• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Antonij132

Intern
11 април 2020
4
0
Која картичка од македонските банки може да прима од пајпал и дали може воопшто,и кое друго чаре како регистрирате акаунти во словенија итн ве молам за помош
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,505
11,786
youtu.be
Која картичка од македонските банки може да прима од пајпал
Никоја, никоја, никоја!

дали може воопшто
Не може, не може, не може!

Нема чаре, нема чаре, нема чаре!
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Која картичка од македонските банки може да прима од пајпал и дали може воопшто,и кое друго чаре како регистрирате акаунти во словенија итн ве молам за помош
Јас сум повлекувал во НЛБ Тутунска во неколку наврати суми од по стотина евра. Зимаш Visa картица од кај нив и на PayPal ставаш твоја МК адреса само земја Словенија. Финтава е многу стара, не знам дали уште функционира, последен пат извадив пред некои 6-7 години.
Aко ти е за озбилно вадење имаш тука членови на форумов што вадат за мала провизија.
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Јас сум повлекувал во НЛБ Тутунска во неколку наврати суми од по стотина евра. Зимаш Visa картица од кај нив и на PayPal ставаш твоја МК адреса само земја Словенија. Финтава е многу стара, не знам дали уште функционира, последен пат извадив пред некои 6-7 години.
Aко ти е за озбилно вадење имаш тука членови на форумов што вадат за мала провизија.
Jas ja koristam ovaa metoda za drzava Slovenija raboti metodov mnogu odamna, i uste ke raboti. toa ni e edinstven nacin za sega
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Dali e sigurna ovaa opcija :D ? do kolku e limitot?
Mislam deka limitot e na 1500 USD ama ne sum siguren dali mesecno ili godisno ne znam tocno najverojatno e mesecno, ne e bash najsigurna opcija bidejki mozat da pustat verifikacija na accountot kade sto treba da im dokazes deka si drzavljanin na Slovenija.. ama jas eve 5-6 meseci go Koristam transakcii 150+ evra i nisto ne primetile. za najsigurno odma gi vadam parite gi prefrlam na karticka od NLB
 
15 февруари 2019
34
5
Mislam deka limitot e na 1500 USD ama ne sum siguren dali mesecno ili godisno ne znam tocno najverojatno e mesecno, ne e bash najsigurna opcija bidejki mozat da pustat verifikacija na accountot kade sto treba da im dokazes deka si drzavljanin na Slovenija.. ama jas eve 5-6 meseci go Koristam transakcii 150+ evra i nisto ne primetile. za najsigurno odma gi vadam parite gi prefrlam na karticka od NLB
imas otvoreno devizna smetka ili moze i so obicna da primar pari?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
imas otvoreno devizna smetka ili moze i so obicna da primar pari?
Mоже на обична. Сега побарав, последен пат во 2015-та сум повлекол, вака изгледала трансакцијата. Изгледа PayPal автоматски прави конверзија во денари затоа не треба девизна.

Screenshot 2021-03-18 150521.jpg
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,290
1,563
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Со таа метода во последниве 5 години околу 2-2.5к евра имам извадено директ на картица, конечно во Јануари ми го блокираа целосно акаунтот. Колку и да пазиш да не надминуваш лимити врти сучи го јадеш сакалот евентуално.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Така е, најдобро преку членови од форумов ако е за поозбилни суми. Мене не ме блокираа никогаш ама вадев чат пат некои ситни суми нередовно. И тоа не беше од заработка туку од продавање на акаунти и некои ајтеми од игри на playerauctions.com значи тотално небитно.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,050
713
Деновиве пробувам да се најавам но неможам, Sorry, we couldn’t confirm it’s you.
Ресетирав пасворд на неколку пати но повторно истото.
Некој со ист проблем?

Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
 

Atko96

Intern
30 јуни 2020
7
2
Кичево
Mоже на обична. Сега побарав, последен пат во 2015-та сум повлекол, вака изгледала трансакцијата. Изгледа PayPal автоматски прави конверзија во денари затоа не треба девизна.

Погледнете го атачментот 98708
Пробувам да верифицирам дебитна не ми дозволува, некој со сличен проблем?
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,050
713
Деновиве пробувам да се најавам но неможам, Sorry, we couldn’t confirm it’s you.
Ресетирав пасворд на неколку пати но повторно истото.
Некој со ист проблем?

Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
Се најавив некако, после најавувањето ставив потврда преку СМС и сега не ми стигнува СМС и повторно неможам да се најавам.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

BatetoGrom

Intern
30 март 2021
1
0
Темава има доста страници, па однапред се извинувам ако веќе некој го има одговорено ова прашање.

Ме интересира кој е процесот за ваѓање бугарски пејпал со бугарски пасош? Која бугарска банка е најдобра, дали треба да имам некоја бугарска сметка подоцна за верифицирање ако ми побараат (сметка од струја, телефон), како да ги повлечам парите во нашата ни земја, данок колку се плаќа итн.

Фала ви многу
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
58
25
Темава има доста страници, па однапред се извинувам ако веќе некој го има одговорено ова прашање.

Ме интересира кој е процесот за ваѓање бугарски пејпал со бугарски пасош? Која бугарска банка е најдобра, дали треба да имам некоја бугарска сметка подоцна за верифицирање ако ми побараат (сметка од струја, телефон), како да ги повлечам парите во нашата ни земја, данок колку се плаќа итн.

Фала ви многу
Мислам дека со Рајфазен банк може да ја поврзеш, барем така имам слушнато. После одредена сума барале доказ (сметка). Мислам дека Vivacom (мобилен оператор) има најефтина постпејд опција. Нивната сметка може да ти послужи како верификација.
Сепак ова е од читано, слушано...Се надевам некој ќе ти објасни подетално.

Поздрав
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
513
448
Skopje
Упорен е, ама истото го потенцира - картичка. Како политичар е. Знаеме дека може преку картичка, ама не ти дава одговор за сметка од банка. Не ти кажува што кога ќе ти побараат верификација. Венко, сите картички ќе примат пари... И Тутунска, и Комерцијална, и Шпаркасе, и Халк... Доста лажеш човече.

А за тие што ќе се убедуваат - PayPal

Countries/regions with the ability to send payments:
If you reside in one of these countries/regions, you have the ability to link a credit card to your PayPal account and send payments. You do not have the ability to receive payments.
-Macedonia

Countries/Regions with the ability to send and receive payments:
If you reside in one of these countries/regions, you have the ability to send and receive payments.

-----НЕ НЕМА

Countries/Regions with the ability to send and receive payments and have Automatic Transfer:
If you reside in one of these countries/regions, you have the ability to send and receive payments. In addition, PayPal will automatically transfer your PayPal balance to your US bank account or credit card on a regular basis.

-----НЕ НЕМА

пс: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O
Screenshot_1.png
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,495
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Пак ќе кажам, жално на што спаднал. Да имаш меѓу првите школо за компјутери (рани 1990-ти) и после 30 години вака да се глупираш...
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
589
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки , на paypal преку тутунска банка да отворам акаунт , пари на сметка може да вадам или не ?? :LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно