• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal, Skrill и слични сметка за Македонските граѓани и компании

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
ako otvoram paypal od tuka od mk moze li da m ise prefrlat pari od stranstvo ili ne?
ako ne potoi li nekoja mobilna aplikacija ikoja?
На првото прашање имаш одговор и во друга тема кај што си прашала.
Апликации има многу, но нема ниедна корисна за нас.
Може парите да ти ги пратат и на твоја банкарска сметка, прашај во твојата банка!
И да, искористи ги услугите кои што ги нудат некои членови овде за пејпал трансфери.
 

annabanana14

Intern
18 април 2020
17
0
На првото прашање имаш одговор и во друга тема кај што си прашала.
Апликации има многу, но нема ниедна корисна за нас.
Може парите да ти ги пратат и на твоја банкарска сметка, прашај во твојата банка!
И да, искористи ги услугите кои што ги нудат некои членови овде за пејпал трансфери.
da mi odgovorija no ne mi e jasno kako na edna drugarka i vratija parite na paypal isto tuka od mk otvoren ..da na smetka vo banka ama treba iban ..znaci nakratko za nas nisto nema ni edna aplikacija nisto
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Твоја другарица е платила со пејпал на ибеј, не и го пратиле производот и и ги вратиле парите назад преку пејпал до нејзината картичка што е всушност врзана за пејпал.
Пејпал во овој случај е само „канализирање“ на парите.
Капиш? ;)
 

engine

Intern
27 април 2020
1
0
Дечки поздрав

Ме имтересира дали некој користел дебитна картичка од странска компанија transferwise на пример или revoult. Дали на тие средства треба да се плати данок во државата од кај што се? Или при секоја трансакција на банкомат се одзема за данокот?

Благодарам
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,795
скопје
01001001 00100000 01110111 01100001 01101110 01110100 00100000 01100010 01101001 01100111 00100000 01110111 01101000 01101001 01110100 01100101 00100000 01101001 01110000 01110011 00100000 01101101 01101111 01101110 01101001 01110100 01101111 01110010
 

Valsorim

Gaining Experience
6 декември 2016
50
66
01001001 00100000 01110111 01100001 01101110 01110100 00100000 01100010 01101001 01100111 00100000 01110111 01101000 01101001 01110100 01100101 00100000 01101001 01110000 01110011 00100000 01101101 01101111 01101110 01101001 01110100 01101111 01110010
01101000 01110100 01110100 01110000 01110011 00111010 00101111 00101111 01110111 01110111 01110111 00101110 01111001 01101111 01110101 01110100 01110101 01100010 01100101 00101110 01100011 01101111 01101101 00101111 01110111 01100001 01110100 01100011 01101000 00111111 01110110 00111101 01100100 01010001 01110111 00110100 01110111 00111001 01010111 01100111 01011000 01100011 01010001
 

Rotkiv Votsir

Intern
30 април 2020
4
0
Дечки поздрав

Ме имтересира дали некој користел дебитна картичка од странска компанија transferwise на пример или revoult. Дали на тие средства треба да се плати данок во државата од кај што се? Или при секоја трансакција на банкомат се одзема за данокот?

Благодарам
Vo vrska so transferwise sakam da prasam....koga ti prakjaat pari od stranstvo preku transferwise na tvoja devizna smetka vo Stopanska dali e neophodno da se plakja danok ? Jas so klientov se dogovoriv da mi gi prakja kako na prijatel/family megutoa dali bi imalo problem vo MKD imajki vo predvid deka e firma i samo prviot mesec plativ danok otposle se dogovoriv so klientot vaka?
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,795
скопје
Vo vrska so transferwise sakam da prasam....koga ti prakjaat pari od stranstvo preku transferwise na tvoja devizna smetka vo Stopanska dali e neophodno da se plakja danok ? Jas so klientov se dogovoriv da mi gi prakja kako na prijatel/family megutoa dali bi imalo problem vo MKD imajki vo predvid deka e firma i samo prviot mesec plativ danok otposle se dogovoriv so klientot vaka?
Од ист извор средства, првиот месец си пријавил данок а сите наредни исплати не си го пријавувал? Фирмата станала пријател? Ако те прашаат незнам како планираш да го оправдаш ова. :confused:
 

Rotkiv Votsir

Intern
30 април 2020
4
0
Од ист извор средства, првиот месец си пријавил данок а сите наредни исплати не си го пријавувал? Фирмата станала пријател? Ако те прашаат незнам како планираш да го оправдаш ова. :confused:
Од ист извор средства, првиот месец си пријавил данок а сите наредни исплати не си го пријавувал? Фирмата станала пријател? Ако те прашаат незнам како планираш да го оправдаш ова. :confused:
Bi platil danok na ostatokot...iako ne e voopsto golema syma.
 
Bi platil danok na ostatokot...iako ne e voopsto golema syma,a firmava vo stranstvo plakja se shto treba.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,795
скопје
Bi platil danok na ostatokot...iako ne e voopsto golema syma.
 
Само сакав да потенцирам дека веќе си пријавил данок од истиот извор. Имај во предвид дека има и рок на пријавување и казни за непријавување. Твој избор е дали ќе го пријавиш или не.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
932
872
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Дали воопшто постои некој онлајн сервис што нуди visa/MasterCard картичка за Македонија? Revoult тоа го нудеа на времето но прекинаа. Исто користев и Payoneer картичка преку Fiverr, но сега не најдов начин како да дојдам до неа.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

fauxpanda

Intern
7 декември 2020
1
0
Mozes na kartica sho e istoto. Otvori bilo kade visa povrzi ja so skrill i gotovo. Ja iam vo sparkasse i sve si raboti najnormalno.
Можеш да ми кажеш повеќе за ова? Имам пари во Скрилл кој ми се некако "заглавени". Плаќаш данок? Фее за конверзија на валута? Те прашаа од банка од каде парите?

ПС. Македонски не ми е уопште јака страна лол
 

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
Можеш да ми кажеш повеќе за ова? Имам пари во Скрилл кој ми се некако "заглавени". Плаќаш данок? Фее за конверзија на валута? Те прашаа од банка од каде парите?

ПС. Македонски не ми е уопште јака страна лол
Епа вака ја немав кузнај колку пари. 100 евра имав и платив само некое фее што е за да ти стигнат парите мислам дека беше 1.50% од износот. Никој ништо не те прашува. Оди во банка која било, Комерцијална, Шпаркасе и извади си Виза картичка. После ја поврзуваш картичката на Скрилот и можеш да повлекуваш пари директно на нејзе. Е сеа ако тие пари што ти стигнале на прво место се ставени од маестро картичка на скрил тогаш мислам дека неможе да ги извадиш.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
44
2
Imam edno prasanje PayPal akauntov sho mi e na slikava mi e napraven vo mk ama so izbrana drzava Slovenija dali jas mozam da izvadam pari na moja Karticka od NLB Banka potocno Visa Debit Internacionalna Karticka i kolku bi procenti bi zemale na 50$ ?
I dali ke mozam vaka Najsigurno za celo vreme da Primam Pari/Da Prakjam ako mi treba za Kupuvanje Online.
 

Атачменти

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,081
1,301
Imam edno prasanje PayPal akauntov sho mi e na slikava mi e napraven vo mk ama so izbrana drzava Slovenija dali jas mozam da izvadam pari na moja Karticka od NLB Banka potocno Visa Debit Internacionalna Karticka i kolku bi procenti bi zemale na 50$ ?
I dali ke mozam vaka Najsigurno za celo vreme da Primam Pari/Da Prakjam ako mi treba za Kupuvanje Online.
Помини само 5 мин на главната тема за Пејпал на форумов и ќе си го најдеш одговорот сам.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
183
196
Скопје
Шалтер е ова, само да прашаат. Ах бее, мене кога ми требаше решение со денови истражував, читав и контактирав луѓе. Убаво си праи чоекон у логин системи 30 мин 30 еур консултација пошо очигледно да се позара човек малце е тешка работа.

Патем, не е ова напад кон човекот што праша туку само генерализирање, но хард филингс.
Помини само 5 мин на главната тема за Пејпал на форумов и ќе си го најдеш одговорот сам.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,515
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно