• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Рам мемории

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,098
3,094
Битола
Да видов. Само коментирав дека нема корелација помеѓу каков тип на канал конфигурација има твојата матична со колку DIMM слотови има (две различни особини се) -- она што беше твојата претпоставка дека dual channel = 2 слотови. Moжеше да се погоди да е single channel конфигурација а сепак да има 2 слотови.
 

Marko1213

Intern
28 декември 2019
29
38
Здраво,планирам да направам надградба на рамот.Моментално имам 2*4 ddr4 2400mhz,а сега планирам да ставам 2*8 ddr4 2666mhz.Пред се,дали ќе биде компатибилен рамот и дали вреди да се надгради рам во овој случај.Матичната ми е Asus A320M-K.PC-то се користи најмногу за гејминг(CS:GO,Fortnite,GTA V).
 

Атачменти

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
952
1,481
Скопје
2*8 секогаш вреди во однос на 2*4. Кој процесор го имаш? Погледни некој 2*8 3000 кит.
 

Nick123456

Intern
10 март 2019
4
0
Здраво дечки ми треба мала помош. Имам следна рам меморија на мојот лаптоп: manufacturer Micron, size 4gb, ddr4, speed 2400mhz, configured clock speed 2133mhz, minimum voltage 1.2, max 1.2, sodimm.

Сакам да активирам двоканален режим не можам да најдам колку е CL и дали воопшто има врска тоа?
Конкретно дали со оваа меморија од анхоч би можел да завршам работа.

https://m.anhoch.com/product/43887/sodimm-notebook-memory-geil-4gb-cl17-ddr4-2400mhz

Фала ви многу.
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
564
384
Планирам да преминам на рајзен па ме интересира кои буџет мемории на пазарот кај нас се најисплатливи? Гледам G.Skill Aegis во Нексио ама ги нема во компатибилна листа на АМД сајтот. Некој друг модел? Планирам да идам со 2х8gb 3200Мhz, буџет ми е 5000 денари.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,151
1,372
Јас имам ставено аегис на рајзен и немаше никаков проблем со б450 плоча.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Планирам да преминам на рајзен па ме интересира кои буџет мемории на пазарот кај нас се најисплатливи? Гледам G.Skill Aegis во Нексио ама ги нема во компатибилна листа на АМД сајтот. Некој друг модел? Планирам да идам со 2х8gb 3200Мhz, буџет ми е 5000 денари.
Нема врска кои мемории, сите работат со Рајзен, тоа на почетокот пред 5 години имаше некои некомпатибилности.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
297
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Нема врска кои мемории, сите работат со Рајзен, тоа на почетокот пред 5 години имаше некои некомпатибилности.
Ја имав проблем со Aegis на MSI B450 Gaming Plus Max, не беа компатибилни одпосле видов на страната на MSI дека ги нема во листата на компатибилни на оваа плоча и си зедов Ripjaws

never give up
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја имав проблем со Aegis на MSI B450 Gaming Plus Max, не беа компатибилни одпосле видов на страната на MSI дека ги нема во листата на компатибилни на оваа плоча и си зедов Ripjaws

never give up
B450 знае да биде табиетлија во поглед на тоа во кој сокет при која брзина ќе работи стабилно. Aegis имам видено како работат уаво на B450, а сеуште не сум видел мемории кои не работеле на Рајзен.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
297
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
B450 знае да биде табиетлија во поглед на тоа во кој сокет при која брзина ќе работи стабилно. Aegis имам видено како работат уаво на B450, а сеуште не сум видел мемории кои не работеле на Рајзен.
И ја не мислев оти ќе биде проблем кога ги земав ама да проверев подобро ќе видев дека не се компатибилни.
Плочата ни ни постираше со нив, одма даваше ram error на LED Code
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И ја не мислев оти ќе биде проблем кога ги земав ама да проверев подобро ќе видев дека не се компатибилни.
Плочата ни ни постираше со нив, одма даваше ram error на LED Code
Ако ги нема во листата на поддржани мемории не значи дека не се поддржани.

Пробај стави прво една плочка во канал B2, немој да ставаш во А1 или В1 така нема да работи. Ресетирај БИОС прво па пробај пак.

До сега не сум наишол на комбинација што не работи, ако постојат мемории кои не работат на Рајзен сакам да знам кои се.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
297
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ако ги нема во листата на поддржани мемории не значи дека не се поддржани.

Пробај стави прво една плочка во канал B2, немој да ставаш во А1 или В1 така нема да работи. Ресетирај БИОС прво па пробај пак.

До сега не сум наишол на комбинација што не работи, ако постојат мемории кои не работат на Рајзен сакам да знам кои се.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Се пробав, ресетирав bios на џампер, една по една плочка на сите слотови со ред, апдејт на биос, сменив графичка и ниеднаш на постира. И од таму кај што ги купив како комбо mb+ram+cpu не знаеја дека не функционираат.
G-Skill Aegies 3200Mhz

never give up
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
За лаптоп со процесор i7-1075H дали подобро е да се стави 2666Mhz CAS15 него тоа дифолт што ставаат сега 2990Mhz CAS21 или 3200mhz CAS22 ? Некако превисоки ми се овие лантенции!

Прашувам само за овие комбинации бидејќи само вакви модули има на продажба кај нас или ако има некој инфо од каде би можел да нарачам по квалитетен рам за лаптоп нека пише.
 

DarioSilva

Intern
22 јули 2019
1
0
Здраво, имам Аsus X541UJ I5- Intel so vgraden ram 4gb DDR4 2133 MHz .Сакам да гомнадградам со 8 че е сега дали мора да биде 2133 MHz или може со повисока фрекфенција, затоа што овие со 2133 се за 1000 денари поскапи од другиве со 2666 MHz ili 2400 MHz , и дали треба да обрнам внимание за каков тип на процесор AMD или Intel.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
69
69
Здраво, имам Аsus X541UJ I5- Intel so vgraden ram 4gb DDR4 2133 MHz .Сакам да гомнадградам со 8 че е сега дали мора да биде 2133 MHz или може со повисока фрекфенција, затоа што овие со 2133 се за 1000 денари поскапи од другиве со 2666 MHz ili 2400 MHz , и дали треба да обрнам внимание за каков тип на процесор AMD или Intel.

Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
најдобро ти е да си ставиш иста рам меморија како што е таа вградената за да немаш никакви проблеми и да си сигурен ,а друг рам да можи да стави со поголема фреквенција но треба да запазиш( latency, timings and voltage ) значи да бидат исти како тој вградениот а фреквенцијата ќе се подеси автоматски и ке работи на помалата значи на 2133мхз,е сега во пракса како ќе реагира компјутерот тоа не можи никој да ти гарантира сепак ќе имаш мешани мемории.моја препорака стави си иста да поскапа е но тоа ти е сигурно. еве ти и линк прочитај What Are The Rules On Mixing Two Different Types Of RAM?
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
11
3
Здраво.
Дали има разлика 1х16 или 2х8 GB рам ? Чисто информативно. Сакам да земам лаптоп, па гледам дека има и такви и такви.
Фала
Поздрав
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво.
Дали има разлика 1х16 или 2х8 GB рам ? Чисто информативно. Сакам да земам лаптоп, па гледам дека има и такви и такви.
Фала
Поздрав
Има разлика. 2х8Gb треба да работи во dual channel mode што е бајаги побрзо од 1х16Gb. Е сега, тоа „побрзо“ дали твоето корисничко сценарио знае да го искористи тоа ти си знаеш. Ако не планираш да одиш на 32Gb тогаш подобро ти е 2х8Gb
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
69
69

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
11
3
@Astro , @Goce gl
Фала ви и на двајцата за одговорите. Интересно, линкот го видов баш пред да постирам тука. Значи има разлика, не е огромна ама ја има. Тоа го видов и на јутуб гејминг видеа. Ама лаптопот кој сакам да го земам мислам нема опција за dual channel mode. Ај ќе видам. Фала уште еднаш. Поздрав
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Astro , @Goce gl
Фала ви и на двајцата за одговорите. Интересно, линкот го видов баш пред да постирам тука. Значи има разлика, не е огромна ама ја има. Тоа го видов и на јутуб гејминг видеа. Ама лаптопот кој сакам да го земам мислам нема опција за dual channel mode. Ај ќе видам. Фала уште еднаш. Поздрав
Немој да земаш тогаш таков лаптоп, особено не некој што ја има рам меморијата лемено на матичната плоча, тоа никако освен ако не ти треба нешто улатрапортабл.
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
11
3
Значи само dual channel mode. Без разлика колку слота има за рам, во никој случај да нема лемен ? Сите слота да се SODIMM ? Знам дека добро е да има најмалку еден мобилен слот за во случај да цркни главниот, а да нема ниеден слот фиксен немам искуство. Пак фала. Ќе барам нешто друго
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Значи само dual channel mode. Без разлика колку слота има за рам, во никој случај да нема лемен ? Сите слота да се SODIMM ? Знам дека добро е да има најмалку еден мобилен слот за во случај да цркни главниот, а да нема ниеден слот фиксен немам искуство. Пак фала. Ќе барам нешто друго
:)

SO-DIMM се однесува на рам меморија за лаптоп, и истата не е компатибилна со десктоп меморија. Не можеш да бараш dual channel, туку барај лаптопот да има два слота за рам, во кои ќе треба да има две плочки рам меморија, најубаво е тие две плочки да бидат идентични (на пример DDR4 2400MHz двете, не едната на 2400, другата на 2666, во таков случај двете рам мемории ќе работат со спецификациите на „најслабата“ плочка по спецификација).
 
Последна промена:

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
325
377
Дома
Другови ај едно прашање, проблем со плочка веројатно.
Се работи за G.Skill TridentX 2x4GB 2400MHz CL10, одлична меморија, арно ама едната плочка си работи самостојно без проблем и на Auto и со X.M.P, се по книга, а другата како и да ја уклучам во комбинација, па и сама во било кој слот, ми светнува DRAM_LED-от и не пали ни BIOS. Имам Sabertooth Z77, пробав со MemOK копчето и ги прави сите тестови и штимања, ресетира неколку пати, ама на крај пак добивам солид црвено светло и не се палат монитори.
Има надеж или т'нка работа?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,201
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно