1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за Напојувања

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 11 Април 2012.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,337
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Па ти си земал сеа прашуваш за дали го бива за тие пари :)

  Јас лично би земал на старо од форум Gold за тие пари. Можда има и подобри модели од 500тина вати на ново исто. Мислам имаше Gold модели во нексио со барем 5 години гаранција за тие пари (не ме држете за збор).

  За модерна конфигурација ни под разно не ти треба повеќе од 500 вати напајање.
   
 2. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  437
  293
  9 Февруари 2012
  Машко
  Супер напојување си земал, имам исто такво на десктопот, јапонски кондензатори, квалитетно и за таа ватажа евтино ПСУ.
  Инаку ова напојување е во 3та класа од 5 за најдобри напојувања во светот.
  Во 1 класа се платинум сериите на познатите брендови, така да 3 класа е доста добар рејтинг.
  За 3700 ден Бест бај.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  152
  65
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Здраво, во последно напојувањето ми има некој звук, погласен од предходно, но некогаш знае да биди се на нормала! Ете пример сега само хром имам уклучено, а напојувањето е погласно од било кад....Внатре се е исчистено, (кога го чистев го свртив однопаку компјутерот и се смири напојувањето)

  Ете во прилог ќе ставам слики од БИОС и модел на ПСУ. Како што реков некогаш знае да биде се во нормала и по некоја секунда се слуша grinding noise и се погласен и погласен звук....
  Се работи за: 500W Gembird 80Plus Power
  IMG-3631.mp4 video
  Ако можи некој да поможи ќе бидам многу благодарен :)

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Трактор ли е што е. Смени вентилатор на напојување.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,460
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Smeni termopasta na procesor.
  Od kulerot na procesorot tie .
   
  На borcep и toshex им се допаѓа ова.
 6. krashot14

  krashot14
  Intern

  18
  1
  21 Април 2013
  Машко
  Од ко го исчистив првите 15 така брчеше. Сега е се на нормала
   
 7. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  152
  65
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Само на сабајле и таков звукот. Потоа е нормално све
   
 8. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Dali nekoj ima ili znae kade ima ventilator 40x40x20 5vdc. Za svich mi e ,brmchi ne se trpi veke, a podmachkuvanje veke ne ide.


  [​IMG]
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,130
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Пробај во логинг.
   
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Probano..imat 40x40x10 1200den!! Imase od SPIREvcite evtini ama gi razdavav. Sega koga mene mi treba 1200 :D :D
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,130
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш барај кај китајците. :)
   
 12. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  509
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Вака дојде време да се купи ново напојување (на ново), буџетот е од 4500-5500мах.
  Cooler Master MWE Gold 650W FULL MODULAR 5400ден? (мислење за ова)?
  Во игра се полу модуларни и фулл
  Моментално користам Corsair cx550m 80+bronz semi-modular
   
  Последна промена: 28 ноември 2019
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Дечки, предлог напојување што ќе крпи Core 2 Quad и RX580ка?
  Ќе се менува конфигурацијата т.е. матична и процесор за 2 - 3 месеци, но моментално сакам напојување и графика да му зеам на "стариот" дома.
  Во анхоч (бидејќи можам да зеам со попуст) гледав неколку, но нема ништо на залиха а не знам кога ќе донесат.
  Може да биде купено и од форум, не е проблем :)
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,460
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Таа плоча не верувам да поддрже 580ка бидеќи е со UEFI Биос. Али свако чудо на такви лга775 плочи.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Онаа што ја спомнав пред некој ден? Графичката е со УЕФИ биос? Е јебига тогаш :D
   
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,460
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не сум баш сигурен , на 2 плочи лга775 иам пробано што се со ддр2 не даваше слика на нив 580ка и 570ка. Све зависи од тоа што плоча е .
   
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Оваа точно. Нема UEFI, тераше Windows XP одамна :D
   
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Сум имал матична со лга 775 со интел xeon и истата графичка 580 специал едишн и без проблем ќе работи


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Има и по нет, гледам и гејмаат, тоа не е проблем, али матичната ако стварно не ја крпи, џабе.
   
 20. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Па зависи што модел е матичната инаку мојот беше лга 775 Gigabyte GA-P35-DS3L со процесор intel xeon x5640 и со 580 сафирка и си терав колку толку без проблем и имаше приказ на аналоген монитор стар 12години


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Над твојот пост е моделот на матичната.
   
 22. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  64
  89
  3 oктомври 2018
  Машко
  Здраво,
  Има ли некој вишок кабли за CoolerMaster V550 fully modular напојување. Другар ми го даде напојувањето без кабли. Гледам на Али комплет кабли за тоа напојување за 30 евра ама не знам ни дали работи напојувањето, а ниту дали тие кабли се добри. Има ли некој искуство со кабли од Али?

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Да не му се наоѓа на некој да купам продолжен кабел за напојување за процесор? Женско 4 пински во машко 4 пински. Во Логинг вика дека има на лагер, ама нема, бев.

  [​IMG]

  Ќе ги тагнам тие што склопуваат/расклопуваат
  @gOJDO @Daniel86 @Pane24 @gamer-eddie
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Каков другар е тој што ти дал напојување без кабли
   
 25. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  509
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Dali ima nekoj iskustvo so Rioto i njoy napojuvanja?
   

Сподели

Вчитување...