum zeznal i dali voopsto e ova problem, pisete ve molam.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
701
447
Jas kreirav paypal account ama barase slovenski broj. Najdov eden drugar od slovenija, mi go prati kodot i sredivme. Vnesov billing adresa Skopje,1000 i moe ime prezime se, i pisav nacionalnost Macedonian. Izglea tuka zeznav rabota zosto vednas otkako vlegov vo akauntot mi stigna notifikacija gore desno, some activies will be blocked because we have noticed some suspicious activites.

Pretesko e da otvori slovenski akaunt...Dopolnitelno, pri sekoj mozen login, mu stiga kod na drugarov od slovenija sto mora da mi go pusti za da vlezam. I sega eve kje probam so mala suma da mi pustat, pa da povlecam preku NLB Visa. Kje vidime sto kje se sluci.

Vo megjuvreme ako nekoj znae kaj sum zeznal i dali voopsto e ova problem, pisete ve molam.
Сегде кај што наброја си зезнал :D Си пишал Macedonian националност со македонска билинг адреса и + се логираш од македонско ИП.

Подобро другарот од Словенија нека направи негов пејпал па вади пари преку него или он нека ти помогне некако, многу е тешко веќе со финти

Не знам дали би пробувал и со мали суми да сум на твое место, веќе ти е делумно лимитиран акаунтот и претпоставувам целосно ќе ти го блокираат наскоро
 

Meltazoid

Intern
31 август 2018
7
0
Skopje
Vlegov vo akauntov super se, ama taa notifikacijata sto ja spomnav pogore e vsusnost limitacija na akauntov. Nisto ne mozam da pravam. Ni karticka da linkuvam, a ne pa da napravam transakcija

#Update
@Mr.Jack ne go vidov komentarot..Nisto toa e toa. Kje se snaogjam nekako na drug nacin..
 

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
22
18
Можеби на некој ќе му помогне ова. Јас пред некое време креирав нов пп словенски акаунт. И кога го направив акаунтот одма отидов на 2 factor(така нешто беше не знам точно :D) и одбрав наместо на телефонскиот број што го имам ставено, да можам да користам код преку мојот Google Authenticator. И сега кога се логирам само го пишувам кодот од Authenticator и немам проблем :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно