• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Рам мемории

Добровечер. Планирам да ја надоградам РАМ меморијата на десктоп компјутерот. Моментално имам 2 x 4гб DDR3 KHX1600C9D3/4GX Kingston 1600. Колку што проверив, матичната има 4 слота и подржува до 32gb РАМ. Моето прашање е, дали би ми препорачале да инсталирам 4 x 8гб DDR3 KHX1600C9D3/4GX Kingston 1600 и да немам мака со РАМ меморијата во наредните години? Дали би можел исто така некој да ми препорача од купам таков РАМ, бидејќи од тоа што можев да видам од понудата во Анхоч, претежно продаваат DDR4.

Матичната е: Gigabyte Z87-HD3 и подржува: DDR3-1333, DDR3-1600, DDR3-2933, 4 слота x 8гб.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Добровечер. Планирам да ја надоградам РАМ меморијата на десктоп компјутерот. Моментално имам 2 x 4гб DDR3 KHX1600C9D3/4GX Kingston 1600. Колку што проверив, матичната има 4 слота и подржува до 32gb РАМ. Моето прашање е, дали би ми препорачале да инсталирам 4 x 8гб DDR3 KHX1600C9D3/4GX Kingston 1600 и да немам мака со РАМ меморијата во наредните години? Дали би можел исто така некој да ми препорача од купам таков РАМ, бидејќи од тоа што можев да видам од понудата во Анхоч, претежно продаваат DDR4.

Матичната е: Gigabyte Z87-HD3 и подржува: DDR3-1333, DDR3-1600, DDR3-2933, 4 слота x 8гб.
Можеш слободно да инсталираш 32GB доколку имаш потреба, ќе немаш мака.
Од неодамнешна надоградба ми останаа: 2x8GB Patriot Viper Black Mamba 1600МHz CL9 + 2x8GB Corsair VengeanceLP 1600MHz CL10
Исправни се, работат без проблем. Прати ПП ако си заинтересиран.
 
Последна промена:

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,159
853
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Имам G-Skill DDR4 3600 2x8GB. Сакам да земам уште 16GB. Дали може да земам друг бренд и да искомбинирам или мора да се истите ? Некој пробал вака ?
 

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
80
102
Имам G-Skill DDR4 3600 2x8GB. Сакам да земам уште 16GB. Дали може да земам друг бренд и да искомбинирам или мора да се истите ? Некој пробал вака ?
Ако си во можност земи го истиот а ако не ке треба со исти тајминзи или нешто слично да бараш па да си играш во биосот.
 

Eftim555

Intern
5 декември 2020
2
0
Имам 2x4GB 2133mhz моментално колку одат во цена? пошто сакам да ставам стикови од 2x8GB 2666mhz или 2400mhz и која цена отприлика се нови или користени ? :)
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Имам 2x4GB 2133mhz моментално колку одат во цена? пошто сакам да ставам стикови од 2x8GB 2666mhz или 2400mhz и која цена отприлика се нови или користени ? :)
2x4GB 2133MHz ~2.400ден.
2x8GB 2666MHz или 2400MHz ~5.000ден.

Види со @gOJDO може му се наоѓа нешто.
Инаку 2666MHz многу тешко, дури и 2400MHz ретко се начекуваат.

ЕДИТ: За DDR3 се работи, така?
 
Последна промена:

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Не за ddr4 се работи.
Ок, моја грешка, извини. Претпоставив прашуваш за DDR3, бидејќи навистина тешко се наоѓаат такви модули. DDR4 со 2400MHz е од приликата основното и најдостаптното, буквално кај и да влезеш ќе најдеш. Имаше неколку огласи и низ форумот со добри модули, прочешлај во „Продавам;)
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Не ми е јасно зошто половни дд3 со-димм мемории се продаваат по иста цена како нови во нексио?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
957
Неврленд
Не ми е јасно зошто половни дд3 со-димм мемории се продаваат по иста цена како нови во нексио?
Као слабо се наоѓале па и држат цена. А земи понуди 2 х 4GB DDR4 2133 ни за 1500 ден нема да ти ги проценат.
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
144
120
Си порачав од али елспрес ради оваа причина. На старо се продаваат по иста цена како ново. Лани процесор си порачав од Али и е топ. Не се замарам веќе со купување вакви ствари на било кое друго место освен Алиекспрес.
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
12
3
Ај добар ден дечки

Сакам да надоградам рам на лаптопот, ама имам еден проблем. Не знам како да најдам волтажа на рамот кој го имам на лаптоп за да земам ист таков. Да образложам:

Имам ASUS X555L (X555LAB) 4GB RAM DDR3 1600MHz
На интернет побарав рам за овој лаптоп и ми вади дека има 1.35 волти, а на некои сајтови кај што барав рам од истиот производител на рам како што имам вади рам со 1.5 волти. Гуглав за оваа работа и на доста места предлагаа луѓе дека може да се дознае ова со две програмчиња што се бесплатни - CPU-Z и AIDA64. Ги спуштив, ги инсталирав, ги стартував, НИШТО. Не покажува волтажа. На сајтот на Асус за додатна опрема за овој лаптоп е наведен рам со 1.35 волти. А генерално од тоа што читав на гугл, DDR3 е 1.5 волти, а DDR4 е 1.3 волти.

Покрај првото прашање за како да најдам волтажа, која претпоставувам дека е 1.35 волти, дали ако земам грешна волтажа може да направам некој проблем ? Дали може нешто да расипам, прегорам ? Не е проблем плочката од 20тина евра, проблем е да не направам поголема штета.

П.с. Лаптопот го имам 4 и пол години, дури пред некоја недела видов дека имам уште еден слободен слот во Task Manager :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ај добар ден дечки

Сакам да надоградам рам на лаптопот, ама имам еден проблем. Не знам како да најдам волтажа на рамот кој го имам на лаптоп за да земам ист таков. Да образложам:

Имам ASUS X555L (X555LAB) 4GB RAM DDR3 1600MHz
На интернет побарав рам за овој лаптоп и ми вади дека има 1.35 волти, а на некои сајтови кај што барав рам од истиот производител на рам како што имам вади рам со 1.5 волти. Гуглав за оваа работа и на доста места предлагаа луѓе дека може да се дознае ова со две програмчиња што се бесплатни - CPU-Z и AIDA64. Ги спуштив, ги инсталирав, ги стартував, НИШТО. Не покажува волтажа. На сајтот на Асус за додатна опрема за овој лаптоп е наведен рам со 1.35 волти. А генерално од тоа што читав на гугл, DDR3 е 1.5 волти, а DDR4 е 1.3 волти.

Покрај првото прашање за како да најдам волтажа, која претпоставувам дека е 1.35 волти, дали ако земам грешна волтажа може да направам некој проблем ? Дали може нешто да расипам, прегорам ? Не е проблем плочката од 20тина евра, проблем е да не направам поголема штета.

П.с. Лаптопот го имам 4 и пол години, дури пред некоја недела видов дека имам уште еден слободен слот во Task Manager :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Screenshot_2.png

И да погрешиш со волтажата, нема да изгориш ништо, може само да не работи.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Купи DDR3L работи и на 1,5V и 1,35V, не можеш да погрешиш.
DDR3L 1.35V ставена на 1.5V магично гори после некое време, сум имал неколку такви ситуации, така да ова е погрешно.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
DDR3L 1.35V ставена на 1.5V магично гори после некое време, сум имал неколку такви ситуации, така да ова е погрешно.
Не знаев, ова чисто од теорија, инаку лаптопите ми се 1,35 V, т.е. 3L и со такви РАМ-ови ги надградив, работат по неколку години.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не знаев, ова чисто од теорија, инаку лаптопите ми се 1,35 V, т.е. 3L и со такви РАМ-ови ги надградив, работат по неколку години.
Да да, ова од искуство го кажувам, дури и мене ми се случи на мој лаптоп. Во светот на лаптопите, 1.5V значат многу.
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
12
3
@Daniel86 , тој таб кај мене е празен во двете програми. Само има можност да изберам слот 1 и слот 2, ама нема ништо буквално. И во биос нема податоци за ова. Направив репорт на двете програми и пак ништо не ми покажува кај рамот за волти. Ми вели SPD not found. Фала и на другите членови. Следно пишувам емаил до асус. Се надевам ќе вратат.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
@Daniel86 , тој таб кај мене е празен во двете програми. Само има можност да изберам слот 1 и слот 2, ама нема ништо буквално. И во биос нема податоци за ова. Направив репорт на двете програми и пак ништо не ми покажува кај рамот за волти. Ми вели SPD not found. Фала и на другите членови. Следно пишувам емаил до асус. Се надевам ќе вратат.
Ако планираш сам да менуваш, најбезболно ти е да го растуриш лаптопот и да видиш дали на слотот пишува волтажа ( а би требало да пишува ). Јас тоа лесно би го дознал и да не пишува, simply со ставање DDR3 1.5V, ако не работи, дефинитивно треба L 1.35V.
 

Magical

Intern
15 август 2008
33
8
Друштво каде можам да најдам 8 GB DDR3 1600MHz 1.35V за Леново лаптоп? Благодарам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,121
Мислења
838,818
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно