1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,139
  3,494
  7 ноември 2014
  Машко
  Искрено немам познавање дотолку со специфичните кабли, но ќе може овој да се „брцне“ во ATX делот на матичната?

  [​IMG]

  Конкретно за оваа се работи, горе лево се гледа 8 пинскиот...
   
 3. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  810
  644
  5 Јули 2011
  Брцни го 4пин таму, не ти требаат адаптери и слично
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,155
  9,767
  24 Јуни 2009
  Машко
  @TylerMkD
  Не, не бива тој, арно си бараш тој што ти е од твојата слика!
  Буквално тој ти треба


  [​IMG]

  Може, ќе работи и така, нема шанси погрешно да се брцне конекторот.
   
  Последна промена: 31 Август 2018
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  Да, одговара.
  Истиот го имам земено за иста намена, а исто и за другар земав уште еден кога склопувавме нова платформа.
  Го имаат на залиха во Логинг и одлично си ја врши работата, само што од молекс зима, а не од 4 пинскиот за процесор. :)

  Професоре истиот го имам земено од Логинг и си ја врши работата како што треба. :)
   
  На TylerMkD и krema им се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,139
  3,494
  7 ноември 2014
  Машко
  Читав дека може и така, но можно е да има матичната и рестрикции. Предлогот на игор ми е исто валиден, бидејќи како што знам напојувањево има една 12 волтна и би требало да тера ако не го најдам соодветниот.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,155
  9,767
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не го загледав 8 пинскиот, ми се виде како конектор за флопи :D my bad :)

  Дефинитивно, @TylerMkD ако имаш слободен молекс земи го тој од логинг, ќе заврши работа и тој.

  sorry @igor_igor
   
  На TylerMkD и igor_igor им се допаѓа ова.
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  Еве ти и слика направена пред две минути со тој што го имам купено од Логинг. :p
  Одговара скроз на скроз. :D:oh:
  Edıt: Леле па и за иста матична, сеа ја загледав. :eek:

  20180831_202107.jpg
   
  Последна промена: 31 Август 2018
  На TylerMkD и krema им се допаѓа ова.
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,139
  3,494
  7 ноември 2014
  Машко
  Хахах закон! :) Инаку не е за мене ова, за пријател кој се поднови со i5 8400 и матичнава, но напојувањето е малку античко, па тоа е следно на список...
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Оди во СЕТ главниот сервис и побарај од таму


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 11. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  366
  363
  17 Март 2010
  Машко
  @fiatf расипано PSU немора да значи дека и нема да проба да стартува, прво пробај со друго па после провери ги и другите компоненти.

  @TylerMkD пробајте само со 4 пинскиот, би требало да си работи нормално. Најчесто 8 пинскиот е потребен кога има поголем потрошувач или оверклок, а во тој случај треба да има и подобро PSU.
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јас сепак сум голем противник на буџарење со цпу конекторот. Молексите се генерално срање и немаат баш контакт како што би имала жица која е директно залемена во напојување. 4 пински машки во 8 пински женски конектор исто така не ми прави ќеф, сеедно дали има голема или мала потрошувачка, кабелот и пиновите трпат поголем стрес отколку нативен 8 пински конектор. Али вие си знаете.
   
  bicikle, borcep, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,404
  8,878
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти мислиш дека дава знаци на живот. Реално не дава никакви значи на живот. Тоа завртувањето на вентилаторот не се знаци на живот. Let it go gracefully.

  Значи, стварно не знаеш што правиш. Батали и побарај стручна помош. Ако си во Скопје намини да ти дадам исправно напојување да пробаш.
   
 14. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,052
  577
  12 Април 2013
  Машко
 15. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,052
  577
  12 Април 2013
  Машко
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  Вреди. Само провери го убаво.
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Користено е за мајнинг гледам.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,052
  577
  12 Април 2013
  Машко
  Како примети? :D
   
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  912
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Истиот телефонски број, односно истиот лик продава мининиг риг.
  Prodavam rig 2300 evra

  Едит : Ако си во потрага по напојување, во моментов ова е одлична понуда на форумов : Corsair CX550M Bronze 550W
   
  Последна промена: 4 oктомври 2018
 20. Abkanis

  Abkanis
  Intern

  16
  4
  22 Септември 2016
  Машко
  Ај да се надоврзам на последниве неколку коментари. Најдов напојување на реклама5 и ме интересира што мислење имате за ова, дали ви фаќа око.
   
  На Tozo8 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Прашина на каблите... На обичен десктоп нема прашини освен кај вентилаторот.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  912
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ми фаќа око, одлично напојување, ама со оглед на тоа што и ова е копано, за исти пари би одел на ново Cooler Master MasterWatt 750W.
   
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,052
  577
  12 Април 2013
  Машко
  Corsair нема гаранција, а ова имало уште 2г гаранција, затоа и вика кој е подобар избор?
   
 24. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  912
  1,579
  20 Јануари 2015
  Машко
  Релативно ново напојување за кое гарантира член на форумов во кој јас имам доверба и со кој имам претходно соработувано (и еден куп други членови ), за мене сегогаш ќе биде подобар избор од копано напојување од некој лик од Реклама 5, па макар истиот лик тврди дека имал писмена гаранција.
   
  На toplel и borcep им се допаѓа ова.
 25. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  Dali nekoj vo Makedonja uvezuva SeaSonic. Mnogu gi falat. Srce me boli 12.000 da dam za Corsair HX850i.
   

Сподели

Вчитување...