1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,341
  3,002
  4 Септември 2008
  Ако ти е регистриран со македонска картичка неможе да примаш никакви пари.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  За нас таа опција не е овозможена од PayPal, најди друга алтернатива за да примиш пари.
   
 3. NENO19

  NENO19
  Intern

  25
  22
  30 Јануари 2011
  Ајде да ја поддржиме иницијативата што беше најавена пред месец-два, што поголем број се приклучат = поголем притисок врз институциите + поголема оправданост некој релевантен конечно да мрдне со мал прст:

  Иницијатива: Пејпал за продажни места во Македонија

  Основачот и со-сопственик на Логин Системи, Венко Глигоров, заедно со дел од фесјбук и твитер заедницата покренаа иницијатива за воведување на Пејпал (PayPal) како платежен сервис за продажните места во Македонија.

  Извор:
  Иницијатива: Пејпал за продажни места во Македонија

  Постот на г-дин Глигоров:
  Венко Глигоров
   
  На goran_oh, TexasUS, Nikola Sone и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. NENO19

  NENO19
  Intern

  25
  22
  30 Јануари 2011
  Надополнување: Втора добра вест на денот:

  Според извршната директорка на GS1 Македонија, Слаѓана Милутиновиќ, онлајн продажбата може да се забрза само со воведување на пејпал кој се смета за посигурен инструмент при онлајн плаќањето.
  - Апелирам до надлежните органи во Македонија да се воведе инструментот пејпал кој се смета за поголема сигурност при плаќањето. Кога во Македонија ќе се овозможи плаќањето преку пејпал тогаш мислам дека ќе се забрза и плажањето и купувањето преку интернет, изјави Милутиновиќ.

  Извор:
  Онлајн продажбата во Македонија во зачеток, граѓаните се плашат од злоупотреба на податоците
   
  TexasUS, Nikola Sone и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе видиме, време ќе покаже :)
   
 6. РастаЅвер

  РастаЅвер
  Intern

  23
  0
  19 ноември 2008
  Македонските пејпал акаунти не можат да примаат пари, може само да плаќаш со нив. Регистрираните акаунти под ЕУ земја примаат пари, меѓутоа потребна ти е лична карта од ЕУ за да го докажеш идентитетот и сметка од струја во државата која живееш за потврда на адресата.
  Без ова , секој обид е залуден ,и ќе ти ги замрзнат примените пари, Трагично но вистинито.
  поука: Не ризикувајте со неверифицирани акаунти да примате пари бидејќи ќе ви бидат блокирани и парите нема никогаш да ги извадите!
   
 7. РастаЅвер

  РастаЅвер
  Intern

  23
  0
  19 ноември 2008
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,160
  25,477
  4 Септември 2008
  Paypal за плаќање у македонија? хахахахааххаахахахх каков виц ROFL
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште малку и тоа ќе биде.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,160
  25,477
  4 Септември 2008
  Аха ќе биде. Секој втор ќе се жали дека не му стигнал продуктот :))
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ништо чудно :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 12. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Така е!

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  885
  1,058
  9 Јуни 2011
  Машко
  Е баш поради овакви работи (ваков менталитет каков што сме) си патиме :)
   
 14. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Македонски синдром :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Лаже плаќањето и купувањето преку интернет, ќе се забрза и зголеми, само преку ослободување од царина на најбараните стоки како во ЕУ, ослободување на ДДВ до некоја пристојна граница, добивање на повеќе продавници кои имаат пристоен шипинг во МК. Само со тоа, и секако менталитетот е проблем, и затоа сме таму каде што сме, со Белорусија, Монтенегро.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Идејата на „Слаѓана“ е плаќање со PayPal во МК продавници.
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  Оди покажи му на старец како да плаќа со Пејпал. Научна фантастика за него. Не верувам дека ова ке заживее, доколку од Владата не се направат некои чекори за приближување на Пејпал како глобален сервис.
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Исто како што си проверува меил :)
   
  На Psycore и DrMTR им се допаѓа ова.
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кои се тие најбарани стоки што се ослободени од царина во ЕУ?
   
 20. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  Па скоро сите, во ЕУ нема граници, една економска зона се. Можеш да си купиш било што и да ти дојде дома, било да живееш во Немачка, Кроација, или Бугарија. Скоро сите европски веб-страни испраќаат во ЕУ,па дури имаат и систем за автоматско пресметување на данокот. И да не се лажеме, примањето на пари нема да го подобри интернет шопингот, мене ми е исто дали плаќам со пејпал или картица, примањето пари може само да помогне на селерите што се базирани овде. Подобрување на ова може само да се оствари со намалување на дополнителните давачки на цената на производот, како што се царината, шипингот и ддвто. ДДВто сама ти го пресметува интернет продавницата, па тука неможе да се влијае многу, шипингот исто така, но на царината и како тоа може да се влијае, предходната влада имаше некои напори да се промени нешто, за жал не успеаја. За оваа влада ќе видиме колку ќе ни излезе во пресрет на нас граѓаните.
   
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Во ЕУ меѓу себе немаат царини и давачки за СИТЕ стоки и услуги, а не за најбараните. А за надвор од ЕУ за сѐ. Баби и жаби. А госпоѓата е во право - Пејпал ќе отвори пат и за сите други такви сервиси. Зашто Пејпал не е само за плаќање, туку и некаков escrow сервис кој гарантира плаќање.

  Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
   
 22. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  208
  106
  25 Август 2016
  Машко
  ОК јасно, не бев сигурен за цигари и алхокол затоа напишав така. Пајпал може и многу лесно да се злоупотреби од страна на корисниците, инаку сервисите во ЕУ се побезбедни од нз да речеме Алиекспрес кои се помалце регулирани од европските. Секако примањето на пари е корисно и надвор од е-трговијата.
   
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,293
  1,030
  2 Јануари 2012
  Машко
  Што ќе ми е да плаќам со пејпал во продавници тука, многу ќе те крадат. А и што ќе ми е да плаќам ако не можам да примам пари на ПП.
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Зошто мислиш дека повеќе ќе те крадат со ПејПал отколку со фискална?
  Инаку тоа е борбата, да отвори ПејПал комплетно. Не само за плаќање.

  Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
   
 25. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  607
  166
  29 Септември 2010
  а чекај малку ако се овозможи плаќање со пејпл сакаш да кажеш дека данокот од фискална ке го снема? ХАХАХАХХАХАХАок
   

Сподели

Вчитување...