1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Рам мемории

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 12 Април 2012.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  За сите оние кој планираат во иднина да склопат нова конфигурација им ги препорачувам следниве мемории. Да напоменам дека доколку не работите некои комплексни програми и не сте многу запознаеи со компјутерите, не ви е воопшто битно што рам ќе ставие. Рамовите што се наброени подоле се рамови од повисока класа за ентузијасти.

  - Kingston HyperX T1 Series 4GB 2000MHz DDR3 (Kit of 2), KHX2000C9AD3T1K2/4GX - 4656 ден.
  - Kingston HyperX Genesis 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM, KHX1600C9AD3K2/4G - 2061 ден.
  - Kingston HyperX Blu 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM, KHX1600C9AD3B1K2/4G - 1680 ден.
  - Mushkin 12GB DDR3 1600MHz KIT(3x4GB) Radioactive - 4690 ден.
  - Mushkin 4GB DDR3 1600MHz Radioactive - 1990 ден.
  - 6 GB DDRIII 1600 (Patriot Extreme Performance Viper Series) - 1970 ден.
  - 4 GB DDRIII 1333 (Patriot Extreme Performance Sector 5 G Series) - 1610 ден.

  Ова е моментално што има во нашата мила Македонија. Доколку успеете да начекате било што од Corsair или Corsair Dominator земете нема да зажалите. Имав можност да тестирам 2000 ки и бев презадоволен, за жал моментално неможам да правам поголем оверклок на компјутерот пошто на граници сум со рамот. Прва прилика или ке идам на Kingston HyperX T1 или ќе нарачам Corsair Dominator.

  Горе наведените рамови можете да ги најдете во Set,Mebius,Niko компјутери.

  Очекувам убава дебата околу квалитетот, оверклокот, стабилност и слично.
  Ќе ве замолам да не се отвараат нови теми за Рам мемории нека биде овде се за полесно пребарување.
   
  На kocani, Macoropp, dulemilosevski и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,142
  1,689
  30 Мај 2010
  Малку да те поправам во цените:

  Kingston HyperX Genessis 4GB 1600Mhz CL9 - 1490
  Kingston HyperX Blu 4GB 1600Mhz CL9 - 1350
  Kingston HyperX Genessis 4GB 1866Mhz CL9 - 2220
  Kingston HyperX Genessis 4GB 1866Mhz CL11 - 2130
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Живна форумот, живна...аирлија нека е! браво Томи :)
   
  Speedy, tomi, uwemi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  decki sto mislite za GeiL, gledam navistina eftini memorii imaat na memoryc a i opsto

  plus egzoticni boi imaat :D
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Не се лоши, иако на пазарот кај нас ги нема и тој што ги има ги има земено од странство, ја лично иам користено ддр2 од нив и бев презадоволен
   
 6. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  908
  234
  13 Јуни 2011
  uuuuu koga poskapel ramot ? .... pa jas zedov 2x4 gb hyper blue za 1260 den pred mesec dena :S
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  GeiL има во србија. Имам користено...не се лоши
   
 8. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  da bre, nesto e poskapen posledno vreme :eek:
   
 9. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
 10. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  На Vojvoda, StalkeR, Spamalot и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Чекај што поклонуваш рамот или кулерот?
   
 12. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  и рамот и кулерот (комплет)
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Еве јас би го земал само кулерот рамот не ми треба :)
   
 14. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Done.
  Остана рамот без кулер.
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 15. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Кај можат да се купат Mushkin-от и Patriot-от? чисто информативно.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Mushkin мислам го имаат риверсофт а Patriot го држат Мебиус
   
  На psyside и D3N1EL им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,501
  10,521
  13 Јуни 2009
  Јас сум кандидат за рамот.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  ОК. DONE.
   
  На Grimriper, StalkeR, atanastanas и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,501
  10,521
  13 Јуни 2009
  Сакам официјално да се заблагодарам на членот imperial кој ми ги подари доминаторот. Ги пробав во машина и работат беспрекорно. Супер ќе ми дојдат за новиот билд кој ми е во план да го спремам за гејминг за децава по дома.

  Морам да кажам дека сум пријатно изненаден од ваквиот чекор. Ова е реткост не само во Македонија туку и било каде на планетава.
   
  На StalkeR, gremlin, poljakot и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Апсолутно...респект за Империал :cool:

  Дајте му статус на нешто како VIP член, или било какво обележје - бенефит како знак на респект, заслужува.
   
  igor_bef, gremlin, poljakot и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  Секоја чест!
   
  poljakot, psyside и на gokica им се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Реткос на балкан не во Македонија!

  imperial бирај си кастом тајтл.
   
  На gokica и psyside им се допаѓа ова.
 23. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  а ја мислев се шали човеков и не пишав за рамот :) дури сакав и да го прашам колку го продава за да му го купам. Секоја чест, алал нека ти е дечко.
   
  На gokica и psyside им се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,327
  1,788
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Јас пак мислев дека има некоја интерна зафркација овде :) ... секоја чест.

  btw gokica со здравје да си ги користиш ...
   
  На gokica и psyside им се допаѓа ова.
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,501
  10,521
  13 Јуни 2009
  Благодарам. Само да потврдам дека доминаторот има висок хитсинк и на пример со ноктуа Д14 нема теорија да се стави плочка на последниот слот, вентилаторот треба да се подигне малку (ако има плочка на третиот слот) а за вентилатор на рамовите човек со ноктуа не може ни да помисли.

  Како и да е ова за мене беше знак дека сеуште има надеж и дека нашава земја не е создадена само од луѓе со кои при пазар треба да се пазиш. Има и такви кои се исполнети со човечност и со кои може да се гордееме.

  Морам да кажам дека на форумов ја имаме таа среќа да имаме и други активни членови кои имаат сенс за човечност и дигнитет и на кои може да им се верува кога се разменува или купува хардвер.
   
  comedian, gremlin, Ljupco94 и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...