• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Lovetarot

Intern
13 март 2021
4
0
Кога викаш на „твоја дебитна“ - мислеш на МК дебитка картичка?
Ако да, зошто не пробаш да ја врзеш дебитната со Норвешкиот Пејпал акаунт?

Имаш опција да врзеш/активираш повеќе картички на еден акаунт.

Јас порано имав врзано дебитна од НЛБ на Бугарски Пејпал, и повлеков неколку пати на истата без проблем.
Jas imam bugarski PayPal, bg broj, mi fali ushte bg smetka vo banka. Imam bg pasos i l.karta... VE MOLAM za odgovor, ke bide li problem da gi povlecam parite na karticka od stopanska banka?

Ova normalno kako privremeno resenie. Ne sum vo moznost da patuvam za da si otvoram smetka vo bg banka. Kolku da ima nekoja karticka na profilot ja staviv taa od stopanska... da ne napraam nekoj problem ako vidat deka parite stignale vo Makedonija? Ve molam za odgovor

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,429
3,742
Скопје
Jas imam bugarski PayPal, bg broj, mi fali ushte bg smetka vo banka. Imam bg pasos i l.karta... VE MOLAM za odgovor, ke bide li problem da gi povlecam parite na karticka od stopanska banka?

Ova normalno kako privremeno resenie. Ne sum vo moznost da patuvam za da si otvoram smetka vo bg banka. Kolku da ima nekoja karticka na profilot ja staviv taa od stopanska... da ne napraam nekoj problem ako vidat deka parite stignale vo Makedonija? Ve molam za odgovor
Ако сакаш да заштедиш на едно одење до бугарија за да си отвориш сметка тогаш ризикувај. Или отиди до Ќустендил и раат си. Проблемот е што кога ќе легнат таму - таму ќе си платиш данок. А овде само 10%. Или така некако отприлика

NiceNaumoski

Intern
16 октомври 2014
95
31
Здраво на сите !
Дали може некој да ми објасни како да префрлам пари од PayPal на Mastercard од Комерцијална банка? На апликацијата неможам баш да се снајдам..не гледам опција таква...

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Здраво на сите !
Дали може некој да ми објасни како да префрлам пари од PayPal на Mastercard од Комерцијална банка? На апликацијата неможам баш да се снајдам..не гледам опција таква...
Логирај се на Paypal, под Paypal balance имаш Bank Cards, и Link a Card or Bank- Тука можеш да ја внесеш твојата картичка или трансакциска сметка каде ке пристигнуваат парите. Откога ке ја линкуваш картичката идеш на Transfer funds- Transfer to your bank внесуваш колку пари ке префрлиш. Јас имам на НЛБ банка, парите стигнуваат за нецела минута
Мислењето е автоматски споено:

Ако сакаш да заштедиш на едно одење до бугарија за да си отвориш сметка тогаш ризикувај. Или отиди до Ќустендил и раат си. Проблемот е што кога ќе легнат таму - таму ќе си платиш данок. А овде само 10%. Или така некако отприлика
Каде треба да се плати 10% ? Сум добивал пари на paypal од англија америка итн. сум ги пидигал преку нлб на картичка сум немал никаков проблем

Последна промена:

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Исто и јас од НЛБ банка реално само така функционира мене додуша ми е ставено во Словенија дека сум ама тука сум во МК парите ми стигаат на PayPal највише имам приметено чејкав 15 минути што не е ништо реално за да стигнат на картичка пари.

BaDcopY

Intern
15 декември 2008
65
8
Исто и јас од НЛБ банка реално само така функционира мене додуша ми е ставено во Словенија дека сум ама тука сум во МК парите ми стигаат на PayPal највише имам приметено чејкав 15 минути што не е ништо реално за да стигнат на картичка пари.
Исто и кај мене е на Словенија-адреса . Долго време го користам така со линкувана Нлб картичка. Ми пракјале пари од физичко на физичко лице, од картичка ги вадам од банкомат. А на извештај во банка пишува дека јас сум уплатил пари на трансакциска сметка, така да.. никогаш не сум платил + давачки освен paypal провизијата

Lovetarot

Intern
13 март 2021
4
0
So slovenski PayPal ili bilo koja druga drzava kaj sto ne imate vasha legalna adresa e prashanje na vreme koga ke vi pobaraat verifikacija. Za toa vi trebaat dokumenti... ako imate + 2K $ mesecno sigurno ke go pominete limitot i ke vi baraat verifikacija. Kako privremeno resenie e ok... :)

Jas imam bg PayPal so site dokumenti, konecno srediv se. Sega samo da vidam danok... ako nekoj znae povekje neka pishe. Pozdrav do site

NiceNaumoski

Intern
16 октомври 2014
95
31
Исто и кај мене е на Словенија-адреса . Долго време го користам така со линкувана Нлб картичка. Ми пракјале пари од физичко на физичко лице, од картичка ги вадам од банкомат. А на извештај во банка пишува дека јас сум уплатил пари на трансакциска сметка, така да.. никогаш не сум платил + давачки освен paypal провизијата
Можеш да ми ја објасниш целата постапка? Од линкувањето на картичката па до вадење на парите...

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
181
42
Здраво дечки, скролав назад 10 страни но неможев да најдам конкретен одговор на ова, се извинувам ако е прашано многу пати но,
Ме интересира, кога ќе испратат да треба да се верификува
прочитав дека Потврда за живеалиште, само тоа е ?
И доколку да, дали бараат да биде издадено во последните x месеци или немат наведено за тоа
Мислењето е автоматски споено:

Здраво дечки, скролав назад 10 страни но неможев да најдам конкретен одговор на ова, се извинувам ако е прашано многу пати но,
Ме интересира, кога ќе испратат да треба да се верификува
прочитав дека Потврда за живеалиште, само тоа е ?
И доколку да, дали бараат да биде издадено во последните x месеци или немат наведено за тоа
Океј пронајдено, ако му треба на некој: Hilfe-Center – Artikel

Последна промена:

Daviddd

Intern
17 јуни 2018
19
17
Здраво на сите. Поради проблем со мојот PC, морав да го форматирам и кога пробав да се најавам на мојот словенски пејпал ми побара верификација на мобилниот телефон (фејк словенски број). Дали има некој искуство со ова и некое чаре за ова ? :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,442
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно