• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Zeem

Intern
19 септември 2011
30
23
Zeem's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3350p 3,1 GHZ
Motherboard
Gigabyte b75 d3H
Storage
WD 1TB EZEX
PSU
Cooler Master b500
RAM
Kingston hyperX black 2x4GB 1600mhz
Video card
Sapphire R9 270X
Case
CM N200
Keyboard
CM Devastator
Monitor
Dell s2340l
Си повлеков пари од paypal на картичка , истото нешто го правам околу 3 години , но денеска ми се случи некоја чудна работа, сумата која требаше да ми биде префрлена на мојата картичка ми беше одземена од моите средства што ги имав и ми ги претстатвува како резервирани? Дали знае некој што е проблемов, или треба да се обратам до банката?
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
386
288
Каде е најдобро да се земе картичка за пејпал.Дали е НЛБ тутунска или комерцијална
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
NLB проверено
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Океј дечки, имам мал проблем.

Неколку години години користам словенски пејпал преку НЛБ. Пред два месеци решив да пробам и со Комерцијална.

Се работи супер, ама има една цака. Кога ќе повлекувам пари на картица, автоматски ми се префрла валутата ос УСД во ЕУ, и губам доста пари во конверзија. Незнам дали е до некои мои подесувања, или е до банката.

Како главна валута ми е поставена УСД, дали некој знае зошто ми се конвертира во ЕУ кога повлекувам пари и како да го средам?
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Refund i withdraw не е исто. Да се разбереме.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Океј дечки, имам мал проблем.

Неколку години години користам словенски пејпал преку НЛБ. Пред два месеци решив да пробам и со Комерцијална.

Се работи супер, ама има една цака. Кога ќе повлекувам пари на картица, автоматски ми се префрла валутата ос УСД во ЕУ, и губам доста пари во конверзија. Незнам дали е до некои мои подесувања, или е до банката.

Како главна валута ми е поставена УСД, дали некој знае зошто ми се конвертира во ЕУ кога повлекувам пари и како да го средам?
Треба да контактираш супортот да ти сменат валута на картичката што си ја додал, за европа под дефолт ти е ЕУР. Најдобро да им се јавиш, ама дека ти е словенски може ќе имаш проблеми.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Треба да контактираш супортот да ти сменат валута на картичката што си ја додал, за европа под дефолт ти е ЕУР. Најдобро да им се јавиш, ама дека ти е словенски може ќе имаш проблеми.
Не е баш паметно да се контактира супорт, најверојатно ќе остане вака. Ќе прежалам 500-600 денари месечно.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Тука има опција за мењање УСД наместо евра.

https://www.paypal.com/si/cgi-bin/customerprofileweb?cmd=_profile-currencies

Функционира.

Не е тоа што прашува. Дефолт му е УСД на акаунтот, има валута на картичката која под дефолт е ЕУР, кога повлекуваш на картичка ти ги праќа во евра иако на акаунтот ти е УСД. Го имав тој проблем и контактирав телефонски со супорт и ми средија.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Не е тоа што прашува. Дефолт му е УСД на акаунтот, има валута на картичката која под дефолт е ЕУР, кога повлекуваш на картичка ти ги праќа во евра иако на акаунтот ти е УСД. Го имав тој проблем и контактирав телефонски со супорт и ми средија.
Не капирам, ама нема везе, значи не е решен проблемот :(
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
малку офф али ми треба помош. Каков документ треба покрај фискална за повраток на ддв во Грција, планирам да купам нешто од Икеа од 300е
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,048
1,823
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
малку офф али ми треба помош. Каков документ треба покрај фискална за повраток на ддв во Грција, планирам да купам нешто од Икеа од 300е
ОТ
Документот што ти треба ќе ти го дадат во Икеа, треба да им кажеш на каса дека ти треба за tax return и ќе им дадеш пасош, они си знаат понатаму.
На граница Грчка на царината (трафика/бунгалов) пред цариниците ќе им го дадеш документот да ти удрат печат. После со документот во фришопот ќе им покажеш документот и ќе ти и исплатат парите од каса (касиерките).
На граница ќе ти го задржат документот и фискалната.
Затоа најдобро направи копија(замоли ги во ИКЕА) во случај нашиве цариници да не им текне да тупат за вредноста на стварите од ИКЕА дека биле над 350 евра.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,249
Само да знаеш не ти враќаат цела сума, провизии мовизии далавера систем у фришопот.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,249
Мислам дека не враќаат на картичка воопшто, у кеш ќе ти вратат.
Има две опции, следно одење да се вратиш во дуќанот каде мислам дека провизиите им се помали или да си ги земеш одма на граница во фришопот.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Мислам дека не враќаат на картичка воопшто, у кеш ќе ти вратат.
Има две опции, следно одење да се вратиш во дуќанот каде мислам дека провизиите им се помали или да си ги земеш одма на граница во фришопот.
Порано ќе си ги земев папирите, ќе протрчав низ канцелариите, ќе ми удреа печати И ќе се вратев до поштенското сандаче што е баш пред границата. Фино лепо све се пушташ по пошта назад (си имаа ковертите поштенски марки и све), и после некое време стига ддв-то на дајнерс картицата (со некаква провизија, ама наводно помала во однос ако ги дигнеш). Сега изгледа нема везе... Иначе има дуќан во ГТЦ враќа пари па и онаа менувачницата карши Мистер Џек.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,249
Треба да видиш колку ти се провизиите на тие во ГТЦ и на тие во фришопот. Ако патуваш често може подобро решение е да се вратиш и во дуќанот да си подигнеш парите.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,048
1,823
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
на 335 еур 42 еур повраток од кои 2 еур провизија 40 исплатија, не ги враќаат сите 23%
Никаде не го враќаат целиот износ на ДДВ, грубо негде 10% (со се провизија) од општата стапка на ДДВ во државата. И вака не е лошо 40 евра кој ти ги дава, излезе елетронскиот тутун за некој месец ;)
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Со ова само делумно го средив проблемот. Парите кои ги добивам во долари и фунти автоматски ги конвертира во евра. Вака барем заштедив на една конверзија (фунти во долари па во евра).

Како и да е, не ми се ризикува да ги кинтактирам ПејПал, тазе ми е овој акаунт.

---------------------------------------------------------------

Нешто многу чудно ми се случи кога бев на банкомат. Префрлив 135 евра на картичка, и место 8300 денари, на картичката има 16700 денари. Од каде се тие плус пари појма немам. Немам никави други примања на картичката.

Месечно пазам да не надминам 8500 денари како би немал проблеми со УЈП и би избегнал данок. Но сега е легната дупла сума на сметка и прашањето ми е, дали ако еден месец направам пауза, не пуштам пари на картица би избегнал данок, или сум зезнат?
 

dastaner

Gaining Experience
3 ноември 2013
101
68
Момци дали сеуште работи пракање на пари од паупал на словенски акаунт ?
тс. дали стигаат.
знам едно време не стигаа, па после стигаа за многу брзо време, и сеа немам вадено одамна пари да па прашам дали некој скоро вадел и знае дали сеуште работи...
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,872
4,093
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Момци дали сеуште работи пракање на пари од паупал на словенски акаунт ?
тс. дали стигаат.
знам едно време не стигаа, па после стигаа за многу брзо време, и сеа немам вадено одамна пари да па прашам дали некој скоро вадел и знае дали сеуште работи...
Пред недела дена повлеков најнормално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,284
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно