• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,791
6,832
www.mikrotikmacedonia.net
Момци дали сеуште работи пракање на пари од паупал на словенски акаунт ?
тс. дали стигаат.
знам едно време не стигаа, па после стигаа за многу брзо време, и сеа немам вадено одамна пари да па прашам дали некој скоро вадел и знае дали сеуште работи...
Си стигаат без никаков проблем. Инстант ти легнуваат на сметка. :)
 

rokerot

Intern
15 октомври 2010
5
1


Имам пејпал акаунт отворен преку Словенија и пред некое време ја добив оваа порака. Сега бараат од мене да го верификувам акаунтот со лична карта/пасош, а адресата ми е некоја лупната во Словенија. Има шанси да го верификувам акаунтот или што чаре да барам? :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,791
6,832
www.mikrotikmacedonia.net


Имам пејпал акаунт отворен преку Словенија и пред некое време ја добив оваа порака. Сега бараат од мене да го верификувам акаунтот со лична карта/пасош, а адресата ми е некоја лупната во Словенија. Има шанси да го верификувам акаунтот или што чаре да барам? :)
Нема шанса.. Колку пари направи трансфер преку него, па ја доби поракава?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10


Имам пејпал акаунт отворен преку Словенија и пред некое време ја добив оваа порака. Сега бараат од мене да го верификувам акаунтот со лична карта/пасош, а адресата ми е некоја лупната во Словенија. Има шанси да го верификувам акаунтот или што чаре да барам? :)
Ич не се секирај, оваа порака по автоматизам ја праќаат на сите што ќе се доближат до лимитот, само внимавај да не го надминеш лимитот, ако го надминеш тогаш ќе те блокираат инаку не.
Не треба ништо да им праќаш само не го надминувај лимитот.
Кога ке помине времето за обнова на лимитот пораката автоматски ке исчезне.
 

danix01

Intern
7 јули 2010
88
32
Направив паипал преку Бугарија со американ експрес од алфа банка а ја ставив мојата домашна адреса а не Бугарска. Дали ке ме откријат и банираат и дали можам Македонски да направам со иста картица.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Направив паипал преку Бугарија со американ експрес од алфа банка а ја ставив мојата домашна адреса а не Бугарска. Дали ке ме откријат и банираат и дали можам Македонски да направам со иста картица.
Не би требало, освен ако не мкнеш големи пари. А пробај да направиш македонски, баш ме интересира :)
 

danix01

Intern
7 јули 2010
88
32
Ке терам така додека се може. Ме интересира друго бидејки сум нов во интернет шопингот. Порачав од dealextrime помина плакањето и сега ми бара верификација на картичка односно да пратам слика од картичката и лична карта. Некако сумливо ми е тоа а ми наплатија за порачката а сеуште не е испратена.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,955
2,527
Момци на пејпал акаунтот сакам да додадам уште една адреса покрај таа што веќе ја имам
1. Дали ќе имам проблем од страна на пејпал да имам две адреси на акаунтот?
2. И побитно дали во пошта при подигање на пратка ќе ми прават проблем ако адресата наведена на пратката не се поклопува со таа на наведената во лична карта?
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
На мкд, пејпал добив некоја пара, не многу и коа гледам нема withdrawal, уат да фак, заборавив дека ми е мкд пејпал, па морав да префрлам на cловенечки пејпал 3.8% плус 0.80euro па потоа повлеков на мкд картичка, преку словенечкиот. Се надевам наскоро ќе добиеме пејпал опција за повлекување пари.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Момци на пејпал акаунтот сакам да додадам уште една адреса покрај таа што веќе ја имам
1. Дали ќе имам проблем од страна на пејпал да имам две адреси на акаунтот?
2. И побитно дали во пошта при подигање на пратка ќе ми прават проблем ако адресата наведена на пратката не се поклопува со таа на наведената во лична карта?
1. Не знам. 2. Да.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
На мкд, пејпал добив некоја пара, не многу и коа гледам нема withdrawal, уат да фак, заборавив дека ми е мкд пејпал, па морав да префрлам на cловенечки пејпал 3.8% плус 0.80euro па потоа повлеков на мкд картичка, преку словенечкиот. Се надевам наскоро ќе добиеме пејпал опција за повлекување пари.
Што не си нарачал нешто...
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,304
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Зошто би имало опција да ставиш и втора па и трета адреса ако прават проблем? и така адресата не е средство за идентификација, битно е името да ти се поклопува со личната карта.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Зошто би имало опција да ставиш и втора па и трета адреса ако прават проблем? и така адресата не е средство за идентификација, битно е името да ти се поклопува со личната карта.
Мене ми барале...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,048
1,823
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Прашање, Можам да отворам словенечки Pay-Pal сеуште во нашава Тутунска банка ? или сега нешто е сменето со огледа на тоа што имаме и МК Pay-Pal.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Прашање, Можам да отворам словенечки Pay-Pal сеуште во нашава Тутунска банка ? или сега нешто е сменето со огледа на тоа што имаме и МК Pay-Pal.
Нема везе тоа со Тутунска... Ѕирни го тредов од почеток. И овој http://forum.it.com.mk/threads/http-revolut-com-platezhna-kartichka.53852/#post-746216 , па ако сакаш да отвориш пиши ми (да пробам да заработам 5 фунти :)
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Зa скoрo ми истекувa кaртичкaтa нa пејпaл. Нaпрaвен е преднекoлку гoдини сo финтaтa сo Слoвенијa. Нa негo немaм влезенo пoвеќе oд 6 месеци. Штo ќе се случи aкo гo oстaвaм тaкa?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,093
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Зa скoрo ми истекувa кaртичкaтa нa пејпaл. Нaпрaвен е преднекoлку гoдини сo финтaтa сo Слoвенијa. Нa негo немaм влезенo пoвеќе oд 6 месеци. Штo ќе се случи aкo гo oстaвaм тaкa?
Што може да се случи, ќе ти пишува "Your card has expired" или така нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,272
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно