1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  ^Повелелееее IMG_20190308_203406.jpg

  Во логинг видов молекс > 6 пин pci-e, а за другово ај ѕирнете на нет или пуштете абер, каде има, да го подоставам телефонов да се полни. :D
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,563
  3,982
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Njoy Legion 600w !! Da ne recete deka go koristam 2-3 dena. Zemeno e polovno pred dva meseca i 24/7 casa non stop rabote na miner ! F**kyou coolermaster , chiefteci , evga !
  IMG_20190308_204038.jpg IMG_20190308_204052.jpg IMG_20190308_204101.jpg
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,762
  18 Септември 2013
  Машко
  Не можам да најдам детално инфо за напојувањево али делува солидно, у смисла сигурно не е полошо од гембирд да земеш за 1500. Ако цркне цркне, можда и системот ќе ти отиде со него ама ако не ти се троши пари јас мислам дека ќе ти заврши работа и не само тоа туку и ќе ти трае дур си земеш подобра конфигурација секако.
   
 4. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  JNC Power Supply од TDK компуткари, далечната 2009та год. Повеќе инфо здравје...
  IMG_20190308_205152.jpg :D

  Продолжеток за 4 пинскиот да најдам и би го пробал, да му се невиди за неколку cm не фаќа.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,762
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа исто с***е као и Матрикс, Гембирд, Делукс и остали. Дури и накај Хантол и се тоа зависно моделот може да иде. Ама дали ти мења за конфигурацијава?

  Ко шо кажав такви конектори мора да има у логинг или некоја од фирмиве за компјутери или некој член дома. Отвори нова тема у „купувам“ и побарај некој член може ќе се пријави да ти заврши работа или продаде за евтино.

  У краен случај настави го со сечење, лемење добра дебела жица измеѓу и изолирање со heatshrinks. (последново само ако знаеш шо правиш и на свој ризик).

  BTW сликни како може да не стига обично у секое куќиште има начин да се путши, осим ако го пушташ одпозади преку некој cable management.

  Да не случајно пушташ од тоа 24 пинскиот кабел 4те пинови хахах.
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  @VerGer напојувањето што ми го шитна без проблем си вози 480-ка и i7 7700. Каква квалитетна серија се тие VX450 на Corsair стварно невероватно. Следната па VS беше тапа.

  И башка беше издувано без прашина, во торбичка абе милина од напојување. Дури и 4 штрафа во неотворена ќесичка. Алал вера.
   
  На toshex и #samurai# им се допаѓа ова.
 7. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  Хахахахаха не е тој од 20+4, еве може изгледа дека може да се приклучи ама ако се подигне напојувањето за некој cm и така да стои обесено lol

  IMG_20190308_212747.jpg

  Би пробал да го сечам на пола и да му прелемам жици од липсаново напојување. Не ми е проблем и ново поевтино да земам од тие спомнатите погоре ама да не ми се лутат други што ми предложија да импровизирам.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,762
  18 Септември 2013
  Машко
  Аааа, доле ти е напојувањето. Епа тоа е, нека предложат и други членови можда бољи решенија али ја би ти рекол ако трае ова да го користиш за да не си трошиш пари штом ко шо си кажа принуден трошок ти е и не ти се инвестира во конфигурација шо не планираш да ја користиш уше долго.

  Втор совет сепак е поквалитетно али на старо. Па макар и такво сумљиво пак на старо. На ново едино ко шо ти препорачаа поквалитетно земи некои за 3-4 илјади кое ќе го користиш и со следна конфигурација.
   
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  @#samurai#
  Не се исплати за тоа PC ново PSU, најди продолжеток или продолжи ги каблите како што ти посочија погоре.
   
  Ace Lud, toshex и на #samurai# им се допаѓа ова.
 10. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  За ново поскапичко, појакичко поарно кога ќе се направи план за новото, не можам да знам "утре" што воопшто ќе биде достапно. Сега за сега поарно ова или до 2к некое. Си викам чек да ѕирнам внатре какво е за сигурно...

  IMG_20190308_214302.jpg

  IMG_20190308_214713.jpg

  Ќе го биде а? Ќе пробам да го продолжам 4 пинскиот со прелемување, да не ги растурам пиновите, а другово за графичката од логинг, можеби, молекс во 6 пински pci-e.
   
  На Krkac и toshex им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу чисто изгледа за старо напојување. :)
  Продолжи ги и ич не му ја мисли.
   
  Krkac, #samurai# и на toshex им се допаѓа ова.
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Дајте препорака 700W - 750W модуларно до кај 5000 - 6000 ако може да се најде. Гледав нешто Гигабајт и деепкул ама многу малце гаранција даваат.
   
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  736
  1,075
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  За тие пари ни гигабајт ни дипкул. Погледни во нексио ЕВГА или во сетек Кулер мастер V серија, или за нешто поефтино солидно мастерват серијата.
  Cooler Master Vanguard V series 650W 80Plus Gold w/135mm Fan

  650 вати голд стандард ќе ти врши работа според мене и со 2 power hungry gpu!


  Cooler Master MasterWatt 750W

  Лично го користам ова, за цената е топ. Имам и гигабајт 750х од анхоч за 2 илјадарки повеќе али тука плаќаш повеќе ребрендирањето.
   
  goce03, eX3v1l и на toshex им се допаѓа ова.
 14. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  И јас го гледав тоа V650 али сакав нешто појако и го гледав и MasterWatt. Поубава цена а помоќно. Не е ист квалитетот али не би требало да направи голема разлика. Сега што го имам ова GX 550W при гејмање мислам дека вентилаторот оди на 100% и како млазен авион е. Мислам дека оваа конфигурација што ја земав нема да може да ја издржи. И затоа сакав да бидам на сигурна страна со 750W.
   
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  732
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  удри си на калкулатор прво имаат Cooler Master топ .. ќе ти даде препорачана и колку ти троши сетуп-от.

  Cooler Master Power Supply Calculator
   
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  294
  234
  17 Јануари 2013
  Машко
  Некој да има ценовник од напојувања од Нексио!?

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 17. maximusmkd1

  maximusmkd1
  Intern

  3
  0
  10 Септември 2017
  Здраво, дали некој знае каде во мк може да се најдат комплет кабли за напојување со 6 пински конектори 300v и издржливост над 100 C. Mи требаат околу 100 парчиња.

  Screenshot
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Над 100 C само силиконски кабли ќе ти завршат работа.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,319
  719
  9 Мај 2012
  Машко
  Нарачај преку Нексио


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 20. maximusmkd1

  maximusmkd1
  Intern

  3
  0
  10 Септември 2017
  Да, но силиконските кабли се три пати поскапи од обичните ( овие што ги имам ) плус нема никаде во мк со вакви конектори, додека тие што ги имам порачано од Aliexpress издржаа околу 7 месеци. Ако има некој од вас или познавате да продава макар и само 6 пински конектори ќе биде супер.

  @Pane-G Ти благодарам, им пишав на Нексио на фб не добив одговор исто и на телефонот за контакт се надевам дека до утре ќе завршиме работа.
   
 21. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  534
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Да не отварам посебна тема.

  Приметив дека копчето што ми е на напојвањето (I/0 switch) не можам да го стиснам. Секогаш стои на I (оn). Пробав и со изваден напонски кабел. Треба ли да бидам загрижен?
  Еве слика за што зборувам.
  upload_2019-9-29_15-7-43.png
  Се работи за DeepCool напојување околу 500-600W. Не знам точен модел, ако треба ќе видам.
   
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Немаш потреба да си загрижен. Тоа е само обичен прекинувач, ништо не врши друга функција. Доколку имаш потреба за гасење на PSU то, извади го кабелот и не се замараш. :)
   
 23. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,637
  1,742
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Од кога ти прави вака? Да не имало некаков спој претходно? Обично ако бидне некој куршлуз, стално стои на Off и не можеш да го оставиш на On.
  Провери го за секој случај, а можно е и само прекидачот да е зезнат.
   
 24. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  534
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Немало никаков спој, ниту проблем до сега. Последен пат кога го стиснав, пред месец дена, работеше како што треба. Фала ви за одговорите. Ќе пишам update ако се случи нешто. :innocent:
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  На чоро без одбирање и советување земав corsair cx750 W. Имаше добар попуст во сет, мислам 3700 денари го земав,дали го бива за таа класа напојувања, еднодтавно дали е ок за парите?
  20190930_192009.png
   
  Последна промена: 30 Септември 2019
  На Deksa и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...