• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
446
Problemot e vo Severnava banka, dali ste svesni, ovde e problemot, prilivi NE sakaat, samo odlivi moze, e Sega zaklucok sami donesete, mk nemozat da otvorat PayPal, ne mozat revolution, nemozam Leopay nemozat nisto! ovie gragani se osudeni isto kako graganite od vreme na ENVER HOGA, baraj te care na drugo mesto ovde zivot ne ide. Ne sakam vece da komentriram na Ista Tema problemot e vo Vladata I vo NBM

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
Добро.
Зошто не сакаат прилив?
 
  • Хаха
Реакции: lynx

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
ПејПал, вечна мистерија. Кај мене не дава опција за примање, а дека с ебанките не знам дали се стварно они. Народна банка има направено закон што овозможува користење, банките мислам не можат да забранат, а зошто ПејПал не овозможува како што овозможуваат многу други сервиси никој не дава одговор. Пиши на ПејПал, ќе ти дадат некој дипломатски одговор што нема да ти каже ништо.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,477
1,098
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
ПејПал, вечна мистерија. Кај мене не дава опција за примање, а дека с ебанките не знам дали се стварно они. Народна банка има направено закон што овозможува користење, банките мислам не можат да забранат, а зошто ПејПал не овозможува како што овозможуваат многу други сервиси никој не дава одговор. Пиши на ПејПал, ќе ти дадат некој дипломатски одговор што нема да ти каже ништо.
Може дека сме хемороид во шупакот наречен свет. А хемороид ко хемороид, подобро да го немаш. :rolleyes:
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
Може дека сме хемороид во шупакот наречен свет. А хемороид ко хемороид, подобро да го немаш. :rolleyes:
Не знам стварно, али така гледано па Србија и Албанија не се ништо подобри па имаат одамна. Чудна работа е зошто немаме.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
806
446
Не знам како е со хемороидите, ама мислам дека треба нешто и да продаваме за да има PayPal корист од нас. Притоа не мислам на продавање на ветер и магла. Ако почнеме ние со нашиов менталитет да продаваме, гарант ќе фрштат кутии со по некоја цигла внатре. Или тегли Ајвар, не знам.
Така да ризикот сигурно го пресметале. Можеби грешам, којзнае?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,477
1,098
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Не знам како е со хемороидите, ама мислам дека треба нешто и да продаваме за да има PayPal корист од нас. Притоа не мислам на продавање на ветер и магла. Ако почнеме ние со нашиов менталитет да продаваме, гарант ќе фрштат кутии со по некоја цигла внатре. Или тегли Ајвар, не знам.
Така да ризикот сигурно го пресметале. Можеби грешам, којзнае?
Каков народ таква држава. На место е мојот коментар погоре. Србија а и Албанија полека се далеку пред нас.

Не гледам нашево министерство за информатика да нешто прави, уствари не гледам општо нешто да се движи во државава, ама тоа веќе може да навлеземе во политика што е забрането.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
486
402
Skopje
Каков народ таква држава. На место е мојот коментар погоре. Србија а и Албанија полека се далеку пред нас.

Не гледам нашево министерство за информатика да нешто прави, уствари не гледам општо нешто да се движи во државава, ама тоа веќе може да навлеземе во политика што е забрането.
Шо знам, Србија да, ама Албанија...

Мислам дека проблемот е на 2те страни. Нашиве да беа искрени во намерите, и да сакаат да отворат пазар и можности за сопствени граѓани, до сега ќе потегнеа „врски“, ќе ургираа, ќе договараа состаноци, ќе бараа решение.

Освен едно соопштение од народна банка дека смееме да користиме странски сервиси, друго ништо нема. Тука игра улога и Касис мислам дека и самите банки. Зошто да има Пејпел кога они можат да си лапаат провизии? Т.е зошто да има избор кога може монопол? Мислам дека и они имаат замешано прсти па целиов процес само се пролонгира. Може и грешам.

Глеам башка и пред некоја недела, организираат некакви е-митинзи, панел дискусии, со наши фаци „експерти“ од е-комерц и некои други странски. Темата нешто за некакви номади да инвестирале во Македонија, дека ние сме биле топ избор. И сеа, кого лажат? Себе или? Кои номади ќе инвестираат бе за ништо не не бива.

Тапа организации/асоцијации имаме од тој свет. Само звучат убаво и на 3 месеци си додаваат нови титули. Толку.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
486
402
Skopje
Исто. И кога прочитав "Your account is now available..." у тие 2 секунди 200 работи ми пројдоа низ глаа. И отвараш ти текнува Словенскиот дека ти е :p
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Не можам да се логирам на Paypal, цело време ми го пишува ова
paypal.PNG
Пробав и да ресетирам лозинка, ми ја праќа на мејл се тоа но пак истава порака. Имам словенечки пејпал инаку што го користам долго време, и пари на него. Help.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Не можам да се логирам на Paypal, цело време ми го пишува ова
Погледнете го атачментот 97864
Пробав и да ресетирам лозинка, ми ја праќа на мејл се тоа но пак истава порака. Имам словенечки пејпал инаку што го користам долго време, и пари на него. Help.
Ne Sum siguren ama mislam mozebi ova e Taa Verifikacija sho ja pustaat ako primetat neso sumljivo. Neka me Popravi nekoj ako znae licno ja ne sum Dobil Vakvo nesto ili Verifikacija do sega i jas koristam Slovenecki PayPal od tuka.
Мислењето е автоматски споено:

Не можам да се логирам на Paypal, цело време ми го пишува ова
Погледнете го атачментот 97864
Пробав и да ресетирам лозинка, ми ја праќа на мејл се тоа но пак истава порака. Имам словенечки пејпал инаку што го користам долго време, и пари на него. Help.
I plus ova Garantiram mozebi najcesto se desava ako go utnes Passwordot ili Kodot sho ti go prakjaat
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Ne Sum siguren ama mislam mozebi ova e Taa Verifikacija sho ja pustaat ako primetat neso sumljivo. Neka me Popravi nekoj ako znae licno ja ne sum Dobil Vakvo nesto ili Verifikacija do sega i jas koristam Slovenecki PayPal od tuka.
Мислењето е автоматски споено:


I plus ova Garantiram mozebi najcesto se desava ako go utnes Passwordot ili Kodot sho ti go prakjaat
Да, сум ставил погрешен Словенечки мобилен за конфирмација и ради тоа. Ми рекоа нов да направам македонски па ќе ми ги префрлеле на тој... Само со мк не можеш да примаш пари, незнам.. :unsure:
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
51
24
Да, сум ставил погрешен Словенечки мобилен за конфирмација и ради тоа. Ми рекоа нов да направам македонски па ќе ми ги префрлеле на тој... Само со мк не можеш да примаш пари, незнам.. :unsure:
Истото и мене, ми остана нешто ситно заглавено, не знам што да правам?
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Истото и мене, ми остана нешто ситно заглавено, не знам што да правам?
Пробај од мобилен да се логираш, еве кај мене успеав неколку пати да се логирам. И одма префрли си ги парите на Visa, не е многу провизија, само 1%.
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
51
24
Пробај од мобилен да се логираш, еве кај мене успеав неколку пати да се логирам. И одма префрли си ги парите на Visa, не е многу провизија, само 1%.
Ај баш ќе пробам...

Фала
Мислењето е автоматски споено:

Ај баш ќе пробам...

Фала
Ништо, не можев, преку Сафари (Ајфон) отворив, пробав и преку апликација..Не може..
 
Последна промена:

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
683
801
orgrimar
порано законот наш не дозволуваше да се има прилив па затоа немаме, законот е сменет 2 год, сега останува на пејпал, изгледа мал пазар па не им се брза кога ќе им текне ќе дозволат.
Мислењето е автоматски споено:

Problemot e vo Severnava banka, dali ste svesni, ovde e problemot, prilivi NE sakaat, samo odlivi moze, e Sega zaklucok sami donesete, mk nemozat da otvorat PayPal, ne mozat revolution, nemozam Leopay nemozat nisto! ovie gragani se osudeni isto kako graganite od vreme na ENVER HOGA, baraj te care na drugo mesto ovde zivot ne ide. Ne sakam vece da komentriram na Ista Tema problemot e vo Vladata I vo NBM

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
Во севернава држава се користи кирилица!!!
При пишивање се користат реченици, прости и сложени со интерпуциски знаци, со цел содржината да биде читлива и разбирлива, да може читателите да сфатат што напишал авторот.
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
46
39
Ај баш ќе пробам...

Фала
Мислењето е автоматски споено:


Ништо, не можев, преку Сафари (Ајфон) отворив, пробав и преку апликација..Не може..
Кај мене често прави вака ми бара автентикација обично преку мобилен али бидејки го немам само често пробувам да се логирам од истиот browser и исто пробувај прави пасворд ресет и логирај се пак... кога ке ти се логира одма намести автентификатор на мобилен за да не те замара пак или пак тргни ги парите не друга сметка или картица.
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
51
24
Кај мене често прави вака ми бара автентикација обично преку мобилен али бидејки го немам само често пробувам да се логирам од истиот browser и исто пробувај прави пасворд ресет и логирај се пак... кога ке ти се логира одма намести автентификатор на мобилен за да не те замара пак или пак тргни ги парите не друга сметка или картица.
Пробав и од Chrome, преку ајфон, не сака...И со промена на нова лозинка, џабе...
Мислењето е автоматски споено:

Пробај преку Chrome (iphone).
Пробав и од Chrome, преку ајфон, не сака...И со промена на нова лозинка, џабе...
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
46
39
Пробав и од Chrome, преку ајфон, не сака...И со промена на нова лозинка, џабе...
Мислењето е автоматски споено:


Пробав и од Chrome, преку ајфон, не сака...И со промена на нова лозинка, џабе...
Обично треба подолго време да пробуваш од ист прелистувач за да еднаш те логира да имаш можност да подесиш се што треба.
My trick is: pasword reset -> login + ebay купување продукт и одење до моментот до најава пред да платиш преку паупал. Обично на ebay побрзо ми дозволува да се логирам него директно на страната.. откако ќе те логира на ebay само отвори паупал во нов таб и ќе си логиран.
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
51
24
Обично треба подолго време да пробуваш од ист прелистувач за да еднаш те логира да имаш можност да подесиш се што треба.
My trick is: pasword reset -> login + ebay купување продукт и одење до моментот до најава пред да платиш преку паупал. Обично на ebay побрзо ми дозволува да се логирам него директно на страната.. откако ќе те логира на ebay само отвори паупал во нов таб и ќе си логиран.
Фала друже
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Кај мене често прави вака ми бара автентикација обично преку мобилен али бидејки го немам само често пробувам да се логирам од истиот browser и исто пробувај прави пасворд ресет и логирај се пак... кога ке ти се логира одма намести автентификатор на мобилен за да не те замара пак или пак тргни ги парите не друга сметка или картица.
Што е тоа автентификатор?
Инаку тоа кога бара број да внесеш не е проблем, само back идеш и го снемува.
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
46
39
Што е тоа автентификатор?
Инаку тоа кога бара број да внесеш не е проблем, само back идеш и го снемува.
Вклучи 2 step verification на паупал со Google authenticator апликацијата што ти дава различен код на минута мислам.

Број неможеш да внесеш само имаш опција да испратиш порака на бројот кој веќе ти е внесен.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Вклучи 2 step verification на паупал со Google authenticator апликацијата што ти дава различен код на минута мислам.

Број неможеш да внесеш само имаш опција да испратиш порака на бројот кој веќе ти е внесен.
Направив така и функционира супер сега за сега. Thanks.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,925
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно