1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal, Skrill и слични сметка за Македонските граѓани и компании

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од BorisSapphire, 30 Август 2019.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,390
  28 oктомври 2008
  Оваа вест на форумов ја читам по трет пат...
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Нека се избрише штом ја има.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вакви вести убаво е да ги има во повеќе теми, не мора да се брише темата.
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Ако остне да се смени насловот, сум згрешил наместо сметки сум напишал сметка.

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Отсекогаш можело да се отвараат странски сметки и користење електронски услуги и тоа не само за комерцијални цели.
  Секако под одредени услови!
   
  На Shaslik King и ^^GoRiLLaZ^^ им се допаѓа ова.
 7. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  99
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Баш така, секогаш имаше алтернатива... без разлика на провизиите ама битно имаше. Дури и WebMoney работи како што треба и тоа со доста мали провизии (1/3$ на трансакција)

  Дури и xoom.com беше опција во последната година за PayPal.
   
  Ts011, Shaslik King и на goranzoran им се допаѓа ова.
 8. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Незнам дали некој ја следи групана на ФБ (Сојузен Комитет на Програмери на Република Македонија), али објавија дека Пејпел им функционира на бизнис лица односно оние што имаат компанија. За да имало функционалност, требало да се верифицира бизнис картичката т.е онаа картичка која е врзана со компаниската сметка.

  Јас, искрено, 100 пати пробав и со приватни и со бизнис картички (т.е на фирма) и немам таква опција. Админот на групата, како и други членови покажаа скринови дека го поврзале и функционира. Друг член објави дека стварно примал пари од член кој му пратил.

  Од 2 различни компјутери, од 3 различни броусери пробував.. и едноставно не успеав никако. Некој со искуство повеќе да каже што како се дешава?

  И да, зборувам за МК корисници со МК регистри.
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Screenshot_20200413-024935_Chrome.jpg Screenshot_20200413-024319_Chrome.jpg
  [​IMG]
  Примерот од сајтот не е македонска картичка.
   
 10. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Не сакав да глумам паметен таму, зошто незнам може крив сум, ама еве, мутав не сум, едноставни „чекори“ се објавени кај нив на блогот, и ги следам. Нема шанси кај мене таква опција. Зборам за наши, домашни картички (фирми).

  Ама па други, (еден т.е) објави дека успешно е све поврзано и функционира. Дури и админот ја направи таа објава..

  И иначе, пишаа дека со домашни картички било направено. Ваљда не лажат
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пробај со мастеркард од payoneer
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Е глеаш, ова не ми текна.. :D Неможе ништо да се „искомплицира“ со акаунтот?
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Може ама ќе ја врзеш ко примерот од сајтот.
   
 14. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  А чек, кај ќе стигне тој пинот? Пример на картичкиве, ми стига порака и внатре е со пин. Овој кај да го барам?
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не ме разбра. Авторот на текстот тврди дека сликите се од реален случај. Прочитај го внимателно текстот и види ги сликите.
  Компликација со акаунтот е кога пејпал ќе побара верификација.
   
  Последна промена: 13 Април 2020
 16. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  598
  576
  20 ноември 2013
  Машко
  имаш инфо од трансакциите во пејонир, таму нели ќе се појави?
   
 17. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  158
  67
  31 Март 2020
  Машко
  Ne uspeav da najdam dali znaes/znae nekoj kolku zema paypal provizija da receme za 30eu plajkajne....falaa...pozz
   
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Не те разбрав..Го читам текстот.. и? Чекори има, што да се врзе што да се прави, картичка и верификација.. и? Ти викаш дека не е домашна картичката? Он вика дека е македонска, на име на фирма.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  За плаќање нема провизија.
   
  На WeiWuWei и Ts011 им се допаѓа ова.
 20. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  За оние што не се дел од фб групата, може некој да стави скриншотс или нешто од таа објава?
  Ова леџит е пуштено за бизнис акаунтс во мк или пак е некој workaround? Не најдов баш нешто за ова на пепјал.
   
 21. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Според официјалниот PayPal сајт бизнис акаунт во Македонија не може да се отвори - Mit PayPal weltweit kaufen, verkaufen und Geld senden
  Не знам што се глупира Венко со објавиве.
   
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Испративме писмо пропратено со преку 1000 потписи од физички лица, фирми и професионалци со барање до државните иниституции да се заложат за воведување на ПејПал (PayPal) во Македонија со можности за наплата на продажбата на производите и услугите преку ПејПал (PayPal)", вели Венко Глигоров.
  Сега користи "герила методи" им праќа на пејпал македонци да креираат бизнис сметки.
   
  На MadBuldog и Ragnar им се допаѓа ова.
 23. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  394
  311
  13 Март 2017
  Машко
  Еве повторно, врзано со друга фирма - верифицирана бизнис картичка (според чекорите објавени на блогот). Акаунтот е само активен т.е верифициран но услугата за наплата (пример апи кодот за поврзување) го немам.

  Во групата, покрај Венко, админот а и други членови, имаат исто така објавено дека можело. Додека Гораст (Гораст Цветковски, исто како мене вика дека пробал и ги нема 90% од опциите на Пејпел).

  Да не има некоја „цака“ со одредена банка? Јас пробував со Стопанска и Халк. Со дебитни Visa картички на компанијата.

  И да, користам Edge. Не сака.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 24. annabanana14

  annabanana14
  Intern

  17
  0
  18 Април 2020
  Женско
  ako otvoram paypal od tuka od mk moze li da m ise prefrlat pari od stranstvo ili ne?
  ako ne potoi li nekoja mobilna aplikacija ikoja?
   
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Со македонски пејпал неможе да примаш пари. Може само да купуваш.
   

Сподели

Вчитување...