• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Чул те Господ. И така 3D игрите не се вистински забавни. Правото уживање е у старите 2Д игрички. По една дрвена кутија флиперска и маме32 у него
и пак ке завладеат флиперници као у стара златна времена.
Друг драж имаше тогаш. 10 секунди до permadeath, параноично буташ жетон во сите погрешни дупки (еххем)... И развалуваш рачката со таква напнатост ... плејстејшнот плаче под перница. А сега се тресам дали ред дед 2 ми иде со 60 фрејма дур коњот ми дефецира конта утринско светло. Мех.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,100
Неврленд
Сега криво ти е што продаде ти 1050ti пред година дена, затоа збориш вака...
Друг драж имаше тогаш. 10 секунди до permadeath, параноично буташ жетон во сите погрешни дупки (еххем)... И развалуваш рачката со таква напнатост ... плејстејшнот плаче под перница. А сега се тресам дали ред дед 2 ми иде со 60 фрејма дур коњот ми дефецира конта утринско светло. Мех.
Не друг драж, туку само тогаш имаше драж. Од 2000та навака игрите немаат никаков драж. Само реална пореална графила од година на година и се лажат сами себе децата со пишливите реј трејсинг , меј брејсинг, ди ел ес еси и мурци малци.....Инаќе на мене пред месец дена ми светна да не се замарам веќе го играње ич пошо и така неам нерви и затоа фино лепо Лара Крофт ке си ја пуштам на јутуб на 4К на Твто и ке си ја гледам со саати 4К 60 ФПС макс сетингс. А децата нека даваат по 100 хиљади денара за факинг реј трејсинг картици и нека купуваат игри. :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,334
1,552
Тука не во странство можеби :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не друг драж, туку само тогаш имаше драж. Од 2000та навака игрите немаат никаков драж. Само реална пореална графила од година на година и се лажат сами себе децата со пишливите реј трејсинг , меј брејсинг, ди ел ес еси и мурци малци.....Инаќе на мене пред месец дена ми светна да не се замарам веќе го играње ич пошо и така неам нерви и затоа фино лепо Лара Крофт ке си ја пуштам на јутуб на 4К на Твто и ке си ја гледам со саати 4К 60 ФПС макс сетингс. А децата нека даваат по 100 хиљади денара за факинг реј трејсинг картици и нека купуваат игри. :)
Ајде бе со овие бумерски муабети :) има уште 8 битни игрици, сте играле? Катана Зеро, Хотлајн Мајами 1 и 2, cyber shadow, пуна вреча. Имаш маме, ретроарч, све имаш, доста романтизирате 8к ромови. Знаеш што имаше освен драж тогај? Колера. И туберкулоза.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,100
Неврленд
Ајде бе со овие бумерски муабети :) има уште 8 битни игрици, сте играле? Катана Зеро, Хотлајн Мајами 1 и 2, cyber shadow, пуна вреча. Имаш маме, ретроарч, све имаш, доста романтизирате 8к ромови. Знаеш што имаше освен драж тогај? Колера. И туберкулоза.
Жал ми е за тебе буразеру, поседувачу на реј трејсинг 2.0 карта шо неможеш да појмеш шо е тоа вистински драж.
Еве сега нема колера, али има Дејвид Ковиделј вержан 19 и вержан двадесет у бета верзија.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Жал ми е за тебе буразеру, поседувачу на реј трејсинг 2.0 карта шо неможеш да појмеш шо е тоа вистински драж.
Еве сега нема колера, али има Дејвид Ковиделј вержан 19 и вержан двадесет у бета верзија.
Не бе, зар сум можел јас да појмам што е тоа драж! Тоа е нешто невозможно за нас поседувачи на модерен хардвер, само за ретро буразери е :)
Мене ми купуваа RTX картици коа требаше да ми даваат пари за на флипери :(
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Ајде бе со овие бумерски муабети :) има уште 8 битни игрици, сте играле? Катана Зеро, Хотлајн Мајами 1 и 2, cyber shadow, пуна вреча. Имаш маме, ретроарч, све имаш, доста романтизирате 8к ромови. Знаеш што имаше освен драж тогај? Колера. И туберкулоза.
Oh, on the contrarè, imase podobro zdravstvo od ova pacerajava sega. Ne pomnam deka tolku lugje izginaa od otkaceni trombovi postoperativno, sepsa, normalen zafat kao recimo poragjaj itd. Da ne "kradam" tema: Hotlajn majami e, ruka na srce, vrvna igra..a sto se tice modernive na SOMA i siminjam kapa. Mada ima duzina fantasticni naslovi. Ali kadilak na mame i kadilak so stap u ruka (no homo) ima razlika. Ma j*bes kadilak, partija dzamlii u maalo bese bolje sendboks dozivuvanje nego sajberpank.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,734
3,918
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Здраво, сакам да прашам дали вреди да направам upgrade од 1060 3гб на 980 Тi, или да барам некоја 1070 Тi по добра цена?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
1070 Ti барав на реклама 5, и многу скапо ги продаваат, ако има некој тука што продава таква графичка нека каже со цена. Се мислев за 980 Ti бидејќи е доста стара.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,137
2,497
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
1070 Ti барав на реклама 5, и многу скапо ги продаваат, ако има некој тука што продава таква графичка нека каже со цена. Се мислев за 980 Ti бидејќи е доста стара.
Стрпи се месец два. Сега не би правел никаков апгрејд на графичка, бар не 1060 -> 1070ти.
 

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Затоа и прашав тука, бидејќи според мене 15к за 980 ти некако не ми се даваат, колку одат цените за 1070 ти?
Мислењето е автоматски споено:

Што би било добар Uprgrade за 15-20к?
 
Последна промена:

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ако има некој што прадава графичка до 20к нека ми пише понуда.
Друже смири ги цицињата, те прочитаа и во другата тема. Со моменталнава состојба на пазарот тешко дека со тие пари ќе земеш некој значаен апгрејд од картичката што веќе ја имаш. Ако толку ти е хитно, сигурен сум дека ќе се најде некоја 580ка за 20.000. :D
 

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Друже смири ги цицињата, те прочитаа и во другата тема. Со моменталнава состојба на пазарот тешко дека со тие пари ќе земеш некој значаен апгрејд од картичката што веќе ја имаш. Ако толку ти е хитно, сигурен сум дека ќе се најде некоја 580ка за 20.000. :D
Се извинувам, не знам како работи форумов.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,331
3,517
Битола
Не знам како функционира овој лимитер и дали може да се активира на старите веќе издадени ску-а.

 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,164
1,636
Не знам како функционира овој лимитер и дали може да се активира на старите веќе издадени ску-а.

Веќе се виде дека е џабе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,932
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно