• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Рам мемории

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
значи може да земам и над 2666 и само да сменам (кај да сменам ) ? нема да ја underperform-не ?
underforme може да биде само ако е испод 2666.
А кај да сменеш? Ако имаш некол локален дилер сервисер. Може и тука преку форум ако се најде некој од твојо град.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,121
Неврленд
ахаххаха не бе да снемам физички хахахаха
тоа ти што го пиша за био (bios) тоа не го разбирам ?
Зависно од плочата различно мени има, ама лесно е да се снајдеш.
У опција за OC - overclock идеш на mempory - XMP profile 1, 2, одбереш.
 

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
45
6
Здраво, зошто power usageot ми се качува екстремно високо кога користам browseri како chrome и brave, дали е дојден крајот на животниот век на рамот или проблемот е софтверско B77F6B0D-C641-4180-9907-CB289BB16F2B.jpeg
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,671
1,414
Здраво, зошто power usageot ми се качува екстремно високо кога користам browseri како chrome и brave, дали е дојден крајот на животниот век на рамот или проблемот е софтверскоПогледнете го атачментот 100507
Не му се секирај, нормално е. Пушти видео на YT и ќе видиш дека рипа одма power usage, што и не е нешто вредно за гледање според мене, еве да не проверев сеа веројатно никогаш немаше да отворам power usage да гледам.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
Да не отварам нова тема,
Сакам да купам Рам од кај нас, па нe им го разбирам баш тајмингот, па ако сака некој да ми предложи, 4х8GB 3200Mhz, цена до 10.000ден.

Моментално имам 2х8GB 2400Mhz CL16 (BLS8GD240FSA).

Старите отпаѓаат.

Ви благодарам. :))
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
96
38
Скопје
Дечки мала помош ако може ја имам оваа матична H410M S2H (rev. 1.x) Specification | Motherboard - GIGABYTE Global и имам i3-10100F кој подржува до 2666mhz рам
во спец на матичната пишува

 1. Intel® Core™ i5/i3/Pentium®/Celeron® processors:
  Support for DDR4 2666/2400/2133 MHz memory modules
а јас купив Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB за жал касно видов дека матичната макс иде до 2933 не поддржува 3200mhz дали ќе ми ја прочита плочката или воопшто да не ја отварам да пробам да ми ја замента диртекно ?

Да биде појасно Дали Ќе ми ги прочита матичната двете плочки рам и ќе си работат океј или нема воопшто има ли начин за тоа ?
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
173
87
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Дечки мала помош ако може ја имам оваа матична H410M S2H (rev. 1.x) Specification | Motherboard - GIGABYTE Global и имам i3-10100F кој подржува до 2666mhz рам
во спец на матичната пишува

 1. Intel® Core™ i5/i3/Pentium®/Celeron® processors:
  Support for DDR4 2666/2400/2133 MHz memory modules
а јас купив Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB за жал касно видов дека матичната иде до 2933 не поддржува 3200mhz дали ќе ми ја прочита плочката или воопшто да не ја отварам да пробам да ми ја замента диртекно ?
Провери си тука
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Дечки мала помош ако може ја имам оваа матична H410M S2H (rev. 1.x) Specification | Motherboard - GIGABYTE Global и имам i3-10100F кој подржува до 2666mhz рам
во спец на матичната пишува

 1. Intel® Core™ i5/i3/Pentium®/Celeron® processors:
  Support for DDR4 2666/2400/2133 MHz memory modules
а јас купив Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB за жал касно видов дека матичната макс иде до 2933 не поддржува 3200mhz дали ќе ми ја прочита плочката или воопшто да не ја отварам да пробам да ми ја замента диртекно ?

Да биде појасно Дали Ќе ми ги прочита матичната двете плочки рам и ќе си работат океј или нема воопшто има ли начин за тоа ?
Рамот што си го купил работи на 2400мхз, 3200 е препорачан лимит за оверклок, не гледам причина зашто не би работел кај тебе.
FACTORY TIMING PARAMETERS
• Default (JEDEC): DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V
• XMP Profile #1: DDR4-3200 CL16-18-18 @1.35V
• XMP Profile #2: DDR4-3000 CL15-17-17 @1.35V
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
96
38
Скопје
значи тоа би му дошло како default си работи на 2400 а ако сакаш можеш да ја качиш до 3200?
ве молам за сигурен одговор бидејки сеуште не се отворени ако не може (некој го имал истотво искуство и не му успеало) да ги вратам ?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,427
4,577
Рамот ке фунционира без проблем и двата стика ке ги чита. Контролерот ке ги спушти сам на пониска фреквенција ако е рамот повисока.
Ако најдеш рам со 2666mhz замени го ако сакаш.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема да има проблем, тие мемориски модули ќе работат на било која фрекфенција од 800 до 3200 мхз, односно колку што поддржува плочата/контролерот.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,951
4,215
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@GreenVlach во најлош случај си дал некој денар повеќе за брзина што нема да ја користиш. Слободно стави ги модулите, а дури и да имаш некој проблем пак можеш да ги вратиш во рок од 14 дена доколку ја чуваш амбалажата неоштетена, нема врска што си ги отворил.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
96
38
Скопје
аха ок денес немав време да пробам ќе пробам утре али чим викате дека ќе работат оке
фала ви :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,123
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно