1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

1. toshex

toshex
    Unstoppable

3,781
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    Новите Corsair се на ниво на сисоник. Али кај нас општо се надувани цените. Нексио имаат солидни цени од тоа шо викаат форумџииве, али ја би ти советувал и у грчка да си провериш ако ти е опција.

HX на Corsair имаат 9.6 од Џонигуру така шо немаш утка.
    Corsair HX750i 750W Review

Иначе CWT ги произведува (oem), Seasonic се производител на своите единици, ама со аутсорсингот на напојувањава до многу од истиве OEM производители може да се дебатира и дека повеќе напредок има во PSU пазарот ради сите други отколку ради старите играчи.

Види Corsair шо дизајн и напредок направија у SFX пазарот, до толку шо и силверстоун ги надминаа кои со години беа први таму.

9.6 од џонигуру = зимај одма ако ти се даваат парите и ако е тоа најевтино шо има.

2. EnableSTAT97

EnableSTAT97
    Gaining Experience

344
    146
    4 Јули 2011
    Машко
    Дали CM V650 вреди за парите споредено со EVGA supernova g2 (знам дека g2 е подобро напојување само голем проблем ќе ми е да го набавам (уште поголем ако затреба гаранција некогаш) ? (нема да е оптеретено повеќе од 400-500w)
    ?
    И дали некое од овие напојувања освен over/under voltage има заштита од ripple/noise (да се исклучи кога ке оди над ATX спецификации) ?

3. Fredy

Fredy
    Unstoppable

858
    2,179
    12 oктомври 2014
    Машко
    Преку нексио нема да ти биде проблем да го набавиш.
    А и за гаранција ќе си покриен.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EnableSTAT97

EnableSTAT97
    Gaining Experience

344
    146
    4 Јули 2011
    Машко
    Не сум од Скопје затоа ми е проблем, а не верувам дека вршат достава до други места (можам да се јавам утре да прашам за сигурно).

5. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,531
    2,299
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Мене до Струмица ми пратија цела конфигурација и две куќишта по брза пошта, само шо инсистираа на капар па моравме да одиме преку фирма на фактура.

На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

143
    97
    13 Март 2017
    Машко
    Имам напајање за давање ако некој му треба: Cooler Master Vanguard 850W , користено околу 5-5ипол месеца. 5,000 ден.

7. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,937
    2,909
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Me interesira gigabyte g750h kako se imaat pokazano dosea ?

8. bLaCk AnArChY

bLaCk AnArChY
    Gaining Experience

91
    180
    13 Јуни 2017
    Машко
    Jas imam takvo napajanje ama ne e opteretuvana pa ne mozam da ti kazam nesto povise.

9. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,836
    3,384
    5 Декември 2009
    Машко
    Јас се мислам дали да го земам Riotoro Onyx 750W или па да фрлам поише пари за CM V650... :annoyed:

10. architect

architect
    Unstoppable

1,886
    2,209
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Дечки каде може да се најде вакво кабелче (екстензија за струја за графичка) ? Моментално поради кебјл менаџмент истото нема да стигне до графичката па ми треба некои си 10см+ за да ја поврзам а да не биде кнап и да излега гадно во куќиштето.

11. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,836
    3,384
    5 Декември 2009
    Машко
    PC_GAMER, Astro и на architect им се допаѓа ова.
  12. architect

architect
    Unstoppable

1,886
    2,209
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    А во Скопје тешко ? За утре ми се :D

13. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,846
    3,883
    5 Јули 2013
    Машко
    инженер
    Ако ти се за утре полесно ќе најдеш од овие
    71ophMxPVrL._SL1500_.jpg

Па кога ќе ти стигнат од интернет ќе ги замениш само.

14. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

269
    218
    9 oктомври 2010
    Поздрав дечки и девојки, ми треба совет за ново напојување за стара конфигурација. Над 370w, да има минимум 3 power sata и 1 power 6-pin PCI-E. Привремено решение, пошто до крајот на годинава или евентуално наредната мислам да ја пензионирам конфигурација, стара ~10 години. Се мислам за напојување до 500 вати, ама кое...

Анхоч ми се најпристапни, најуслуживи ама со избор се тапа (аман со тие гембрд), сетек па ги бие лоша репутација и нешто повеќе избор, мебиус и остали кои немаат асална веб страна (непрегледни) стварно не ми се допаѓаат пошто во моментов немам можност многу да истражувам. Посочете нешто до 500 вати, па ако ништо друго и гембрд ако треба... Не планирам да го користам компјутеров за долго време.

15. toshex

toshex
    Unstoppable

3,781
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    Купи на старо од форумов. По можност со преостаната гаранција. На тој начин помалку и ќе му падне цена коа ќе решиш веќе дека нема да го користиш компјутерот (за некое време ко шо си кажа) и ќе сакаш да ги продадеш деловите.

goce03, #samurai# и на StalkeR им се допаѓа ова.
  16. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

269
    218
    9 oктомври 2010
    Преферирам новичко, да замириса малку соба на електроника

17. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,836
    3,384
    5 Декември 2009
    Машко
    Јас би одел за на старо, како што пиша Тоше погоре, но ако веќе се бара ново и ефтино, тогаш вака:
    Matrix за 1300 или DeepCool за 2500.

Првото го користев 3,4 години (моментално уште врти кај брат ми) на конфигурација во потпис, само со GTX750 и беше одлично и доста тивко. Второто би требало да е нешто од нешто посаглам.

На Krkac и #samurai# им се допаѓа ова.
  18. krema

krema
    Professor

8,605
    8,345
    24 Јуни 2009
    Машко
    Овие веќе 2 години ги нема, сеуште реновираат.

19. goce03

goce03
    Practice makes perfect

900
    1,518
    20 Јануари 2015
    Машко
    Старата конфугурацијата, може да ја пензионираш, напојувањето немораш... може да те служи долги години во нова конфигурација, затоа препорака за нешто малце посаглам и помоќно.
    Ако инсистираш на ново :
    Cooler Master MasterWatt Lite 700W 3,199 Ден. (да 700 W е ама 600 W е поскапо o_O )
    Deepcool DN550 2,980 ден.
    Имаат EVGA во Нексио ама без вебстрана...неможам ништо да препорачам.

На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
  20. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

269
    218
    9 oктомври 2010
    Ич ама ич не ми се инвестира во кантава, ама ете ме зезна напојувањето и ќе мора за уште малку да ја оспособам со ново, ни SSD не ми се купува. Други трошкови и приоритети се множат ама ова ме затекна неочекувано. C'est la vie :/

Ги ѕирнав претходно тие што ми ги предложи и единствено ме загрижува тоа што се донекаде "no-name" ама ако траат повеќе од 2 години, па што да не. Инаку да се "пофалам" имам постаро напојување кое не ми врши работа само поради тоа што нема 6 пински pci-e кабел за графичката и она кабле 4 пинско, не ми текнува како се кажува, што се приклучува близу процесорот, за неколку cm не стига до конекторот lol.

21. toshex

toshex
    Unstoppable

3,781
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    Земи адаптери и екстендери. Можеш продолжеток за 4пинскиот и молекс до 6 пински за графичката (ако има доволно моќност напојувањето). Провери ватажа и ампеража на rails.

22. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

269
    218
    9 oктомври 2010
    Напојувањево е многу старо, 550 ватно, 530 real power, а каде би нашол продолжеток за 4 пинскиот и 6 пинскиот (4 пин молекс > 6 пин pci-e ) во Ск, деновиве?

23. toshex

toshex
    Unstoppable

3,781
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    На форумов има луѓе шо имаат сигурно, ако не логинг или лининг валјда.

24. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

269
    218
    9 oктомври 2010
    Не сум сигурен за адаптерот молекс во 6 пински pci-e, графичката максимум треба да повлече 50 вати, па најсигурно ми е ново напојување макар и поевтинко.

25. toshex

toshex
    Unstoppable

3,781
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    Со 530 ванто (real power) напојување и бар 12 ампери на 12в rail дефинитивно можеш графичка од 50 вати да возиш со адаптери, се дури ги конектираш ко шо треба. Истражи малце на гугл, пиши какво ти е напојувањето шо го имаш тука, сликни етикетата сподели.

Зашо да трошиш пари сеа коа можеш 15 минути да потрошиш и да заштедиш 3 илјади.

Јас на 450 ватно напојување од силверстоун возам RX570 графичка а пред тоа R9 270x оверклокувана со 2 6 пински конектори.

Разликата у конектори е повеќе затоа шо порано не постоеја тие стандарди па не ги ставаа конекторите.

Сподели

Вчитување...